2. Geleneksel Duyuru Yılbaşı Hediyeleşmesi - part 1

KONUNUN DEVAMI OLAN PART 2 İÇİN (git: 872006)

---------------------------------------------

efenim selamlar,

geçen seneki olayın (git: 707386) tadının damaklarda kalmasından ötürü, fikrin esas sahibi olan akare ile bunu gelenek haline getirmemizin güzel bir fikir olabileceğini düşündük. ama kendisi olayı benim üstüme attığı için bu seneki hediyeleşme konusu benim üzerimden yürüyecek sanırsam :)

bu sefer biraz daha erken yapma kararı aldık çünkü geçen sene hem katılım için hem de hediyeleri almak için çok az zaman kalması bazı sorunlara neden olmuştu, aceleden kaynaklı bazı özverisiz davranışlar gözlemlenmişti. şimdi bolca zaman olacağı için hem elde olmayan sorunların minimumda olacağını, hem de katılan herkesin gerektiği özeni göstereceğini umuyoruz :)

belirlediğim zaman çizelgesi şöyle:
27.11 - 5.12 --- Katılım için bildirim süresi
5.12 gecesi --- Katılımların kapanması, çekiliş ve sonuçların duyurulması
5.12 - 19.12 --- Eşler ile temasa geçilmesi, ilk kontaktın kurulması
5.12 - 31.12 --- Hediyelerin temini, gönderilmesi/verilmesi (artık herkes nasıl ve ne zaman uygun görürse)

çekiliş yine geçen seneki gibi el değmeden, excel macro aracılığı ile yapılacak. dolayısı ile herkesin kendisine çıkan kişiye şimdiden razı olacak şekilde katılım göstermesi gerekmekte. yani arası bozuk olanlar, birbirinden hazzetmeyenler birbirine çıkarlarsa, imalı/dandik/kötü hediye almak falan yok, ona göre! :D

şimdi esas sorumuza gelelim; katılmak isteyen çıkar mı bu seneki yılbaşı hediyeleşmesine?

duyuruyu gerektiğinde editleyerek ek bilgi, not veya uyarılar düşebilirim, katılmak isteyen ve katılanlar arada takip ederlerse süper olur.

moderasyona not: işbu duyuru 5 Aralık tarihine kadar yukarı sabitlense mükemmel olur! şimdiden teşekkürler!

EDIT 1: evet, başka soru önerisi gelmediği için anketi hazırlayıp ekledim, buyrunuz.
www.surveymonkey.com

EDIT 2: şu ana kadar 123 kişi katılımını bildirdi, ancak enteresandır ki anketi toplamda 148 kişi doldurmuş. yani ya aramızda köylü kurnazları var, ya da hediyeleşmeye katılmayan insanlar da sırf anket merakından girip fazlalık yapmışlar. yalnız bu durum daha devam ederse anketi iptal edip direkt kuralları yazacağım, aklınızda bulunsun gençler. herkes kendini bilir, kim üzerine alınacaksa alınsın :)

EDIT 3: şimdi bilmeyenler veya fikri olmayanlar için ufak bir açıklama ekliyorum o halde. 5 Aralık tarihinde çekiliş yapıldıktan sonra eşleşmeleri bu duyuruda açıklayacağım. size çıkan bir kişi ve sizin çıktığınız bir kişi olacak. yani bir X kişisine hediye alacaksanız, başka bir Y kişisi de size hediye alacak, 2 kişi karşılklı birbirinize hediye almayacaksınız tesadüfen birbirinize denk gelmezseniz. sonra mesela ben X kişisine hediye alacağımı öğrendikten sonra kendisi ile temasa geçeceğim, hediyeyi ulaştırma bilgilerini edinmek için. kargo için adres verirken evin yakınındaki (ya da uzağındaki) bir kargo şubesini de verebilirsiniz, işyeri ya da ev adresinizi de, tamamen size kalmış. bu bilgi alışverişinden sonra (veya önce) hediye seçme kısmı başlayacak ki bence en eğlenceli kısım. burada yaratıcılık ve biraz da araştırmacı ruhunuz konuşacak. karşıdaki kişinin beğeneceğini düşündüğünüz/umduğunuz bir hediye fikri bulup gerçekleştirdikten/aldıktan/yaptıktan sonra edindiğiniz bilgiler ve gönderme şeklinize göre hediyenizi 31 Aralık'tan önce bir tarihte ulaştırmaya çalışacaksınız ve umarım sonunda herkes mutlu olacak :)

ve gelelim başka bir merakla beklenen kısma
:ANKET SONUÇLARI:

öncelikle katılım şu anda 163 olarak gözüküyor, doldurulan anket sayısı ise 220, yani %35 fazla katılım var, bu da yaklaşık olarak demektir ki katılan her 3 kişiden 1'i fazladan anket doldurmuş. henüz katılım belirtmeden anketi dolduran arkadaşları tabii ki anlıyorum ama bu durum biraz daha farklı bir boyutta sanırsam. neyse çok önemli değil. anketi bu nedenle bu akşam itibarıyla kapatıyorum, hala dolduramayan arkadaşlar var ise affola.

Sonuçlar ise şöyle çıktı:
-Hediyelerde belli bir Alt Limit olsun mu? - "Olsun" (%64)
-var ise Alt Limit öneriniz (gelen önerilerin ortalaması) - "19,90TL"
-Hediyelerde belli bir Üst Limit olsun mu? - "Olsun" (%57)
-var ise Üst Limit öneriniz (gelen önerilerin ortalaması) - "60,90TL"
-2 veya daha fazla Hediye almak ister misiniz? - "Hayır" (%69)
-Hediyenizi vermek için eşinizle buluşmak ister misiniz? - "Belki" (%58), ardından da "Hayır" (%23)

ve son bir hatırlatma:
anket sonucuna göre katılımını açıklayacak arkadaşlar vardı, bana bu çıkan sonuçlara göre şimdi katılmak isteyip istemediklerine dair bir mesaj atabilirlerse çok sevinirim. aynı şekilde, önceden katılım gösterip, anket sonucuna göre fikir değiştirenler var ise (ki umarım olmaz), onlar da bana mesaj ile ulaşabilirler.

umarım şimdilik hala herkesin beklediği/umduğu gibi gidiyordur her şey...

:D ben katılabilirim :D

  • dessy  (27.11.14 09:08:43)
Ben de katıldım :)

Edit: "Katıldım" derken olmamış pek. "Katılmak istiyorum" diyeyim.
  • aychovsky  (27.11.14 09:11:42 ~ 09:37:33)
katılırım :)

  • la noix  (27.11.14 09:35:45)
varım diyorum

  • kahin ahtapot paul  (27.11.14 09:39:51)
aa ne tatlı. lise günlerim geldi aklıma. ben de katılmak isterim :)

  • sta  (27.11.14 09:40:26)
Varım.

  • pandispanya  (27.11.14 09:42:36)
KEndime çıkayım da masraftan yırtayım :)

  • Cursed Chico  (27.11.14 09:44:13)
Ben de katılmak isterim.

  • stormborn  (27.11.14 09:47:40)
i'm in. yaz beni de.

  • battal gemalmaz  (27.11.14 09:51:05)
ben de katılabilirim.

  • papillon7  (27.11.14 09:54:26)
Varım diyooorrrr

  • erty_ksk  (27.11.14 09:57:34)
nereye başvuruyoruz?

  • ron dennis  (27.11.14 09:59:33)
Ben de katılırım

  • isadora  (27.11.14 10:06:10)
geçen sene benim hatun büyük hevesle girdi bu işe ama eşleşen kişi göndermedi bir şey. en son mayıs-haziran falandı yanlış hatırlamıyorsam, bugün gönderiyorum yarın gönderiyorum diye konuşuyorlardı hala. NIYE ÜZDÜNÜZ LAN KIZI?

cevap: önüne gelen katılmasın, 3 kuruşluk şey için başkalarının hevesini kırmayın..
  • calzoncillos  (27.11.14 10:08:21)
Ben de ben de :)

ama bu sabitleme icin not dusmek yetmez, moderatorlere mesaj atin.
  • fraise  (27.11.14 10:10:45)
Güzel olaymış. Ben de varım.

  • oldboy  (27.11.14 10:12:07)
Ben de varım. :)

  • bedbed  (27.11.14 10:13:42)
Ben de ben de :D

  • capitatum  (27.11.14 10:15:15)
ben de. beni de yazın.

  • kakao  (27.11.14 10:25:56)
calzoncillos+1 ayrıca

  • isadora  (27.11.14 10:27:16)
varım

  • brotha b  (27.11.14 10:35:39)
ben de ben de!

  • exist is pretty  (27.11.14 10:37:37)
Bende katılmak isterim ama bir bütçe belirlense yani bir üst sınır belirlense ona göre hediyeleşilse nasıl olur? Şimdi ben bir şey alırım kendimce beğenirim bütçemin el verdiği ölçüde ama karşımdaki bana daha parasal olarak daha değerli bir şey almış olur bu durumda hem ben onun karşısında kendimi kötü hissetmiş olabilirim, hemde karşı taraf fazla para harcamış olabilir. Bir öneri sadece. Bir de karşı tarafı hiç tanımıyorsak mesajlaşarak falan nelerden hoşlandığını öğrenip ona göre bir hediye mi alınıyor, yoksa kendi zevkimize göre mi?

  • Dr_Stat  (27.11.14 10:37:38)
ben de katılmak isterim :)

  • a gun and a pack of sandwiches and nothing  (27.11.14 10:41:02)
ben de varım :O

  • the silent enigma  (27.11.14 10:47:21)
öncelikle calzoncillos +1

@Dr_Stat kimse birbirine çıkmayacak, yani sen bana, ben sana çıkmayacağız karşılıklı. sen bana, ben ahmet'e, ahmet ayşe'ye şeklinde olacak eşleştirmeler. dolayısıyla hediye gönderdiğimiz kişiden farklı bir kişi bize hediye gönderecek. üst/alt limit koymaya gerek var mı bilmiyorum. kimsenin öyle çok abartacağını sanmıyorum ama herkes gönlünden geçeni, karşı tarafın beğeneceğini tahmin ettiği bişeyi alsın, önemli olan kriter karşı tarafın beğenmesi. bazen el emeği bişey çok pahalı hediyelerden makbule geçer. sadece kimse gücenmesin, darılmasın en sonunda.

ister mesajla yoklayabilirsiniz, ister varsa duyurularına bakarak tahminlerde bulunabilirsiniz, size kalmış. bir şey hediye ederken işin zevkli kısmı da burda bence zaten :)
  • loveinaflipbook  (27.11.14 10:47:37)
yaz beni de listeye. bakalım kime çıkacaz

  • animalman  (27.11.14 10:56:35)
ben de katılıyım

  • sayns  (27.11.14 10:58:40)
Benim neyim eksik ben de katılırım.

  • ufukcel  (27.11.14 11:02:11)
ben de katılmak isterim

  • zikardo  (27.11.14 11:05:06)
@douchebag kastettiğim oydu zaten, kişinin "bu güzel işte, alayım bunu" gibi değil de, "X şunu beğenir heralde, zaten yazmıştı/geçirmişti" gibisinden bir yaklaşımı olması dileğimiz.

  • loveinaflipbook  (27.11.14 11:05:18)
benim neyim eksik, katılırım valla. hiç birşeyden eksik kalmamam lazım :))

  • tahtelbahir  (27.11.14 11:09:30)
varım ulan :)

  • spadæs  (27.11.14 11:18:05)
yaz beni yaz :)

hediyem hazır
  • bluebey  (27.11.14 11:41:45 ~ 15:23:05)
katılıyorum.

hediyem de hazır.
  • koyundabeslenenyilan  (27.11.14 11:55:24)
Katılıyorum kesin. Eğlenceli olacak.

  • Lola90  (27.11.14 12:09:55)
ben de varım. beni de yaz :)

  • canercuxy  (27.11.14 12:11:08)
ben de varım!

  • tok oldugumuz halde yaftalar yiyoruz  (27.11.14 12:11:37)
Beni de yazın listeye.

  • onexey  (27.11.14 12:22:56)
Ben de varım, beni de yazın lütfen.

  • aylakadam  (27.11.14 12:54:45)
Oo cok guzel, yaz beni de:)

  • delifaruk  (27.11.14 12:57:55)
Ben de katilmak istiyoruum:)

  • theworldismine  (27.11.14 13:06:08)
Ben de varım :)

  • burchak  (27.11.14 13:11:39)
beni de ekle başkan !

  • bouraque  (27.11.14 14:08:14)
güzel organizasyon. yaz benide katip!!

  • bruceandwayne  (27.11.14 14:12:57)
Geçen senekini görmedim ben, daha yeni görüyorum. Ben de katılmak istiyorum ve hatta arttırıyorum :) Yeğenim de burada üye, onun da katılmasını isterim, yani ona kim çıkarsa hediyeyi yine ben alırım, o kime çıkarsa da yeğenime hediye alsın işte :)
Sürpriz olsun çocuğa :)

  • charlesbukowskiineksi  (27.11.14 14:13:57)
katılmak istiyorum

  • cliquot  (27.11.14 14:59:51)
ben de katılabilirim, ama bir alt ve üst limit olması şartıyla; cok daha mantıklı olmaz mı:)

  • m g  (27.11.14 15:02:24 ~ 15:02:43)
bence de alt ve üst limit olması her açıdan daha iyi olur

  • isadora  (27.11.14 15:03:27)
bem deeeeee

  • hatunun biri  (27.11.14 15:04:28)
Ben de varım :)

  • pike  (27.11.14 15:08:51)
excel macro ne bilmesem de ben de katiliyorum (:

  • fallopian  (27.11.14 15:16:34)
yaz dostum =)

  • hotfail  (27.11.14 15:17:14)
Beni de ekleyin lütfen.

  • montreal  (27.11.14 15:20:48)
ben de katılırım^^

  • icemint  (27.11.14 15:36:38)
beni de yaz listeye geçen senede almıştım güzel olmuştu.

  • basond  (27.11.14 15:44:52)
Katılıyorum.

  • chachachablues  (27.11.14 15:51:55)
me me me

  • jesus fucking christ  (27.11.14 15:53:08)
geçen sene akare iyi niyetle ayarladığında çok sevinmiştim ama mal gibi kaldım :/ hediyesinde değilim cidden ama başka biriyle güzel bir muhabbetim olabilirdi. beklentiye giriyoruz sonuçta.
bi anlık gazla katılıp beni yüz üstü bırakan arkadaşın vicdanı rahat olsa da ben ona da hediye almıştım. hatta 1 senedir paketi açılmamış halde evde bekliyor :/ şikayet gibi olmasın diye kimseye de söyleyememiştim.

cidden parasında-emeğinde değilim. enayi yerine koyulmak kötü oluyor. NİYE BAARTIYONUZ CALZONCİLLOS'U!
bu sene çıktığım arkadaş umarım düşünceli biri olur.
  • seksen9  (27.11.14 15:53:27 ~ 16:39:28)
ben de katılmak isterim ama kişisel zevklerinizi pek bilmiyorum :)

calzoncillos haklı ayrıca.
  • Lim5  (27.11.14 16:28:53)
geçen senekini kaçırmışım, bu sefer ben de varım ;)

  • su olsam ates olsam  (27.11.14 20:57:03)
katılmak isterdim ama katılmıycam. hiç tanımadığım birine nasıl bi hediye alabileceğim konusunda fikrim yok. kitap kalem gibi yrrak kürek saçmasapan bi şey almayı da istemem. o yüzden katılmıcam. bunu da öylesine yazdım. up'lamış olayım belki bikaç kişinin görmesini sağlamış olurum. oley.

  • pescador  (27.11.14 21:00:02)
Lan artık duyurudan tanımadığım hatuna/adama ne hediye alsam :/ sorularından geçilmiyecek :)

  • sehpa fx350  (27.11.14 21:06:28)
geçen sene çok hoş olmuştu. yine varım :)

  • tuborg yesili  (27.11.14 21:29:36 ~ 21:31:11)
aslında hediye verme mevzuuda şöyle bi zirve esnasında yapılsa. acayip eğlenceli olurmuş gibi geldi bi an.

  • bruceandwayne  (27.11.14 21:42:37)
@bruceandwayne aynı şeyi geçen sene istemiştim akareden ama karışır demişti. özellikle yüz yüze vermek isteyenlere ayrı bir excel açılsa süper olabilir.

özellikle istanbulda zirve olmalı :/ zirveye gelmek istemeyen ve diğer şehirdekiler de yine kargo ile yollar.
  • seksen9  (27.11.14 21:52:19)
ben açıkçası yüzyüze verme taraftarıyım. şansıma çıkacak talihliyede söyleyeceğim. birer kahvede içeriz. ne olm kargo hizlialdan alışveriş mi yapıyoruz.

  • bruceandwayne  (27.11.14 21:54:36)
Beni de say

  • solemio  (27.11.14 21:55:20)
istanbul ve diğer şehirler diye ayırmak gerekiyordu. ben de istanbuldakılerı bırbırıne eslestırmek ıstedım ama dogrusu kımse de kargo dısındakı seceneklerle ılgılenmedı. burda anonım takıldıgımız ıcın herkes yanaşmaz elden vermeye ve zırve yapmaya. eşiyle anlaşan yapsın cok da güzel olur. ama mecbur kılınamaz. birileri birilerinin gönlünü yapsın da her yol mübah vallahi :))

  • akare  (27.11.14 22:06:36)
bu sene daha kalabalık gibiyiz akare :) istanbuldan yüz yüze vermek isteyecek bi 20 kişi çıkar gibi. bi de üçgen biçiminde verdiğimiz için ayrı bir havuz olsa daha iyi olabilir. geçen sene bana alacak kişi burdaydı ama benim aldığım ankaradaydı. yüz yüze vermeyi otonom da istiyodu ama yapamadık.

tek çekincem olayın maddi anlamda gösteriş boyutuna gelmesi ama tanımadığı adama hediye alacak insanlar da o triplere girmez sanırım :) ben tanımadığım adamın hediyeyi açtığındaki yüzünü görmek istiyom yaf. hem güzel geyik döner.
  • seksen9  (27.11.14 22:24:46)
o zaman yuzyuze vermek ısteyenler ayrıca belırtırse onlar kendı ıclerınde eşleşirler. yani eşleşecek kadar çok insan çıkarsa neden olmasın :)

mutevazı bir hedıyelesme olması acısından bir alt limit belirlemeli sonrası da artık kişilerin ceplerine ve gönüllerine kalmış.
  • akare  (27.11.14 22:31:55)
Erkek arkadaşıma anlatırken kendisi de katılmak istediğini beyan etti, onun yerine ben yazıyorum. nicki lunedor :)

  • fraise  (27.11.14 22:34:07)
@pescador mukemmel, ucuk bir hedıye almak zorunda değilsin. gezınırken bı seye rastlarsın bunu almalıyım der alırsın. uzun uzun dusunup yabancılastırma kendını olaya. sen yazmasan ben sana yazacaktım. izleme içinde ol bu sefer.

  • akare  (27.11.14 22:52:49)
millet de amma meraklıymış hediye almaya. ben de öyleyim tabi, beni de ekleyin.

  • acccra  (27.11.14 23:32:45)
ben de katılmak istiyorum, şimdiden teşekkür ederim :)

  • lamira  (27.11.14 23:37:20)
bana da bir g.tlük yer ayırır mısınız? :) katılmak istiyorum.

sempati duyduğum birçok kişi katılıyor, umarım onlardan biri çıkar. :)

reddit'te de secret santa olayı var. rekor kırmaya uğraşıyorlar bu sene. :) onların şart olmayan ama önerdikleri alt limit $20. bizde de en azından 20 liralık bir alt limit olabilir bence.
  • yirmisantim  (28.11.14 09:58:33)
Burka "Varım !" diyor.

  • burka  (28.11.14 10:02:21)
bende katılırım.

  • mrthany  (28.11.14 10:15:08)
douchebag :D

sen bana çıkmasan bile ben sana hediye alacam :D
  • dessy  (28.11.14 10:28:57)
ya ben çok stres yaparım ya karşımdaki beğenmezse diye. şimdi bi hayvanlık yapıp ilkokuldaki gibi asgari ücret limiti öğrenmek istesem çok mu şeyolur?

edit: haa yirmisantimin dediği gibi
  • emirkulu  (28.11.14 10:30:33 ~ 10:31:12)
beni de ekleyebilirsiniz

  • soda  (28.11.14 11:22:08)
ben de ben de

  • ne istedigini bilmeden aglayan cocuk  (28.11.14 11:42:36)
@emirkulu, katılıyor musun son bilgiler ışığında? yazayım mı yazmayayım mı?

şimdiden 77 kişi olduk arkadaşlar bu arada (emirkulu katılırsa 78). şehirlere bölelim mi? napalım? buluşmalı-öpüşmeli-simli üçgen şapka takıp-parti düdüğü üflemeli hediye vermeler mi istiyosunuz?

daha 5 Aralık tarihine 1 hafta var, ne kadar erken belirlersek bu şartları benim açımdan hazırlamak o kadar rahat olur, sonra kimse darılmasın "ama son anda şöyle demiştik yapmadın yazıklar olsun allah belanı versin öl geber" diye
  • loveinaflipbook  (28.11.14 12:15:03)
buluşmalı olursa ben katılmam.
bence isteyen kendi arasında ikili olarak kararlaştırır, istiyorlarsa buluşarak hediyeleşir.

  • dessy  (28.11.14 12:26:21)
ben ışıklanacak yeni bilgi göremiyorum love

  • emirkulu  (28.11.14 12:29:38)
Soyle bir anlasma yapalim o zaman; katilan herkes iki eli kanda da olsa bi cam sakizi coban armagani almayi taahhut etsin simdiden, kimseye ayip olmasin.

  • delifaruk  (28.11.14 12:35:21)
ben de varım bebeler

  • mirty  (28.11.14 12:39:23)
arkadaşlar kuralları tek başıma koymak gibi bir niyetim yok, çoğunluk nasıl istiyorsa öyle olsun, ben neticesinde sadece bir aracıyım :)

kimseye razı olmadığı bir şeyi dayatmak da olmaz, hoşnut olmadığı/olmayacağı bir şeyler yaşatmak da.

isterseniz seçeneklerinizi yazın bir mesaj altında toplayıp, bir anket açalım, oylayalım. ama organizasyonu da çok komplike hale getirmek işin içinden çıkmayı biraz zorlaştırıyor açıkça söylemek gerekirse. sonra güzel bişey yapıcaz diye elimize yüzümüze bulaştırmaktan korkuyorum :D
  • loveinaflipbook  (28.11.14 12:40:49 ~ 12:42:30)
alt limit üst limit +1

  • la noix  (28.11.14 12:52:45)
alt limit üst limit +1

  • dessy  (28.11.14 12:54:40)
alt limit +1

daha üstünü almak isteyen alsın, karışmasanıza ya :) Belki düşbeg bana bisiklet alıcak. allalalaaa.
  • pandispanya  (28.11.14 12:59:27)
tamam o zaman:

- üst limit?
- alt limit?
- 2 hediye?
- buluşmalı?

buradaki cevaplardan ayıklamak çok daha zor olacak. bunları bir ankette toplayıp linkini paylaşacağım. başka eklememi istediğiniz soru var ise yazın, onları da ekleyeyim.
  • loveinaflipbook  (28.11.14 13:00:47)
katılsam ya ben de? beni de yazın hadi.

  • in vino veritas  (28.11.14 13:02:09)
alt limit üst limit 2 hediye filan insanın kendine kalmış bişey. bence gereksiz. onun dışında isteyen buluşsun istemeyen kargo yollasın. ama bu hediye buluşmaları toplu mu olur, isteyen kendi başına mı buluşur bilemiyorum.

  • bruceandwayne  (28.11.14 13:03:41)
alt limit olmalı bence de.

Buluşmalı bişey de olabilir ama herkes katılabilir mi soru işareti?
Gelemeyeni saygıyla uğurlar gelen sağlar bizimdir derseniz bence güzel bir etkinlik olabilir.
  • basond  (28.11.14 13:21:26)
gençler heyecan yapmayın, ben toplu bir anket yapıyorum şimdi zaten. herkes tek ankette tüm soruları cevaplasın, anketten ankete koşmayalım. mutlu mesud olalım.

  • loveinaflipbook  (28.11.14 13:30:36)
bennn de katılacağımm :D

  • tiny penny  (28.11.14 13:44:46)
anketi ekledim, buyrunuz. yalnız sadece hediyeleşmeye katılmak isteyenler doldursun lütfen; ücretsiz surveymonkey hesaplarında ankete katılım limiti 100

  • loveinaflipbook  (28.11.14 13:46:47)
ınsanlar birini bile nasıl alacagını dusunuyor olabılır. dogru duzgun bır hedıye ıcın 30-40 lırayı gozden cıkarmak gerekıyor. bu kadar strese ve karısıklıga gerek var mı? sız arkadaslarınıza alın gönderin gene.

  • akare  (28.11.14 13:52:31 ~ 14:47:25)
Anaa ne şirinmiş.. Ben de varım diyim o zaman ama alt-üst limitsiz olmaz. Geçen yıl arkadaşlar arasında yaptığımız eğlenceye bile hediye almayı unutup bakkaldan çikolata alıp gelen insanlar vardı. :)

  • lcha  (28.11.14 13:53:11)
Ben de katılmak istiyorum.

  • arockm  (28.11.14 14:19:15)
Hanımlar, beyler beni de yazınız.

  • okyanustaki depresif ruzgar  (28.11.14 14:24:26)
Beni de ekleyin listeye

  • atmaca.ged  (28.11.14 14:27:37)
Benim kafamda alt limit vardı da, o alt limit 15-20 TL gibi bir şeydi. Sonuçta buradakilerin çoğu öğrenci, öyle 100 TL'lik şeyleri kaldırabilecek durumda değiller. Ben de zaten öyle "Vaay, hediye de güzelmiş" diyeceğim bir şey aramıyorum. Sadece bana hatıra olacak, bakınca "Hehe" diye gülümseyeceğim, "Böyle de bir şey yapmıştık" diyebileceğim bir şey arıyorum.

  • aychovsky  (28.11.14 14:30:00 ~ 14:30:42)
Bunun icin anket acildi ama sunu soyleyeyim, alt limit ya da ust limit belirlemek, kimsenin kimse ile karsilikli hediyelesmeyecegini dusunursek (a be'ye b de c'ye seklinde) anlamsiz olmuyor mu? Kimse "ben ona iyi birsey aldim, o bana iyi birsey almadi" diyemeyecek istese de. Ya da neyse ben birseye karismiyorum:)

  • delifaruk  (28.11.14 14:38:49 ~ 14:54:55)
ne zaman böyle bir şeye dahil edilsem, aldığım hediye dandik bir parfüm oldu.
kendi ayağımla gelemem, - edited content -.
hediye alıp vermeyi seviyorum, ama bunun için karşıdakini biraz da olsa tanımak gerekiyor.
  • yalnux  (28.11.14 14:47:16 ~ 14:54:42)
Alt limit insanları neden o kadar tedirgin etti, anlamadım ki? Alt limitin çıkacağı maksimum birim 20 tl olur. Onu da şu günden itibaren her gün köşeye 1 tl atsan yine çıkarırsın.

Ama yukarılarda bir yerde dendiği gibi, 1 tl'lik, 3 tl'lik herhangi bir şey ya da bir eşantiyon filan alınmasının önüne geçilir; hevesle bir şeylere ortak olan insanlar da gerçekten mutlu edilmiş olunur. Ayrıca kimse de hediyesini kapıp da fiyatını okutmaya gitmeyecek zaten. İsteyen, gerçekten özenli ve keyifli bir şey bulduğunu düşünürse limitin altında da kalır, sorun değil. Mühim olan, bu işi "vereyim de kurtulayım ya" kafasından çıkarabilmek.

Maksimum limit için kasmaya gerek yok. Adı üstünde, hediye bu. Kimin gönlünden maksimum ne kadar koparsa, o kadar alınır. Hem aynı insanlar birbirine hediye vermeyeceği için kendi bütçesindan daha yüksek fiyatlı bir hediye alınan insan, karşısındakine karşı mahcup duruma düşmez. Aynı şekilde, birisi başka birisine yüksek bütçeli bir hediye alıyorsa, yine karşısında ona hediye verecek kişi farklı bir kişi olacağı için kendisinin de illa benzer bütçeli bir beklentisi olmaz.

Yazarak tam anlatamadım sanırım :p Size çizimimle anlatmak isterim :D Dikkat ederseniz hediyenin bi karşılıklı iletişimi yok, herkes sadece aldığı hediyeye mutlu oluyo :p

imgur.com
  • pandispanya  (28.11.14 14:50:23 ~ 14:54:50)
ben de varım...

  • discopolice  (28.11.14 14:54:41)
ankette alt limit önerisine hangi formatta yazıcaz?

50 lira
50,00
50,00 lira
elli
elli lira

hepsi denendi hiçbirini kabul etmiyor :(
  • zikardo  (28.11.14 15:06:58)
çok heyecanlıyım :D

  • dessy  (28.11.14 15:10:14)
Pandispanya'ya katılıyorum alt limit de olsa olsa 20 tl bir şey olur, üst limit de hadi olsun 50. Ki ben alt üst limit olayını destekliyorum. Kimse kimseden çok büyük şeyler beklemiyor maksat anı olsun , karşındaki insan seni tanımasa bile düşünerek acaba ne sevebilir, bunu beğenir herhalde falan diye gönlünden kopan bir hediye alması. Ama pandispanya'nın da dediği gibi aradan çıksın , sıramı savayım mantığıyla 1-3 liralık bir şey ki parasıyla alakalı değil, ya da bir şeyden küçük bir eşantiyon çıkmıştı elimde var onu paket yapıp göndereyim gibi bir mantalitede yapılmaması. Bir arkadaş ortaokulda yapılan bir çekilişte bana evinde olan eski bir şeyi paket yapıp da vermişti de insan bir garip hissediyor parası falan değil de tanımasa bile insan düşünülmek değer verilmek istiyor. Bu şekilde bu tarz düşüncesizliklerin önüne geçilmiş olur.

  • isadora  (28.11.14 15:10:30)
sevgili loveinaflipbook, yüz yüze vermek isteyenler olması için aynı şehir için ayrı grup açmamız yeterli olur sanırım. ilk yazan hangi şehirde bilmiyorum ama istanbuldakileri ayırsak? sonra istanbul için bir zirve açarız. isteyen gelir isteyen gelmez. 2'li görüşmek değildi kastım. hediyeleşme zirvesiydi.

başka şehirlerde de 20+ katılım varsa onları da gruplarız. yine isteyen kendi şehrinde zirve yapar.

bize tek gerekli olan insanların katılacağı şehir. onu da editlerlerse, editlemeyenlere mesajla sorarsak yeterli olacaktır.

istersen kura olayında yardımcı olabilirim.
  • seksen9  (28.11.14 15:15:02)
30-50 arasında bişiler alınsa uygun olur gibi sanki. bu aslında hedıyeyı veren degıl alan ıcın bır lımıt oluyor. kımseye kotu ve ozensız bır hedıye gıtmemesı ıcın.
yoksa gercekten iş kişilerin yaratıcılıgına kaldıgında ne 30 ne 50, degeri belirlenemeyecek hediyeler de gelebiliyor.
yanı karsımızdakını uzmemek ıcın 30-50, kendımızı cok sevındırmek ıstersek de cebımıze göre hareket ederiz.
  • akare  (28.11.14 15:18:06)
seksen'ciğim, bence gerçekten ana fikirden kopmayalım. zaten zirve yapılıyor, yani bir şekilde tanışılır, edilir. veya dileyen seçildiği kişiyle irtibata geçer, hediyeyi yüzyüze bir kahve/bira eşliğinde verir. şehirleri ayırırsak işin içinden çıkamayız. istanbul çoğunluk evet ama belki bana rock n roll çıksın diye dua ediyorum, ne malum? :P hem organizasyonu yapan arkadaşı da çok fazla yormayalım. tek tek 'beni de ekleyin' diyen herkese yazmak gerek, kabul edenlerin bir kısmı belki standart yöntem olacağını düşündüğü için kabul etti. ne kadar sade, o kadar az komplikasyon, o kadar az külfet.

douche, kızma, sana her durumda hediye alacağım :D
  • dessy  (28.11.14 15:18:29)
Buluşmayla ilgili de nacizane bir fikir belirteyim. Buluşma işini bence hiç karıştırmayın. Çünkü sizin hediye vereceğiniz adam gelir de size hediye verecek adam gelmez filan yok yere mutsuz olursunuz :) İsteyenler karşılıklı görüşerek versin yine :) Son saniyede bile öyle büyük değişiklikler oluyo ki inanamazsınız. Loveinaflipbook'un başı yok yere ağrımasın derim. İlla düzenlemek isteyen olursa, sorumluluğu kendisi üstlenerek ayrı bir başlıkta toplaşmayı deneyebilir.

  • pandispanya  (28.11.14 15:26:46)
anket sonuçlandıktan sonra katılıp katılmayacağımı belirteceğim, yukardaki "emirkulu yazıyım mı" sorusuna cevabımdır.

  • emirkulu  (28.11.14 15:35:18)
beni de alııınn

  • ladybug  (28.11.14 15:41:53)
dessy, ben katılmıyorum hediyeleşmeye. ama loveinaflipbook'u ayarlayabilirsek belki ne bileyim tesadüf bu ya sen bana çıkarsın. yani sistemi öyle bir kurar ki mutlaka çıkarsın bana ;)
bu arada ben bir duygulan bir ağla, bir ağla :)
loveinaflipbook, o iş sende abi ;)
  • rock n roll  (28.11.14 15:45:06)
duşbeg adres ver sana hediye yollıcam yeter ki aynı şeyi yazıp durma şuraya asjdgsa

  • emirkulu  (28.11.14 15:46:39)
anladık, biliyoruz, sana hediye yollamamışlar. tüü kaka ıh ıh ıh pis çocuk (yalancıktan sehpayı dövme hareketi) adres ver hepimiz yollıcaz artık don gömlek ne koparsa

  • emirkulu  (28.11.14 16:02:26)
Katılırım ben de
Sonrasında zirve yapsak herkes herkese hediyesini verse ne güzel olur.

  • sormayın bana sen o musun diye  (28.11.14 17:11:20)
ay bende variiim

  • camiroquay  (28.11.14 17:44:45)
ben de varım.
(bana hediyeyi namus ninjası alacak çıksın kurada. öyle çıkarsa bi de sana hediye alırım)

  • sheridans  (28.11.14 18:03:33)
bunu da üste koy da bilelim kim ne alacak :D

eksiduyu.ru
  • ermanen  (28.11.14 18:26:29)
ben de, ben de.

  • fengari  (28.11.14 18:55:34)
Bende varım gençler.

  • EXXE01  (28.11.14 19:11:21)
ben de varım.

  • empty man  (28.11.14 19:32:14)
Super fikir, ben de katilirim.

  • eeqlaehuje  (28.11.14 19:41:50)
diesel de var tabi ki!

  • dieselsingle2  (28.11.14 19:42:05)
Ben de varım!

  • diyanet takvimi  (28.11.14 19:43:27)
varım....

  • asuncion  (28.11.14 19:55:39)
ya lütfen yüz yüze vermek gibi bir olay olmasın. benim gibi buluşmak istemeyenler vardır ve katılanlar da farklı farklı gruplandırılacağından büyük bir hediyeleşme grubu değil küçük gruplar olucak.

  • sayns  (28.11.14 20:02:54)
Sadece yuz yuze verilme olacaksa ben de katilmam. Kargo secenegi de olsun.

  • hobareyy  (28.11.14 20:11:24)
Geçen yıl douchebag'e almıştım, benim hediyem ise taa kayseriden gelmişti. Çok güzel olmasa da el emeği bir hediyelik hazırlamıştım dışına. Güzel şeyler bunlar.

Katılıyorum, bakalım bu yıl neler olacak? :)

Akare'ye de teşekkür etmek gerek, organizasyonu çok iyi yürütmüştü gecen yıl,
loveinaflipbook da bu işi sağlam götürür.
  • va  (28.11.14 21:10:52)
benide listeye ekleyin lütfen. alt limit vesaire çıkan kararlar bana uyar. anket doldurmuyorum bu durumda.

  • Phoebe  (28.11.14 22:14:09)
varım.

  • yapma volkan  (28.11.14 22:17:49)
bayılırım hediyelere bende varım beni de yaz :)

  • GreyFever  (28.11.14 22:51:15)
''yardımcı olabilirim'' dedikten sonra kimseye külfeti yüklemeyeceğimi belirtmiş olduğumu düşünsem de tepki beklemiyordum yav. isteyen gelir isteyen gelmez diyodum. insanlar gördükçe yazıyor işte kargo istiyorum diye. illa ki ana havuzda olacaksınız. sayıya güvenerek öneri sundum.

ben tumblr çekilişinde hediyeyi vermek için taa saraybosnaya gittim :D tanımadığın birinden kargo gelme duygusunu geçen sene yaşayamasam da tanımadığın adama elden vermenin güzel olduğunu biliyom.

neyse ikisine de uyarım ben. anket sonuçları çıksın da bi.
  • seksen9  (28.11.14 23:46:57)
@seksen9 ankette "yuzyuze olmasin" ciksa bile sana cikan kisiyle ayarlayabilirsin hediyelesme faslini. Yani isteyen herkes yapar ne var ki?
Bana cikarsan kapina kadar getirecegim soz:)

  • delifaruk  (28.11.14 23:51:54)
@faruk ha yok %50yi geçmekten bahsetmiyom. 30-40 kişi yüz yüze vermeyi isterse anca o zaman ayırmak gerekir.

hem kitap değişimini de aradan çıkarmış olurum diyodum :D benim müsait olmamı, yarım kitaplarımı bitirmemi beklersek ohoooo..
  • seksen9  (28.11.14 23:58:15)
ben de katılayım mümkünse :)

  • a darkness coming  (29.11.14 01:44:32)
ben de varım güzel şeyler bunlar :)

  • adam  (29.11.14 02:02:39)
Hediye almaya da vermeye de bayılırım :) hele ki tanımadığım biriden hediye almak, tanımadığım biri için bi hediye almak ne hoş olur!
Ben de varım.

  • bir nick var benden iceri  (29.11.14 02:33:43)
çekilişe katılıp hediye almayanlar ifşa edilse ayıp olmaz dimi, edilsin bence...

  • farrytikki2  (29.11.14 02:57:04)
+1 varım dıyor

  • missarchitect  (29.11.14 05:44:53)
Ben de katilirim :)

  • bi sey dicem  (29.11.14 07:53:17)
ben de katılmak isterim :)

  • drystedb efficacious  (29.11.14 07:54:16)
Ben de katilirim.
Alt ust limit olsunu isaretledim ankette

  • ruhi mucerret  (29.11.14 08:54:02)
Yaz prompter babayi da o listeye dostum.

  • prompter  (29.11.14 09:20:52)
arkadaşlar hediye tutup 100 liralık da parfüm almak zorunda değilsiniz.

bir kitap bile hediye.
sonuçta burada aç doyurmuyoruz, yetim bakmıyoruz.
millet galiba lan pahalı bir şey gönderen olur mu diye şey etmiyor sanırım.

biri de yazmış yukarıda. hediyesi güzel değildi diye.
amk böyle laf mı olur? bok göndermek lazım buna kurutulmuş.
hediye bu sonuçta.
aç karnını mı doyuracak adam senin baban mı anan mı kardeşin mi?
sapık olmayın. insanlar ne yollarsa başım gözüm üstüne deyin.
bu yüzden üst limit 50 lira alt limit de 10 lira olmalı bence.
ama isteyen daha pahalı bir hediye alabilir.
ama tutup da beklentiler içine girip hediye alanı da sıkmayın.
  • yapma volkan  (29.11.14 09:58:42)
Hediye alınmasın, yapılsın.
Mesela kitap hediye aldın diyelim, çünkü o insanın okumasını istediğin bir kitap.
O kitabı kaplasın mesela.
Ben el ile özen gösterilmiş kişiye özel hediyeyi savunmaktayım.
İsteyen mum, resim, dikiş, heykelcik(seramik hamuru, çamur vs) ahşap, seramik boyama, ahşap oyma heykelcik, serigrafi ve aklına ne gelirse bana hediye yapabilir:)
  • sadegazoz  (29.11.14 10:06:42)
Şş ben de vardım buna. Eğlenmeyin bensiz.

  • reyals  (29.11.14 11:28:31)
* el kaldırır *

edit:

yalnız hazır katılım da yoğunken, herkes rastgele birine yerine, karşılıklı olayını da gündeme getirip oylamalı mıyız acaba? karşılıklı olursa, hem karşınızdaki sizi hem siz karşınızdakini tanımaya çalışırsınız. daha iyi ölçüp biçilir, daha isabetli hediyeler alınır gibime geldi. öneri tabii sadece.
  • cevap botu  (29.11.14 12:02:07 ~ 12:08:26)
Ben de katilmak istiyorum.

  • aeroflot  (29.11.14 12:29:42)
Oki ben de varım :)

ay çok heyecanlı..
  • sustum  (29.11.14 13:00:16)
imza atılacak güzel şeyler görünce, dayanamam atarım. atıyorum katılım listesine imzamı :)

  • wilhelmwasmuss  (29.11.14 13:18:47)
ben de, ben de.

  • ilkistan  (29.11.14 13:54:21)
EDIT 2 eklendi ▲

  • loveinaflipbook  (29.11.14 14:31:25)
Kimseyi tanimiyorum ama tanimak için güzel bir firsat diye düşünüyorum..ben de varim

  • saklisecilmemis  (29.11.14 14:36:34)
ben de katılmak istiyorum pls.

herkes gibi beklentimi de yazayım :P
katılmaz ama ben mea'ya almak istiyorum :m
bana da ayçovski alsın :v
  • manuel mandalina  (29.11.14 15:00:08)
Ben de ben de!!

  • duygaa  (29.11.14 15:11:17)
ve ben de katılırım.

  • barix  (29.11.14 16:06:21)
beni de yazın.

  • bir arkadasa bakip cikacaktimm  (29.11.14 17:36:21)
beni de ekler misin?
anketi önceden dolduranlardanım :)

alacağım kişi çok şanslı evde bi borcam var da. :)
  • bass solo take one  (29.11.14 18:24:50)
all in :)

  • vonkhar  (29.11.14 18:59:01)
tamam ben de katılıyorum şekil yapmayın

  • labanon  (29.11.14 20:14:47)
olur, katılırım ben de.

  • cmshn  (29.11.14 20:37:10)
ben de ben de

  • gkk  (29.11.14 20:39:31)
Bende koyucaam ha!

  • Tears of Devil  (29.11.14 21:07:53)
ben!

  • demirlisomya  (29.11.14 21:29:19)
Katılmak isterim.

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (29.11.14 23:13:54)
Ka-ti-li-yo-rum!

  • balpolen  (29.11.14 23:34:20)
ben de varım

  • vernonj  (29.11.14 23:37:09)
Katılırım ben de :)

  • in god we trust all others we audit  (29.11.14 23:48:36)
varım diyor.

  • optum kib bye  (30.11.14 00:46:50)
edit2 deki insanlardan biri de benim. ahah, son durum belli olsun ona göre katılayım istedim. katılıyorum, yaz beni de :)

  • april12th  (30.11.14 02:37:13)
Beni de ekleyiniz.

  • onlyefeken  (30.11.14 08:40:52)
Beni de yazın :)

  • Ruprect  (30.11.14 09:16:37)
+1 demiş miydim?

  • jimjim  (30.11.14 09:23:31)
Beni de yazın :)

  • hayattan sikilan adam  (30.11.14 10:21:56)
Katılmak istiyorum :)

  • orta buyuklukte bir ulkenin krali  (30.11.14 11:24:53)
ben de katılırım

  • female demon  (30.11.14 12:05:51)
yer varsa beni de yazın.

  • onraltn  (30.11.14 12:12:30)
ekle bakalım yav. eksiduyuru hatırası olarak saklarım. kimseyi tanımıyorum zaten.

  • ibomiu  (30.11.14 12:57:47)
Ben de katılmak istiyorum.

  • a perfect lie  (30.11.14 13:00:03)
Katılacağım. Gerekli bilgilerie sahip değilim. Hediye yollanması ile ilgili vs.
Editlenirse sevinirim.

  • chichionai  (30.11.14 13:01:15)
Ben de katılmak istiyorum. Günlerdir neyin tereddütünü yaşıyorsam artık...

  • aguilas negras  (30.11.14 13:11:40)
Rüyamda eşleşmeler yapılmıştı. :)

  • chachachablues  (30.11.14 14:06:23)
varım.

gereksiz gibi gelmişti oysa yorumları okudukça gaza geldim:)
  • dolaysiz tumlec  (30.11.14 14:35:52)
ya çok tatlıymış, beni de yazın.

  • avifa  (30.11.14 14:41:52)
Edit 2'ye cevap, ankete katıldım fakat hediyeleşme konusunda kararsızım ve anketin sonucu bu duruma kesinlik kazandıracak..

Edit: Burada yazılanları okuduktan sonra yokum diyerek çekiliyorum..
  • EkimBebesi  (30.11.14 14:43:14 ~ 01.12.14 16:56:35)
duyuruda bu kadar aktif kullanıcı yok, katılmak isteyenlerin bir kısmının niklerini ilk defa görüyorum. valla çıkan kişinin duyurusu yoksa, adam gibi cevap da vermemişse noel baba figürü gönderirim benden söylemesi

  • la noix  (30.11.14 15:44:43)
Katılmak istiyorum.
Son durum ne? Ne yapmak lazım?

  • dusmanimizkindirbizim  (30.11.14 16:03:00)
ben de katılırım. fakat çekilişe katılanların yeni üye olup olmadığı - kendi hediyesini alıp hediye yollamamak gibi çakallıklar peşinde koşmaması adına yazarların + biraz daha "köklü" üyelerin katılımı ile olması daha mantıklı gibi.

neyse ben de varım yani.
  • burberry  (30.11.14 18:33:26)
Ben de katilirim

  • kanzavuri  (30.11.14 18:40:46)
varım ben de.

  • kaufman  (30.11.14 19:19:48)
burberry +1 bu konu mantıklı en azından 1 yıllık üyeler olsun en erken bence baya bi popüler oldu etkinlik sıkıntı çıkmasın

  • bluebey  (30.11.14 20:57:11)
EDIT 3 ve Anket Sonuçları eklendi ▲

  • loveinaflipbook  (30.11.14 22:37:13)
Duyuruda bu kadar aktif kullanici olmadigi dogru, fakat aktif kullanici olmadigi halde katilmak isteyen arkadaslar da birilerine hediye alcaklar bu isin sonunda.

Ne yapcagiz bu durumda? Duyurunun aktif/populer kullanicilarini belirleme oylamasi mi yapacagiz? Basligi acan arkadas tanimadiklarinizla hediyelesme amacli bir fikir ortaya atmis ve bunu herkese acik yapmis. Bir anket daha acsin "sadece populer uyeler katilsin/herkes katilsin oylamasi yapilsin o zaman bir de. E peki kimin aktif kullanici olup kimin olmadigina nasil karar verilecek?
Bilinen uyeler olmasi kulaga hos geliyor ama nasil olacak? Ben bircok kullanicinin nikini ilk defa burada goruyorum ama beni ilk defa goren bir suru kullanici da vardir simdi..
  • delifaruk  (30.11.14 23:03:40 ~ 01.12.14 17:55:39)
ben de varım!

  • sagittal  (30.11.14 23:07:31)
beni de ekleyin.

  • tantunisultansüleyman  (01.12.14 08:23:26)
Ben de katılıcam. Alt üst limit mantıklı ama hediyemi vermek ya da almak için kimseyle buluşmak istemem.

  • buff  (01.12.14 08:49:06)
Süper fikir buldum. Ayrımcılık yapmayı hiç istemiyorum, amacım bu değil ama son gelen yorumlara katılmamak da elde değil. Çok pis kazık dönecek gibi gelmeye başladı :D 200 kişilik hediyeleşme mi olur? Bari bi kargo şirketiyle anlaşalım da duyuru kodunu veren, indirimli göndersin; ciddiyim :) O kısmı sonra düşünürüz :p

Neyse, mesela 4 aralıkta kayıt kapansın. Varolan isimleri tek tek oylayalım. "Aşağıdaki isimlerden hangilerine aşinasınız" gibi bi anketle? Örneğin %50 barajının üstünde kalanlar kendi aralarında; altında kalanlar da kendi aralarında eşleşsin, olmaz mı? Kimseye "hayır sen katılamazsın" diyemeyiz ama duyuruya sırf hediyeleşme için girenle, gerçekten burada takılan insanlar arasında bir adalet yaratabiliriz; tamamen "mutlu edelim derken isyan ettirmeme amaçlı".
  • pandispanya  (01.12.14 08:50:55)
sevgili dostlar.

okuduğum kadarıyla "ya bunlar dandik hediye alacak" endişesi yerini başka başka şeylere bıraktı. göz önünde bulundurulmadığını düşündüğüm bikaç husus var kısaca onlardan bahsetmek istedim.

- iki dünya bir araya gelse, sözlük nick'imi ifşa etmek istemem. hele ki adımı ve açık adresimi vereceğim bi durum varken. eminim, benim gibi bir ton insan vardır, sırf bu sebeple sözlük hesabıyla değil duyurudan aldığı hesapla giren.

- diğer yandan, tanınırlıktan ve hesabın eskiliğinden dem vuruluyor. sözlük yazarı olup da bizzat tanıdığım bikaç kişi de dahil bir sürü insan, gizlilik gibi sebeplerden ötürü duyuruda başka nick ile tanınıyor. bu insanların ekseriyeti sözlükte de az-çok tanınan kişiler ama duyuruda olabildiğince böyle anonim durmak istiyorlar. şimdi siz bu insanlara "ya aslında biz seni o kadar da iyi tanımıyoruz, soriii :(" diyorsunuz. bi nevi kendini ifşa etmeye zorunlu bırakıyorsunuz.

daha açıktan halledelim bu işi. belli ki katılımın bu kadar yüksek olacağı kimsece öngörülmemişti, şu an paranoya boyutuna vardı. ayrımcılık yapılması dahi düşünülüyor. ilk fişeği ateşliyorum ve oyundan çekiliyorum.
  • cevap botu  (01.12.14 09:05:52 ~ 09:07:47)
@cevap botu benim başımın altından çıktı bu olay ve ayrımcılık değildi amacım. millet güzel hediye gelecek vs diye düşünüyor ama kendisi ile ilgili duyuruda hiçbir şey paylaşmıyorsa noel baba figürü gönderirim dedim.

yalnız benden sonra gelen yorumlara da katılmamak mümkün değil. nerde çokluk orda bokluk. geçen sene bi avuç insanın katıldığı çekilişte 2 kişi hediye göndermemiş. millet gaza gelip güzel bir şeye katılmak istemiş, anlıyorum ama toplamda 16 kez duyuruya girmiş, 1 duyurusu 3 cevabı olan biri ne bekliyor çekilişten anlamadım. hadi ben bu kişiye hediye alacak olsam dediği gibi noel baba alırım ama o kişi bana hediye alacak olsa sanırım benim duyuruma girip de bakmaz (duyuruyu tanımadığını düşündüğüm için)

sonuç olarak bu kadar kalabalık bir organizasyona katılma konusunda benim de tereddütlerim var. yukarıya sabitlemeyeydik iyiydi.
  • la noix  (01.12.14 09:10:07 ~ 09:10:42)
@cevap botu; hiçbirimiz kendimizi adımız, soyadımız ve adresimizle afişe etmekten büyük bir mutluluk filan duymayacağız. Bu işin içinde güven varsa varsın zaten; güvenmeyeceksen, yoksun.

Kaldı ki senin durumundaki insanlar için de düşünülebilecek bir dolu yöntem var. Herhangi bir kargo şirketine ait bir şube adresi verdiğin takdirde kimse seni evine kadar takip etmez. Eşinin, dostunun, arkadaşının adını verirsin. Gerçekten bir de sözlük hesabın varsa, bunu etkinlik sahibine açık olarak bildirirsin ve bilgin onda saklı kalır; vs.

Ayak üstü 30 saniyede düşünülebilecek alternatifler elbette daha da detaylandırılabilir.

Vazgeçmeye bahane aramayın.
  • pandispanya  (01.12.14 09:11:42)
arkadaşlar kimse panik yapmasın benim bu aktif kullanıcı yok tanınan tanınmayan olayına bir önerim var.

şimdi nasıl olsa herkesin siteye giriş sayısı belli. ayrıca şunu da biliyoruz ki siteye giriş sayının aktif kullanıcılıkla doğru orantısı var.

bu eşleştirme olayını nasıl olsa excelde yapılacak. o zaman katılanların siteye giriş sayıları yanlarına yazılsın.

buna göre sıralama yapılsın çıkan alt üst değerlere göre 4 ya da daha fazla gurup oluşturulsun. ve bu guruplar kendi aralarında hediyeleşsin.

mesela benimsiteye giriş sayım 3bin küsür. ama loveinaflipbook'un 6bin küsür. ben atıyorum siteye giriş sayısı 2500 ila 5000 arasında olanlarla çekilişe katılayım.

loveinaflipbook ise 5000 ile 7500 arasında olanlarla çekilişe katılsın. böylece kimseye haksızlık olmaz diye düşünüyorum.

bu çekilişi yapan arkadaş için biraz uğraştırıcı olacak ama ona hediye konusunda ayrıca bi kıyak yaparız diye düşünüyorum :)

sonradan edit: gelen tepkiler yüzünden not düşme gereği duydum. kim kime çıkacak gerçekten umrumda değil ama yukarıda nicklere tek tek oylama yapılsın önerisine karşı bun öneriyi sundum. ve bu sadece öneridir. lütfen buradan gereksiz anlamlar çıkarmayın. tadımızı bozmaya hiç gerek yok.
  • yue  (01.12.14 10:02:09 ~ 14:14:04)
Duyuruyu geç gördüğümden dolayı formu dolduramadım güzel biR olay bende katılmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

  • abomoi  (01.12.14 10:31:40)
Yahu giriş sayısına göre gruplamak nedir allah aşkına? Oldu olacak yaş aralığı, cinsiyet, dil, din, ırk vs abartalım. Ya da organizasyona sadece x. nesil ve altı katılsın.

Bence bu tarz şeyler olayı bambaşka bir yere sürüklüyor. Tabii çoğunluk ne derse o. Bana her türlüsü uyar. Maksat farklı, güzel bir şey yapmak. Ama mantıklı olduğunu düşünmüyorum.

Yine de mantıklı bulmadığım öneriyi yapan arkadaşa saygılar.
  • in god we trust all others we audit  (01.12.14 10:46:08)
Arkadaşlar, ne kadar basit, o kadar güzel.
Bu organizasyonu yapan arkadaşı da düşünmekte fayda var.
Bakın bir anket yapıldı, anket sonuçlarına göre alt - üst limit belirlendi.
Ne kadar çok detaya girersek, o kadar zorlanırız.
Lütfen bu işi basit tutmaya odaklanalım. Sonuçta 60 bin kere siteye giren ile 10 bin kere siteye giren ve 2500 cevap veren ile 2 cevap verende yine aynı risk söz konusu olacaktır. Sonuçta, hiç tanımadığımız bir insandan hediye bekliyoruz.
Üstelik biz bu hediyeleşmeyi karşılık olarak yapmıyoruz. Asıl amaç birilerini mutlu etmek olsun. Ben eminim ki fireler çok az çıkacaktır.

Loveinaflipbook çok fazla yorulmasın kampanyası başlatacağım valla :)
  • dessy  (01.12.14 10:51:27)
Ben de katılmak isterim yalınız, calzoncillos'un kız arkadaşının durumuna canım sıkıldı yaa :( Ne ayıp bir şey, hediyeleşmek için katılıyosun, hediye göndermiyosun.

Bence geçen yıl hediyesi gelmeyenler ,özelden o kişileri loveinaflipbook a bildirsinler ki, o kişiler bir daha katılamasın. Haksız mıyın gençler, ne düşünüyonuz bu konuda? "mağdur" olmayalım. :)
  • old possum  (01.12.14 11:08:02 ~ 11:09:25)
"anket sonucuna göre katılımını açıklayacak arkadaşlar vardı, bana bu çıkan sonuçlara göre şimdi katılmak isteyip istemediklerine dair bir mesaj atabilirlerse çok sevinirim."

valla benim çok kafam karıştı, ben katılmıcam size iyi eğlenceler.
inşallah herkes hediyesini sorunsuz alır ve mutlu olur.

yok sen illa bana hediye yolla diyen olursa asdlksak özele alıyım, yollarım bişiler ciddiyim :)
  • emirkulu  (01.12.14 12:00:14)
arkadaşlar ben duyuruya 3 gündür takılan bir siyahi bir aleviyim. total duyuruya giriş sayım 7. burada ana dilde hediye gibi çok temel özlük haklarımın iade edilmediğini düşünüyorum. lütfen bana ve benim gibi azınlıklara ayrı bir grup yapılsın. o gruptan bana çıkacak arkadaşa da rolex gibi görünen rolax (zimbabwece'de selam demek) kol saati hediye etmek istiyorum. anlayışınız için teşekkürler.

  • cevap botu  (01.12.14 12:15:42)
@in god we trust all others we audit

haklısın ama ben açıkçası yukarıdaki isimleri tek tek oylama yapalım önerisine karşı bu öneriyi sundum. ve bu konuda arkadaşların kaygısını anlayabiliyorum. neticede duyuruya 7bin giriş yapanla, 50 giriş yapıp hiç duyurusu olmayan kişinin hediye gönderme olasılığı aynı değil.
  • yue  (01.12.14 12:22:01)
beni de ekleyyiiiinnn =)

  • amelie poulain  (01.12.14 12:32:18)
Bravo, loveinaflipbook'un devreleri yaktik arkdaslar, adamin kafasindan dumanlar cikiyor simdi:)

  • delifaruk  (01.12.14 12:35:25)
Herkese merhaba,

İşi böyle detaylandırmaya kalkacak olursak ben de eşleşmelerin gizli ve süpriz şeklinde olmasını isterdim mesela. Secret santa. Almadıysa da bilmemeyi tercih ederdim kim almamış. Bir de şimdi mesela X beni çekecek, ben ona adres vereceğim "şuraya yolla" der gibi, bu durum pek hoşuma gitmiyor ama diğer türlüsü de dehşet zahmetli olacaktır, bunun da bilincindeyim.

Şunu demeye çalışıyorum; iyi niyetle başlanmış bir işi kimse için külfete çevirmeyelim. Yoksa detaylandırmaya kalksak neler neler neler yapılabilir.

Benim önerim: Herkes "kendisine bir hediye gelmeyebileceği" kabulü ile girişsin bu işe. Birine hediye almak, birinin yüzünü gülümsetmek için katılıyor olduğunuzu düşünün. Karşılıksızmış gibi. Yok "Ben o şekilde düşünemem" diyenler varsa da şimdiden çekilsin. O zaman kafalar daha rahat edecek gibi geliyor bana. Çünkü 150 kişi. Mutlaka mutlaka fireler olacak. Bunun da önüne öyle siteye giriş sayısına bakmakla, anketle vs. geçilemez.
Öyleyken böyle.

Saygılarımla,

icemint
  • icemint  (01.12.14 12:53:42)
loveinaflipbook allah kolaylık versin :D

ayrıca @pandispanya önerisine tamamen katılıyorum.

@loveinaflipbook'u yormamak adına bir başkası bu olayı üstlenip listeyi 2 gruba ayırabilir.
  • bluebey  (01.12.14 12:59:46)
gençler kusura bakmayın biraz bayağı çok hafiften feci yoğun bir gün geçiriyorum, duyuru ile akşam eve döndükten sonra ilgilenip gerekli güncellemeleri ve müdahaleleri yapıcam.

bu arada bağlantısı olan birisi hakikaten kargo indirimi (kodla veya bir kampanya usulü) koparabilir miyiz onu bi araştırsa ya? ben ilk girişimi yapayım dedim bugün şirketin çalıştığı kargo firmalarıyla ama yoğunluk girince elim ayağım bağlandı, az sonra ağzıma elmayı sokuşturmaya gelecekler odaya, gidiyorum, tşk, öpt, kib, bye!
  • loveinaflipbook  (01.12.14 13:06:03)
icemint'e katılıyorum ben de. hediye gelmeyebilir, gelmesin. bu olasılığın olduğunu bilerek başlayalım. hediye eşleştirmesinin siteye giriş sayısı ya da aktiflikle de ilgisi olmasın, ayrım yapılması hoş olmayacak. birbirine karşılıklı hediye almak isteyen duyuru kullanıcıları özelde bunu kendi aralarında da yapabilir.

  • sayns  (01.12.14 13:10:20 ~ 13:11:26)
beni de ekleyiniz.

  • dahili meddah  (01.12.14 13:23:13)
take a minute

yahu niye arıza çıkarıyorsun ortada fol yok yumurta yok. açıkçası ben tek tek isimlere oylama yapılmasın diye bu öneriyi sundum. öyle olması daha mı iyi sence? ayrıca bu bir öneri sadece topluluk ne derse ona karar verilecek yukarıda loveinaflipbook'un yazdıkları dışında herhangi bir kural yok herkeste ona göre katılıyor ya da katılmıyor. lütfen gereksiz yere gerginlik yaratmayalım.

her şeyi geçtim dediğin gibi "ay bana x çıktı, y çıktı diye" arıza yapacak belki de en son kişiyim. ve katılma amacım sadece birini şaşırtıp mutlu edebilmek. o kadar.
  • yue  (01.12.14 14:11:34)
bende para bok bana çıkan yaşadı :)

  • jamswety  (01.12.14 14:31:32)
icemint + 1
"İlla hediye gelecek" diye katılmıyorum ki, hediye gelirse sevinirim. Hediye gelmezse de anlatacak veya sonradan gülecek farklı bir hikayem olur. Ben kendimden mesul olabilirim sadece. Troll bir hediye gelirse farklı, güzel bir hediye gelirse farklı bir hikayem olur hayatımda. 20-60 TL'lik bir şey için o kadar da mağdur olmuyoruz.

take a minute'a da + 1
Ayrımcılığın da lüzumu yok. Adını çok bildiğimiz birinin "hediye üstüne yatmayacağını" veya adını bilmediğimiz birine güvenemeyeceğimizi kim garanti edebilir ki? Geçen sene 20 kişide 2 fire çıkmışsa, bu sene bu kadar katılımla 20-30 fire çıkabilir. Çok alınırsak, ifşa eder kınarız.
  • aychovsky  (01.12.14 14:51:55)
O zaman hiç gruplara ayırmadan, ıncığını cıncığını çıkarmadan ilk baştaki basit şekliyle ilerleyelim.

Bu duyuru başlı başına güzeldi. Beklentilerimizi törpüleyerek tamamen başka birini mutlu edebilmek olsun amacımız. Evren bize firesiz bir hediye gönderirse, ala! :)
  • dessy  (01.12.14 14:57:11)
take a minute

çelişki falan yok, adı üzerinde "ÖNERİ" :)

ben şöyle bir önerim var der yazarım, sen de altına hayır bence olmasın ya da şu olsun dersin. BUNLAR SADECE ÖNERİLER. yapılacak diye kesin bir şey yok. benim önerime karşılık çocuk gibi ben çıkıyorum demen üzdü beni.

dediğin gibi bunu yapacak insan çok mu az mı bilmiyorum açıkçası duyuruya gelen tüm cevapları da okuyamadım. sadece sonlarda pandispanya'nın nicklere oylama yapılsın muhabbetini görünce böyle bir öneri sundum. ama neticede anket yapıp çoğunluk onayı almadan herhangi bir şeyin kurallara ekleneceğini zannetmiyorum. zaten o zaman da son kurallara göre katılan katılmayan tekrar belirlenecektir.

aslında en başta kurallar zaten yukarıda yazıyor, ankette yapıldı hala alta millet öneri yazıyor bence orada zaten ip kopuyor. böyle olunca yukarıda kurallar belli onun dışındakileri ciddiye alıp birbirimizi üzmeyelim boş yere.
  • yue  (01.12.14 15:12:50)
bu kadar kurcalamaya gerek yok. gruplara ayırma falan yannış bence. amele pazarı mı la bura sen gel sen gel sen gelme ulan ayı! gibi.
ama şöyle durum da var ki, vatandaş endişelerinde haklı! ya bana gelmezse hedaye? diye.

en baştan davet usülü bi olaya gireydik daha güzel olurdu. mesela loveinaflipbook, sen 5 kişi yazaydın, sonra o 5 kişi bi 5 kişi daha yazaydı sonra böyle böyle gideydi 2 gün önce duyuruya giren bana çıkarsa ve hediye göndertmezse derdi olmazdı o zaman. ama geçti artık tabi bu olay.
  • battal gemalmaz  (01.12.14 15:15:17)
Arkadaşlar birinin hediye gönderip göndermemesi tamamen kişiliğiyle alakalıdır. Bunun siteye giriş sayısıyla, duyuru sayısıyla hiç bir alakası yoktur. Siteye 10k girip 7k cevao ve duyuru yazmış bir insan dahi size hediye göndermeyebilir. İnsanlar birbirleriyle hediyeleşmek için heveslendiler ve katılım arttı. Şimdi öyle gruplayalım böyle gruplayalım diyerek insanların hevesini kırıyor ve onların çekilmesini sağlıyorsunuz ya da sağlıyoruz.
Her yerde olduğu gibi burada da çürük elmalar çıkacaktır insanız sonuçta hepimiz. Olurda size çıkan hediye almazsa da tutup burada ifşa etmeyin, boş verin geçin. Siz üzerinize düşeni yapın, gerisini bırakın. Size hediye almayanın belki o hafta çok önemli bir işi çıktı, ailesinden birinin başına kötü bir iş geldi, ya da parası kalmadı. Bunlar hayatta olan ve olabilecek olan şeyler.
Diğer arkadaşların da dediği gibi buraya yazanlar hediye gelmeyebileceğini baştan kabul etmiş olarak işin içine girmiş olsunlar. Hediyeleri gelirse sevinirler, gelmezse hiç tanımadığı bir insanı mutlu etmiş olur. Saf bir iyilik yapmış olur karşılık beklemeden.
Daha kime hediye alacağım belli değil ama ben şimdiden gezerken şu olabilir, bu da değişikmiş, acaba bunu seviyor olabilir mi gibi düşünüyorum. Bırakın insanları ayrıştırmayalım, hepinize iyi günler.
  • Dr_Stat  (01.12.14 15:32:56)
Hala aynı şeyi söylüyorum; kimse oyun bozanlığına kılıf uydurmaya çalışmasın. Kendi fikrinizle örtüşmeyen iki fikir geldi diye "bu nö böylö yoo bön çökülüyorum" demek aşırı çocukça. Burada kimsenin fikri tek başına bir kanun değil; adı üstünde FİKİR bunlar, ÖNERİ. Mümkün olanın en iyisini düşünelim, mümkün olan en fazla insan mutlu olsun diye öneride bulunuyoruz; burada karar mercii ya çok toplu bir konsensüs ya da duyuru sahibinin aklına mantığına yatan bireysel tercihidir. Benim önerim, senin düşüncene ters geliyorsa sen de kendi önerini söyler, çekilirsin. Ortaya çıkan beyin fırtınasında da en iyi sonuç elde edilir eninde sonunda.

Benim için hiçbir koşulda hiçbir problem yok. Bir kere "varım" dediğim bir işten ölene kadar geri çekilmem. Ama insanların olayı ekstra dramatize edip, işi "amele pazarı" fantezisine dönüştürmelerine de gerek yok. "Kimseye sen gelme diyemezsin" diye en başında söylemişim zaten.

Evet, hepimiz birisini mutlu etmekten büyük memnuniyet duyacağız; 1 hafta sonra buralar hep "siz olsanız ne alırdınızzz" duyurularıyla dolacak. Bu süper bir iş. Ama insanların çoğu aynı zamanda kendileri de bir sürprize ihtiyaç duyduğu için heyecanlanıyor. İnternetten kendi kendimize sipariş ettiğimiz bi kitabı beklerken bile heyecanlanıyoruz. Dolayısıyla bunun için istek ve enerji harcama "potansiyeli yüksek olan" insanlara da adaletli davranılabilir. Tanınan, insanlarla muhabbeti olan birisinin sözünde durmadığı zaman yaşayacağı mahcubiyeti; elbette full anonim, 3 duyurulu adam pek duymayacaktır; dolayısıyla risk de artacaktır.

Neyse, bunların hepsi tecrübe. Dediğim gibi benim için kişisel olarak hiçbir türlü hiçbir problem yok. Bu seneki tecrübeleri, iyi ya da kötü, önümüzdeki sene yine mutlaka kullanırız :)

Güzel duyurular :)
  • pandispanya  (01.12.14 15:36:28)
Amaç zaten kimsenin önerisi küçümsemek, kabul etmemek veya tek bir öneriyi eller havada alkışlamak değil. Ben burada tamamen organizasyon akıcılığını düşünüyorum. Evet, bize sadece eşleşmelerimiz çıkacak ve fakat madalyonun diğer yüzünde ise ciddi anlamda emek söz konusu. bu da organizasyonu ilk başlatan arkadaşa patlar genelde. şimdi 'ayıralım' önerisini uygulasa, aksi düşünen arkadaşlardan hoşnutsuzluk söz konusu olacak. 'ayırmayalım' denilse, öbür taraf memnun kalmayacak. sen, ben gibi insanlar her türlü duruma uyuma sağlıyor olsak bile totale bakmak lazım.

Öneri vermek, almak, beyin fırtınası gerçekleştirmek çok güzel şeyler ve fakat 100 küsür insanın online ortamda katılacağı bir organizasyon için klavye başından beyin fırtınası yapabilmek ise bence çok zor. hele bu başlık altında önceki hafif şiddetli tartışmaları düşünürsek :)) O yüzden olduğu gibi kalınması taraftarıyım örneğin ben. Yoksa elbette, ben de bana hediye alabileceğine inandığım, ismine aşina olduğum birine eşleştirilmeyi isterim. Kim istemez?

Keşke bu konuyu zirve'de konuşsaydınız beyler yaw. Bak o zaman on numara bir beyin fırtınası oladı.
  • dessy  (01.12.14 15:47:22 ~ 16:28:46)
beni de yazın listeye :)

  • kingbulva  (01.12.14 16:46:54)
oldu olacak cep telefonundan doğrulama kodu isteyelim :D kredi kartından 60 lira depozito çekelim :D

bana almayan kişi hala duyuruda aktif arkadaşlar. hatta ona almayan kişi de aktif. benden çok giriş sayısı vardır. 'tanıyo musunuz bu elemanı' deseniz çok kişi 'hea tanıyom' hatta 'severim elemanı' der. olayı popüleriteye, tanınırlığa bağlamasak, hediye almaktan ziyade vermenin heyecanını yaşasak.

12 tane fake hesap aldım bu iş için (şşt çaktırmayın). tüm hediyeler benim olacak :D geçen senenin acısını çıkarcam.
  • seksen9  (01.12.14 16:54:25)
@seksen9

ahahaa :D iyi yapmışsın.
  • yue  (01.12.14 17:05:19)
Seksen reyis nasıl ah ettiysen adam tarumar olmuş, sevgilisi terketmiş hayattan bıkmış iki yakası bir araya gelmiyo hala asdgafsd

Neymiş, kabağın da bir sahibi varmış. Adam olun cCc. Yoksa CcC miydi? Ondan.
  • emirkulu  (01.12.14 17:07:43)
ben de katilirim.

kisi sayisi cok fazla olmus :) koordine etmek cok zor olacak, kolay gelsin loveinaflipbook.
  • fakyoras  (01.12.14 17:50:50)
@emirkulu yok la hiç ah etmedim ama azcık mesajda çemkirdim :p
artık kabağı mı beğenmedi bostancıyı mı bilmiyom :D halbusi şeker gibi bal kabağısıydım ben.
şiranaya edit: biliyom la o hikayeyi şu ikisini birleştirdim işte www.frmtr.com

ekleme: diğer almayan kişi de gloriydi mesela. kadının vücut hatlarını, arkadaş çevresini, kimle seviştiğine kadar biliyoz:D bana hediye almayan arkadaşın da adresini, okulunu biliyoz. ama bunlar garantilemiyo.

amacım bu güzel organizasyonu baltalamak değil yanlış anlaşılma olmasın. kötü hatırlamıyorum zaten. ama 'olm ya bana alınmazsa' diye girmeyecek adam zaten girmesin. çünkü aynı mantıktaki adam alınan hediyeyi de beğenmez, 'abi bunu da almayın yea' der.

sözlerim kişisel değil tabi ki :) yüzyüze tanıdığım, gönlünün ne kadar zengin olduğunu bildiğim insanlar da var. bana gelen mesajlara istinaden toplu olarak düşüncemi paylaşmak istedim. 'ya aldığım hediyeyi beğenmezse' 'ben o kadar emek verdim ya bana dandik bişey gelirse' gibi kuruntuları olmayan, 3 liralık bibloyu bile kitaplığına hatıra olarak koyacak insanlar katılırsa herkes istediğini almış olur. herkes güzel hatırlar.

mesela geçen sene calzoncillosa frank sinatra cd'si göndermişti tuborg yesili. calzoncillosun tarzı olmasa da hatıra olarak duruyor işte. kendi zevklerimizi paylaşmamız zaten doğru olan. 'adamın hiç duyurusu yok nasıl hediye alcam lan ben!?' kaygınız olmasın.

özetlersem; maddi durumu iyi olmasa bile eliyle bir defteri bile güzel hale getirebilecek, hediye vermeyi seven, kendine ne gelirse gelsin tatminsizlik hissetmeyecek güzel kalpli insanlar katılırsa daha güzel olacağını düşünüyorum. bu hediye kalitesini artırmak için değil kimsenin hayal kırıklığı yaşamaması için nacizane önerimdir.

bu sene de bana gelmezse seneye tekrardan katılırım sorun değil. hediye almak için vermiyorum. ama hatıra köşemde küçük bişey de olsa saklamak isterim, güzel hatırlamak isterim. zaten hiç tanımadığı insana hediye almak isteyecek kadar gönlü güzel insanlarla iletişiminiz sadece adres ve telefon bilgisi ile sınırlı kalmaz. güzel bir muhabbet olur.
  • seksen9  (01.12.14 18:00:38 ~ 18:40:20)
Yok bacım yanlış anladın
Hikaye şu bak www.mumsema.org

İbreti alem olsun diye de koyuyorum buraya ssgfaf
  • emirkulu  (01.12.14 18:03:52)
Bana troll de ciksa lafim yok, gonderirim. Size iyi eglenceler:)

  • delifaruk  (01.12.14 18:17:45 ~ 18:41:18)
Beni de yazin.:)

  • malwethiel  (01.12.14 19:37:09)
selamlar arkadaşlar. şimdi öncelikle seksen9'un yazdığı son mesaj, eklemesi ile birlikte çok güzel olmuş, gönülden katılıyorum. başlangıcından beri olayın özü bu olarak amaçlamıştık zaten. ama bazılarının haklı, bazılarının yersiz endişeleri ile olay artık olmasını istediğimizden farklı bir yere doğru ilerliyor gibi.

alt limit olsun dediniz, üst limit de olsun dediniz, oylayalım dedik. 2 hediye alınsın dediniz, onu da oyladık, yüzyüze vericem dediniz, onu da oyladık :) sonuçları da aynen paylaştığım gibidir; milim oynama yapmadım hiçbirinde (19,87'yi mi ne 19,90'a yuvarladım sadece). tamam, buraya kadar çok da sıkıntısı olan çıktığını sanmıyorum zaten.

şu eski üye-yeni üye tartışması farklı bir boyuta girmeden geri çıkarmak isterim, umarım bugünkü yoğunluğumdan çok da geç kalmamışımdır. seksen9'un da dediği gibi hediye almayacak adam, zaten almaz, alacak da zaten o güzel düşünce ile katılmak istemiştir.

çok uzun süredir üyeliği olan, sürekli troll duyurular açmış, trolleyen cevaplar vermiş arkadaşlar da eski üye olarak sayılabilir. ya da çok çok, uzun uzun yazıp ve gayet iyi bir kullanıcı iken belki bazı haksızlıklara muhalif ve sert yazdığı birkaç duyuru yüzünden atılan ama yeni nickiyle buraya gelmiş ve bu nedenle kimliğini açıklamak istemeyen birisi de yeni üye olarak sayılabilir. bunları bilemeyiz. kriterimizi bu olarak belirlersek bence çok yanlış kişileri eleyip, çok yanlış kişileri listede bırakabiliriz. dolayısı ile ben katılım göstermek isteyen herkesi çekilişe dahil etme taraftarıyım.

ha ama ondan sonra "bizim çıktığımız insan hediye almazsa o zaman nolacak?" diye düşünen varsa, dilerseniz çaktırmadan bir yere çağırır döveriz ya da moderasyon ile bu kişilerin duyurudan atılması yönünde konuşuruz, hangisi daha mantıklı olacaksa artık :))

hediyeleşme ruhunu basit olarak yaşayabileceğimiz bir etkinlik olsun istemiştim ben sadece. hediye alınca olduğu kadar, verince ve başkasını sevindirince de sevinen insanlarız gibime geliyor çünkü. yoksa burası gibi, neredeyse sadece başkalarının sorularını cevaplamaktan ve problemlerine çözüm üretmeye çalışmaktan ibaret bir ortamda ne işimiz olsun ki? ben şunu göze alarak başladım: "hediyemi güzel bir şey olarak kılmak için çaba göstereceğim, karşımdaki insan da beğenip mutlu olursa zaten ordan bir mutluluk duyacağım. bana hediye alınmasa bile bu başkasını mutlu etmekten ötürü duyduğum mutluluk bana yeter."

daha fazlasını, elimizde olmayan kısmın da kontrolüne sahip olmayı beklersek zaten hayatın hiçbir alanında mutlu olamayız bence, kontrol manyağı olur çıkarız :) bırakın bazı şeyler sürpriz olsun, ama iyi, ama kötü :) size bir hediye alınırsa da mutluluğuna varın, tadını çıkarın, alınmazsa da artık o da farklı bir sürpriz olsun, birisinin burada dediği gibi, anlatacak bir anı işte. şahsen ben karşı taraf mutlu olsun diye elimden gelenleri yapmaya çalışıcam, siz de öyle yapın. zaten herkes böyle yaparsa hiç sorun çıkmaz :D

sonrasında isterseniz tekrar konuşulur aramızda, hatta buluşmalarda konusu geçirilir, tartışılır. daha etkili bir yolu bulunursa seneye de öyle yapılır :)

umarım yazdıklarımı yanlış anlayan ya da alınan olmamıştır, kimseyi kastederek bir şey yazmadım; tamamen yapıcı olarak duruma yön vermeye çalışıyorum. amacıma ulaşabildiysem ne mutlu bana!

sevgiler, saygılar, mutlu günler!
  • loveinaflipbook  (01.12.14 19:39:52 ~ 19:56:04)
Hadi o zaman 5 Aralık gelsin artık, çok heyecanlı ^^

  • pandispanya  (01.12.14 19:47:53)
+1'imi aldım geldim. ben de katılıyorum :)

  • eksi sozluk e bir daha geldim  (01.12.14 20:02:11)
katılabilirim
hediyem de hazırdır.

  • eolian  (01.12.14 23:00:44)
İphone alacak varsa katılıyım?

  • diss0640  (01.12.14 23:02:33)
gecen sene gondermeyenlerden justinho26 o tarih itibariyle ne kadar giris yapmistir bilmiyorum, ama bugun itibariyle giris sayisi 940. glori de duyuru'nun en populer sahsiyetlerinden biriydi. hatta bir duyuru acmisti google'da eksiduyuru yazinca glori'yi oneriyor diye. o derece populer bir duyuru insaniydi yani bilmeyenler icin anlatmak gerekirse. birkac gun once acilan guvenilir insanlar listesinde de adi geciyor. ama gondermedi sonucta. ayrica yine gibsonrules da cekilis yapildiktan sonra caymisti bu isten. o da yine guvenilir insanlar listesinde yer aliyor. bunlara karsin cecilia'nin ifadesine gore falafila hediye gondermis. bugun itibariyle siteye giris sayisi 22. demem o ki kimin gonderip kimin gondermeyecegi belli olmaz. ayrica hediye vermek icin mi katiliniyor, yoksa baska bir sey icin mi? buradan baska yerlerde de hediye verecek insanlar bulunabilir gerci. sorum curudu kendi kendine.

loveinaflipbook ve seksen9'a ek olarak bunlari soylemek istedim.

bunun haricinde ozellikle alt limitin getirilmesi cogunlugun hediyenin degerinin parasal sinirlarla belirlenebilecegi inancina sahip oldugunu gostermis olmasi acisindan uzdu beni. kime ne ki baskalarinin ne gondereceginden? ben kendimden mesul degil miyim? sinirla birlikte benim yollayacagim hediye degisecek mi? ayrica bu durum ozensiz hediyelerin onune gecmek icin yapildi demek de bahane olabilir ancak. bana 1 liralik hediye yerine simdi 20 liralik bir hediye gonderildiginde hediyenin ozeni ya da benim sevincim artacak mi? x liralik bir deodorant mi daha ozenlidir, yoksa y liraya mal olan el isi bir urun mu? x ve y mi belirleyicidir burada yoksa hediyenin bana hissettirdikleri mi? ornegin gecen sene benim yolladigim hediye, aldigim hediyenin parasal olarak 6-7 kati filan degerindedir. ancak yolladigim kisiyi benim 10'da 1'im kadar mutlu ettigini zannetmiyorum. ben biraz kendime yolluyormusum gibi bir dusunceyle secmistim aldigim hediyeyi. bu yuzden kendisi begendigini belirtse de gecen seneki hediyem ozensiz kalmis olabilir.

ayrica aldigi hediyeyi begenmedigini bir yil gecmis olmasina karsin hala ustune basa basa belirtenler olmus. buradan gelecek hediyeye bu kadar bagliysaniz ve susacaksaniz verin adresinizi gonderelim bir seyler. bu sizlanmalar maddi durumu yerinde olmayanlari hediye verme fikrinden alikoymaktan baska bir ise yaramaz. insanlar oncelikle ucuz olursa begenilmeyecegi dusuncesine sahip olabilirler.

ben gecen sene katilmistim. ama o zamanlar icimizde daha bir noel ruhu, bayram nesesi vardi. bu sene bakis acim daha farkli. nerede gecen sene 'bana gondermeseniz de olur' diyen hediye verme ruhuyla katilim gosterenler, nerede simdi 'alt limit koyalim, bana dandik hediye geldi, ay ya bana biri hediye gondermezse halim ne olur' diye sizlananlar.

olayin tadini kacirmak degil maksadim. ben de katilmistim gecen sene ve sonunda da gayet mutlu olmustum. kimseye parmak sallamak ve bir sey ogretmek de degil niyetim. yalnizca gecen sene katilmis biri olarak sayilarin bir sey ifade etmeyecegini belirtmek istedim. aksine bu kadar dillendirilip kendilerine onem atfedilmesi katilmayi dusunenlere endise yukleyebilir. neticede ben de 'bana hediye yollanmasa da olur' cumlesini sarf edenler icin katilmistim gecen seneki olaya.
  • John Finn  (02.12.14 04:44:32)
vay anam vay serhat neler dönmüş ya. millet nelere kafa yormuş ahaha. :)

ben kim çıkarsa çıksın mutlaka hediyesini alacağım. bana hediyemi almayana da beddualarım var!!!11 :)

not: gsstore ürünü herhangi bir şey çok mutlu eder, ipucunu da bırakayım buraya. :P
  • yirmisantim  (02.12.14 05:43:53)
duyuruyu çok aktif olarak kullanmasam da ben de kalıtmak isterim.

  • mchslmdnc  (02.12.14 08:24:40)
ben de katilirim, ama Seattle, WA, USA'de yasiyorum ona gore.

  • compumaster  (02.12.14 08:48:07 ~ 03.12.14 21:45:46)
beni de ekleyin

  • yemrem  (02.12.14 08:52:01)
Cok uzaklardan beni de yazinnnnn :)

  • true2701  (02.12.14 09:04:16)
gecen senekini kacirmisim herhal, ben de katilirim

  • buzzlightyear  (02.12.14 13:20:11)
ben de varım (:

  • washe  (02.12.14 15:54:05)
bugun uzerimde ki olu topragi atmaya karar verdigimden siddetle katilmak istedigim bir hadise.

hem bu duyuru hayatimda gerceklestirdigim ilk eylem olacak:)

kutumda buyuk hissediyorum..

varim,..
  • mustancigano  (02.12.14 16:02:10)
Ben de katılırım :)

  • inatci caylak  (02.12.14 16:09:09)
Yaz beni de

Hiç Böyle bir action a katılmamıştım. Bakalım nasıl olacak
çıktığım arkadaşa şimdiden kolay gelsin
  • indescribable  (02.12.14 16:28:22 ~ 16:46:25)
ben de katılmak isterim.

  • dragon1653  (02.12.14 17:21:05)
ben de katılmak isterim. :)
duyuruyu da tam okudum ama kaçırdığım bir şey yok sanırım.

  • m e b  (02.12.14 18:01:29)
bende katılıyoruum :))

  • organikdusler  (02.12.14 18:35:56)
muazzam!
ben varım.

  • xasuo  (02.12.14 18:49:48)
Süper olay!! Bende varım..

  • asabi  (02.12.14 19:18:15)
ben de katilmak istiyorum ama yurtdisindayim (avusturya) ve dolayisiyla beni ceken kisi kargo ücreti sebebiyle sahsima küfretmesin istiyorum. olar mi? :/

  • shi aila  (02.12.14 19:28:46)
@compumaster ayarlariz, sen merak etme. Oradan birilerini ayarlar yollariz:)

  • delifaruk  (02.12.14 22:06:56)
Ben de varımm

  • phoenixboy  (02.12.14 22:38:11)
bende var olayım yer kaldıysa

  • cingenepembesicakmak  (03.12.14 01:38:58)
geçen sene böyle bir şeyden haberim yoktu. katılırdım. neyse bu sene katılalım bakalım.

spordefteri.com
  • tizi reftar olanin payine dagmen dolasir  (03.12.14 09:28:35)
Ben de katılırım. :)

Hatta, kimin çıktığını öğrendikten sonra da beğenilerini falan öğrenmek için buradan ve sözlükten stalk'larız :)
  • twelfth  (03.12.14 10:14:02 ~ 13:26:57)
beni de yazın. :)

  • m e l t e m  (03.12.14 17:41:57)
Bana çıksın ya da ben ona çıkayım diye dua ettiğim biri var(:

  • Lola90  (03.12.14 17:52:39)
çekilişi bir an önce yapsak ya artık sabırsızlanıyorum.

  • isadora  (03.12.14 19:47:31)
bende varım, son dk golü

  • facebook  (03.12.14 20:21:10)
katılırım

  • hatsatse  (03.12.14 21:07:19)
beni de ekleyin

  • monkey  (03.12.14 21:46:19)
beni de yazın bir zahmet :)

  • fayfim  (03.12.14 21:48:20)
burada cevabı olup da diğer tarafı görmeyenlere bildirim gitsin diye yazıyorum.
katılımcı listesi kontrol için=> (git: 872006)

  • icemint  (04.12.14 20:55:45)
Diger sabit duyuruyu gormeyenler icin not: cekilis sonuclari aciklandi.

  • fraise  (06.12.14 07:08:42)