EkşiDuyuru

ekşi duyuru; eşi olmayan, benzeri olan, bir çok ortak yanı olsa da forumdan farklı, ekşi sözlük yazarlarının daha bir ayrıcalıklı kullanabildiği sitedir, sub-  etha fasilitesidir. Kullanıcılarının desteği ile gelişen dinamik bir ortamdır.
küçük bir gittigidiyor: cep telefonları, bilgisayarlar, playstationlar, bilgisayar parçaları çok uygun fiyatlara satılıyor. alan ve satan memnun mu bilemem ama bir gün playstation 2 almaya karar verirsem buradan alacağım büyük ihtimalle.
küçük bir sözlük yönetimi: neden ben çaylak oldum? sorusunun cevabını sözlük içerisinden öğrenemeyenlerin üye olup, sorularına cevap aldıkları mekan. sözlükle ilgili bazı bilinmeyenler de gene burada tartışılabiliyor. aslında "göte girebilecek" entrylerin buraya danışılması da çok iyi bir durum hem sözlük hem de yazarlar açısından.
küçük bir teknik servis: kendimden biliyorum bilgisayarlarla veya diğer elektronik eşyalarla ilgili bir sorunla karşılaşınca, tamirciye götürmeden önce burada sorunu anlatıyorum, en kısa sürede cevabımı alıyorum.aldığım yardımlar hem bilgi dağarcığımı genişletiyor hem de diğer duyurulara da yardım etmeye teşvik ediyor.

küçük bir kütüphane: makale, dergi, kitap arayanlardan arşivlik mecmualarını satanlara, yapacağı anket ödevi için denek arayanlara kadar her telden çalan insan mevcut yine burada.

küçük bir müşteri hizmetleri: kontörüm neden bitti? sorusu turkcell'den avea'dan önce buraya soruluyor. aynı şekilde ebay, amazon, hepsiburada sitelerindeki alışveriş önerilerine ve kargo durumua dair sorular da sorulabiliyor.

birçok sitenin küçüğü işte ekşi duyuru. hepsinin biraraya getirilmiş hali. belki yıllarca cevabını bulamadığımız soruların bile cevabını dakikalar içinde alabiliyoruz. dünyanın her yerinde alay edilecek, akla takılan sorular da burada rahatça sorulabiliyor. neticede ekşi sözlük'ün kutsal bilgi kaynağı sıfatını tamamlayan harika bir oluşum burası. aklımda hiç soru olmasa bile sorulara cevap vermek için, yeni şeyler öğrenmek için girip bakıyorum.

(baldur, 27.03.2008 20:11 ~ 20:12)

Nelere dikkat etmelisiniz?

 • Kullanıcılar Ekşi Duyuru'ya üye olduklarında aşağıdaki maddelerin tümünü okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırlar.
 • Ekşi Duyuru birçok farklı görüşten birçok farklı bakış açısına sahip kullanıcının bir araya geldiği bir platformdur, hiçbir kullanıcının fikri ve görüşü bir diğerinden daha üstün ya da daha "doğru" değildir, kullanıcıların kendi özel hayatlarında sahip oldukları meslekleri, unvanları ya da tecrübeleri onları Ekşi Duyuru'da herhangi bir şekilde bir karar mercii, otorite haline getirmez, her üye (belirlenmiş kurallar dahilinde) istediği soruyu sorabilir, sorulan sorulara kendi bilgisi ve yorumuna göre istedikleri cevabı verebilirler, kullanıcıların diğer kullanıcılara bunların tersi olacak şekilde müdahalelerde bulunmasına, oluşturulan içeriklerde bu ve benzeri davranışlar göstermelerine izin verilmez.
 • Üyelikler iki aşamalı olarak gerçekleşecektir; üye olduktan itibaren duyuru açabilir ve sorulara cevap verebilirsiniz fakat bunları sadece siz ve moderasyon ekibi görecektir, üyeliğinizin moderasyon tarafından onaylanması durumunda ise duyurularınız/cevaplarınız diğer kullanıcılar tarafından da görülecektir, bu yeni kullanıcılar için çaylaklık süreci olacaktır fakat bu aşamadan sonra da üyeliğiniz onaylanacağının bir garantisi yoktur; tek kullanımlık geçici mail servisleriyle alınan hesaplar, offensive olduğuna kanaat getirilen nick'ler ya da genel olarak Ekşi Duyuru'da gösterdiğiniz kullanıcı profili hesabınızın onaylanmamasına neden olabilir. Üyeliğinizin onaylanması halinde ise sonrasında göstereceğiniz genel durumunuz hesabınızın geçici ya da kalıcı olarak kapatılmasına neden olabilir. Bununla birlikte Ekşi Sözlük yazarlarının üyelikleri Ekşi Duyuru kurallarına aykırı bir durum olmadığı sürece ilk girişlerinden itibaren onaylanır. 
 • Ekşi Duyuru'da nedeni, hedefi ve amacı ne olursa olsun agresif ve saldırgan bir tutumla oluşturulmuş tüm içerikler (duyuru/cevap) silinir, bu amaçla içerik üreten kullanıcının hesabı kalıcı olarak kapatılır.
 • Ekşi Duyuru'da amacı içeriği ve hedefi ne olursa olsun herhangi bir konuda propaganda amaçlı içerikler üretilmesine, kullanıcıların bu amaç doğrultunda yönlendirilmeye çalışılmasına izin verilmez, bu amaçla üretilen tüm içerikler silinir, kullanıcının bu tutumunu devam ettirmesi halinde hesabı kapatılır.
 • Çoklu hesap yasak değildir fakat çoklu hesabın suistimali yasaktır, gerekli görülen durumlarda bu hesaplar kapatılabilir.
 • Hesap kapatma işlemi 2 Hafta, 1 Ay ve Süresiz olarak uygulanır, bununla birlikte her zaman bu süreç uygulanmayabilir bir hesap mevcut duruma göre ilk iki aşama atlanarak Süresiz olarak da kapatılabilir.
 • Gönül İşleri kategorisine dahil edilebilecek sorular ana sayfada görünmezler, daha fazla cevap almak adına aşk meşk mevzularını, ana sayfada bulunmasına gerek olmayan (nasılsınız, neler yapıyorsunuz, gününüz nasıl geçiyor, moralim çok bozuk, ruh halim çok kötü, ailemle sorunlarım var, işyerinde tadımı kaçırıyorlar, arkadaşlarım beni anlamıyor, okulum bitmiyor, şöyle sorunlarım var böyle dertlerim var vb. ) gibi kişisel sorularınızı genel soru başlığında açmayın, bu duyurunuzun silinmesine neden olur. Bu nedenle silinen bir duyurunuz olması durumunda doğru kategoriyi seçerek aynı duyuruyu tekrar açabilirsiniz.
 • Troll içerik üreten kullanıcının hesabı kalıcı olarak kapatılır. 
 • Üst üste duyuru açarak ana sayfayı ya da diğer kategorileri işgal etmeniz-flood/spam yapmanız durumunda hesabınız kapatılır.
 • Benzer içerikli sorular için ayrı ayrı duyuru açmak yerine sorularınızı tek bir duyuru altında toplarsanız ana sayfayı işgal etmemiş flood-spam yapmamış olursunuz, aksi halde bu duyurularınız silinebilir. 
 • Seçilen nickin offensive olduğuna kanaat getirilirse (ki bu kanaat son derece keyfîdir) kullanıcı tüm cevapları/duyuruları ile uçurulur.
 • Ekşi Duyuru yalnız kalpler için bir sevgili/eş/partner/arkadaş arama sitesi değildir. Sitenin bu amaçla kullanıldığına kanaat getirilmesi durumunda kullanıcının hesabı uçurulur.
 • Öncelikli olarak aramaya inanın. Sizden önce aynı/benzer soruyla gelen başka bir kullanıcıya hep birlikte yardım etmiş olabiliriz.  "Ara" kısmına kilit kelimeler yazarak kısa yoldan sorunuza benzer sorulara ve cevaplara ulaşabilirsiniz, kısa sürede açılan benzer duyurular varsa bu duyurunuzun silinmesine neden olabilir. 
 • Eğer soru soracaksanız, "tip" olarak duyuru (!) veya cevap verilemeyecek bir şeyi (alınık-satılık, kayıp, kan ilanları cevaba kapalıdır) seçmemeye dikkat edin. Zaten seçtiğinizde "Eğer soru soracaksanız soru kategorisini deneyin, bu kategoride kimse size cevap veremez." diye bir uyarı çıkacaktır.
 • Cevap gerektirmeyen ya da özel mesaj yoluyle bilgi almak istediğiniz içerikleri "Duyuru" kategorisinde (!) olarak açın. 
 • Soru/duyuru/ilan açarken başlıkta tamamıyla büyük harf kullanmamaya çalışın. En fazla kelimelerin baş harfini büyük kullanın. Hem göze batıyor, çirkin görünüyor; hem de forum kokan hareketler bunlar. Yapmayın. Aynı şey cevaplar için de geçerli.
 • Moderatörler gerekli gördükleri durumlarda duyuruları ve cevapları düzenleyebilir, silebilir, duyuruların mevcut önemlilik seviyesini değiştirebilirler. 
 • Duyuruların önemlilik seviyesi; 'normal', 'öncelikli' ve 'önemli' şeklindedir. Açılan duyurularınızın önemlilik seviyesinin değiştirilmesini istiyorsanız moderatörlere mesaj atabilirsiniz.
 • Kan aranıyor, kayıp aranıyor gibi iletişim adresinin önemli olduğu duyurularda iletişim adreslerinizi belirtin. Belirtilmediği takdirde duyuru zaten anlamını yitireceğinden silinmemesi için hiç bir sebep yok.
 • Kan aranıyor duyuruları akışa düşer düşmez önemli seviyesine alınır, 5 gün sonra normal seviyeye düşürülür. İhtiyaç sürüyorsa, yukarıda kalması için moderatörlere mesaj atabilirsiniz. Kan ihtiyacının kalmaması durumunda ilanınızı kaldırır veya konu hakkında moderatörlere bilgi verirseniz seviniriz.
 • Talep gelmesi halinde ve ana sayfanın durumuna göre; tez araştırmaları için gereken anketler, hayvan sahiplendirme, ev/ ev arkadaşı arama ve gerekli kanuni şartları yerine getirmesi halinde yardım toplama kampanyaları geçici süreyle "öncelikli" seviyesine alınır. Gözümüzden kaçan duyurularınız olursa mesaj atarak durumu hatırlatabilirsiniz.
 • Soruyu açan sizseniz ve cevap sizi tatmin ettiyse, sol tarafta bir kutucuk var. Sorunuza gelen cevapların sizin işinize yarayıp yaramadığını hem sorunuza cevap veren hem de aramaya inanıp da sorunuzu görenler oradaki "tik"e bakarak anlıyor. Doğru cevap/cevapları işaretleyin. Cevap doğru değilse formalite icabı işaretlemeyin; hem ayıp, hem de kendinizi kandırmış olursunuz.
 • Kendi sorularınıza cevap vermişseniz, verdiğiniz cevap kesin ve tek cevap ise (teknik bir konuda çözüme ulaşmışsanız, merak ettiğiniz konuya dair cevabı kendi araştırmalarınız ile bulduysanız vb.) o cevapları "cevap" olarak işaretleyebilirsiniz. Bu tarz ekstrem durumlar haricinde kendi sorunuza verdiğiniz cevapları işaretlemeyin, şık değil.
 • Yukarıda verilen bilgiler ışığında, cevap olmamasına rağmen "cevap" olarak işaretlenmiş cevaplara moderatörlerin müdahale etme, cevapları "cevap" olarak işaretleme ve kaldırma hakkı vardır, saklıdır.
 • Sözlükte kullandığınız gibi bkz'ları burada da kullanabilirsiniz.
 • Her ilan/duyuru/sorunun bir numarası var https:// www. eksiduyuru.com/index.php?m=d&id=xyzt  (xyzt yerine sayı gelecek) diye link vermek yerine (git: xyzt) şeklinde bir kullanım şekli var. Ekşi duyuru'ya özgü. Link kalabalığı yapmaması açısından faideli, kullanın, kullandırın.
 • Sitede gördüğünüz her türlü bug'ı ya da arızayı Compumaster’a veya moderatörlere mesaj yoluyla bildirebilirsiniz. Belki yazmama gerek yok ama; ssg'nin yazdığı entry'den alıntı yapıyorum: "Bir şey 5 dakika sonra sayfayı refresh ettiğinizde düzeliyorsa bug değildir."
 • Tip of the day: arama fasilitesinde nick yazarak bir kullanıcının açtığı soru/duyuruları ve cevapları, ayrıca #123 şeklinde belli bir ID’deki duyuruyu görüntüleyebilirsiniz.
 • Internet kullanıcıları [i] için: Burayı sözlük yazarı olmadan önce kullananlar olabilir. Kullanıcı sonradan sözlük yazarı olmuşsa ve soru/duyuru+cevaplarını sözlükte kullandığı nick üzerinde kayıtlı hesaba aktarmak istiyorsa compumaster ya da moderatörler halledebilir.
 • Big boss: Compumaster. Dolayısıyla istediği duyurulara istediği şeyi yapabilir. Bu yüzden bir duyuru ile ilgili yanlış bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız boş yere hayatın anlamını sorgulamaya kalkmayın.
 • Sakıncalı görülen her şey silinebilir. Yürürlükte olan kanunlara aykırı ise daha bir silinir.

Duyuru kaldırılma sebepleri

 • Soru niteliği taşımayan duyurular silinir. 
 • Duyuru için seçilen başlık ya da içerik duyuru hakkında yeterli bilgiyi vermelidir, başlığında veya içeriğinde neden açıldığı konusunda yeterli bilgiyi vermeyen duyurular silinir; Ekşi Duyuru kurallarını ihlal eden bir içeriğe sahip olduğu için "x bilen var mı, y hakkında bilgisi olan var mı" şekilde açılıp içerik hakkında yeterli bilgiyi vermeyen duyurular silinir, değilse Duyuru (!) kategorisine alınır; ömürleri biraz daha uzun olur.
 • Duyuru için seçilen başlık içerik hakkında fikir verecek nitelikte olmalıdır. Başlığında içerik hakkında fikir vermeyen, konuyla ilgisiz olarak sadece dikkat çekme amacıyla kullanılan; "acil", "merak ettim", "bir sorum var", "kadınlara/erkeklere bir sorum var", "bir bakar mısınız" gibi ifadeler içeren duyurular silinir.
 • Duyuru için seçilen başlık içeriğiyle uyumlu olmalıdır, içeriğiyle uyumlu olmayan duyuru/soru silinir.
 • Başlıkta ya da içerikte anlaşılamayacak ya da akışı bozacak şekilde kötü ve yanlış bir anlatım/dilbilgisi/noktalama işareti ile yazılan, yazım kurallarına uymayan ya da tamamında veya bir bölümünde dikkat çekmek amacıyla büyük harf kullanılan duyurular silinir.
 • Başlığı ve/veya içeriği (örnek veya alıntı bir metin olmadığı halde) Türkçe olmayan duyuru/soru silinir.
 • Herhangi bir nedenle; bir kullanıcıyı/duyuruyu/duyuruda verilmiş bir cevabı ya da duyuru kullanıcılarını hedef alarak duyuru açmak, ilgili duyurunun silinmesine neden olur.
 • Bir kişiyi/ırkı/topluluğu/dini inancı/siyasi görüşü/cinsel kimliği/cinsel yönelimi hedef alan; cinsiyetçi, rencide eden, nefret söylemi barındıran, genelleme yoluyla yargı oluşturan, tartışma başlatan tüm duyurular silinir. Devamı halinde kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Herhangi bir nedenle tartışma yaşanmasına neden olan ya da bu amaçla açıldığına kanaat getirilen duyuru silinir.
 • Ekşi Duyuru'da küfretmek, küfürlü/argo içerik oluşturmak, böyle bir içeriğe yönlendirme yapmak herhangi bir hedefi olmasa bile yasaktır; küfrün herhangi bir şahsa/görüşe/ırka/topluluğa yönelmesi durumunda daha da yasaktır. Küfür/argo içeren tüm duyurular duyurunun niteliğine bakılmaksızın silinir, devamı uçurulma nedenidir. Küfrün kısaltılarak ya da sansürlenerek kullanılması bu gerçeği değiştirmez.
 • Troll içerik olduğuna kanaat getirilen duyuru/soru silinir.
 • Üst üste duyuru açarak ana sayfayı ya da diğer kategorileri işgal etmeniz flood/spam yapmanız halinde duyurularınız silinir, sık tekrarlanması durumunda hesabınız kapatılır.
 • Her türlü sevgili/eş/partner/arkadaş arama ilanı silinir.
 • Geçerliliğini yitiren ve akışta kalmasında yarar olmayan süreli duyurularla özel mesaj yoluyla bilgi almak için açılan duyurular makul bir süre sonunda silinir. 
 • Kan aranıyor duyuruları 5 gün sonra normal seviyeye düşürülür, ihtiyaç kalmamış ise silinir.
 • Sağlık sorunları dışında sorulan cinsel içerikli soru/duyuru silinir. Sağlık sorunu nedeniyle sorulan sorular içeriğine bağlı olarak gerekli görülürse eğer yine silinebilir. 
 • Cinsel içerikli paylaşım yapılan her türlü (fotoğraf, video vb.) duyru silinir.
 • Yaş sınırlandırmasına dahil olan, hassas içerik barındıran tüm duyurular silinir. 
 • Kullanıcılar verilen bir linkle giriş yapmadan önce içerik hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır; içerik hakkında bilgi vermeyen ve yalnızca linkten ibaret olan soru/duyuru silinir.
 • Mükerrer duyuru girmek: Kar amacı güden/gütmeyen duyuruların (farklı hesaplarla da olsa) 3 günden kısa sürede ve(ya) ayda toplam 3 kereyi aşacak şekilde yinelemek (orijinal duyurunun silinmiş olması, duyurunun mükerrer olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir) kural ihlali yapan sorunun/duyurunun silinmesine sebebiyet verir. Sorunuzda/duyurunuzda bir düzenleme yapmak istiyorsanız (ürün ekleme-çıkarma, fiyat değişikliği yapma vb.) duyurunuzu tekrar açmak yerine ‘düzenleme/editleme’ yolunu seçiniz.
 • Aynı içerikli bir sorunun/duyurunun herhangi bir sebeple yinelenmesi gerekiyorsa önceki duyurunun üzerinden en az 3 gün geçmiş olmalıdır, daha kısa sürede tekrarlanan (farklı hesaplardan da olsa) soru/duyurular silinir, orijinal duyurunun silinmiş olması bu gerçeği değiştirmez, bu durumun sık tekrarlanması halinde kullanıcı hesabı kapatılır. Sorunuzda/duyurunuzda bir düzenleme yapmak istiyorsanız duyurunuzu tekrar açmak yerine ‘düzenleme/editleme’ yolunu seçiniz.
 • Sanal medyada oy isteyen (x kişiye şu yarışma için oy verin, hediye kazanmama yardım edin vb.) her türlü duyuru silinir.
 • Sözlük/Twitter/Facebook/Instagram/Youtube vb. sosyal medya hesapları için; oy/RT/like/takip/abone istemiyle açılan tüm duyurular silinir.
 • Kişisel-kurumsal fayda sağlamak için açılan (reklam yapma, takipçi/izlenim/like/abone/ziyaretçi vb. artırma) ve bu amaçla link paylaşımı yapılan ya da link paylaşmayı amaçlayan (instagram, twitter, facebook, youtube, telegram, internet sitesi/satış sitesi, uygulama marketleri, referans kodu-linki vb. içeren) tüm duyurular silinir. Hesap bu amaçla kullanılıyorsa kalıcı olarak kapatılır.
 • Ekşi Duyuru bir forum değildir, forum içerikli tüm duyurular/sorular/istekler silinir; karşılıklı hesap takip etme, sohbet etme, oyun oynama, fotoğraf puanlama ya da benzeri nedenlerle açılan tüm duyurular silinir; connected2me, telegram, whatsapp, clubhouse vb. chat-iletişim linki; discord, twitch, youtube vb. yayın linki; twitter, instagram, facebook vb. sosyal medya hesaplarının linki; blog-internet sayfalarının linki ve çevrimiçi oyun oynama linki içeren ya da link paylaşımı yapma amacıyla açılan tüm duyurular silinir.
 • Ödev, proje-tez veya çeviri yapmak/yaptırmak amacıyla açılan tüm duyurular (doğrudan bu amaçla olmasa da bunlarla ilgili açılan tüm duyurular) silinir.
 • Alınık/Satlık ilanları hakkında: Bilet satış ilanlarında biletin gişe fiyatı (fiyat karşılaştırması yapabilmek için bilet satış linki ya da biletlerin görseli ile birlikte) ve satıcının istediği fiyat belirtilmelidir, istenen ücret belirtilmemişse ya da gişe fiyatının üzerinde bir ücret istenmişse karaborsa ihtimaline karşı duyuru silinir. Bilet satış duyuruları dışındaki satış ilanlarında bu zorunluluklar (fiyat belirtme vs.) yoktur.
 • Promosyon ürünlerinin, indirim kodlarının vb. ücretli satışı ile ilgili açılan tüm duyurular silinir.
 • Her türlü evcil hayvan alım/satımı, çiftleştirme talebi, cins hayvan sahiplenme-sahiplendirme istekleri (alım/satıma neden olmalarından dolayı) yasaktır, bunlarla ilgili ya da benzeri nedenlerle açılan (nereden alınır, nasıl alanır, kaç liraya satılır vb. gibi hayvan alım satımına yol gösterir nitelikteki duyurular da dahil olmak üzere) tüm ilanlar silinir.
 • Hesap satışlarıyla ilgili açılan tüm duyurular silinir: Sözlük hesaplarının; sosyal medya hesaplarının; oyun hesaplarının; uçuş mil puanlarının-kartlarının ve benzeri tüm hesapların satışı/devri/takası yasaktır, bunlarla ilgili açılan tüm duyurular (nereden satın alabilirim/nereden bulabilirim/nasıl satabilirim vb. duyurular da dahil olmak üzere) silinir.
 • Ekşi Duyuru’da; tütün, tütün ürünleri, elektronik tütün ürünleri, alkol ve reçeteli/reçetesiz ilaç satışına/teminine/önerisine izin verilmemektedir. Bunlarla ilgili açılan tüm duyurular (doğrudan alış-satış duyurusu olmasa bile yasal açıdan problemlere neden olabilecek türdeki; "nasıl satabilirim, nerede satabilirim; nasıl alabilirim, nereden alabilirim vb." duyurular da dahil olmak üzere) silinir.
 • İlgili kanun nedeniyle; iş/işçi arama ilanları, staj ilanları ve freelance iş ilanları (özel ders, çeviri vs.) ile birlikte "nereden bulabilirim/nasıl bulabilirim" duyuruları da dahil olmak üzere silinir. (Bkz: www.tbmm.gov.tr madde 23, H bendi)
 • Profesyonel-Ticari satış duyurularına izin verilmemektedir, bu kategoride yer alan tüm satış duyuruları silinir. 
 • Kişilik haklarını ihlal eden her türlü duyuru ve istek silinir. Örn: Sahibi tarafından Ekşi Duyuru'da paylaşılmasına onay verilmeyen kişisel bilgi, fotoğraf, video vb. içeren duyurular; kişilerin-kurumların saygınlığını ve itibarını zedeleyen, hakaret, iftira, küfür, tehdit, alaya alma, hedef gösterme vb. içeren duyurular; yasal olarak ispatlanmamış bir konu hakkında bir kişiyi ya da kulanıcıyı hedef gösterir nitelikteki duyurular silinir. Bu madde sadece Ekşi Duyuru kullanıcılarını değil, Ekşi Duyuru kullanıcısı olmayan kişi ve kurumlara yönelik yapılan paylaşımları da kapsar.
 • Haberleşmenin gizliliğini ihlal eden her türlü duyuru (iki kişi arasında gerçekleşen özel mesajlaşmanın ifşası vs.) silinir.
 • Ekşi Duyuru'da yardım-bağış kampanyası düzenlemek, bu kampanyalara aracılık etmek ancak gerekli yasal izinler alındığı ve bu izinler Ekşi Duyuru'da paylaşıldığı sürece mümkündür. Düzenlenen yardım-bağış kampanyaları gerekli yasal izinleri almamışsa ya da alınan izinler Ekşi Duyuru'da paylaşılmamışsa, bu amaçla ilgili açılan tüm duyurular yasal açıdan uygun olmadığı için silinir. 
 • Yasal platformlar haricinde; yasalarla korunan-telif hakkı içeren program/film/müzik/video/kitap/e-kitap için pdf/epub/crack/mp3/torrent/online site/altyazı/warez isteği içeren duyurular silinir.
 • Yasal açıdan sakıncalı görülen her türlü duyuru/soru/istek silinir.
 • Herhangi bir sebeple silinen bir duyuru ya da cevap için duyuru açmak ilgili duyurunun silinme sebebidir. Yanlış olduğunu düşündüğünüz bir işlemle ilgili bilgi almak için Ekşi Duyuru Moderasyonu ile iletişime geçiniz
 • Ekşi Duyuru, Ekşi Duyuru Kuralları ya da Ekşi Duyuru Moderasyonu ile ilgili bir sorunuz, şikayetiniz, isteğiniz olması durumunda konuyla ilgili bilgi almak için Ekşi Duyuru Moderasyonu ile iletişime geçiniz, aksi halde bu ve benzeri nedenlerle açılan "tüm duyurular" silinmektedir.

 Cevap silinme sebepleri

 • Bilmediğiniz, beğenmediğiniz, hoşunuza gitmeyen, saçma bulduğunuz sorulara cevap vermeyin; aksi halde bu ve benzeri nedenlerle verilen tüm cevaplar silinir.
 • Soruya cevap içerse bile; soru sahibini/soruyu/kullanıcıyı/cevabı hedef alan, tartışma yaratan tüm cevaplar cevap niteliğine bakılmaksızın silinir, devamı halinde kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Soruya cevap olmayan; soru sahibini/soruyu/kullanıcıyı/cevabı hedef alan, tartışma yaratan tüm cevaplar silinir, devamı halinde kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Herhangi bir nedenle; bir kullanıcıyı/duyuruyu/duyuruda verilmiş bir cevabı ya da duyuru kullanıcılarını hedef alarak cevap vermek, ilgili cevabın silinmesine neden olur.
 • Bir kişiyi/ırkı/topluluğu/dini inancı/siyasi görüşü/cinsel kimliği/cinsel yönelimi hedef alan; cinsiyetçi, rencide eden, nefret söylemi barındıran, genelleme yoluyla yargı oluşturan, tartışma başlatan her türlü cevap silinir. Tekrarı durumunda kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Yanıltıcı ya da yanlış olduğu bariz olup soru sahibini yanlış yönlendiren veya soruyu troll'leme amacıyla verilen tüm cevaplar silinir.
 • İmza yöntemi ile verilen cevaplar silinir; verdiği cevaplarda imza yöntemini kullanan (aynı veya benzer cevabı birden fazla soru altına cevap olarak tek başına veya başka bir cevapla birlikte eklediğine) kullanıcının hesabı geçici veya kalıcı olarak kapatılır. 
 • Ekşi Duyuru'da küfretmek, küfürlü/argo içerik oluşturmak, böyle bir içeriğe yönlendirme yapmak herhangi bir hedefi olmasa bile yasaktır; küfrün herhangi şahsa/görüşe/ırka/topluluğa yönelmesi durumunda daha da yasaktır. Küfür/argo içeren tüm cevaplar cevabın niteliğine bakılmaksızın silinir, devamı uçurulma nedenidir. Küfrün kısaltılarak ya da sansürlenerek kullanılması bu gerçeği değiştirmez.
 • Soru sahibine ya da cevap yazmış birine, soruya cevap olmayacak şekilde bir fikrinizi/düşüncenizi/isteğinizi belirtmek istiyorsanız kendisine mesaj atın. Diğer durumlarda "cevap" olmayan her şey silinir.
 • Duyuru altında soruya bir katkısı olmayan ve ikili tartışma şeklinde ilerleyen her türlü cevap silinir.
 • Duyurunun içeriğine değil duyurunun kendisiyle ilgili verilen cevaplar (bu nasıl soru/duyuru, böyle soru/duyuru mu olur vb.) silinir.
 • Örnek veya alıntı bir metin olmadığı halde Türkçe olmayan cevaplar silinir.
 • Anlaşılamayacak ya da akışı bozacak şekilde kötü ve yanlış bir anlatım/dilbilgisi/noktalama işareti ile yazılan, yazım kurallarına uymayan ya da tamamında veya bir bölümünde dikkat çekmek amacıyla büyük harf kullanılan cevaplar silinir.
 • Sorunun cevabı olmayan  "teşekkür ederim" , "süpersin ya!" vb. (soruya cevap olan cevapların karşısına koyduğunuz tik işareti aynı zamanda bu anlamları da taşır) cevaplar ile duyuruyu üste çıkarma amacıyla girilen  "up" , "güncel" , "cevap yok mu? vb." her türlü cevap silinir.
 • Güncelliğini yitirmiş akışta yeri olmayan duyurular için girilen cevaplar silinir.
 • "Ben de merak ettim" , "favoriledim, silme", "takipteyim"(bu işlevi görmesi için soruyu "favori"lerinize ekleyebilirsiniz) "mesaj attım vb."  cevaplar silinir.
 • Doğrudan porno site linki veren veya cinsel içerikli paylaşım yapan her türlü içeriğe direkt link veren cevaplar silinir.
 • Sağlık sorunları dışında cinsel içeriğe sahip olan tüm cevaplar silinir.
 • Yaş sınırlandırmasına dahil içerik barındıran tüm cevaplar silinir.
 • Cevaplarda flood yapmak hem cevabınızın hem hesabınızın gitme sebebidir. ( Örn: soru altına tüm alfabeyi harf harf döşemek, +1 durumunu abartarak cevabı ‘+’ya boğmak ya da bir kerede verilebilecek bir cevabı ayrı ayrı girerek duyuruyu gereksiz meşgul etmek gibi.)
 • Reklam yapma, kazanç sağlama ve benzeri amaçlarla link paylaşımı yapılan (instagram, twitter, youtube, telegram, internet sitesi/satış sitesi, uygulama marketleri, referans kodu-linki vb. içeren) ya da bu amaçla verilen tüm cevaplar silinir. Devamı halinde kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Ekşi Duyuru bir forum değildir, forum içerikli tüm cevaplar silinir; karşılıklı hesap takip etme, sohbet etme, oyun oynama ya da benzeri nedenlerle verilen tüm cevaplar silinir; connected2me, telegram, whatsapp, clubhouse vb. chat-iletişim linki; discord, twitch, youtube vb. yayın linki; twitter, instagram, facebook vb. sosyal medya hesaplarının linki; blog-internet sayfalarının linki ve çevrimiçi oyun oynama linki içeren ya da link paylaşımı yapma amacıyla verilen tüm cevaplar silinir.
 • Herhangi bir sebeple silinen bir cevap için, soruyla ilgisi olmayan; "bu cevap niye silindi, neden silindi, bu da silinir mi, silinmemesi gerekirdi vb." cevaplar vermek, devamında soruya cevap içerse dahi ilgili cevapların da silinme sebebidir. Bu ve benzeri şikayetleriniz için ya da yapılan bir işlemle ilgili bilgi almak için lütfen moderasyon ile özel mesaj yoluyla iletişime geçiniz. Aksi halde bu nedenlerle verilmiş "tüm cevaplar" cevabın niteliğine bakılmaksızın silinmektedir.
 • Kişilik haklarını ihlal eden her türlü cevap ve istek silinir. Örn: Sahibi tarafından Ekşi Duyuru'da paylaşılmasına onay verilmeyen kişisel bilgi, fotoğraf, video vb. içeren cevaplar/istekler; kişilerin saygınlığını ve itibarını zedeleyen; hakaret, iftira, küfür, tehdit, alaya alma vb. içeren cevaplar; yasal olarak ispatlanmamış bir konu için bir kişiyi-kullanıcıyı hedef gösterir nitelikteki cevaplar, silinir. Bu madde sadece Ekşi Duyuru kullanıcılarını değil, Ekşi Duyuru kullanıcısı olmayan bireylere yönelik yapılan paylaşımları da kapsar.
 • Haberleşmenin gizliliğini ihlal eden her türlü cevap (iki kişi arasında gerçekleşen özel mesajlaşmanın ifşası vs.) silinir.
 • Yasal platformlar haricinde; yasalarla korunan-telif hakkı içeren program/film/müzik/video/kitap/e-kitap için pdf/epub/crack/mp3/torrent/warez önerisi içeren cevaplar silinir.
 • Yasal açıdan sakıncalı görülen her türlü cevap silinir.

 

Özel Mesajlar hakkında

Ekşi Duyuru'daki özel mesajlaşmada konuşulan hiçbir şeyi karşı tarafın rızası olmadan Ekşi Duyuru Moderasyonu ile ya da Ekşi Duyuru'da paylaşmayınız. "Haberleşmenin Gizliliğin İhlali" nedeniyle Ekşi Duyuru moderasyonu özel mesajlarda konuşulan şeylere hiçbir şey yapmaz, yasal olarak da yapamaz. Eğer yasal haklarınız çiğneniyorsa, dava açabilirsiniz. Ekşi Duyuru tüm mesaj içeriklerini ve tarafların IP bilgilerini mahkeme kararı ile paylaşır.

 1. HABERLEŞMENİN GİZLİLİĞİNİ İHLÂL (YTCK md.132).
  1. Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.
  2. Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini kaydı suretiyle gerçekleşirse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
  3. Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.
  4. Kişiler arasındaki haberleşmelerin içeriğinin basın ve yayın yolu ile yayınlanması halinde, ceza yarı oranında artırılır.
   Madde metninde, kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğinin ihlâli suç olarak tanımlanmaktadır.

Ekşi Duyuru analitik nedenlerle kullanıcı hareketlerini toplar. Bu bilgileri hiç bir şekilde satmaz ve gizli tutar. Duyuru ve cevaplar sosyal medya kanallarında yayınlanabilir. 

Bu yazı Ekşi Duyuru moderasyon ekibinin ortak kararı ve Ekşi Duyuru kullanıcılarının katkıları ile 21.09.2016 tarihinde düzenlenmiştir.

Ekşi Duyuru bu kuralları her zaman kullanıcılarına ana sayfada bir duyuru ile haber vererek değiştirme hakkını saklı tutar.

 

buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.