EkşiDuyuru

ekşi duyuru; eşi olmayan, benzeri olan, bir çok ortak yanı olsa da forumdan farklı, ekşi sözlük yazarlarının daha bir ayrıcalıklı kullanabildiği sitedir, sub-etha fasilitesidir. Kullanıcılarının desteği ile gelişen dinamik bir ortamdır.

küçük bir gittigidiyor: cep telefonları, bilgisayarlar, playstationlar, bilgisayar parçaları çok uygun fiyatlara satılıyor. alan ve satan memnun mu bilemem ama bir gün playstation 2 almaya karar verirsem buradan alacağım büyük ihtimalle.

küçük bir divxplanet: altyazı isteği yapılıyor, emule'de yüksek id nasıl alınır soruluyor, en güzel torrent programı hangisi diye duyuru açılıp en, doyurucu, ayrıntılı bilgilere ulaşılabiliyor.

küçük bir sözlük yönetimi: neden ben çaylak oldum? sorusunun cevabını sözlük içerisinden öğrenemeyenlerin üye olup, sorularına cevap aldıkları mekan. sözlükle ilgili bazı bilinmeyenler de gene burada tartışılabiliyor. aslında "göte girebilecek" entrylerin buraya danışılması da çok iyi bir durum hem sözlük hem de yazarlar açısından.

küçük bir teknik servis: kendimden biliyorum bilgisayarlarla veya diğer elektronik eşyalarla ilgili bir sorunla karşılaşınca, tamirciye götürmeden önce burada sorunu anlatıyorum, en kısa sürede cevabımı alıyorum.aldığım yardımlar hem bilgi dağarcığımı genişletiyor hem de diğer duyurulara da yardım etmeye teşvik ediyor.

küçük bir kütüphane: makale, dergi, kitap arayanlardan boğaziçili'den ders verenlere, arşivlik mecmualarını satanlardan, yapacağı anket ödevi için denek arayanlara kadar her telden çalan insan mevcut gene burada.

küçük bir müşteri hizmetleri: kontörüm neden bitti? sorusu turkcell'den avea'dan önce buraya soruluyor. aynı şekilde ebay, amazon, hepsiburada sitelerindeki alışveriş önerilerine ve kargo durumua dair sorular da sorulabiliyor.

birçok sitenin küçüğü işte ekşi duyuru. hepsinin biraraya getirilmiş hali. belki yıllarca cevabını bulamadığımız soruların bile cevabını dakikalar içinde alabiliyoruz. dünyanın her yerinde alay edilecek, akla takılan sorular da burada rahatça sorulabiliyor. neticede ekşi sözlük'ün kutsal bilgi kaynağı sıfatını tamamlayan harika bir oluşum burası. aklımda hiç soru olmasa bile sorulara cevap vermek için, yeni şeyler öğrenmek için girip bakıyorum.

(baldur, 27.03.2008 20:11 ~ 20:12)

Nelere dikkat etmelisiniz?

 • Öncelikli olarak aramaya inanın. Sizden önce aynı/benzer soruyla gelen başka birine hep birlikte yardım etmiş olabiliriz. ‘’Ara’’ kısmına kilit kelimeler yazarak kısa yoldan sorunuza benzer sorulara ve cevaplara ulaşabilirsiniz.
 • Eğer soru soracaksanız, "tip" olarak duyuru (!) veya cevap verilemeyecek bir şeyi (alınık-satılık, kayıp, kan ilanları cevaba kapalıdır) seçmemeye dikkat edin. Zaten seçtiğinizde "Eğer soru soracaksanız soru kategorisini deneyin, bu kategoride kimse size cevap veremez." diye bir uyarı çıkacaktır.
 • Gönül işi başlığına dahil edilebilecek sorular ana sayfada görünmezler, daha fazla cevap almak adına aşk meşk mevzularını genel soru başlığında açmayın. Gönül işi kategorisi aynı zamanda kişisel duyurular için de kullanılmalıdır.
 • Soru/duyuru/ilan açarken başlıkta tamamıyla büyük harf kullanmamaya çalışın. En fazla kelimelerin baş harfini büyük kullanın. Hem göze batıyor, çirkin görünüyor; hem de forum kokan hareketler bunlar. Yapmayın. Aynı şey (ekstrem durumlar hariç) cevaplar için de geçerli.
 • Soru/duyuru/ilan açtıktan sonra, soru/duyurunu/ilanınıza bir şey eklemek veya soru/duyuru/ilan üzerinde bir değişiklik yapmak istiyorsanız,  soru/duyuru/ilanınızı silip yenisini açmak yerine ‘’editleme’’ yoluna gidin. Aksi durumlarda soru/duyuru/ilanınız tekrardan dolayı silinir.
 • Moderatörler açılan duyuru/soru/ilanları düzenleyebilir, silebilir, duyurunun mevcut önemlilik seviyesini değiştirebilir. Bu seviyeler; sırasıyla 'normal', 'öncelikli' ve 'önemli'dir. Açılan duyuru/soru/ilanlarınızın önemlilik seviyesinin değiştirilmesini istiyorsanız moderatörlere mesaj atabilirsiniz.
 • Kan aranıyor, kayıp aranıyor gibi iletişim adresinin önemli olduğu duyurularda iletişim adreslerinizi belirtin. Belirtilmediği takdirde duyuru zaten anlamını yitireceğinden silinmemesi için hiç bir sebep yok.
 • Kan aranıyor duyuruları akışa düşer düşmez önemli seviyesine alınır, 5 gün sonra normal seviyeye düşürülür. İhtiyaç sürüyorsa, yukarıda kalması için moderatörlere mesaj atabilirsiniz. Kan ihtiyacının kalmaması durumunda ilanınızı kaldırır veya konu hakkında moderatörlere bilgi verirseniz seviniriz.
 • Kan aranıyor duyuruları haricinde, talebiniz halinde ve ana sayfanın durumuna göre tez araştırmalarınız için gereken anketler, hayvan sahiplendirme, ev/ ev arkadaşı arama ve yardım toplama ilan ve kampanyalarını da geçici süreyle ‘öncelikli’ seviyesine almaya özen gösteriyoruz. Gözümüzden kaçan duyurularınız olursa mesaj atarak durumu hatırlatabilirsiniz, elimizden geleni yapmaya çalışırız.
 • Soruyu açan sizseniz ve cevap sizi tatmin ettiyse, sol tarafta bir kutucuk var. İşte o kutucuk bizim için pek bir değerli. Sorunuza gelen cevapların sizin işinize yarayıp yaramadığını hem sorunuza cevap veren hem de aramaya inanıp da sorunuzu görenler oradaki ‘tik’e bakarak anlıyor. Doğru cevap/cevapları bir zahmet işaretleyin, kimsenin kalbi kırılmasın. Cevap doğru değilse formalite icabı işaretlemeyin; hem ayıp, hem de kendinizi kandırmış olursunuz.
 • Kendi sorularınıza cevap vermişseniz, verdiğiniz cevap kesin ve tek cevap ise (teknik bir konuda çözüme ulaşmışsanız, merak ettiğiniz konuya dair cevabı kendi araştırmalarınız ile bulduysanız vb.) o cevapları 'cevap' olarak işaretleyebilirsiniz. Bu tarz ekstrem durumlar haricinde kendi sorunuza verdiğiniz cevapları işaretlemeyin, şık değil.
 • Yukarıda verilen bilgiler ışığında, cevap olmamasına rağmen ‘cevap’ olarak işaretlenmiş cevaplara moderatörlerin müdahale etme, cevapları 'cevap' olarak işaretleme ve kaldırma hakkı vardır, saklıdır. Mutlak doğru muhabbeti çıkarıp felsefe yapmayın.
 • Yasalarla korunan içeriklerle (mp3, film, kitap, tv yayınları vb. kısacası warez diye nitelendirebileceğimiz şeylerle) ilgili sorularınızı ( ’’x filmini/dizisini arıyorum bulamadım.’’,  şu kitabın pdf’i lazım, bir el atın.’’ vb. sorular) internet kullanıcılarına[i] açık olarak sormayın.
 • Ekşi Duyuru yalnız kalpler için bir eş/partner/arkadaş arama sitesi değildir. Sitenin bu amaçla kullanıldığına kanaat getirilmesi durumunda kullanıcının hesabı uçurulur.
 • Her ne kadar zaman zaman gülsek eğlensek de, troll olduğuna kanaat getirilen kullanıcının hesabı kalıcı olarak kapatılır.
 • Üst üste duyuru/soru açarak ana sayfayı işgal etmeniz/flood yapmanız durumunda hesabınız kapatılır.
 • Çöp, yanıltıcı veya yanlış olduğu bariz olan cevaplar ile imzalı cevaplar silinir; verdiği cevaplarda imza yöntemini kullandığına (aynı veya benzer cevabı birden fazla soru altına cevap olarak tek başına veya başka bir cevapla birlikte eklediğine) kanaat getirilen kullanıcının hesabı geçici veya kalıcı olarak kapatılır. 
 • Seçilen nickin offensive olduğuna kanaat getirilirse (ki bu kanaat son derece keyfîdir) kullanıcı tüm cevapları/duyuruları ile uçurulur.
 • Sözlükte kullandığınız gibi bkz'ları burada da kullanabilirsiniz.
 • Her ilan/duyuru/sorunun bir numarası var https:// www. eksiduyuru.com/index.php?m=d&id=xyzt  (xyzt yerine sayı gelecek) diye link vermek yerine (git: xyzt) şeklinde bir kullanım şekli var. Ekşi duyuru'ya özgü. Link kalabalığı yapmaması açısından faideli, kullanın, kullandırın.
 • Sitede gördüğünüz her türlü bug'ı Compumaster’a veya moderatörlere mesaj yoluyla bildirebilir, mevcut bug sizi isyan ettirdi ise hakkında soru/duyuu/ilan açarak minik çapta bir isyan başlatabilirsiniz. Belki yazmama gerek yok ama; ssg'nin yazdığı entry'den alıntı yapıyorum: "Bir şey 5 dakika sonra sayfayı refresh ettiğinizde düzeliyorsa bug değildir."
  "Bug ne?" diyorsanız, 'unut gitsin' demiyorum, tasarım tercihi olmayan her türlü hata, yamukluk, pislik. Bunlar bug'dır. Nelerin bug olup olmadığı bir sonraki derste ayrıntılı işlenecek.
 • Tip of the day: arama fasilitesinde nick yazarak bir kullanıcının açtığı soru/duyuruları ve cevapları, ayrıca #123 şeklinde belli bir ID’deki duyuruyu görüntüleyebilirsiniz.
 • Internet kullanıcıları [i] için: Burayı sözlük yazarı olmadan önce kullananlar olabilir. Kullanıcı sonradan sözlük yazarı olmuşsa ve soru/duyuru+cevaplarını sözlükte kullandığı nick üzerinde kayıtlı hesaba aktarmak istiyorsa compumaster ya da moderatörler halledebilir.
 • Big boss: Compumaster. Dolayısıyla istediği duyurulara istediği şeyi yapabilir. Bu yüzden bir duyuru ile ilgili yanlış bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız boş yere hayatın anlamını sorgulamaya kalkmayın.
 • Sakıncalı görülen her şey silinebilir. Yürürlükte olan kanunlara aykırı ise daha bir silinir.

Duyuru kaldırılma sebepleri

 • Geçerliliğini yitiren ve akışta kalmasında yarar olmayan ve/veya süreli duyurular ( Akşam Kadıköy’deyim, mini zirveye beklerim.’’, ’’ Saat ..’e kadar indirim kodu lazım.’’ vb.) makul süre sonunda silinir. Kan aranıyor duyuruları 5 gün sonra normal seviyeye düşürülür, ihtiyaç kalmamış ise silinir.
 • Yalnızca linkten ibaret olup başlıkta veya içerikte soruyu içermeyen/duyuru hakkında yeterli bilgiyi vermeyen soru/duyuru/ilanlar silinir. Özellikle satılık ilanlarında, içerik ve detay belirtilmeden sadece gittigidiyor gibi sitelere veya herhangi bir blog/instagram vb sayfaya yönlenen linkler kullanmaktan kaçının.
 • Başlıklarda ve içerikte yazım kuralları ve noktalama işaretlerinin fazlasıyla yanlış kullanıldığı veya yanlış anlaşılmaya sebep olacak şekilde bir dilbilgisi ile yazıldığı duyurular silinir. Duyuru başlığının tamamında veya bir kısmında dikkat çekme amacıyla büyük harf kullanmayınız. 
 • Gereksiz yere (örnek veya alıntı olmadığı halde) başka bir dilde yazılan duyuru/sorular silinir.
 • Duyuru/Sorunun içeriğinin bir parçası olmayacak şekilde başlığa yerleştirilmiş kelimeler (konuyla ilgisiz olarak dikkat çekme amacı taşıyan başlıklar) içeren soru/duyurular silinir. Aynı şekilde, duyuru/soru içeriğini açıklamaktan uzak, yalnızca "acil", "merak ettim", "bir bakar mısınız", "hangisi" gibi başlıklara sahip duyuru ve sorular da silinir.
 • Sanal medyada oy isteyen her tür duyuru (x kişiye şu yarışma için oy verin, hediye kazanmama yardım edin) ile sözlük/Twitter/Facebook/İnstagram/Youtube gibi sitelerde oy/RT/like/takip istekleri silinir.
 • Tartışma başlatıcı içeriğe sahip olduğuna kanaat getirilen duyurular ile dini/politik/siyasi/şahsi her türlü hakaret içeren, nefret söylemi barındıran duyurular silinir.
 • Ücret karşılığında ödev/tez yapmak ya da yaptırmak isteyen duyurular silinir.
 • Her türlü eş/partner/arkadaş arama ilanı silinir.
 • Bilet satışlar ilanlarında (tiyatro, konser, maç vb.) biletin gişe fiyatı (mümkünse bilet satış linki ile birlikte) ve satmak istediğiniz fiyat belirtilmemişse veya belirtilen fiyat gişe fiyatının üzerinde ise, karaborsa ihtimaline karşı duyuru silinir. Bilet satış duyuruları dışındaki satış ilanlarında fiyat belirtme zorunluluğu yoktur.
 • Her türlü evcil hayvan alım/ satımı yasaktır.
 • Ekşi Duyuru’da tütün, tütün ürünleri ve alkol satışına bunun yanı sıra reçeteli/reçetesiz ilaç satımına izin verilmemektedir.
 • İlgili kanun dolayısıyla, iş/işçi arama ilanları, staj ilanları  ve freelance işler dahil olmak üzere, siliniyor. (Bkz: www.tbmm.gov.tr madde 23, H bendi)
 • Yasal olmayan duyurular/sorular/istekler vs. silinir. (Özellikle internet kullanıcıları için)
 • Kişilik haklarını ihlal eden her türlü duyuru silinir. (Örn: sahibi tarafından bu mecrada paylaşımına onay verilmeyen her türlü kişisel bilgi ve fotoğraf paylaşımı )
 • Her türlü crack/mp3/torrent/warez/program/film/pdf isteği içeren duyuru silinir. İlle de soracaksanız sadece [es] yazarlara açık şekilde sormanız sorunuzun ömrünü uzatabilir.
 • Her türlü porno siteye direkt link (sadece sitenin adını.com olmayacak şekilde yazarsanız sorun yok) silinir.
 • Sağlık amacıyla sorulmayan her türlü cinsel içerikli soru/duyuru silinir.
 • Mükerrer duyuru girmek: Kişisel/kurumsal fayda sağlayacak ya da kar amacı güden/gütmeyen site veya ürünlerin reklam ve tanıtımını (farklı hesaplarla da olsa) 3 günden kısa sürede ve(ya) ayda toplam 3 kereyi aşacak şekilde yinelemek (Orijinal duyurunun silinmiş olması, duyurunun mükerrer olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir) kural ihlali yapan duyuru/ilanlarınızın silinmesine sebebiyet verir.
 • Aynı içerikli bir sorunun/duyurunun herhangi bir sebeple yinelenmesi gerekiyorsa önceki duyurunun üzerinden en az 3 gün geçmiş olmalıdır. Daha kısa sürede tekrarlanan soru/duyurular silinir, sık tekrarlanması durumunda ise kullanıcı hesabı kapatılır. Soru/duyurunuzda bir düzenleme yapmak istiyorsanız (alınık satılık ilanlarında fiyat değişimi, ürün ekleme çıkartma vb.) duyurunuzu silip tekrar açmak yerine ‘düzenleme/editleme’ yolunu seçiniz.
 • Herhangi bir sebeple silinen soru ya da cevabın, yeni bir soruya aynen kopyalanarak "bu duyurum/cevabım neden silindi?" diye sormak ya da sadece "duyurum/cevabım neden silindi?" diye duyuru açmak ilgili sorunun silinme sebebidir. Bu tip soru ve şikayetleriniz için yeni duyuru açmak yerine lütfen moderasyon ile özel mesaj kanalıyla iletişime geçiniz.
 • Ekşi Duyuru'da küfretmek herhangi bir hedefi olmasa bile yasaktır; küfrün şahsa/herhangi bir görüşe/ırka/topluluğa yönelmesi durumunda daha da yasaktır. Kullanımı halinde küfürlü içerik silinir, devamı uçurulma nedenidir. Küfrün kısaltılarak ya da sansürlenerek kullanılması bu gerçeği değiştirmez.
 • Ekşi Duyuru bir forum değildir, forum tarzı duyurular/ sorular ("hadi herkes messenger adresini paylaşsın" gibi) ve tinychat, connected2me vb chat linkleri silinir.

 Cevap silinme sebepleri

 • Bilmediğiniz sorulara cevap vermeyin, egzotizmin tadı her soruya cevap vermeden de çıkar.
 • Soru sahibine ya da cevap yazmış birine fikir belirtmek istiyorsanız "" linkini kullanıp kendisine mesaj atın. Diğer durumlarda 'cevap' olmayan her şey siliniyor.
 • Sorunun cevabı olmayan ve "teşekkür ederim"  "süpersin ya! ", ’’up’’ , ’’cevap yok mu ya?’’ vb her türlü cevap (soruya cevap olan cevapların karşısına koyduğunuz tik işareti aynı zamanda bu anlamları da taşır),
 • "Ben de merak ettim" , "favoriledim, silme", "takipteyim"(bu işlevi görmesi için soruyu "favori"lerinize ekleyebilirsiniz) ve "mesaj attım" , ":)" vb. cevaplar,
 • Kısaltılmış ya da sansürlenmiş de olsa küfür/ argo içeren, doğrudan porno linki veya yasal olmayan her türlü içeriğe direkt link veren cevaplar,
 • Soru içeriğinden bağımsız ve soruya katkısı olmayan ve ikili konuşma/tartışma şeklinde ilerleyen cevaplar,
 • Soru altında tartışma başlatan her türlü cevap,
 • Alıntı olmadığı halde Türkçe olmayan ve anlaşılamayacak kadar kötü bir anlatım/dilbilgisi ile yazılan, tamamında ya da bir bölümünde dikkat çekmek amacıyla büyük harf kullanılan cevaplar,
 • Çöp ve yanıltıcı/soru sahibini yanlış yönlendiren içerikteki cevaplar,
 • İlk bakışta soruya cevap içermekle birlikte soru sahibini veya cevap veren bir kullanıcıyı/siyasi görüşü/ dini inancı/ cinsel kimliği hedef alan aşağılayıcı, hakarete varan, rencide edici, nefret söylemi barındıran her türlü cevap, cevap niteliğine bakılmaksızın silinir. Tekrarı durumunda kullanıcı kuş olur, uçar gider.
 • Cevaplarda flood yapmak da hem cevabınızın hem hesabınızın gitme sebebidir. ( Örn: soru altına tüm alfabeyi harf harf döşemek, +1 durumunu abartarak cevabı ‘+’ya boğmak gibi…)
 • Yasal açıdan sorun teşkil edecek her türlü cevap da tabii ki de silinir. (Buradan bakınca her şeyi siliyormuşuz gibi görünüyor ama aslında öyle değil.)

 

Özel Mesajlar hakkında

Ekşi Duyuru'daki özel mesajlaşmada konuşulan hiç bir şeyi karşı tarafın rızası olmadan Ekşi Duyuru moderasyonu ile paylaşmayınız. Ekşi Duyuru moderasyonu özel mesajlarda konuşulan şeylere hiç bir şey yapmaz, yasal olarak da yapamaz. Eğer yasal haklarınız çiğneniyorsa, dava açabilirsiniz. Ekşi Duyuru tüm mesaj içeriklerini ve tarafların IP bilgilerini mahkeme kararı ile paylaşır.

 1. HABERLEŞMENİN GİZLİLİĞİNİ İHLÂL (YTCK md.132).
  1. Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.
  2. Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini kaydı suretiyle gerçekleşirse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
  3. Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.
  4. Kişiler arasındaki haberleşmelerin içeriğinin basın ve yayın yolu ile yayınlanması halinde, ceza yarı oranında artırılır.
   Madde metninde, kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğinin ihlâli suç olarak tanımlanmaktadır.

 Ekşi Duyuru analitik nedenlerle kullanıcı hareketlerini toplar. Bu bilgileri hiç bir şekilde satmaz ve gizli tutar. Duyuru ve cevaplar sosyal medya kanallarında yayınlanabilir. 

Bu yazı Ekşi Duyuru moderasyon ekibinin ortak kararı ve Ekşi Duyuru kullanıcılarının katkıları ile 21.09.2016 tarihinde düzenlenmiştir.

Ekşi Duyuru bu kuralları her zaman kullanıcılarına ana sayfada bir duyuru ile haber vererek değiştirme hakkını saklı tutar.

 

buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.