EkşiDuyuru

Ekşi Duyuru; eşi olmayan, benzeri olan, birçok ortak yanı olsa da forumdan farklı, Ekşi Sözlük yazarlarının daha bir ayrıcalıklı kullanabildiği sitedir, sub- etha fasilitesidir. Kullanıcılarının desteği ile gelişen dinamik bir ortamdır.
Küçük bir Hepsiburada: Cep telefonları, bilgisayarlar, playstationlar, bilgisayar parçaları çok uygun fiyatlara satılıyor. 
Küçük bir sözlük yönetimi: Neden ben çaylak oldum? sorusunun cevabını sözlük içerisinden öğrenemeyenlerin üye olup, sorularına cevap aldıkları mekan. Sözlükle ilgili bazı bilinmeyenler de yine burada tartışılabiliyor.
Küçük bir teknik servis: Bilgisayarlarla veya diğer elektronik eşyalarla ilgili bir sorunla karşılaşınca, tamirciye götürmeden önce burada sorup en kısa sürede cevap alınabiliyor.

Küçük bir kütüphane: Makale, dergi, kitap arayanlardan arşivlik mecmualarını satanlara, yapacağı anket ödevi için denek arayanlara kadar her türden insan mevcut burada.

Küçük bir müşteri hizmetleri: Amazon, Hepsiburada, Trendyol sitelerindeki alışveriş önerilerine ve kargo durumuna dair sorular da sorulabiliyor.

Birçok sitenin küçüğü Ekşi Duyuru. Hepsinin biraraya getirilmiş hali. Belki yıllarca cevabını bulamadığımız soruların bile cevabını dakikalar içinde alabiliyoruz. Neticede Ekşi Sözlük'ün kutsal bilgi kaynağı sıfatını tamamlayan harika bir oluşum burası. 

Nelere dikkat etmelisiniz?

 • Kullanıcılar Ekşi Duyuru'ya üye olduklarında aşağıdaki maddelerin tümünü okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırlar.
 • Ekşi Duyuru birçok farklı görüşten birçok farklı bakış açısına sahip kullanıcının bir araya geldiği bir platformdur, hiçbir kullanıcının fikri ve görüşü bir diğerinden daha üstün ya da daha "doğru" değildir, kullanıcıların kendi özel hayatlarında sahip oldukları meslekleri, unvanları ya da tecrübeleri onları Ekşi Duyuru'da herhangi bir şekilde bir karar mercii, otorite haline getirmez, her üye (belirlenmiş kurallar dahilinde) istedikleri soruyu sorabilir, sorulan sorulara kendi bilgilerine ve yorumlarına göre istedikleri cevabı verebilirler, kullanıcıların diğer kullanıcılara yönelik bunların tersi olacak şekilde müdahalede bulunmalarına, oluşturulan içeriklerde bu ve benzeri davranışlar göstermelerine izin verilmez.
 • Ekşi Duyuru Ekşi Sözlük üzerinden de giriş yapılabilen ama Ekşi Sözlük'ten bağımsız kendi kuralları, yönetim anlayışı ve yayın politikası olan ayrı bir yapıdır.
 • Üyelikler iki aşamalı olarak gerçekleşecektir; Ekşi Duyuru'ya üye alımı ile katılan ya da Ekşi Sözlük hesabıyla giriş yapan kullanıcılar duyuru açabilir ve sorulara cevap verebilirler fakat bunları sadece siz ve moderasyon ekibi görecektir, üyeliğinizin moderasyon tarafından onaylanması durumunda ise duyurularınız/cevaplarınız diğer kullanıcılar tarafından da görülecektir, bu dönem kullanıcılar için çaylaklık süreci olacaktır ve ne kadar süreceği belirsizdir, bununla birlikte bu aşamadan sonra üyeliğiniz onaylanacağının bir garantisi yoktur; tek kullanımlık geçici mail servisleriyle alınan hesaplar, ofansif olduğuna kanaat getirilen nick'ler, şüpheli görülen hesaplar ya da genel olarak Ekşi Duyuru'da gösterdiğiniz kullanıcı profili hesabınızın onaylanmamasına, üyeliğinizin onaylanması halinde ise sonradan göstereceğiniz genel durumunuz hesabınızın geçici ya da kalıcı olarak kapatılmasına neden olabilir.
 • Ekşi Duyuru'da amacı ve içeriği ne olursa olsun Ekşi Duyuru kullanıcılarını hedef alarak oluşturulan içeriklerin tümü (duyuru/cevap) silinir, bu amaçla içerik üreten kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Ekşi Duyuru'da amacı, içeriği, hedefi ne olursa olsun (siyasi/ekonomik/sosyal/dini vb.) herhangi bir kişi/kurum/kuruluş için agresif/saldırgan/tartışma çıkarmayı amaçlayan içerik oluşturulmasına ya da kullanıcıların bu amaç doğrultusunda yönlendirilmeye çalışılmasına izin verilmez, bu amaçla oluşturulmuş tüm içerikler (duyuru/cevap) silinir, bu yönde içerik oluşturmakta ısrar eden kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Ekşi Duyuru'da cinsiyetçilik/hayvan düşmanlığı/ırkçılık/ayrımcılık/cinsel yönelimlere karşı saldırı/nefret söylemi barındıran içeriklere izin verilmez bu içeriklerin tümü silinir, bu tür içerikler oluşturmakta ısrar eden kullanıcıların hesapları kapatılır.
 • Çoklu hesap yasak değildir fakat çoklu hesabın suistimali yasaktır, gerekli görülen durumlarda bu hesaplar kapatılabilir.
 • Hesap kapatma işlemleri "2 Hafta", "1 Ay" ve "Süresiz" olarak uygulanır fakat uygulama sırası ile kaç defa uygulanacağı konusunda bir sınırlama yoktur.
 • Ekşi Duyuru'nun yayın politikası gereği, eklemiş olduğunuz duyuru ve cevaplarınız, hesabınız kapatıldığında ya da kapattığınızda silinmez. Ayrıca, göndermiş ve almış olduğunuz mesajlar da bir sonraki toplu silme işlemine kadar silinmeyecektir.
 • Herhangi bir nedenle silinen içerikte (duyuru/cevap) içeriğin silinmesine neden olan unsurlar düzenlenmeden aynı/benzer şekilde tekrar yayınlanmışsa ya da kurallara uygunmuş gibi gösterilmeye çalışılmışsa, içerik tekrar silinir, devamı halinde kullanıcının hesabı kapatılır.  
 • Gönül İşleri kategorisine dahil edilen duyurular ana sayfada yer almazlar, daha fazla cevap almak adına; aşk meşk konularını, ana sayfada bulunmasına gerek olmayan "nasılsınız, neler yapıyorsunuz, gününüz nasıl geçiyor, moralim çok bozuk, ailemle sorunlarım var, işyerinde tadımı kaçırıyorlar, arkadaşlarım beni anlamıyor, şöyle sorunlarım var böyle dertlerim var vb." gibi kişisel sorularınızı/sorunlarınızı, anket-forum benzeri duyurularınızı Gönül İşleri kategorisinde açınız, aksi halde bu duyurularınız silinir.
 • Troll içerik üreten kullanıcının hesabı kalıcı olarak kapatılır.
 • Yapay Zeka ile oluşturulan ya da kaynak belirtilmeden yayınlanan alıntı içerikler, silinir. 
 • Üst üste duyuru açarak ana sayfayı işgal etmeniz (spam) ya da duyuru altında üst üste benzer cevaplar (flood) vermeniz durumunda içerikleriniz silinir devamı halinde kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Benzer içerikler için ayrı ayrı duyuru açmak yerine sorularınızı tek bir duyuru altında toplarsanız ana sayfayı işgal etmemiş spam yapmamış olursunuz, aksi halde bu duyurularınız silinebilir. 
 • Alınık-Satılık ilanlarınız bir taneden fazlaysa bu ilanlarınızı tek bir duyuru altında birleştirirseniz ana sayfayı gereksiz meşgul etmemiş olursunuz, aksi halde bu duyurularınız silinebilir.
 • Seçilen nick'in offensive olduğuna kanaat getirilirse (ki bu kanaat son derece keyfîdir) kullanıcı tüm cevapları/duyuruları ile uçurulur.
 • Ekşi Duyuru yalnız kalpler için bir sevgili/eş/partner/arkadaş arama sitesi değildir. Sitenin bu amaçla kullanıldığına kanaat getirilmesi durumunda kullanıcının hesabı uçurulur.
 • Profesyonel-Ticari satış faaliyetlerine izin verilmemektedir, bu amaçla yer alan tüm duyurular-cevaplar silinir. 
 • Öncelikli olarak aramaya inanın. Sizden önce aynı/benzer soruyla gelen başka bir kullanıcıya hep birlikte yardım etmiş olabiliriz.  "Ara" kısmına kilit kelimeler yazarak kısa yoldan sorunuza benzer sorulara ve cevaplara ulaşabilirsiniz, kısa sürede açılan benzer duyurular varsa bu duyurunuzun silinmesine neden olur. 
 • Cevap gerektirmeyen ya da özel mesaj yoluyla bilgi almak istediğiniz içerikleri "Duyuru" kategorisinde (!) açınız. 
 • Duyuruların önemlilik seviyesi; 'normal', 'öncelikli' ve 'önemli' şeklindedir. Açılan duyurularınızın önemlilik seviyesinin değiştirilmesini istiyorsanız moderatörlere mesaj atabilirsiniz.
 • Kan aranıyor duyuruları akışa düşer düşmez önemli seviyesine alınır, 5 gün sonra normal seviyeye düşürülür. İhtiyaç sürüyorsa, yukarıda kalması için moderatörlere mesaj atabilirsiniz. 
 • Talep gelmesi halinde ve ana sayfanın durumuna göre; tez araştırmaları için gereken anketler, hayvan sahiplendirme ilanları ve gerekli kanuni şartları yerine getirmesi halinde yardım toplama kampanyaları geçici süreyle "öncelikli" seviyesine alınır. Gözümüzden kaçan duyurularınız olursa mesaj atarak durumu hatırlatabilirsiniz.
 • Soruyu açan sizseniz ve cevap sizi tatmin ettiyse, sol tarafta bir kutucuk var. Sorunuza gelen cevapların sizin işinize yarayıp yaramadığını hem sorunuza cevap veren hem de aramaya inanıp da sorunuzu görenler oradaki "tik"e bakarak anlıyor. Doğru cevap/cevapları işaretleyin. Cevap doğru değilse formalite icabı işaretlemeyin; hem ayıp, hem de kendinizi kandırmış olursunuz.
 • Kendi sorularınıza cevap vermişseniz, verdiğiniz cevap kesin ve tek cevap ise (teknik bir konuda çözüme ulaşmışsanız, merak ettiğiniz konuya dair cevabı kendi araştırmalarınız ile bulduysanız vb.) o cevapları "cevap" olarak işaretleyebilirsiniz. Bu tarz ekstrem durumlar haricinde kendi sorunuza verdiğiniz cevapları işaretlemeyin, şık değil.
 • Yukarıda verilen bilgiler ışığında, cevap olmamasına rağmen "cevap" olarak işaretlenmiş cevaplara moderatörlerin müdahale etme, cevapları "cevap" olarak işaretleme ve kaldırma hakkı vardır, saklıdır.
 • Sözlükte kullandığınız gibi bkz'ları burada da kullanabilirsiniz.
 • Her ilan/duyuru/sorunun bir numarası var https:// www. eksiduyuru.com/index.php?m=d&id=xyzt  (xyzt yerine sayı gelecek) diye link vermek yerine (git: xyzt) şeklinde bir kullanım şekli var. Ekşi Duyuru'ya özgü.
 • Sitede gördüğünüz her türlü bug'ı ya da arızayı Compumaster’a veya moderatörlere mesaj yoluyla bildirebilirsiniz. Belki yazmama gerek yok ama; ssg'nin yazdığı entry'den alıntı yapıyorum: "Bir şey 5 dakika sonra sayfayı refresh ettiğinizde düzeliyorsa bug değildir."
 • Arama fasilitesinde nick yazarak bir kullanıcının açtığı soru/duyuruları ve cevapları, ayrıca #123 şeklinde belli bir ID’deki duyuruyu görüntüleyebilirsiniz.
 • Internet kullanıcıları [i] için: Burayı sözlük yazarı olmadan önce kullananlar olabilir. Kullanıcı sonradan sözlük yazarı olmuşsa ve soru/duyuru+cevaplarını sözlükte kullandığı nick üzerinde kayıtlı hesaba aktarmak istiyorsa compumaster ya da moderatörler halledebilir.
 • Ekşi Duyuru Moderatörleri gerekli gördükleri durumlarda duyuruları ve cevapları silebilir, düzenleyebilir, duyuruların mevcut önemlilik seviyesini ve kategorisini değiştirebilirler; Ekşi Duyuru kullanıcılarının hesaplarını Süreli-Süresiz Kapatma/Tekrar Açma yetkisine ile yeni üye olan ya da ilk defa Ekşi Sözlük üzerinden Ekşi Duyuru'ya giriş yapmak isteyen kullanıcılara Onay Verme/Onay Vermeme yetkisine sahiptir.  
 • Ekşi Duyuru Moderasyonunu hedef alarak oluşturulan içeriklerin tümü (Duyuru/Cevap) silinir, içerik oluşturan kullanıcının hesabı geçici/kalıcı olarak kapatılır.
 • Big boss: Compumaster. Dolayısıyla istediği duyurulara istediği şeyi yapabilir. Bu yüzden bir duyuru ile ilgili yanlış bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız boş yere hayatın anlamını sorgulamaya kalkmayın.
 • Sakıncalı görülen her türlü soru, duyuru, istek, cevap silinir. Yürürlükte olan kanunlara aykırı ise daha bir silinir.

Duyuru kaldırılma sebepleri

 • Soru niteliği taşımayan duyurular silinir. 
 • Duyuru için seçilen başlık ve içerik duyuru hakkında yeterli bilgiyi vermelidir, başlığında ve içeriğinde açık bir şekilde neden açıldığı konusunda yeterli bilgiyi vermeyen tüm duyurular silinir. Ekşi Duyuru kriterlerini atlatmak amacıyla bu şekilde açıldığına kanaat getirilmişse daha da silinir.
 • Duyuru için seçilen başlık içerik hakkında bilgi verecek nitelikte olmalıdır. Başlığında içerik hakkında bilgi vermeyen ya da sadece dikkat çekme amacıyla kullanılan; "acil", "merak ettim", "bir sorum var", "bir derdim var" gibi ifadeler içeren ya da "kadınlara/erkeklere bir sorum var", "x'lere y'lere bir sorum var", "x'te çalışan var mı y bilen var mı", "bir bakar mısınız" gibi kullanıcılara hitap eden ifadeler içeren duyurular silinir.
 • Duyuru için seçilen başlık içeriğiyle uyumlu olmalıdır, içeriğiyle uyumlu olmayan ya da yanıltıcı bir başlığa sahip olan Duyuru silinir.
 • Özel mesaj yoluyle bilgi almak için açılan duyuruların Ekşi Duyuru kurallarını ihlal edecek bir içeriğe sahip olduğu düşünülürse bu tür duyuruların tümü silinir.
 • Başlıkta ya da içerikte anlaşılamayacak ya da akışı bozacak şekilde kötü ve yanlış bir anlatım/dilbilgisi/noktalama işareti ile yazılan, yazım kurallarına uymayan ya da tamamında veya bir bölümünde dikkat çekmek amacıyla büyük harf kullanılan duyurular silinir.
 • Örnek veya alıntı bir metin olmadığı halde başlığın ya da içeriğin tamamı ya da bir bölümü Türkçe olmayan duyuru/soru silinir.
 • Bir kullanıcıyı/duyuruyu/duyuruda verilmiş bir cevabı ya da duyuru kullanıcılarını hedef alarak duyuru açmak, ilgili duyurunun silinmesine neden olur. Devamı halinde kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Bir kişiyi/cinsiyeti/cinsel kimliği/cinsel yönelimi/ırkı/topluluğu/dini inancı/siyasi görüşü hedef alan; cinsiyetçi, ayrımcı, rencide eden, nefret söylemi barındıran, genelleme yoluyla yargı oluşturan, tartışma başlatan tüm duyurular silinir. Devamı halinde kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Herhangi bir nedenle tartışma yaşanmasına neden olan ya da bu amaçla açıldığına kanaat getirilen, bu amaçla açılmasa bile tartışma yaşanmasına neden olabilecek cevapların verilmesine neden olabilecek duyurular silinir.
 • Ekşi Duyuru'da küfretmek, küfürlü/argo içerik oluşturmak, böyle bir içeriğe yönlendirme yapmak herhangi bir hedefi olmasa bile yasaktır; küfrün bir kişiye/görüşe/ırka/topluluğa yönelmesi durumunda daha da yasaktır. Küfür/argo içeren tüm duyurular duyurunun niteliğine bakılmaksızın silinir, devamı uçurulma nedenidir. Küfrün herhangi bir şekilde kısaltılarak ya da sansürlenerek kullanılması bu gerçeği değiştirmez. Duyurunuzu küfür/argo kullanmadan açamayacağınızı düşünüyorsanız, o duyuruyu açmayarak duyurunuzun silinmesini önleyebilirsiniz. 
 • Troll içerik olduğuna kanaat getirilen duyuru/soru silinir.
 • Üst üste duyuru açarak ana sayfayı işgal etmeniz (spam) halinde duyurularınız silinir, sık tekrarlanması durumunda hesabınız kapatılır. Kaç duyurudan sonrası spam olarak değerlendirilir konusu belirsizdir.
 • Her türlü sevgili/eş/partner/arkadaş arama duyurusu silinir. Duyurular doğrudan bu şekilde açılmış olmasa bile "nerede bulurum", "nasıl bulurum" vb. şeklindeki duyurular da silinir.
 • Geçerliliğini yitiren ve akışta kalmasında yarar olmayan süreli duyurular; özel mesaj yoluyla bilgi almak için açılan duyurular; fotoğraf paylaşım etkinliği için açılan duyurular makul bir süre sonunda silinir.
 • Tavsiye, öneri vb. amacıyla açılan, yer/yön bilgisi gerektiren duyurularınıza amacınıza yönelik cevap gelebilmesi için konum belirtmeli gerekir, örneğin; "diş hekimi arıyorum" değil "İstanbul'da diş hekimi arıyorum" gibi. Bu bilgilerin eksik olması halinde duyuru silinir.  
 • Sağlık soruları harcinde "cinsel içerikli duyuruların tümü" silinir. Sağlık sorunu nedeniyle açılan cinsel içerikli duyurular içeriğine bağlı olarak gerekli görülürse eğer silinebilir. 
 • Cinsel içerikli paylaşım yapılan her türlü (fotoğraf, video vb.) duyru silinir.
 • Yaş sınırlandırmasına dahil olan, hassas içerik barındıran tüm duyurular silinir. 
 • Kullanıcılar verilen bir linkle giriş yapmadan önce içerik hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır; içerik hakkında yeterli bilgi vermeyen ve/veya yalnızca linkten ibaret olan soru/duyuru silinir. Başka bir duyuruya yönlendirme yapma amacıyla açılan duyurular silinir. 
 • Mükerrer duyuru girmek: Kar amacı güden/gütmeyen duyuruların (farklı hesaplarla da olsa) 3 günden kısa sürede ve(ya) ayda toplam 3 kereyi aşacak şekilde yinelemek (orijinal duyurunun silinmiş olması, duyurunun mükerrer olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir) kural ihlali yapan sorunun/duyurunun silinmesine sebebiyet verir. Sorunuzda/duyurunuzda bir düzenleme yapmak istiyorsanız (ürün ekleme-çıkarma, fiyat değişikliği yapma vb.) duyurunuzu tekrar açmak yerine ‘düzenleme/editleme’ yolunu seçiniz.
 • Aynı/Benzer içerikli sorunun/duyurunun herhangi bir sebeple yinelenmesi gerekiyorsa önceki duyurunun üzerinden en az 3 gün geçmiş olmalıdır, daha kısa sürede tekrarlanan (farklı hesaplardan da olsa) soru/duyuru silinir, orijinal duyurunun silinmiş olması bu gerçeği değiştirmez, bu durumun sık tekrarlanması halinde kullanıcı hesabı kapatılır. Sorunuzda/duyurunuzda bir düzenleme yapmak istiyorsanız tekrar açmak yerine ‘düzenleme/editleme’ yolunu seçiniz.
 • Aynı içerikli soru/duyuru belirli aralıklarla sürekli tekrarlanıyorsa, yinelenme süresine bağlı olmaksızın silinir.
 • Sözlük/Twitter/Facebook/Instagram/Youtube vb. sosyal medya hesapları ya da internet üzerinden herhangi bir nedenle entry/oy/RT/like/takip/abone/yorum istemiyle açılan tüm duyurular silinir.
 • Kişisel-kurumsal fayda sağlayabileceği için (reklam yapma, takipçi/izlenim/like/abone/ziyaretçi vb. artırma) link paylaşımı yapılan ya da link paylaşmayı amaçlayan (instagram, twitter, facebook, youtube, telegram, discord, twitch, internet sitesi/satış sitesi, uygulama-uygulama marketleri, referans kodu-linki, blog linki vb. içeren) tüm duyurular silinir. Hesap bu amaçla kullanılıyorsa kalıcı olarak kapatılır.
 • Ekşi Duyuru bir forum değildir, forum içerikli tüm duyurular/sorular/istekler silinir: Karşılıklı hesap takip etme, sohbet etme, oyun oynama, fotoğraf puanlama ya da benzeri nedenlerle açılan; connected2me, telegram, whatsapp, clubhouse vb. linkleri ile çevrimiçi oyun oynama linki içeren, link paylaşımı yapma amacıyla açılan ya da link paylaşılmasına neden olan tüm duyurular silinir.
 • Ödev, proje-tez veya çeviri yapmak/yaptırmak amacıyla açılan tüm duyurular (doğrudan bu amaçla olmasa da bunlarla ilgili açılan tüm duyurular) silinir.
 • Bilet satış ilanlarında biletin satış fiyatı gişe fiyatının üstünde olamaz. Açılan ilanda bilet için istenen ücret, biletin gişe fiyatı ve biletin ekran görüntüsü yer almalıdır. ilanda; istenen ücret belirtilmemişse, istenen ücret gişe fiyatının üstündeyse, biletin gişe fiyatı ya da biletin ekran görüntüsü yoksa, ilan karaborsa ihtimali nedeniyle silinir. Bilet satış duyuruları dışındaki satış ilanlarında bu zorunluluklar (fiyat belirtme vs.) yoktur. Biletinizi ücretsiz vermeniz durumunda ise ilanda bunu belirtmeniz duyurunuzun silinmemesi için önemlidir. 
 • Her türlü hayvan alım/satımı, çiftleştirme talebi, cins hayvan sahiplenme-sahiplendirme istekleri (alım/satıma neden olmalarından dolayı) yasaktır, bunlarla ilgili ya da benzeri nedenlerle açılan (nereden alınır, nasıl alınır, kaç liraya satılır vb. gibi hayvan alım satımına yol gösterir nitelikteki duyurular da dahil olmak üzere) tüm ilanlar silinir.
 • Sözlük hesaplarının; sosyal medya hesaplarının/davetiyelerinin; oyun hesaplarının; şifre paylaşımın yasak olduğu streaming servislerinin; uçuş mil puanlarının-kartlarının ve benzeri tüm hesapların satışı/devri/takası yasaktır, bunlarla ilgili açılan tüm duyurular (nereden satın alabilirim/nereden bulabilirim/nasıl satabilirim vb. duyurular da dahil olmak üzere) silinir.
 • Tütün, tütün ürünleri, alkol ve ilaç satışına/teminine izin verilmemektedir; denetime tabi olan reçeteli ilaçların ve yasal olarak satışına izin verilmeyen elektronik tütün ürünlerinin satışına/teminine/önerisine izin verilmemektedir. Bunlarla ilgili açılan tüm duyurular (doğrudan alış-satış duyurusu olmasa bile yasal açıdan problemlere neden olabilecek türdeki; "nasıl satabilirim, nerede satabilirim; nasıl alabilirim, nereden alabilirim, ne alabilirim vb." duyurular da dahil olmak üzere) silinir.
 • Promosyon ürünlerinin, indirim kodlarının vb. ücretli satışı ile ilgili açılan tüm duyurular silinir.
 • İlgili kanun nedeniyle; iş/işçi arama ilanları, staj ilanları, reklam yasağı olan iş kolları ve freelance iş ilanları (özel ders, çeviri vs.) ile birlikte "nereden bulabilirim/nasıl bulabilirim" duyuruları da dahil olmak üzere bu amaçla açılan tüm duyurular silinir. (Bkz: www.tbmm.gov.tr madde 23, H bendi)
 • Kişilik haklarını ihlal eden her türlü duyuru ve istek silinir. Örn: Sahibi tarafından Ekşi Duyuru'da paylaşılmasına onay verilmeyen kişisel bilgi, fotoğraf, video vb. içeren duyurular; kişilerin-kurumların saygınlığını ve itibarını zedeleyen, hakaret, iftira, küfür, tehdit, alaya alma, hedef gösterme vb. içeren duyurular; "yasal olarak ispatlanmamış" bir konu hakkında bir kişiyi/kişileri ya da kulanıcıyı hedef gösterir nitelikteki duyurular silinir. Bu madde sadece Ekşi Duyuru kullanıcılarını değil, Ekşi Duyuru kullanıcısı olmayan kişi ve kurumlara yönelik yapılan paylaşımları da kapsar.
 • Haberleşmenin gizliliğini ihlal eden her türlü duyuru (iki kişi arasında gerçekleşen özel mesajlaşmanın ifşası vs.) silinir.
 • Ekşi Duyuru'da yardım-bağış kampanyası düzenlemek, bu kampanyalara aracılık etmek ancak gerekli yasal izinler alındığı ve bu izinler Ekşi Duyuru'da paylaşıldığı sürece mümkündür. Düzenlenen yardım-bağış kampanyaları gerekli yasal izinleri almamışsa ya da alınan izinler Ekşi Duyuru'da paylaşılmamışsa, bu amaçla ilgili açılan tüm duyurular yasal açıdan uygun olmadığı için silinir. 
 • Yasal platformlar haricinde; yasalarla korunan-telif hakkı içeren lisanslı programlar/film/müzik/oyun/video/kitap/e-kitap/iptv için oem lisans/crack/link/pdf/epub/mp3/torrent/online site/altyazı/warez isteği içeren tüm duyurular (yasal platformlar için açıldığı belirtilmemişse) silinir; içeriklerin yasal olmayan yollarlardan tedariği için öneri, tavsiye, kaynak vb. isteyen tüm duyurular silinir.
 • Şans oyunları-bahis türü içerik barındıran tüm duyurular sadece yasal platformlar dahilinde açılabilir ve bu platformların ismi belirtilmelidir, aksi halde bu ve benzeri nedenlerle açılan tüm duyurular silinir. 
 • Yasal açıdan sakıncalı görülen her türlü duyuru/soru/istek silinir.
 • Silinen bir duyuru ya da cevap için duyuru açmak ilgili duyurunun silinme sebebidir. Yanlış olduğunu düşündüğünüz ya da bilgi almak istediğiniz bir işlem varsa öncelikle yardım/hakkında bölümünü inceleyerek işlemlerin yapılma gerekçelerine ulaşabilirsiniz, ulaşamadığınızı düşünüyorsanız Ekşi Duyuru Moderasyonu ile iletişime geçiniz.
 • Ekşi Duyuru Kuralları, Ekşi Duyuru Moderasyonu ya da Ekşi Duyuru'nun kendisi ile ilgili bir sorunuz, isteğiniz, şikayetiniz ya da bilgi almak istediğiniz bir konu olması durumunda öncelikle ilgili konuların yer aldığı yardım/hakkında bölümünü inceleyerek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz, ulaşamadığınızı düşünüyorsanız Ekşi Duyuru Moderasyonu ile iletişime geçiniz, aksi halde bu ve benzeri nedenlerle açılan "tüm duyurular" silinmektedir.

 Cevap silinme sebepleri

 • Her soruya cevap vermek zorunda değilsiniz; cevabını bilmediğiniz, bilseniz de beğenmediğiniz, doğru bulmadığınız, hoşunuza gitmeyen, saçma bulduğunuz sorulara soruya cevap olmayacak şekilde cevaplar vermeyin; aksi halde bu ve benzeri nedenlerle verilen tüm cevaplar silinir.
 • Soruya cevap içerse bile; soru sahibini/soruyu/kullanıcıyı/cevabı hedef alan, tartışma yaratan tüm cevaplar cevap niteliğine bakılmaksızın silinir, devamı halinde kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Soruya cevap olmayan; soru sahibini/soruyu/kullanıcıyı/cevabı hedef alan, tartışma yaratan tüm cevaplar silinir, devamı halinde kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Bir kullanıcıyı/duyuruyu/duyuruda verilmiş bir cevabı ya da duyuru kullanıcılarını hedef alarak cevap vermek, ilgili cevabın silinmesine neden olur. Devamı halinde kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Bir kişiyi/cinsiyeti/cinsel kimliği/cinsel yönelimi/ırkı/topluluğu/dini inancı/siyasi görüşü hedef alan; cinsiyetçi, ayrımcı, rencide eden, nefret söylemi barındıran, genelleme yoluyla yargı oluşturan, tartışma başlatan her türlü cevap silinir. Tekrarı durumunda kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Bariz şekilde yanıltıcı/yanlış olan, soru sahibini yanlış yönlendiren, soruyu troll'leme amacı içeren ya da duyuruyu veya cevapları alaya alma amacıyla verilen tüm cevaplar silinir.
 • İmza yöntemi ile verilen cevaplar silinir; verdiği cevaplarda imza yöntemini kullanan (aynı veya benzer cevabı birden fazla soru altına cevap olarak tek başına veya başka bir cevapla birlikte eklediğine) kullanıcının hesabı geçici veya kalıcı olarak kapatılır. 
 • Ekşi Duyuru'da küfretmek, küfürlü/argo içerik oluşturmak, böyle bir içeriğe yönlendirme yapmak herhangi bir hedefi olmasa bile yasaktır; küfrün bir kişiye/görüşe/ırka/topluluğa yönelmesi durumunda daha da yasaktır. Küfür/argo içeren tüm cevaplar cevabın niteliğine bakılmaksızın silinir, devamı uçurulma nedenidir. Küfrün herhangi bir şekilde kısaltılarak ya da sansürlenerek kullanılması bu gerçeği değiştirmez. Cevabınızı küfür/argo kullanmadan veremeyeceğinizi düşünüyorsanız, o cevabı vermeyerek cevabınızın silinmesini önleyebilirsiniz. 
 • Soru sahibine ya da cevap yazmış birine soruya cevap olmayacak şekilde bir fikrinizi/düşüncenizi/isteğinizi belirtmek istiyorsanız kendisine mesaj atın. Diğer durumlarda "cevap" olmayan her şey silinir.
 • Duyuru altında soruya bir katkısı olmayan ve ikili konuşma şeklinde ilerleyen her türlü cevap silinir. 
 • Duyurunun içeriğine değil duyurunun kendisiyle ilgili verilen cevaplar (bu nasıl soru/duyuru, böyle soru/duyuru mu olur vb.) silinir.
 • Örnek veya alıntı bir metin olmadığı halde tamamı ya da bir bölümü Türkçe olmayan cevaplar silinir.
 • Anlaşılamayacak ya da akışı bozacak şekilde kötü ve yanlış bir anlatım/dilbilgisi/noktalama işareti ile yazılan, yazım kurallarına uymayan ya da tamamında veya bir bölümünde dikkat çekmek amacıyla büyük harf kullanılan cevaplar silinir.
 • Sorunun cevabı olmayan; "teşekkür ederim" , "süpersin ya!" (cevaba tik vermeniz aynı anlama gelir) "ben de merak ettim" , "favoriledim, silme", "takipteyim"(bunun yerine duyuruyu favorilerinize ekleyebilirsiniz) "mesaj attım vb." tüm cevaplar silinir.
 • Duyuruyu üste çıkarma amacıyla girilen  "up" , "güncel" , "cevap yok mu? vb." her türlü cevap silinir.
 • Güncelliğini yitirmiş akışta yeri olmayan duyurular için girilen cevaplar silinir.
 • Doğrudan porno site linki veren veya cinsel içerikli paylaşım yapan her türlü içeriğe direkt link veren cevaplar silinir.
 • Cinsel içeriğe sahip olan tüm cevaplar silinir.
 • Yaş sınırlandırmasına dahil içerik barındıran tüm cevaplar silinir.
 • Flood yaparak verilen cevaplar silinir devamı halinde kullanıcının hesabı kapatılır. ( Örn: soru altına tüm alfabeyi harf harf döşemek, +1 durumunu abartarak cevabı ‘+’ya boğmak ya da bir kerede verilebilecek bir cevabı ayrı ayrı girerek duyuruyu gereksiz meşgul etmek gibi.)
 • Kişisel-kurumsal fayda sağlayabileceği için (reklam yapma, takipçi/izlenim/like/abone/ziyaretçi vb. artırma) link paylaşımı yapılan ya da link paylaşmayı amaçlayan (instagram, twitter, facebook, youtube, telegram, discord, twitch, internet sitesi/satış sitesi, uygulama-uygulama marketleri, referans kodu-linki, blog linki vb. içeren) tüm cevaplar silinir. Hesap bu amaçla kullanılıyorsa kalıcı olarak kapatılır.
 • Ekşi Duyuru bir forum değildir, forum içerikli tüm cevaplar silinir: Karşılıklı hesap takip etme, sohbet etme, oyun oynama ya da benzeri nedenlerle verilen tüm cevaplar; connected2me, telegram, whatsapp, clubhouse vb. linki ile çevrimiçi oyun oynama linki içeren ya da link paylaşımı yapma amacıyla verilen tüm cevaplar silinir.
 • Silinen bir cevap için, soruyla ilgisi olmayan; "bu cevap niye silindi, neden silindi, bu da silinir mi, silinmemesi gerekirdi vb." cevaplar vermek, devamında soruya cevap içerse dahi ilgili cevapların da silinme sebebidir. Bu ve benzeri şikayetleriniz için ya da yapılan bir işlemle ilgili bilgi almak için yardım / hakkında bölümünü inceleyerek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz, ulaşamadığınızı düşünüyorsanız eğer moderasyon ile özel mesaj yoluyla iletişime geçiniz. Aksi halde bu nedenlerle verilmiş "tüm cevaplar" cevabın niteliğine bakılmaksızın silinmektedir.
 • Kişilik haklarını ihlal eden her türlü cevap ve istek silinir. Örn: Sahibi tarafından Ekşi Duyuru'da paylaşılmasına onay verilmeyen kişisel bilgi, fotoğraf, video vb. içeren cevaplar/istekler; kişilerin saygınlığını ve itibarını zedeleyen; hakaret, iftira, küfür, tehdit, alaya alma vb. içeren cevaplar; yasal olarak ispatlanmamış bir konu için bir kişiyi-kullanıcıyı hedef gösterir nitelikteki cevaplar, silinir. Bu madde sadece Ekşi Duyuru kullanıcılarını değil, Ekşi Duyuru kullanıcısı olmayan bireylere yönelik yapılan paylaşımları da kapsar.
 • Haberleşmenin gizliliğini ihlal eden her türlü cevap (iki kişi arasında gerçekleşen özel mesajlaşmanın ifşası vs.) silinir.
 • Yasal platformlar haricinde; yasalarla korunan-telif hakkı içeren ya da yasal olarak problem olabilecek program/film/müzik/video/kitap/e-kitap/iptv için link/pdf/epub/crack/mp3/torrent/online site/altyazı/warez önerisi içeren tüm cevaplar silinir.
 • Yasal açıdan sakıncalı görülen her türlü cevap silinir.

 

Özel Mesajlar hakkında

Ekşi Duyuru'daki özel mesajlaşmaları karşı tarafın rızası olmadan Ekşi Duyuru Moderasyonu ile ya da Ekşi Duyuru'da paylaşmayınız. "Haberleşmenin Gizliliğin İhlali" nedeniyle Ekşi Duyuru Moderasyonu özel mesajlarda gerçekleşen konuşmalar hakkında müdahil olamaz, yasal olarak da olamaz. Eğer yasal haklarınız çiğneniyorsa dava açabilirsiniz. Ekşi Duyuru tüm mesaj içeriklerini ve tarafların IP bilgilerini mahkeme kararı ile paylaşır. Bunun  aksi şekilde hareket eden kullanıcının hesabı geri dönüşü olmaksızın kapatılır.

 1. HABERLEŞMENİN GİZLİLİĞİNİ İHLÂL (YTCK md.132).
  1. Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.
  2. Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini kaydı suretiyle gerçekleşirse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
  3. Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.
  4. Kişiler arasındaki haberleşmelerin içeriğinin basın ve yayın yolu ile yayınlanması halinde, ceza yarı oranında artırılır.
   Madde metninde, kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğinin ihlâli suç olarak tanımlanmaktadır.

Ekşi Duyuru analitik nedenlerle kullanıcı hareketlerini toplar. Bu bilgileri hiç bir şekilde satmaz ve gizli tutar. Duyuru ve cevaplar sosyal medya kanallarında yayınlanabilir. 

Bu yazı Ekşi Duyuru moderasyon ekibinin ortak kararı ve Ekşi Duyuru kullanıcılarının katkıları ile düzenlenmiştir.

Ekşi Duyuru bu kuralları değiştirme hakkını her zaman saklı tutar.

 

buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.