EkşiDuyuru

ekşi duyuru; eşi olmayan, benzeri olan, bir çok ortak yanı olsa da forumdan farklı, ekşi sözlük yazarlarının daha bir ayrıcalıklı kullanabildiği sitedir, sub-  etha fasilitesidir. Kullanıcılarının desteği ile gelişen dinamik bir ortamdır.
küçük bir gittigidiyor: cep telefonları, bilgisayarlar, playstationlar, bilgisayar parçaları çok uygun fiyatlara satılıyor. alan ve satan memnun mu bilemem ama bir gün playstation 2 almaya karar verirsem buradan alacağım büyük ihtimalle.

küçük bir divxplanet: altyazı isteği yapılıyor, emule'de yüksek id nasıl alınır soruluyor, en güzel torrent programı hangisi diye duyuru açılıp en, doyurucu, ayrıntılı bilgilere ulaşılabiliyor.

küçük bir sözlük yönetimi: neden ben çaylak oldum? sorusunun cevabını sözlük içerisinden öğrenemeyenlerin üye olup, sorularına cevap aldıkları mekan. sözlükle ilgili bazı bilinmeyenler de gene burada tartışılabiliyor. aslında "göte girebilecek" entrylerin buraya danışılması da çok iyi bir durum hem sözlük hem de yazarlar açısından.

küçük bir teknik servis: kendimden biliyorum bilgisayarlarla veya diğer elektronik eşyalarla ilgili bir sorunla karşılaşınca, tamirciye götürmeden önce burada sorunu anlatıyorum, en kısa sürede cevabımı alıyorum.aldığım yardımlar hem bilgi dağarcığımı genişletiyor hem de diğer duyurulara da yardım etmeye teşvik ediyor.

küçük bir kütüphane: makale, dergi, kitap arayanlardan arşivlik mecmualarını satanlara, yapacağı anket ödevi için denek arayanlara kadar her telden çalan insan mevcut yine burada.

küçük bir müşteri hizmetleri: kontörüm neden bitti? sorusu turkcell'den avea'dan önce buraya soruluyor. aynı şekilde ebay, amazon, hepsiburada sitelerindeki alışveriş önerilerine ve kargo durumua dair sorular da sorulabiliyor.

birçok sitenin küçüğü işte ekşi duyuru. hepsinin biraraya getirilmiş hali. belki yıllarca cevabını bulamadığımız soruların bile cevabını dakikalar içinde alabiliyoruz. dünyanın her yerinde alay edilecek, akla takılan sorular da burada rahatça sorulabiliyor. neticede ekşi sözlük'ün kutsal bilgi kaynağı sıfatını tamamlayan harika bir oluşum burası. aklımda hiç soru olmasa bile sorulara cevap vermek için, yeni şeyler öğrenmek için girip bakıyorum.

(baldur, 27.03.2008 20:11 ~ 20:12)

Nelere dikkat etmelisiniz?

 • Ekşi Duyuru birçok farklı görüşten birçok farklı bakış açısına sahip kullanıcının bir araya geldiği bir platformdur, hiçbir kullanıcının fikri ve görüşü bir diğerinden daha üstün ya da daha "doğru" değildir, her üye sorulan sorulara (belirlenmiş kurallar dahilinde) kendi bilgisi ve yorumuna göre istediği cevabı verebilir, kullanıcıların diğer kullanıcılara bunun tersi olacak şekilde müdahalelerde bulunmasına, oluşturulan içeriklerde "sen bilmiyorsun ben daha iyi biliyorum" benzeri davranışlar gösterilmesine izin verilmemektedir.
 • Üyelikler iki aşamalı olarak gerçekleşecektir; üye olduktan itibaren duyuru açabilir ve sorulara cevap verebilirsiniz fakat bunları sadece siz ve moderasyon ekibi görecektir. Üyeliğinizin moderasyon tarafından onaylanması durumunda ise duyurularınız/cevaplarınız diğer kullanıcılar tarafından da görülecektir. Bir nevi çaylaklik yani. Sözlük yazarları ise bu kuraldan muaftır; ilk girişten itibaren üyelikleri onaylanır.
 • Öncelikli olarak aramaya inanın. Sizden önce aynı/benzer soruyla gelen başka birine hep birlikte yardım etmiş olabiliriz. ‘’Ara’’ kısmına kilit kelimeler yazarak kısa yoldan sorunuza benzer sorulara ve cevaplara ulaşabilirsiniz.
 • Eğer soru soracaksanız, "tip" olarak duyuru (!) veya cevap verilemeyecek bir şeyi (alınık-satılık, kayıp, kan ilanları cevaba kapalıdır) seçmemeye dikkat edin. Zaten seçtiğinizde "Eğer soru soracaksanız soru kategorisini deneyin, bu kategoride kimse size cevap veremez." diye bir uyarı çıkacaktır.
 • Cevap gerektirmeyen "Duyuru" kategorisindeki ilanlarınızı (!) olarak açın. 
 • Gönül işi başlığına dahil edilebilecek sorular ana sayfada görünmezler, daha fazla cevap almak adına aşk meşk mevzularını; ana sayfada bulunmasına gerek olmayan (nasılsınız, neler yapıyorsunuz, gününüz nasıl geçiyor, moralim çok bozuk, ruh halim çok kötü, ailemle sorunlarım var, işyerinde tadımı kaçırıyorlar, arkadaşlarım beni anlamıyor, okulum bitmiyor, şöyle sorunlarım var böyle dertlerim var vb. ) kişisel sorularınızı genel soru başlığında açmayın, bu duyurunuzun silinmesine neden olabilir. 
 • Soru/duyuru/ilan açarken başlıkta tamamıyla büyük harf kullanmamaya çalışın. En fazla kelimelerin baş harfini büyük kullanın. Hem göze batıyor, çirkin görünüyor; hem de forum kokan hareketler bunlar. Yapmayın. Aynı şey cevaplar için de geçerli.
 • Soru/duyuru/ilan açtıktan sonra, soru/duyuru/ilanınıza bir şey eklemek veya soru/duyuru/ilan üzerinde bir değişiklik yapmak istiyorsanız,  soru/duyuru/ilanınızı silip yenisini açmak yerine ‘’editleme’’ yoluna gidin. Aksi durumlarda soru/duyuru/ilanınız tekrardan dolayı silinir.
 • Moderatörler gerekli gördükleri durumlarda; açılan duyuruları/soruları/ilanları/cevapları düzenleyebilir, silebilir, duyuruların/ilanların mevcut önemlilik seviyesini değiştirebilir. Bu seviyeler; sırasıyla 'normal', 'öncelikli' ve 'önemli'dir. Açılan duyuru/soru/ilanlarınızın önemlilik seviyesinin değiştirilmesini istiyorsanız moderatörlere mesaj atabilirsiniz.
 • Kan aranıyor, kayıp aranıyor gibi iletişim adresinin önemli olduğu duyurularda iletişim adreslerinizi belirtin. Belirtilmediği takdirde duyuru zaten anlamını yitireceğinden silinmemesi için hiç bir sebep yok.
 • Kan aranıyor duyuruları akışa düşer düşmez önemli seviyesine alınır, 5 gün sonra normal seviyeye düşürülür. İhtiyaç sürüyorsa, yukarıda kalması için moderatörlere mesaj atabilirsiniz. Kan ihtiyacının kalmaması durumunda ilanınızı kaldırır veya konu hakkında moderatörlere bilgi verirseniz seviniriz.
 • Kan aranıyor duyuruları haricinde, talebiniz halinde ve ana sayfanın durumuna göre tez araştırmalarınız için gereken anketler, hayvan sahiplendirme, ev/ ev arkadaşı arama ve yardım toplama ilan ve kampanyalarını da geçici süreyle ‘öncelikli’ seviyesine almaya özen gösteriyoruz. Gözümüzden kaçan duyurularınız olursa mesaj atarak durumu hatırlatabilirsiniz, elimizden geleni yapmaya çalışırız.
 • Soruyu açan sizseniz ve cevap sizi tatmin ettiyse, sol tarafta bir kutucuk var. İşte o kutucuk bizim için pek bir değerli. Sorunuza gelen cevapların sizin işinize yarayıp yaramadığını hem sorunuza cevap veren hem de aramaya inanıp da sorunuzu görenler oradaki ‘tik’e bakarak anlıyor. Doğru cevap/cevapları bir zahmet işaretleyin, kimsenin kalbi kırılmasın. Cevap doğru değilse formalite icabı işaretlemeyin; hem ayıp, hem de kendinizi kandırmış olursunuz.
 • Kendi sorularınıza cevap vermişseniz, verdiğiniz cevap kesin ve tek cevap ise (teknik bir konuda çözüme ulaşmışsanız, merak ettiğiniz konuya dair cevabı kendi araştırmalarınız ile bulduysanız vb.) o cevapları 'cevap' olarak işaretleyebilirsiniz. Bu tarz ekstrem durumlar haricinde kendi sorunuza verdiğiniz cevapları işaretlemeyin, şık değil.
 • Yukarıda verilen bilgiler ışığında, cevap olmamasına rağmen ‘cevap’ olarak işaretlenmiş cevaplara moderatörlerin müdahale etme, cevapları 'cevap' olarak işaretleme ve kaldırma hakkı vardır, saklıdır. Mutlak doğru muhabbeti çıkarıp felsefe yapmayın.
 • Ekşi Duyuru yalnız kalpler için bir sevgili/eş/partner/arkadaş arama sitesi değildir. Sitenin bu amaçla kullanıldığına kanaat getirilmesi durumunda kullanıcının hesabı uçurulur.
 • Troll olduğuna kanaat getirilen kullanıcının hesabı kalıcı olarak kapatılır.
 • Üst üste duyuru/soru açarak ana sayfayı işgal etmeniz/flood yapmanız durumunda hesabınız kapatılır.
 • Çöp, yanıltıcı veya yanlış olduğu bariz olan cevaplar ile imzalı cevaplar silinir; verdiği cevaplarda imza yöntemini kullandığına (aynı veya benzer cevabı birden fazla soru altına cevap olarak tek başına veya başka bir cevapla birlikte eklediğine) kanaat getirilen kullanıcının hesabı geçici veya kalıcı olarak kapatılır. 
 • Seçilen nickin offensive olduğuna kanaat getirilirse (ki bu kanaat son derece keyfîdir) kullanıcı tüm cevapları/duyuruları ile uçurulur.
 • Sözlükte kullandığınız gibi bkz'ları burada da kullanabilirsiniz.
 • Her ilan/duyuru/sorunun bir numarası var https:// www. eksiduyuru.com/index.php?m=d&id=xyzt  (xyzt yerine sayı gelecek) diye link vermek yerine (git: xyzt) şeklinde bir kullanım şekli var. Ekşi duyuru'ya özgü. Link kalabalığı yapmaması açısından faideli, kullanın, kullandırın.
 • Sitede gördüğünüz her türlü bug'ı Compumaster’a veya moderatörlere mesaj yoluyla bildirebilir, mevcut bug sizi isyan ettirdi ise hakkında soru/duyuu/ilan açarak minik çapta bir isyan başlatabilirsiniz. Belki yazmama gerek yok ama; ssg'nin yazdığı entry'den alıntı yapıyorum: "Bir şey 5 dakika sonra sayfayı refresh ettiğinizde düzeliyorsa bug değildir."
  "Bug ne?" diyorsanız, 'unut gitsin' demiyorum, tasarım tercihi olmayan her türlü hata, yamukluk, pislik. Bunlar bug'dır. Nelerin bug olup olmadığı bir sonraki derste ayrıntılı işlenecek.
 • Tip of the day: arama fasilitesinde nick yazarak bir kullanıcının açtığı soru/duyuruları ve cevapları, ayrıca #123 şeklinde belli bir ID’deki duyuruyu görüntüleyebilirsiniz.
 • Internet kullanıcıları [i] için: Burayı sözlük yazarı olmadan önce kullananlar olabilir. Kullanıcı sonradan sözlük yazarı olmuşsa ve soru/duyuru+cevaplarını sözlükte kullandığı nick üzerinde kayıtlı hesaba aktarmak istiyorsa compumaster ya da moderatörler halledebilir.
 • Big boss: Compumaster. Dolayısıyla istediği duyurulara istediği şeyi yapabilir. Bu yüzden bir duyuru ile ilgili yanlış bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız boş yere hayatın anlamını sorgulamaya kalkmayın.
 • Sakıncalı görülen her şey silinebilir. Yürürlükte olan kanunlara aykırı ise daha bir silinir.

Duyuru kaldırılma sebepleri

 • Soru niteliği taşımayan Soru (?) kategorisindeki duyurular silinir. 
 • Başlıkta ya da içeriğinde soru hakkında yeterli bilgiyi vermeyen duyurular silinir. (x bilen var mı bir şey sormak istiyorum, y bilen varsa bakabilir mi? vb. türü duyurular (!) olarak açıldığında, Duyuru kuralarını da ihlal eden bir içeriğe sahip olmadıklarına kanaat getirilirse daha uzun ömürlü olabilirler.)
 • Başlıkta ya da içerikte yazım kurallarının ve noktalama işaretlerinin fazlasıyla yanlış kullanıldığı veya yanlış anlaşılmaya sebep olacak şekilde bir dilbilgisi ile yazılan duyurularla başlığının tamamı veya bir bölümü dikkat çekme amacıyla büyük harflerle yazılan duyurular silinir. 
 • Duyuru/soru için seçtiğiniz başlık duyurunun/sorunun içeriğinin bir parçası olmalıdır. İçeriğinin bir parçası olmayan ve konuyla ilgisiz olarak sadece dikkat çekme amacıyla kullanılan, duyurunun/sorunun içeriğini açıklamaktan uzak, yalnızca; "acil", "merak ettim", "bir sorum var", "bir bakar mısınız", "hangisi" gibi ifadeler içeren duyurular silinir.
 • İçerikle uyumsuz başlıklara sahip olan duyuru/soru silinir.
 • Başlığı ve/veya içeriği (örnek veya alıntı olmadığı halde) Türkçe olmayan duyuru/soru silinir.
 • Herhangi bir nedenle; bir kullanıcıyı/duyuruyu/duyuruda verilmiş bir cevabı ya da duyuru kullanıcılarını hedef alarak duyuru açmak, ilgili duyurunun silinmesine neden olur.
 • Bir kişiyi/ırkı/dini inancı/siyasi görüşü/topluluğu/cinsel kimliği/cinsel yönelimi hedef alan; cinsiyetçi, aşağılayan, hakaret eden, rencide eden, nefret söylemi barındıran, tartışma başlatan tüm duyurular silinir. Devamı halinde kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Herhangi bir nedenle tartışma yaşanmasına neden olan ya da bu amaçla açıldığına kanaat getirilen soru/duyuru silinir.
 • Ekşi Duyuru'da küfretmek, küfürlü/argo içerik oluşturmak herhangi bir hedefi olmasa bile yasaktır; küfrün şahsa/herhangi bir görüşe/ırka/topluluğa yönelmesi durumunda daha da yasaktır. Küfür/argo içeren tüm duyurular silinir, devamı uçurulma nedenidir. Küfrün kısaltılarak ya da sansürlenerek kullanılması bu gerçeği değiştirmez.
 • Troll/çöp/forum içerik olduğuna kanaat getirilen duyuru/soru silinir.
 • Üst üste duyuru/soru açarak ana sayfayı işgal etmeniz/flood yapmanız halinde duyurularınız silinir, sık tekrarlanması durumunda hesabınız kapatılır.
 • Her türlü sevgili/eş/partner/arkadaş arama ilanı silinir.
 • Geçerliliğini yitiren ve akışta kalmasında yarar olmayan süreli duyurularla özel mesaj yoluyla bilgi almak için açılan duyurular makul bir süre sonunda silinir. Kan aranıyor duyuruları 5 gün sonra normal seviyeye düşürülür, ihtiyaç kalmamış ise silinir.
 • Sağlık sorunları dışında sorulan her türlü cinsel içerikli soru/duyuru silinir.
 • Doğrudan porno site linki veren veya cinsel içerikli paylaşım (fotoğraf, video vb.) yapılan ya da yasal olmayan her türlü içeriğe direkt link veren duyurular silinir.
 • Yaş sınırlandırmasına tabi içerik barındıran tüm duyurular silinir. 
 • Yalnızca linkten ibaret olan soru/duyuru silinir. Hiçbir içerik ve detay belirtilmeden herhangi bir sosyal medya ya da internet sitesine veya (satış duyuruları için) sadece gittigidiyor-sahibinden gibi sitelere yönlendiren linkler kullanmaktan kaçının. 
 • Sanal medyada oy isteyen (x kişiye şu yarışma için oy verin, hediye kazanmama yardım edin vb.) her türlü duyuru silinir.
 • Ücret karşılığı; ödev, proje-tez veya çeviri yapmak/yaptırmak amacıyla açılan tüm duyurular (doğrudan bu amaçla olmasa da bunlarla ilgili açılan tüm duyurular) silinir.
 • Bilet satış ilanlarında biletin gişe fiyatı (mümkünse bilet satış linki ile birlikte) ve satıcının istediği fiyat belirtilmemişse ya da istenen ücret gişe fiyatının üzerinde ise, karaborsa ihtimaline karşı duyuru silinir. Bilet satış duyuruları dışındaki satış ilanlarında bu zorunluluklar yoktur.
 • Her türlü evcil hayvan alım/satımı, çiftleştirme talebi ve cins hayvan sahiplenme istekleri (alım/satıma neden olmalarından dolayı) yasaktır, bunlarla ilgili ya da benzeri nedenlerle açılan (nereden alabilirim, nasıl alabilirim vb. duyurular da dahil olmak üzere) tüm ilanlar silinir.
 • Hesap satışlarıyla ilgili açılan tüm duyurular silinir: Sözlük hesaplarının; sosyal medya hesaplarının; oyun hesaplarının; uçuş mil puanlarının ve benzeri tüm hesapların satışı/devri/takası yasaktır, bunlarla ilgili açılan tüm duyurular (nereden satın alabilirim/nereden bulabilirim/nasıl satabilirim vb. duyurular da dahil olmak üzere) silinir.
 • Ekşi Duyuru’da; tütün, tütün ürünleri, elektronik tütün ürünleri, alkol ve reçeteli/reçetesiz ilaç satışına/teminine  izin verilmemektedir. Bunlarla ilgili açılan tüm duyurular (doğrudan alış-satış duyurusu olmasa bile yasal açıdan problemlere neden olabilecek türdeki; "nasıl satabilirim/nereden alabilirim vb." duyurular da dahil olmak üzere) silinir.
 • İlgili kanun dolayısıyla, iş/işçi arama ilanları, staj ilanları ve freelance iş ilanları (nereden bulabilirim/nasıl bulabilirim duyuruları da dahil olmak üzere), siliniyor. (Bkz: www.tbmm.gov.tr madde 23, H bendi)
 • Yasal olmayan duyurular/sorular/istekler vs. silinir.
 • Kişilik haklarını ihlal eden her türlü duyuru silinir. Örn: Sahibi tarafından Ekşi Duyuru'da paylaşılmasına onay verilmeyen kişisel bilgi, fotoğraf, video vb. içeren duyurular; kişilerin saygınlığını ve itibarını zedeleyen; hakaret, iftira, küfür, tehdit, alaya alma, hedef gösterme vb. içeren tüm duyurular silinir. Bu madde sadece Ekşi Duyuru kullanıcılarını değil, Ekşi Duyuru kullanıcısı olmayan bireylere yönelik yapılan paylaşımları da kapsar.
 • Yasalarla korunan; her türlü crack/mp3/torrent/warez/program/film/pdf/epub isteği içeren duyurular silinir.
 • Mükerrer duyuru girmek: Kar amacı güden/gütmeyen duyuruların (farklı hesaplarla da olsa) 3 günden kısa sürede ve(ya) ayda toplam 3 kereyi aşacak şekilde yinelemek (orijinal duyurunun silinmiş olması, duyurunun mükerrer olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir) kural ihlali yapan sorunun/duyurunun silinmesine sebebiyet verir. Sorunuzda/duyurunuzda bir düzenleme yapmak istiyorsanız (ürün ekleme-çıkarma, fiyat değişikliği yapma vb.) duyurunuzu tekrar açmak yerine ‘düzenleme/editleme’ yolunu seçiniz.
 • Benzer içerikli bir sorunun/duyurunun herhangi bir sebeple yinelenmesi gerekiyorsa önceki duyurunun üzerinden en az 3 gün geçmiş olmalıdır, daha kısa sürede tekrarlanan soru/duyurular silinir, orijinal duyurunun silinmiş olması bu gerçeği değiştirmez, bu durumun sık tekrarlanması halinde kullanıcı hesabı kapatılır. Sorunuzda/duyurunuzda bir düzenleme yapmak istiyorsanız duyurunuzu tekrar açmak yerine ‘düzenleme/editleme’ yolunu seçiniz.
 • Sözlük/Twitter/Facebook/Instagram/Youtube vb. sosyal medya hesapları için; oy/RT/like/takip/abone istemiyle açılan tüm duyurular silinir.
 • Kişisel/kurumsal fayda sağlamak için açılan (ürün reklamı yapmak, takipçi/izlenim/like/abone vb. artırmak) ya da bu amaçla link paylaşımı (instagram, twitter, youtube, internet sitesi/satış sitesi, uygulama marketleri vb.) yapılan her türlü duyuru/soru silinir. Hesap bu amaçla kullanılıyorsa kalıcı olarak kapatılır.
 • Ekşi Duyuru bir forum değildir, forum içerikli tüm duyurular/sorular/istekler (herkes x hesabını paylaşsın birbirimizi takip edelim; sohbet edelim; oyun oynayalım; şu güzel mi bu yakışıklı mı kaç puan? vb.) tüm duyurular silinir. 
 • Herhangi bir nedenle, kişisel/kurumsal olarak paylaşılan; Tinychat, connected2me, discord, telegram vb. chat-iletişim linki; twitter, instagram, youtube, twitch vb. sosyal medya hesaplarının linki; referans kodu-linki; kişisel blog-internet sayfalarının linki ve çevrimiçi oyun oynama linki içeren tüm duyurular silinir.
 • Herhangi bir sebeple silinen bir duyuru için; "bu duyurum niye silindi, kim sildi, niye sildi, neden silindi? vb." şeklinde duyuru açmak ilgili duyurunun silinme sebebidir. Ekşi Duyuru ve Ekşi Duyuru Moderasyonuyla ilgili herhangi bir şikayetiniz, sorununuz, sorunuz olması durumunda ya da yapılan bir işlemle ilgili bilgi almak için duyuru açmak yerine lütfen moderasyon ile özel mesaj yoluyla iletişime geçiniz. Aksi halde bu ve benzeri nedenlerle açılan "tüm duyurular" silinmektedir.

 Cevap silinme sebepleri

 • Bilmediğiniz sorulara cevap vermeyin, egzotizmin tadı her soruya cevap vermeden de çıkar.
 • İlk bakışta soruya cevap içerse bile; soru sahibini/soruyu/kullanıcıyı ya da cevabı hedef alan, tartışma yaratan tüm cevaplar cevap niteliğine bakılmaksızın silinir, devamı halinde kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Soruya cevap olmayan; soru sahibini/soruyu/kullanıcıyı ya da cevabı hedef alan, tartışma yaratan tüm cevaplar silinir, devamı halinde kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Soru sahibine ya da cevap yazmış birine, soruya cevap olmayacak şekilde bir fikirinizi/düşüncenizi/isteğinizi belirtmek istiyorsanız kendisine mesaj atın. Diğer durumlarda "cevap" olmayan her şey silinir.
 • Duyurunun içeriğinden bağımsız soruya bir katkısı olmayan ve ikili konuşma şeklinde ilerleyen ya da soru altında tartışma başlatan her türlü cevap silinir.
 • Duyurunun içeriğine değil duyurunun kendisiyle ilgili verilen cevaplar (bu nasıl soru/duyuru, böyle soru/duyuru mu olur vb.) silinir.
 • Bir kişiyi/ırkı/dini inancı/siyasi görüşü/topluluğu/cinsel kimliği/cinsel yönelimi hedef alan; cinsiyetçi, aşağılayan, hakaret eden, rencide eden, nefret söylemi barındıran her türlü cevap silinir. Tekrarı durumunda kullanıcı kuş olur, uçar gider.
 • Ekşi Duyuru'da küfretmek, küfürlü/argo içerik oluşturmak herhangi bir hedefi olmasa bile yasaktır; küfrün şahsa/herhangi bir görüşe/ırka/topluluğa yönelmesi durumunda daha da yasaktır. Küfür/argo içeren tüm cevaplar silinir, devamı uçurulma nedenidir. Küfrün kısaltılarak ya da sansürlenerek kullanılması bu gerçeği değiştirmez.
 • Çöp, yanıltıcı ya da soru sahibini yanlış yönlendiren içerikteki cevaplar silinir.
 • Alıntı olmadığı halde Türkçe olmayan cevaplar silinir.
 • Anlaşılamayacak kadar kötü ve yanlış bir anlatım/dilbilgisi/noktalama işareti ile yazılan ya da tamamında dikkat çekmek amacıyla büyük harf kullanılan cevaplar silinir.
 • Sorunun cevabı olmayan  "teşekkür ederim" , "süpersin ya!" vb. (soruya cevap olan cevapların karşısına koyduğunuz tik işareti aynı zamanda bu anlamları da taşır) cevaplar ile duyuruyu üste çıkarma amacıyla girilen  "up" , "güncel" , "cevap yok mu? vb." her türlü cevap silinir.
 • "Ben de merak ettim" , "favoriledim, silme", "takipteyim"(bu işlevi görmesi için soruyu "favori"lerinize ekleyebilirsiniz) ve "mesaj attım" , ":)" vb. cevaplar silinir.
 • Doğrudan porno site linki veren veya cinsel içerikli paylaşım yapan ya da yasal olmayan her türlü içeriğe direkt link veren cevaplar silinir.
 • Cinsel içerik barındıran her türlü cevap silinir.
 • Yaş sınırlandırmasına tabi içerik barındıran tüm cevaplar silinir.
 • Cevaplarda flood yapmak hem cevabınızın hem hesabınızın gitme sebebidir. ( Örn: soru altına tüm alfabeyi harf harf döşemek, +1 durumunu abartarak cevabı ‘+’ya boğmak ya da bir kerede verilebilecek bir cevabı ayrı ayrı girerek duyuruyu gereksiz meşgul etmek gibi.)
 • Reklam ya da benzeri amaçlarla link paylaşımının (instagram, twitter, youtube, internet sitesi/satış sitesi, uygulama marketleri vb.) yapıldığına kanaat getirilen cevaplar silinir. Devamı halinde kullanıcının hesabı kapatılır.
 • Herhangi bir sebeple silinen bir cevap için, soruyla ilgisi olmayan; "bu cevap niye silindi, neden silindi, bu da silinir mi, silinmemesi gerekirdi vb." cevaplar vermek, devamında soruya cevap içerse dahi ilgili cevapların da silinme sebebidir. Bu ve benzeri şikayetleriniz için ya da yapılan bir işlemle ilgili bilgi almak için lütfen moderasyon ile özel mesaj yoluyla iletişime geçiniz. Aksi halde bu nedenlerle verilmiş "tüm cevaplar" cevabın niteliğine bakılmaksızın silinmektedir.
 • Kişilik haklarını ihlal eden her türlü cevap silinir. (Örn: Sahibi tarafından Ekşi Duyuru'da paylaşılmasına onay verilmeyen kişisel bilgi, fotoğraf, video vb. içeren cevaplar; kişilerin saygınlığını ve itibarını zedeleyen; hakaret, iftira, küfür, tehdit, alaya alma vb. içeren tüm cevaplar silinir.) Bu madde Ekşi Duyuru kullanıcısı olan olmayan her bireyi kapsar.
 • Yasal açıdan sorun teşkil edecek her türlü cevap da tabii ki silinir. (Buradan bakınca her şeyi siliyormuşuz gibi görünüyor ama aslında öyle değil.)

 

Özel Mesajlar hakkında

Ekşi Duyuru'daki özel mesajlaşmada konuşulan hiçbir şeyi karşı tarafın rızası olmadan Ekşi Duyuru Moderasyonu ile ya da Ekşi Duyuru'da paylaşmayınız. "Haberleşmenin Gizliliğin İhlali" nedeniyle Ekşi Duyuru moderasyonu özel mesajlarda konuşulan şeylere hiçbir şey yapmaz, yasal olarak da yapamaz. Eğer yasal haklarınız çiğneniyorsa, dava açabilirsiniz. Ekşi Duyuru tüm mesaj içeriklerini ve tarafların IP bilgilerini mahkeme kararı ile paylaşır.

 1. HABERLEŞMENİN GİZLİLİĞİNİ İHLÂL (YTCK md.132).
  1. Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.
  2. Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini kaydı suretiyle gerçekleşirse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
  3. Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.
  4. Kişiler arasındaki haberleşmelerin içeriğinin basın ve yayın yolu ile yayınlanması halinde, ceza yarı oranında artırılır.
   Madde metninde, kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğinin ihlâli suç olarak tanımlanmaktadır.

 Ekşi Duyuru analitik nedenlerle kullanıcı hareketlerini toplar. Bu bilgileri hiç bir şekilde satmaz ve gizli tutar. Duyuru ve cevaplar sosyal medya kanallarında yayınlanabilir. 

Bu yazı Ekşi Duyuru moderasyon ekibinin ortak kararı ve Ekşi Duyuru kullanıcılarının katkıları ile 21.09.2016 tarihinde düzenlenmiştir.

Ekşi Duyuru bu kuralları her zaman kullanıcılarına ana sayfada bir duyuru ile haber vererek değiştirme hakkını saklı tutar.

 

buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.