yeni tanisilan tatlis komsu ve borç

Bir hafta once yeni bir eve tasindik. Bahce kati ve bahceyi yan dairedekilerle beraber kullaniyoruz. Komsular yaşlı bir kadin ve onun daha da yaşlı annesi. Bu kadin cok tatlı, kibar, modern bir kadin. Bize bol bol yardim etti, tanistik kaynastik anlayacaginiz. Ev onlarin üzerine, kiraci değiller. Biz kiraciyiz ve erkek arkadaşımla yaşıyoruz. Erkek Arkadaşım okuyor, ben okuyor ve calisiyorum.

Bu tatlis teyze gecen hafta biraz mutsuz gozukunce sordum, oglu hastanedeymis. Stent Takılmış falan. Simdi teyze bugun utana sikila (zaten hep öyle utangac, kibar bir kadin) maasini alana kadar bu stent icin paraya ihtiyacı olduğunu, maasini ayin 1inde aldığını söylemiş. Isterseniz senet de yapariz demis. Ne kadar gerektiğini sorunca ne kadar verebilirseniz demis.

Simdi esasen ben bu kadinin zor durumda olduğuna, yoksa hayatta böyle bir sey istemeyecegine inaniyorum. Ama turlu turlu cakalliklar yapan insan var sonuçta. Herkesin birbirine hirsiz muamelesi yapmasindan nefret ediyorum ama ben de oyle para sacacak kadar zengin değilim. Bir haftadir. Oturuyoruz daha, boyle bir şeyle karsilasmak da canimi sikti. Öte yandan kadin zor durumdayken boyle. seyler dusunmek de bana acı veriyor.

Ben diyorum ki kadina isin aslini astarini soralim icimiz rahatlasin. cok degil ama bi 500 lira verelim, senet yapalim. Ne içimize oturacak kadar cok, ne de ise yaramayacak kadar az bi para olsun yani.

Stent icin ne kadar para gider bilen var mi? Sgk karşılıyor mu normalde? Adam calisamayacak durumdaysa ve sigortasi yoksa ne kadar tutar? Siz olsaniz ne yapardiniz?

Bir enayilik yapmaktan ben de acaip korkuyorum ve kaygi bozuklugum da var zaten. Lutfen olaya objektif bakamayanlar beni kaygilarla doldurmak icin yorum yapmasin. Yapici cevap ve alinabilecek tedbirlerinize ihtiyacim var.

Tesekkurler.

facts:

*kadın size yardım etmiş
*siz sormadan durumu söylememiş
*ev kadının ustune. gitme olasılığı yok.
*senet yaparız demiş
----------------------------------------------

Bu factler ışığında dediğin gibi 500 600 verirdim, senet yaparmıydım bilmiorum, siz yapın ama.

Para gidersede başımın gözümün sadakası olsun derdim. bir lösemililer vakfına bagıslamıs gibi hissederdim.
  • anonymice  (17.06.14 14:49:09)
bence ver gitsin, dediğin gibi 500 lira sizi o kadar üzmeyecekse o para için senet yapıp insanların gururu ile oynamaya gerek yok. sadece ne zaman geri ödeme olacağını kesin konuşun ki sonra siz sürekli istemek zorunda kalmayın.

stent işi ilaçsız ise bedava ama ilaçlı ise çok pahalı olabiliyor.
  • yakuza123  (17.06.14 14:50:51)
Vermeye karar verirseniz senetsiz verin.

  • pandispanya  (17.06.14 14:52:46)
ya verme yada senetsiz ver öyle şey olmaz ama kirayı eğer bunlara ödüyorsanız anlaşma yapın kira parası olarak vermiş olun

  • rapon  (17.06.14 14:56:57)
senetsiz 500 ver insanlık ölmemiş olsun, ödemez ise de o seneki sadakaya say...

  • chetinn  (17.06.14 15:00:45)
kadının kendi evi zaten bir yere gittiği yok, önce eve çağır bir çay demle oturun, geçmiş olsun de, ayrıntıları öğren, oğlu kaç yaşında çalışıyor mu falan öyle günlük sohbet şeklinde, sonra da senet falan düzenlemeyin bence de, hem ayıp olur, yanlız verirken parayı söyle böyle böyle benim de durumum belli, ödemelerim var, maaşınızı aldığınız gün öderseniz çok sevinirim yoksa ben de zor durumda kalırım de. parayı alıp miami ye kaçacak hali yok, elden vermek yerine banka hesabına göndermeyi tercih edebilirsin, en azından vay ben almadım öyle bir para muhabbeti olmaz.

  • alice practice  (17.06.14 15:07:23)
senetsiz ver.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (17.06.14 15:08:59)
senet, banka vs. düşünmen yerine hiç verme daha iyi... daha destur 10 gün olmuş.

  • teknikekip  (17.06.14 15:15:38)
verin, senet de yapmayın. 500 tl için ayıptır.

ha oldu da geri alamazsanız parayı, senetsiz verin diyen ben ve diğer duyurucu arkadaşlara paylaştırın bu parayı ben üstüme düşen kısmı ödemeye razıyım :)
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (17.06.14 15:18:55)
işin içine senet girerse o komşuluk olmaz.

  • sevgili sen masada değil yatakta güzelsin  (17.06.14 15:21:09)
senetle vereceğine hiç verme +1

geri dönmemesi durumunda sizi iflasa sürüklemeyecek bir miktarı senetsiz verin. paranız olmak zorunda değil ya?
  • supergirl  (17.06.14 15:22:40)
Erkek arkadasim 1000 verelim diyor, ona ne diyorsunuz peki? Ben de senet olayina gerilirim zaten. 1000 cok mu, zaten öğrenci adamiz bizden o kadar bekler mi?

  • nilmiye  (17.06.14 15:24:25)
kıyamam ya, emekli maaşını bekliyordur tabi o :( senetsiz verin. o kadın da geri verir o parayı emin olun. vermezse bölüşmeye razıım ben de :)

tam olarak ne kadar lazımmış ki, öğrenip ona göre bir oranda verebilirsiniz, sizden o kadar beklediğini sanmıyorum.
  • kerbeee  (17.06.14 15:28:33 ~ 15:29:31)
Sizden o kadar beklemiyordur. Borç yiyen kesesinden yer. Şimdilik 500 lira verip "daha fazla bişey lazım olursa size söylemelerini" rica edin. Toparlayamazlarsa önümüzdeki ay da yardımcı olursunuz.

  • pandispanya  (17.06.14 15:31:32)
bence senet yapın. bu işin ayıbı yok, koskoca kadın, öğrenci halinle senden para istiyorsa, senin de bu verdiğin parayı geri alacağını garantileme hakkın olmalı.

evin kadının üstüne olmasına falan güvenme. kendi gözlerinle tapuyu görmediysen yalan olma ihtimali de var yada senin henüz bilmediğin bir taşınma, bir oğlunun vs.sinin gelmesi planı da olabilir.

kibarlığı falan bir kenara bırak, 1 haftadır tanıdığın bir insana kayıtsız şartsız güvenme zorunluluğun da, güvenin boşa çıkarılırsa "sadaka verdim" diye kendini kandırmana da gerek yok.
  • life is a disease  (17.06.14 15:34:24)
500-700 TL arası verin, senetsiz olsun.
(Bir arkadaşın dediği gibi de sohbet şeklinde tüm detayları sorup öğrenebilirsiniz de...miktar, durum, vsvs. gibi)
Sadece tam geri verilme tarihini net belirtin ve kendi ödemeleriniz olduğunu da bildirin uygun bir dille.
Insanlık ölmedi...Gayet iyi yapıyorsunuz.
Not: Zaten kendi evlerinde oturan ve bir yere gitmesi imkansız insanlar sonuç olarak. Umarım iyiliği yaptığınız şekilde de konusu kapanır. Olumsuz bakmıyorum, kapı komşunuz sizin yüzünüze bakacak çünkü.
Eğer alamazsanız ben de "Senetsiz" Tayfası gibi payıma düşeni veririm.:)
  • gece lampulu  (17.06.14 15:36:34 ~ 15:40:24)
Ne güzel insanlarsınız siz öyle. herkese sizin gibi komşu lazım.
"Verin gitsin" diyenlere de çalışmadığı halde "1000 verelim" diyen erkek arkadaşınıza da insan gerçejten hayret ediyor doğrusu.
Hiç aklınıza gelmiyor mu taşınalı daha 1 hafta olmuş komşudan para istemek neyin nesidir diye? Hiç mi akrabaları, eşleri, dostları yokmuş? Bana biraz tuhaf geldi açıkçası.

Ha, çok paranız vardır. 500'dü 1000'di geri gelmese de size koymaz, verin gitsin o halde, kim karışır? Ama buraya yazacak kadar kaygılandığına göre, vermeyin derim. Biz de öğrenciyiz, o kadar durumumuz yok ama işinize yarayacaksa bi 50-100 tl vereyim teyzecim demeniz yeterli.

Taşınma süreci, yardımlaşma vs derken 1 hafta geçmiş ve oğlunun hastanede olduğunu para istemek söz konusu olunca yeni söylüyor, o da tuhaf.
  • felina  (17.06.14 15:40:44 ~ 15:43:35)
etrafta bakkal falan bi esnaf varsa çaktırmadan soruşturabilirsiniz belki nasıl bir kadındır. kötü niyetli birisiyse zaten az çok biliniyordur diye düşünüyorum etraftan.

  • chavezding  (17.06.14 15:59:20)
senetsiz ver. 500-600 değil daha az ver. sonuçta geri ödeyecek ama harcayıp da üzülmesin sonra öderken.

  • [silinmiş]  (17.06.14 16:05:13)
Bir de hangi hastanede olduğunu öğrenip hastaneyi arayabilirsiniz. Belki fiyatını ve hastanın durumunu sorarsınız, atıyorum 750 liraya ihtiyaç vardır o kadar verirsiniz. ya da ne bileyim farklı bir fiyattır, ona göre belirlersiniz. Teyzeyle de konuşun mutlaka bence de.

  • olcay  (17.06.14 16:24:32)
Akrabasi, yakini gibi kimseleri arastirmak lazim. Bi de mahalle esnafinin bilgisi vardi. 7-10 gunluk komsudan borc istemek pek normal bir davranis gibi gelmedi bana

  • x daemon  (17.06.14 17:13:00)
Bana garip gelen borç isteyene kadar oğlunun hastalığından bahsetmemiş olması oldu, o yaşlardaki insanlarla daha ilk sohbette çocuklarından bahsedilir. Diğer konuları bilemem ama evin kendilerinin olmasına güvenmeyin derim, eğer şüphelendiğiniz gibi bir durum varsa, yakınınızda olsa bile sorun olur, nasıl olsa kaçamaz, paramızı geri alırız diye düşünmeyin. Öte yandan çaresiz kalmış tatlı bir kadın da olabilir, aldığınız riskin olumsuz olabilecek sonuçlarına katlanabileceğinizi düşünüyorsanız verin.

  •   (17.06.14 17:48:41)
1000 cok bence. senet yapmayın bizim kenarda 500 lira var ama ne zaman geri verebilirsiniz biz de ona göre kendimizi ayarlayalım deyin vermeden.

  • slalom  (17.06.14 18:49:31)
hayır için vereceksen ver. parayı geri bekleme ümidi olmadan yani. eğer kötü niyetliyse ve geri gelmezse senet falan ne uğraşırsın ne de kadını bulabilirsin. para geri gelirse sevinirsin.

dolayısıyla bence senete falan gerek yok. en kötü bir hayır yaparım diyebiliyorsan ver. diyemiyorsan verme.
  • fayfim  (17.06.14 18:53:05)
ben kaç yıldır tanıdığım arkadaşımdan para isteyemem kadın bir haftadır sizi tanıyor para istiyor. bir de ne kadar dediğinizde ne kadar verirsen diyor şu kadar lazım ama siz ne kadar verirseniz kalanını da başka türlü borç harç bulurum demiyor. ev kendi eviyse, emekli aylığı varsa neden kredi çekmiyor. parayı geri almama ihtimali çok yüksek eğer sadece iyilik olsun geri ödeme önemli değil diyorsanız verin parayı.

  • kuzey li  (17.06.14 18:57:09)
benim de kafama takılan ne kadar verebilirseniz kısmı. belki 10bin verebiliyorum yani geri ödeyebilcen mi de ucu acık bırakıyosun.

  • slalom  (17.06.14 19:05:55)
1 haftada nasıl borç isteyebiliyor diyenlerin hiç hastası olmamış anlaşılan, bir insanın oğlu hasta olacak ve ameliyat parası olmayacak, en büyük düşmanından bile borç ister gururu bırakıp.

  • yakuza123  (17.06.14 19:23:53)
Valla başımdan şu olay geçmemiş olsa senetsiz ver diyecektim ama senetle vermekle iki taraf da bir şey kaybetmeyecek.(git: )www.eksiduyuru.com ve (git: )www.eksiduyuru.com

  • old possum  (17.06.14 19:30:07)
@yakuza123

1 haftada para mı istenir diyen benim. o nedenle yazıyorum bu mesajı.

geçen ay açık kalp ameliyatı oldum. 3 ay raporluyum. 3 ay maaş alamayacağım. ve biliyor musun evim kira.

arkadaşımdan ya da karşı komşudan değil; ailemden istedim para.
  • teknikekip  (17.06.14 19:43:24)
Ben de olaya tarafsız bakamıyorum gerçi. Ben olsam varsa elimde param verirdim fazlasını, eli bollaşınca versin. Hasta sahibi olmak zor, hele ki oğluysa ne kadar üzülüyordur kimbilir. Ne biçim dünya, hastan var ve parasız iyileştirmiyorlar.

  • aychovsky  (17.06.14 19:50:55)
@teknikekip: oğlu stent takılacak yaşta olacak kadar yaşlı birinin hiç ailesi olmayabilir. Üstüne ailesinin de hiç parası olmayabilir. Çaresizlikten ailesi dahil herkesten istiyor olabilir.

  • yakuza123  (17.06.14 22:19:09 ~ 22:56:35)
Bu olay n'oldu acaba? Borc verildi mi?
Merak ettim sonucunu

  • x daemon  (02.07.14 02:11:22)
@x daemon

800 lira bir para verdik. Daha sonra da iki kez yol-ambulans parası olarak 200 lira verdik. Bu hafta içerisinde maaşını alıp ödeyeceğini söylüyor. Biz de doğru söylüyor olmasını umuyoruz.
  • nilmiye  (02.07.14 10:19:55)
Heyecanla sonucu bekliyorum ben de

  • x daemon  (04.07.14 11:14:40)
son durum nedir,insallah odemiştir geri.

  • slalom  (10.07.14 15:58:22)
gelisme var mi bu konuda acaba?

  • x daemon  (22.07.14 02:06:25)
ne oldu bu olay meraktayım?

  • teknikekip  (16.08.14 16:09:06)
o kadar tatlı şirin bir kadın olsa emin ol 1 haftalık komşusundan borç istemez ve okuyorsunuz amk ! buna bile aklınız yetmiyorsa hayat boyu enayi yerine konulmayı hakediyorsunuz kusura bakmayın.

  • mhmtt  (16.08.14 16:14:04)
teyze parayı geri ödedi arkadaşlar. biraz geç ama tamamını ödedi. oğlu sizlere ömür. stent tutmamış.

  • nilmiye  (16.08.14 22:15:51)
Allah rahmet eylesin. Sizden de razı olsun. Boğazım düğümlendi daha bişey demiyorum.

  • pandispanya  (16.08.14 22:18:46)
Anneler-babalar evlat acısını tatmamalı. Nur içinde yatsın.

  • aychovsky  (17.08.14 16:01:12)
@nilmiye sen insanlığın gereğini ve doğru olanı yaptın. helal olsun.
bir de yapmasaydın ve oğlu vefat etmiş olsaydı daha da üzülürdün kanımca.
allah rahmet eylesin.
  • gece lampulu  (17.08.14 17:42:48)