d tipi vize ve diğer schengen ülkelerine giriş-çıkış

merhaba, bir adet d tipi vizem var, 22ağustostan 22şubata kadar olan dönemi kapsayan altı aylık bir uzun dönem vizesi.

özetle sorum şu, diğer schengen ülkelerini gezebiliyor muyum? number of entr kısmı multi, duration of stay kısmı ise xxx.

ilk üç ay içinde istediğin kadar giriş çıkış yapabiliyorsun diye biliyorum, fakat üç ay sonrası için durum nasıl? ben ocak ayı için bi gezi planlıyorum ve şuan muallakta kaldım.

şöyle bi açıklama buldum, 6 aylık dönemde 3ayla sınırlı kalmak şartıyla gidilebilir diyor. ilk üç ay gibi bir ibare yok.
"The Regulation will allow third-country nationals holding a long-stay "D" visa issued by a Member State to move freely in the territory of Member States for 90 days in any 180-day period, under the same conditions as the holder of a residence permit."
europa.eu

istediğin yere git bir sorun çıkacağını sanmıyorum, benim de D tipi vizem var.
xxx duration of stayın onemsız oldugunu gösteriyor.

  • botamaniaensis  (20.11.12 10:09:28)
İngiltere hariç zaten çok sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Sıkıntı yaşama ihtimalin; fransa - çek cumhuriyeti gibi ülkelerde de az da olsa var.

  • kadim kishi  (20.11.12 10:24:02)
erasmus öğrencilerinin en doğal sorusu :)

schengen ülkelerine rahatlıkla girip çıkabilirsiniz, ingiltere gibi schengen ülkesi olmayan avrupa ülkeleri içinse geçerli değildir elinizdeki izin.
  • demcan  (20.11.12 10:54:47)
schengen ülkelerine 6 ay boyunca istediğiniz gibi girip çıkarsınız, ilk 3 ayla sınırlı değil. o bahsettiği üç ay bir girişte toplam kalabileceğiniz maksimum süre.

fransa'da ya da schengen ülkesi herhangi bir ülkede sıkıntı yaşama ihtimaliniz de yok.
  • slackerbitch  (20.11.12 12:25:50)