Yaptığınız yemekte bulyon ?

Selamlar değerli aşçılar,
Yaptığınız yemeklerde et suyu veya tavuk suyu yerine, bunların yerine geçen bulyonlardan kullanıyor musunuz ? Kullanmak mantıklı mı değil mi ? Siz tercih ediyor musunuz ?
İnternette zararlarına ilişkin çok net olmayan yazılar var, deneyimli yemek yapan insanların fikrini almak istedim.
İyi günler dilerim.

hiç kullanmıyorum. zararlı olduğunu düşünüyorum. msg var içinde en basitinden. diğer katkılarını bilmiyorum detaylı fakat tavuk eti oranı da çok düşük ve bolca tuz var.

  • veritaslibertas  (26.01.22 13:46:14)
Kullanmıyorum, hem içeriğini hem tadını beğenmiyorum.

  • fotrsapka  (26.01.22 13:50:25)
Kullanmıyorum hem tadı kötü hem de aşırı tuzlu.

  • ekaterina  (26.01.22 13:51:55)
asla.
90larda bıraktık. zaten her şey zararlı koşarak kansere gitmeye gerek yok.
kullanmak mantıksız.
stok yapıyorum bazen keyfim yerindeyse. bknz stok: www.youtube.com
  • rewlack  (26.01.22 13:53:17)
bulyon ve margarin eve sokmayın.

  • jelly bear  (26.01.22 13:55:32)
bulyon katki maddelerinin zirvesi. evet yemegin tadini cok guzellestirir ama olmaz olsun. marketlerde kavanozlarda et suyu tavuk suyu vs. de satiliyor. onlarda da katki maddesi vardir ama dogala daha yakin gibi. onlari ara sira tercih edebilirsiniz. tuzot, knorr bulyon falan eve giremez

  • exlibris  (26.01.22 13:58:13 ~ 13:59:21)
bizim ailede en az 20 yıldır falan kullanılmıyor. öncesini de hatırlamıyorum.

  • paintov  (26.01.22 14:12:42)
bulyon zararlı bir şey içeriğine bakabilirsiniz.

  • mikahakkinen  (26.01.22 14:13:01)
Gerçek et/tavuk suyunun kokusu ağır geliyor, hele kemik suyuna hiç katlanamıyorum. Yemek yaparken kalan havuç tepesi, soğan kabuğu, pörsümüş biber vs sebze artıklarını buzlukta biriktirip sebze suyu yapıyorum bazen.
www.thekitchn.com

KFC usulü gravy yapmak için 1-2 küp bulyon, bol sulu noodle yapmak için de 1/4 ya da daha az küp bulyon kullanıyorum. MSG'nin zararlı olduğu inancı aşının otizme yol açması mevzusu gibi bir tane doktorun iddiasından kaynaklanıyor ve uzak doğuda 100 yıldır insanlar evde yemek yaparken tuz yerine MSG kullanıyor. Tükettiğim (tüketmemem gereken) şeker ve karbonhidrat miktarına bakınca makul miktarlarda MSG ya da kırk yılda bir bulyon tüketmekte zarar görmüyorum.
www.healthline.com
  • kobuzchu kiz  (26.01.22 14:24:25)
Valla ben kullanıyorum verdiği tadı da acayip seviyorum.
40 yaşındayım 20 senedir kullanıyorum desek henüz ölmedim.

  • etna  (26.01.22 14:38:19)
tavuk/kemik suyum olmadiginda arada kullaniyorum.

  • 65 derece  (26.01.22 15:14:33)
tadını çok sevsem de kullanmıyorum uzun süredir. onun yerine tavuk suyunu kendim taze hazırlıyorum.

  • nolmus yani  (26.01.22 15:15:39)
Çok sık olmasa da kullanıyorum. Özellikle mantı suyuna 1 tane et bulyon atınca tadı şahane oluyor.

  • matilda  (26.01.22 15:21:12)
arkadaşlar msg yani monosodyum glutamat'ın bilinen bir zararı yok. şu an üşendim ekşi şeyler de bununla alakalı uzun bir kaynak var.

  • beter mi  (26.01.22 15:27:31)
Msg’nin bilinen kanitli bir zarari guncel meta analizlere gore yok. Eskiden one surulen pek cok advers reaksiyon daha guncel calismalarla curutulmus veya bulgular tekrarlanamamis, meta analizler de kesin bir zarari olduguna dair delil yok sonucunu cikarmis. Konu ile ilgili wiki makalesini birakayim; yeterli gelmezse pubmed veya google scholardan msg meta analysis vs diye aratip arastirabilirsiniz

en.m.wikipedia.org

Soruya cevap: bazen kullaniyorum; tavuk suyunu kendim yapiyorum ama iyi bir et suyu yapmak epey zahmetli o yuzden ozellikle onu kullanirim knorr marka. Zarari yok diyemem her seyini incelemis degilim, ama msg konusunda yukaridaki gorusum sabit.
  • gibicibicis  (26.01.22 18:01:51)
bulyonun tadı çok karakteristik, bir yemekte olunca hemen alıyorum tadını o yüzden evde kullanmıyorum. hoş çağrışımlar yapmıyor. sanki alelade hazır bir şey yemişim gibi geliyor.

onun yerine tavuk ya da et suyu olduğu günler onu kullanıyorum, fazlasını da buz kalıplarında dondurup ihtiyaç haline ikişer üçer atıyorum yemek pişerken.
  • akhenaten  (26.01.22 19:14:05)
tavuk et degil ama pilavda sebze bulyon kullaniyorum mutlaka, tuz atmiyorum ekstra. bulyon olmayinca tuzu ayarlayamiyorum :)

MSG'nin tuzdan daha fazla bir zarari yok fikrini savunanlardanim.
  • supergirl  (26.01.22 22:02:27)
Full kimyasal olduğu için almıyoruz

  • alicek  (27.01.22 21:29:16)
Kullanmıyorum.

  • ruhen hastayim ben  (27.01.22 21:47:40)