ihbar süresi

5 ay 10 gün çalışılmış bir şirkette ihbar süresinin 2 hafta olduğunu biliyorum. bu, şu an çalışılan şirketin beni 2 hafta daha tutma hakkının olduğunu bildiriyor di mi? yani opsiyonel değil, şirket 2 hafta daha kal diyosa kalmak zorundayım?

Evet, zorundasınız. Tam tersi siz iki hafta kalmak isterseniz de şirket sizi 2 hafta tutmak zorunda. 1 taraf isterse diğer taraf uymak zorunda ihbar süresine.

  • perferil  (31.07.17 12:12:55)
evet kalmak zorundasınız. genelde tutmazlar o kadar ama yöneticinizle aranız iyiyse ve konuşursanız. kalmazsanız ne olur, 3 gün gitmezseniz işe iş akdiniz feshedilir. dava açabilirler. 2 haftalık ücretimi bırakıyorum beni hemen çıkarın deme hakkınız da var avukatın söylediğine göre.
bir de günlük iş arama süreniz var, onu toplu şekilde de kullanabiliyorsunuz. bu sayede örneğin 2 gün erken ayrılmış olursunuz. ama sigortanız yine 2 haftalık süre sonunda kesilir.

  • veritaslibertas  (31.07.17 12:22:28)
onu da soracaktım aslında unutmuşum. günlük iş arama izni ne kadar? ya da haftalık bi kota vardır belki.

  • duyuru  (31.07.17 12:28:08)
günde iki saat iş arama iznin var, bunu toplu olarak da kullanabilirsin, her gün de kullanabilirsin. bu durumda iki gün öncesinde işten çıkabilirsin.

  • hosein  (31.07.17 12:37:47)