Türkçesi bozulan kardeşime yardım!

Arkadaşlar acil yardıma ihtiyacım var.
kardeşim birşey soracağı zaman bu kaşık nerdedir? tuvalet kağıdır nerdedir? sinemaya gideceğim buroşür nerdeDİR? diye soruyor. bu -dir her sorunun sonuna eklenirmi ya?

birde -lemek koyuyor herşeyin sonuna. sakinliyormusun? gibi...

bunlar doğru mu yanlış mı? nerden bu yapıların doğrusunu gösterebilirim?

Zamanla düzelir bence sakinlemelisin

  • amator filozof  (07.01.15 11:18:50)
kardeşiniz kaç yaşında?

  • hesabım silindi kırgınım modlar  (07.01.15 11:25:22)

  • ipmus90  (07.01.15 12:10:55)
çöşşş ergen sandıydım

  • emirkulu2  (07.01.15 12:31:57)
kazık kadar bi insanın kendini ifade şekline doğru-yanlış diye karar verme ve müdahale etme yetkisine sahip olduğumuzu sanmıyorum, alışmaya bak bence. öylesine diline takılan bir şeyse zamanla kendiliğinden geçer zaten.

  • kül  (07.01.15 12:48:26)
Ben de yetişme çağında falan sandım. O yaşta insana bir şey yapamazsın. Biraz da böyle takıntılı insanlar oluyor, mesela benim kurduğum bu cümle bile rahatsız etti seni değil mi? Senin durum biraz abartılı.

  • osurdum  (07.01.15 12:50:20)
28 yaşında kardeş mi olur

  • bacardicola  (07.01.15 12:51:14)
klavyede yanlışlıkla 2'ye bastığınızı düşünüyorum. kardeşiniz umarım 18 yaşındadır.

arada dalga geçerek ve kelimeleri o şekilde değiştiren insanların ezikliğinden dem vurarak deneyin. doğrudan ona gitmesin ama laflarınız. başka birilerinden, genel olarak bahsediyor gibi yapın.
  • deadline  (07.01.15 12:52:56)
anlamadım, bunun neresi acil? bu şekilde konuşarak size zarar mı veriyor? rahatsız oluyorsanız, bilemem. uzaklaşın, pek konuşmayın. belki geçer, heves etmiştir.

  • oinone pe  (07.01.15 13:28:36)
onu böyle sevin ve alışın zira bu saatten sonra değişme şansı yok gibi :) ve aklıma takıldı; kardeşiniz 28 yaşına gelene kadar sizin aklınız nerededir?

  • canercuxy  (07.01.15 13:34:48)