doğalgaz faturalarınız geldi mi?

toplasan 15 gün yakmamışızdır o da 1.kademeye bile gelmedi. en yüksek yaktığımızda minimumla 1.kademenin arasında bi yerdeydi. çoğu zaman minimumun çeyrek mesafe üstünde. geçen ay 5-6 gece yakmıştık 35 lira civarı gelmişti. bu ay maksimum 15 gece yaktık. gündüzleri de işe gittiğimiz için en kısıkta bırakıp akşam 8-9 gibi açıyoruz sabah da 7'de kapatıp öyle işe gidiyoruz. ama az önce faturayı getirmişler 127tl. neden bu kadar yüksek olduğunu anlamadım. aç-kapa yapıyoruz diye mi bu kadar yükselmiş. sabit ısıda hep dursa daha mı az gelir? ya da faturayı düşürmek için ne yapmak lazım?

bu arada petekler şahane yanıyo yani o azıcık ayarda bile ev oldukça sıcak oluyo zaten göt kadar olduğu için ısıtmak sorun olmuyo ama bu kadar düşük ayara rağmen bu fatura canımı sıktı. daha kış bile gelmedi ya?

sizde durumlar ne?

Ayda 15 gün falan yanıyor bizimkisi o da akşam eve gelince 1de açıyoruz gece açık kalıyor sabah derse giderken kapatıyoruz tamamen. 150 tl geldi bizimki.

  • bir nick var benden iceri  (17.12.14 10:33:53)
30 gün 1.kademede yaktım 190 lira geldi.

  • mega idea  (17.12.14 10:40:53)
hiç yakmadık o kadar geldi. 4-5 gün anca yanmıştır. onda da sıcak değildi petekler, ılıktı. ev de soğuk olunca gittim kapattırdım ev sahibine.

gece üstünüzü açmıyosanız kapatın en iyisi geceleri. 30-40 lira farkeder.
  • seksen9  (17.12.14 10:41:22)
135 gelmiş şimdi baktım 0_o
60 metrekare ev, haftasonları ve haftaiçi gündüzleri hep 1 de yaktım, haftaiçi akşamları 4'e çıkardım. korumasız çok eski bina olunca :( anovvv yandık bu sene

  • emirkulu2  (17.12.14 11:18:11)
325 lira gelmiş, evlat acısı :)

  • john  (17.12.14 11:19:42)
@emirkulu2 sen yine 4e çıkarmışsın da 135i görmüşsün ben 1e bile getirmedim yarımdan yukarı çıkmadım resmen ama ortalamaya göre çok fazla gelmiş herkese. %9luk zammın etkileri bu fiyatlar. bu kış maaşı doğalgaza yatırcaz anlaşıldı :/

  • kakamelsokoban  (17.12.14 11:20:55)
gündüzleri yakmayın, zaten en kısıkta açıyorsunuz eve geldiğinizde soğuğu kırmasa bile bir önceki gecenin sıcaklığını koruyor. biz hiç gündüzleri açmıyoruz, eve gelince açıyorum epey kökleyip 1 saat sonra kapıyorum. daha sonrasında kısıkta tutuyorum ihtiyaç varsa. geçen ay 10-15 gün yakmışımdır (hepsi max 1-2 saat fln) 47 tl mi ne geldi.

  • liriamer  (17.12.14 11:23:43)
1inci kademe 2inci kademe ne oluyor? bende ve benim bildiğim kombilerde hep cantigrat derece olarak gösteriyor.

birinci kademe en düşük sıcaklık olan 30 35 ise o şekilde peterklek ılık bile olmuyor. ben elli derecede falan yakında ancak sıcaklık görüyorum. bir kaç gün boyunca evde olmayacaksam ya da gece geç gelip sabah erken çıkacaksam kombiyi kapatıyorum. ancak onun dışında geceleyin veya evde yokken minimum ya da minimumdan hallice yapıyorum.

sürekli aç kapa yapmak verimi düşürüyor.
banyodakini boşuna kullanmayın, kapalı kalsın.
kullanmadığınız bir oda varsa onu kapatın. ancak antre muhakkak yansın.
  • dahinnotha  (17.12.14 11:29:34)
@john naptın öyle yav daha şimdiden :) ocakta şubatta kaç gelecek sana kim bilir

@seksen9, @liriamer söylediklerinizi uygulamaya başlıyorum bu günden itibaren. hatta başka önerileriniz varsa onlara da açığım :)
  • kakamelsokoban  (17.12.14 11:46:37 ~ 12:14:10)
peteklerin arkasına alüminyum ile kaplanmış strafor yerleştir. ısının bir kısmını korumuş olursun.

  • mega idea  (17.12.14 12:26:27)
mega onu hazır satar mı nalburlar? (araya soru soktum pardons)

  • emirkulu2  (17.12.14 12:28:54)
15 gün falan yaktım. gayet ısındık diyebilirim. 177 tl. geldi.
@emirkulu o köpüklerden nalburlarda var ama üstü folyo kaplı olanı var mı bilmiyorum.
4 sene önce eski evimde iken onlardan alıp bildiğin yemeklerde kullanıla alu-folyolar almış ve üzerlerini 2-3 tur kaplayıp tüm peteklere koymuştum. yani evde yaparsın. ama epey bir alu-folyo gidiyor, gitsin 1 kerelik yapacaksın.
  • gece lampulu  (17.12.14 12:44:08 ~ 12:44:56)
0TL kullanım 165TL ceza geldi anasını siktiklerimden afedersin.

  • ibomiu  (17.12.14 12:49:03)
260 teelee. ve tüm ay dondum da üstelik :/işe giderken, yatarken falan hep kapatmıştım :(
şimdi gene donuyorum, bir gözüm sayaçta, yarın odam için elektrikli ısıtıcı alıcam. 0 32 tl gelmiş biraz ona yükleneyim :P ya da kombi için bakım mı yaptırsam? en düşük derecem 30, yanmıyor bile ama 9 saatte 1 gösterge oynuyor. arkadaşım da 30 yakıyormuş ama gayet sıcakmış. napayım?

  • mesgul ve huzursuz  (17.12.14 22:18:10)
167 lira ve yandım evde şort t-shirtle gezip cam açıyorum ama merkezi sistem olunca kendin ayarlamıyorsun işte. lanet olsun ki evim güney cephe ulan boşuna para veriyom.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (17.12.14 22:19:59)
muhalefetlik etmek değil amacım ama bu havalarda gündüzleri yakmak faturayı kötü etkilemez mi? özellikle de yoğuşmalı kombi değilse.

baya soğuk olsa sürekli açık tutmak mantıklı olabilir zaten baştan duvarları ısıtacak diye ama şu an gündüzleri ya da uyurken kombinin tekrar tekrar suyu ısıtıp evi dolaştırması fazla enerji harcatmaz mı? onun yerine akşamları 1 saat yakıp soğuğu kırmak sonra da yatana kadar kısıkta çalıştırmak daha iyi olmaz mı?

gönül ister ki 3 kuruşun hesabını yapmadan yakalım, hiç üşütmeyelim ama öğrenciysek, tasarruf yapmamız gerekiyorsa günde 2-3 saat çalıştırmak daha iyi değil mi?
  • seksen9  (17.12.14 22:38:27)
15 lira bekliyorum bu ay, daha gelmedi henüz elektirikli battaniye kullanıyorum isinmak için, doluyorum belime oh miss..

  • selam  (17.12.14 22:45:04)