camasirlari yikarken nasil ayiriyorsunuz?

Ben koyu renkliler, acik renkliler ve beyazlar olarak ayiriyorum cunku annem oyle ayiriyordu ama bazilari siyahlari, kirmizilari da ayri ayri yikiyormus. Benim yaptığımda bir yanlislik var mi? Boyle yaparak çamaşırların renklerine zarar verir miyim?

Teşekkür ederim simdiden herkese.

beyazlar ve diğerleri olarak ayırıyorum yıllardır. hiçbişi olmadı.

  • bradshaw  (16.10.14 14:52:13)
Rengi çıkan çamaşırlar haricinde renklileri ayırmana gerek yok. Ama bazi çamaşırların rengi kaç kere yıkarsan yıka hala çıkıyor, diğer çamaşırları da mahfedebiliyor. Ben böyle rengi çıkanları ayrı yıkıyorum(bazı havlular mesela), yıkadıktan sonra tüyü de çıkan bir şeyse bir kere de kısa programda sıkmayı kapatarak boş yıkıyorum, sonra diğer çamaşırları yıkıyorum.

  • osurdum  (16.10.14 14:53:42)
renk koruma mendilleri var onları kullanabilirsin , kırmızı ile siyahı koyu renkli ise ayırmaya gerek yok bence

  • neferkitty  (16.10.14 14:54:41)
beyazlar, koyu renkler, gerisi.

çok çamaşır biriktiyse gerisini de ; açık renkler - orta renkler diye ayırıyorum.
  • 111111  (16.10.14 14:57:06)
beyaz ve renk bırakmayan renkliler
siyahlar, koyu renkler ve renk bırakan renkliler olarak ikiye ayırıyorum.

  • lily briscoe  (16.10.14 14:57:19)
ben ayırmıyorum atıyorum elime ne gelirse

  • mirty  (16.10.14 14:58:50)
ayrımcılığın her türlüsüne karşıyım. hepsini beraber 30 derecede yıkarım.

  • papitheclown  (16.10.14 14:59:41)
Annem siyahları, grileri, kırmızıları hatta kotları bile ayırarak yıkıyor. Deli oluyorum iş çıkarıyor kendine.

  • 1a2b3c4d  (16.10.14 14:59:44)
renkliler, siyahlar ve beyazlar.

renklilere + renk mendili eklerim.
  • [silinmiş]  (16.10.14 15:02:12)
tipine ve rengine göre ayırıyorum ben.

rengine göre: beyazlar, renkliler, gri ve siyahlar (hepsine ayrı deterjanım var)
tipine göre: iç çamaşırı+çoraplar, pantolonlar+şortlar, tişörtler+gömlekler, yünlüler

bu genelin dışında kalanlar da var elbet (pijamalar gibi), onları da en uygun gruba yediriyorum.

belki de çamaşır makinem bu yüzden bozuldu...
  • loveinaflipbook  (16.10.14 15:05:19)
beyazlar her zaman ayrı. renklileri de 30 derecede yıkıyorum renk vermiyorlar. bir de renk vermesinden şüphelendiğim bir şeyler atıyorsam makineye, renk geçse bile belli olmayacak etkilenmeyecek kıyafetleri bir araya toplayıp atıyorum, garantiye alıyorum bir nevi. çok çamaşır biriktiyse 2 seferde siyahlarla grileri ayrı, diğer renklileri ayrı yıkıyorum. o zaman kafam pırıl pırıl.

  • apartman teyze  (16.10.14 15:07:22)
renkliler ve beyazlar olarak ayırıyorum. beyazları ayrı yıkıyorum, renklilerde de siyah da oluyor her renk oluyor. renkleri karışmadı hiç, belki de kumaş renk bırakmıyorsa sıkıntı olmadı.

  • rock n roll  (16.10.14 15:09:19)
tamamen beyaz gomlekler
havlular (karisik renk)
boxerlar (karisik renk)
digerleri (karisik renk, gomlek, pantalon, kazak vs vs)

seklinde 4'e ayiriyorum, hepsine standart renkli deterjani ve yumusatici koyuyorum. sorun yasamadim hic.
  • yigitovic  (16.10.14 15:17:36)
siyahlar - beyazlar- renkliler
hepsine ayrı deterjan kullanıyorum. mendil falan kullanmıyorum. bugüne kadar karışma olmadı.

  • yue  (16.10.14 15:22:43)
beyazlar zaten ayrı. kısa programda yıkacayacak kadar siyah varsa onları ayrı yıkıyorum. yoksa renklilerle beraber. hepsinin deterjanı ayrı.

  • inheritance  (16.10.14 15:34:36)
kirliler ve diğerleri

  • lcnkr  (16.10.14 15:37:07)
renkliler, beyazlar ve siyahlar diye ayırıyorum. siyahları ayrı perwol ile renklileri renkliler için olan deterjanlarla beyazları da aynı şekilde beyazlar için olan deterjanlarla yıkıyorum. renklilerin ve siyahların çabuk ağarmaması için tabii ki.

  • kakao  (16.10.14 15:59:07)
Bunların her birini ayrı grup yapıyorum. beyazların ve siyahların deterjanı farklı. özellikle siyah deterjanı çok önemli yoksa siyahlarınız solar, gider.

havlugiller 50 derecede
beyazlar 40 derecede
renkliler 30 derecede
siyahlar 30 derecede
sentetikler 30 derecede yumuşatıcı olmadan
  • arandur  (16.10.14 16:07:44)