Enerji tasarrufu yapıyor musunuz ?

Yoksa sadece HES, nükleer santral gibi şeylere karşı çıkmakla mı yetiniyorsunuz ? Eğer dikkat ediyorsanız da su, elektrik, ısınma gibi konularda örnek verebilir misiniz ?

çok ufak tefek basit şeyler aslında ma bence hem bütçeye hem de enerji tasarrufu konusunda uzun vadede faydalı şeyler.

üşüyorsan ısıtıcıyı yakmak kombiyi yükseltmek yerine ceket giyinmek. (evde short tshirt dolanıyorsan kış vakti bence boşa gidern enerji var)
kullanmadığın ışık açık kalmasın
akar su altında değil bulaşık makinasında yıkamak bulaşığı
eğer elde yıkıyacaksan yine akarsuda değil kap içinde sıcak suda yıkamak
buzdolabı kapısını açık bırakmamak
yiyeceğin kadar yemek ısıtmak
tüketebileceğin kadar alışveriş yapmak
kullanılmayan elektronik cihazın kapalı tutulması
gibi.. ilk aklıma gelenler
  • nwnd  (02.01.14 10:59:21)
kettle, ufo gibi kısa sürede çok enerji tüketen cihazları kullanmıyorum.

  • japon askeri  (02.01.14 11:04:00)
olayin kaynagina indim, günes enerjisi alaninda calisiyorum.

  • hosein  (02.01.14 11:08:58)
@japon askeri

kettle'in kısa sürede çok enerji tüketmesinin ne sakıncası var acaba?
  • marido  (02.01.14 11:11:07)
@marido

birim zamanda harcanan enerji elimizdeki enerji kaynaklarının tüketimini hızlandırıyor. Yani cebinizdeki 10 lirayı ister hemen harcarsınız ister bir hafta içerisinde.

Bizim conconlar soğuk havada white chocolatte mocha ile sigaralarını ieçecek diye ufo diziyorlar ya mekanlar. İşte o sistem aşırı enerji tüketimine neden oluyor diye Almanya'da yasak.
  • japon askeri  (02.01.14 11:26:02)
kettle için konuşacak olursak, bir bardak sıcak su hazırlamak için gereken enerji miktarı bellidir. ister ketılda 30 saniyede ısıt ister ocakta 5 dakika. aynı verimde aynı enerjiy harcarsın. Üstelik kettle'ın verimi ocaktan daha yüksek.

  • marido  (02.01.14 11:41:40)
dostum sonuçta fatura ödiyoruz bu zıkkımlara. haliyle tasarruf ediyoruz.
gereksiz ışıkları kapatma, izolasyona önem ( hiç olmasa cama sünger çekiyoruz yani ) kullanılmayan petekleri kapatma, diş fırçalarken, traş olurken musluğu kapatma. en basidinden rezervuarın içine 1,5 ltlik şişe koysanız, her sifon çekişte, 5 litre yerine 3,5 litre gitse; günde 5 sefer çekilse o sifon ayda 225 litre, yılda 3 mt^3 su ediyor.

  • joe dalton  (02.01.14 12:07:28)
sen ne diyorsun tesiste gazdan elektrik üretiyoruz...

  • superjax  (02.01.14 12:48:29)
dikkat ediyorum.
geceleri uyumadan önce ve evden çıkarken tüm elektrikli eşyaların fişlerini çekiyorum.
kullanacağım kadar su ısıtıyorum.
boş yere ışık yakmamaya çalışıyorum, anında gözüme batıyor zaten ışıklar gereksiz açık kalınca.
makineleri çevre dostu & enerji tasarrufu şeklinde çalıştırmaya özen gösteriyorum.
gibi gibi.
bunları sadece elektrik faturası için değil aynı zamanda enerji kaynağının gereksiz kullanılmaması için yapıyorum.
  • dessy  (02.01.14 15:47:09 ~ 16:47:28)