Maaş şımarıklığı hk.

daha önce sözlükte de 1000 tane entry girdim bu konuyla ilgili, ama artık oradan laf yetiştirmek istemiyorum. sıkıldım.

eksisozluk.com

bu ne şimdi?
ne bu amk?

istanbul'da yaşıyorsak 10.000tl çok da büyük maaş sayılmazmış.
ne sanıyor bu kendini ya bakın ciddi soruyorum ne şimdi bu yapılan?

sözlükte maaşlı bi başlığa girmeyiverin.

3000tl ile açlık sınırında yaşanırmış,
2000tl ile ölürmüşsün,
5000tl almayan insan adam sayılmazmış.

nerde yaşıyor bunlar arkadaşlar allah aşkına söyleyin bana. böyle bir neverland var da biz mi bilmiyoruz? biz mi farklı ülkede yaşıyoruz anasını satayım?

yaptığın iş için belki 10000000tl bile azdır, ona bir şey demiyorum. hakettiğiniz maaş ile aldığınız maaşı kıyaslamıyorum ben burada.

ben 3000 lira 5000 lira maaşa "az abi az ya yetmiyor ya" tribine giren şımarıklara yazıyorum.

ha aslında biliyorum, bunların çoğu üniversite 1. sınıf ya da hazırlık. hepsi üniversite mezunu olunca iş bankası genel müdürü, nasa'da uzay mekiği mühendisi falan olacaklarını düşünüyorlar da. insan yine de sinir oluyor.

edit: eksisozluk.com bu da var. aslında bu başlıktaki 10 entry'den 9'u da var.

ben bilmeyenlere söyleyeyim: aylık 10.000tl maaş ile her haftasonunu yurtdışında geçirebilirsiniz. bunu da genelde ortasınıflar yapmaz, zengin sınıf yapar. anlatabiliyorumdur umarım.

aynısına bende tilt oldum ama naptım ilk önce tebessüm ettim sonra bastım eksiyi.

  • lord  (12.09.13 16:19:21)
entry süpermiş hakkaten :)

yazdıklarına katılıyorum aynen
  • dafuq  (12.09.13 16:20:17)
Bence bunu yazanlar haklı, sıkıntı bizi az parayla iyi yaşadığımızı sanmamızı sağlayan iş ve maaş sistemi ülkemizdeki. İstanbul gibi bir metropolde en fazla üst orta sınıf olursunuz gerçekten de aylık 10 bin lirayla.

  • whoosie  (12.09.13 16:21:42 ~ 16:21:55)
@whoosie, ne demek orta sınıf oluruz ya? abi bana adam akıllı açıklayın. ortasınıfın bir üstü uçakla falan mı gezmeli?

her haftasonu yurtdışına çıkacka kadar para kazanan adam ortasınıf falan değildir.

ortasınıf senede 1 hafta 10 günlük yaz tatili yapan veya birikim yapabilen insandır.

edit: yani hepsini geçtim, 10.000tl maaş alan adamın hayvan gibi kredibilitesi vardır ve bu kredibilite ile sırf ev alıp kiraya vererek bile gelirini katlar yani. kimse kimseyi kandırmasın.
  • kamera motor  (12.09.13 16:23:17 ~ 16:25:33)
biraz yaşam standartları, life style denen bok ve hayata bakış ile alakalı.

2.000 tl kira
250 tl aidat
ort 300 tl fatura
ayda 2 depo olmak üzere 500 tl yakıt
ortalama 3000 tl kredi kartı (mutfak, giyim,tatil vs)
sigortalar, vergiler vs için ortalama 1000 tl
haftada 1 gün dışarda yesen ayda 600 tl (2 kişi)
tasarruf (Bireysel emekliik) 500 TL
kredi geri ödemesi 2000 tl

aha oldu sana 10.000 tl. bu bana göre standart ya da orta sınıf ya da azıcık üst orta sınıf masraf kalemi. 2 kişilik çocuksuz bir aile için.

fakir diye adlandırabileceğimiz sınıf için bu rakamları 4 ya da 5 e bölebiliriz sanırım.

her ikisi de yaşamını sürdürür ve her ikisi de gelirinin yetmediğini düşünür.

anlayamasak da anlayışla karşılamak lazım.
  • mat couthon  (12.09.13 16:26:41)
tamamdır işte ayda 3.000 lira mutfak, giyim, dışarda yeme vs. harcama yapan adamın ortagelir olma ihtimali yoktur.

zaten 10.000 maaş alan adam da kirada oturmaz, kendi evinde oturur mantıken.
  • kamera motor  (12.09.13 16:27:53)
orta sınıfla ortadirek'i karıştırıyorsunuz. Bir insanın 10000 lira maaşı varsa düzgün bir evde oturur ve bir şeylerden kısmazsa her haftasonu yurtdışına falan da çıkamaz. Hele zaten çocuk falan varsa hiç olmaz. Haftada 3 gün maksimum dışarı çıkıp düzgün bir yere gitse ve bizim gibi "abi bira orada 7 lira şurada 8 lira" diye kovalamasa anca yeter. Buna neden kızıyorsunuz onu da anlamıyorum.

  • whoosie  (12.09.13 16:28:11)
eyyorlamam bu kadar: eksisozluk.com

  • nereye bu gidis  (12.09.13 16:29:21)
abi bir sey diycem, bana da soveceksin. fakat aylik 10000 tl gercekten oyle cok imkansiz yuksek bir gelir degil. iyi para, ona bir sey demiyorum ama yeni mezun haliyle 6-7 bin alan bir suru insan var sonucta. yalniz yasayan birinin ona gore masrafi cok olur. zaten cocuklu bir aileden bahsediyorsak hic fazla sayilmaz, cocuk varsa hicbir miktar cok degil sonucta. bir tek cocuksuz ve ikisi de o civarda para kazanan bir cift icin gercekten avantajli herhalde.

  • sendelemeden  (12.09.13 16:31:40)
@sendelemeden,

4 kişilik aileye çk fazla sayılmaz?
ailen kaç para maaş alıyordu seni büyütürken mesela? zorlamadan büyütmek için 15.000 20.000 falan alıyorlardı umarum yoksa yokluk içinde büyümüşsünüdr.
  • kamera motor  (12.09.13 16:32:39)
istanbulda kaç kişi 5000 TL maaş alıyor allah aşkına.

bekar biri 2500-3000 tl ile çok rahat geçinir. fakir falan da değildir.
  • köfte  (12.09.13 16:37:01)
Çabuk bir örnekle gideyim İstanbul için;

- Ortalama üstü bir evde iki kişi kalsın; bunun kira + faturası 1000 liraya yaklaşır, ara sıra olan ev masraflarıyla 1000 diyelim.
- Bazen evde, bazen dışarıda, lükse çok nadir kaçarak yemek yiyen; normal düzey kıyafet/elektronik alışverişi yapan; haftanın 2 günü eğlence/alkole para harcayan bir insan bunların hepsine, ev alışverişine, ulaşıma kafadan toplam 1500 lira harcar. Ki harcıyor da.
- Yılda 1 büyük, 1-2 küçük tatil yapsan, bir spor salonuna kayıt olsan, ara sıra hediye aldığın bir eşin/sevgilin olsa aylık 500 lira eder.
- Araban varsa ayda 500 diyorum.

Bunlar iyi bir orta sınıf için olması gerekenler; 3500 ediyor.

Bunların üzerine ev/araba/öğrenim kredisi falan ödüyorsan, rahat yaşayıp biraz da para biriktirebilmek için 5000 lira maaşa ihtiyacın olması çok anormal değil.

Çocuğun varsa bu miktar ciddi anlamda artıyor.

"3000 ile açlık sınırında yaşanır" demiyorum, insan tutumlu olursa çok daha düşük miktarlarda da geçimini sağlar aç/açıkta kalmadan, iyi/kötü eğlenerek. 10 bin lira yüksek bir miktar, onu da beğenmeyen biraz abartıyor ama "güçlü bir orta sınıf" için 5000'in üzerinde bir maaşa ihtiyaç olduğu kesin.
  • long live rock n roll  (12.09.13 16:37:25)
toplam 15 civari kazaniyorlar herhalde su an. ben kucukken daha azdi. (enflasyon adjusted hali ile de azdi yani) ve evet, cok rahat buyudugumu dusunmuyorum. ortalamaya gore biraz iyiydim sadece, o kadar. bir de uc kardesiz zaten. o sonuncuyu yapmayin dediydim de dinletemediydim.

neyse onemli olan benim ailem, senin ailen degil ki. aylik bin lirayla da yasaniyor diye iki bin kazanan adama zengin diyelim o zaman senin mantiginla.
  • sendelemeden  (12.09.13 16:38:18)
ben demek farklı bir dünyada yaşıyormuşum.

benim etrafımda hiç kimsenin ailesi toplam 10.000 lira kazanmıyordu. ama ben hiçbirimizin de yokluk çektiğini görmedim.

kardeşimle beraber ortadirek olarak büyüdük, 10.000 liranın 3te birini kazandık en fazla ama o parayla tatilimizi de yaptık, her türlü giyim yiyim sıçım ihtiyacımızı da karşıladık bugüne kadar. hiç zorlanmadan büyüdük. demek annemler farklı insanlarmış, cebine 100 lira koyunca 300 lira olarak çıkartıyormuş onu.

demek benim ve etrafımda tanıdığım kişiler dışında herkes 10.000 lira maaşlarla büyümüşler. mesela bir akrabamız vardı, 15.000 lira civarı maaş alıyordu. 2 çocuğu var. en son 2. yazlığını alıyordu, 2 adet de villası vardı biri kirada biri kendi oturdukları.

vay anasını iyi ki girmişim ekşi sözlüğe. yoksa 10.000 liraya zar zor çocuk büyüteceğimi bilmezdim. iyi ki öğrenmişim.

nasıl elit bir fanusta yaşıyorsa bizim sözlükçülerimiz, 10.000 liraya ortalama maaş diyorlar. gerçekten müthiş.
  • kamera motor  (12.09.13 16:38:41)
(bkz: #23899175)

bu bir şeyler ima eder mi kamera ?

(bkz: bırakınız yazsınlar bırakkınız konuşsunlar)

:D:D
  • kuul  (12.09.13 16:39:14)
@long, güçlü bir orta sınıf için tabi ki 5000 üstü lazım. ama 3000 lira alan adam çok rahat yaşar. hiç öyle sözlükte bahsedildiği gibi eli başında, dertli dertli ay sonunu nasıl getiririm diye düşünmez.

ha bir zahmet takım elbiselerini 2000 3000 liralık modellerden seçmeyiverir ki bu da ortadirekliğini bozacak bir şey değildir. ama insanlar anlamıyor işte.

ama anlayacaklar. ellerine 2000 lirayı tutuşturduklarında, bununla bile rahat rahat yaşamayı öğrenecekler.
  • kamera motor  (12.09.13 16:41:08)
klasik ekşici işte. bunları ciddiye mi alıyosun?

  • geberix  (12.09.13 16:41:37)
Tamam, güçlü bir orta sınıf için 5000 üstünü kabul ettin. 2 de çocuk olsun, düzgün okullara gitsinler, kenara da 1-2 bin lira para atmak istersen 10 bin olmasa da 8-9 bine ihtiyaç oluyor.

Kendi anne-babandan, 15 bin lira ile 2. yazlığını alandan bahsetmişsin ama şartlar eşit değil. 15 sene öncesinin 15 bin lirası bugünün 30 bin lirası eder. Kaldı ki İstanbul dışı için bahsediyorsan, aynı şartlardaki hayat için İstanbul'da aldığın maaşın %70'iyle başka bir ilde idare edersin.

Yani bugünün 10 bini = 15 sene öncesinin 5000'i. İstanbul dışındaysa onun da %70'i 3500 eder. Baban 3500 maaş alıyorsaydı "güçlü orta sınıftı" diyebiliriz kabaca. Daha düşük aldıysa; sen rahattın belki ama onlar tutumluydu, dikkatliydi, çok rahat değildiler. Sen özel okulda okumadın vs vs.
  • long live rock n roll  (12.09.13 17:02:11)
5.000 lira aylık kazancı 4 kişilik aile için söyledim. eşinin de çalıştığını hesaba katarsak.

15.000 maaşı son 5 senede almaya başladı.
  • kamera motor  (12.09.13 17:04:53 ~ 17:05:09)
3000 lıra maaş alan fakirsin diyenin aq.

mevlam ona asgari ücretle çalışmayı nasip eylesin
  • Bysb  (12.09.13 17:19:43)
mat couthon çok doğru yazmış, tamamen katılıyorum. sandığınız kadar büyük paralar değil bence. kızmamızın nedeni, sinirlenmemizin nedeni fakir olduğumuzu fark etmemiz. maalesef böyle yani. (istanbul)

  • roket adam  (12.09.13 17:32:01)
tamam 10 bine laf et de 3.000'e dokunma. 3 bin tek gelirse yeterli değil bir aile için.

  • 1 saat bende 50 dolar  (12.09.13 17:38:39)
3.000tl ile de 4 kişilik aile yaşar. ha onlar birikim yapamaz, borç da çevirmek durumunda kalabilirler özellikle okul dönemleri vs. ama çok karamsar bir tabloları da yoktur.

5.000 liraları olursa da rahat yaşarlar.
  • kamera motor  (12.09.13 17:47:34)
tek kişinin aldığı 10bin tl ile orta sınıf hayatını rahatlıkla yaşarsın. orta sınıf hayatı alt sınıf hayatına göre elbette daha çok para gerektirir. 10bin tl alanın hayat kalitesini karşılamak için ona göre harcama yapması gerekir.

nedir yani? adam taksim'de 6 liralık bira kovalamaz gider 20 liraya da birasını içer. o paraya 10 kilo kıyma alırdık demez gider nusr-et'te yer. ya da senin benim para biriktirip aldığımız giyimi kuşamı alet edevatı aygıtı leblebi alır gibi alır düşünmeden. sen 150 liralık ayakkabı giyersin ( çevren de 300 * 50 lira arası giyer ), adam 1500 liralık ayakkabı giyer. baban senin cebine 50 lira koyar, o adam çocuğunun cebine 500 lira koyar. çocuğunu alt sınıfın gittiği okula göndermek istemez özel okula verir vs.. bu standartlar ona ve çevresine normal geldiği için / entryi yazan büyük ihtimalle 300-400 lirayla ay sonunu getirmeye çalışan biri olsa da, varsayalım öyle biri var / 10bin lira ile ancak adam gibi yaşanabildiğini düşünür.
  • repins  (12.09.13 17:58:48 ~ 18:01:53)