Elektrik Sağlayacı Değiştirme

Bir ara muhabbetleri dönyüordu. GSM operatörü gibi elektrik sağlayıcı değiştirebileceğiz diye. O hayata geçti mi? Nedir vaziyet?

Henüz öyle bir durum yok, sadece mevcut mekanik sayacınızı akıllı sayaç ile değiştirip belli saatler arasında daha ucuz elektrik kullanabiliyorsunuz.

  • Tutkun  (22.04.13 09:53:15)
değiştiriliyor tabi bi sürü özel elektrik dağıtım şirketi var piyasa.

örn : www.aksaelektrik.com.tr
örn2: www.avrupaelektrik.com.tr
örn3: www.ipragazelektrik.com.tr
örn4: www.bereketenerji.com.tr

@tutkun mu yanlış anladı yoksa ben mi?
  • lord  (22.04.13 10:20:07 ~ 10:21:42)
@lord, konutlarda bu değişim söz konusu mu? Bedaş'ın alt yapısını sağladığı bir abonelikte, başka bir kuruma geçiş olabilir mi?

  • Tutkun  (22.04.13 10:36:27)
aylık faturan 800 tl ve üzerinde ise değiştirebilirsin..

  • hosein  (22.04.13 11:04:21)
@hosein, bununla ilgili bir yazı,tebliğ vs. var mıdır internette?

  • murat mc  (22.04.13 11:19:05)
@murat mc, öncelikle elektrik mühendisiyim.. elektrik dağıtıcı değiştirme diye aratırsan internette bulursun ilgili yazıları.. serbest tüketici değiştirmek için tedaş'ın şartı 800 tl ve üzeri faturadır. kısacası evde öyle bir ihtimal yok..

sadece eğer hayatın akşam ondan sonra başlıyor ise çok zaman tarifesine geçip daha ucuz elektrik edinebilirsin. bu durumda 17:00-22:00 arası normalin iki katı fatura gelir.
  • hosein  (22.04.13 11:59:49)
epdk'nın 24.01.2013'de aldığı kurul kararıyla serbest tüketici limiti yıllık 5000 kwh olarak değiştirildi. İlgili kurul kararına buradan ulaşabilirsiniz.

www.epdk.gov.tr en üstte 24.01.2013 tarihli karar.

Buna göre yılda 5000 kwh’ın üzerinde elektrik tüketen yani yaklaşık bir hesapla elektrik faturası aylık 150 tl’yi aşan tüketiciler, artık elektriği kendi bölgesindeki dağıtım şirketinin bünyesindeki perakende satış şirketinden almak zorunda değil. Bununla ilgili yönetmeliğin son haline de buradan ulaşabilirsiniz.

www.epdk.gov.tr en üstte 16.03.2013 tarihli yönetmeliğin son hali yazıyor.
  • kubo  (22.04.13 12:39:37 ~ 12:40:28)
değişim konusunda bi fikrim yoktu ama arkadaşlar cevaplamış bizim şirkettekiler geçicekti de sonra beya bindirimli geldi yanılmıyosam vazgeçtiler.

  • lord  (22.04.13 13:16:24)
ben de son olarak kubo'nun verdiği bilgilere paralel bilgiler buldum güncel olarak.

  • murat mc  (22.04.13 15:20:59)
peki bir soru daha, tesisata bir farklılık olmuyorsa tesisat no değişir mi? bizim otomatik ödeme talimatları ne olacak?

  • murat mc  (22.04.13 16:13:10)
bence değişir çünkü başka bi sağlayıcın müşteri listesinde yer alıcaksın diye düşündüm.

  • lord  (22.04.13 16:53:01 ~ 16:53:25)