gizli öfke nedir?

bugün öğrendim bu gizli öfke denilen şeyi, tamamı olmasa da büyük çoğunluğu bende mevcut bu belirtilerin;

Yapılması gereken işler dururken erteleme
Devamlı geç kalma
Sadist veya ironik mizahtan hoşlanma
İğneleyerek konuşma
Aşırı kibarlık veya neşe gösterme (kızgınlığı saklama)
Sık sık iç geçirme
Canınız yanarken gülümseme
Sık sık görülen rahatsız edici ya da korkutucu rüyalar
Normalde olduğundan daha hızlı yorulma
Önemsiz şeylere karşı duyarlı olma
Uygunsuz zamanlarda uykunun gelmesi
Monoton bir ses tonu ile konuşma
Uykuya dalmada veya gece boyunca uyumada zorlanma
Hareketlerin yavaşlaması
Sıkılmak, önceden ilgi duyulan şeylere karşı hissedilen ilgisizlik
Günde 12-14 saat kadar aşırı uyumak
Dinlenmiş değil de yorgun uyanmak
Kronik depresyon: Uzun süre boyunca kötü hissetmek
Ülser
Kronik boyun tutulması
Spazmı andıran bacak hareketleri
Yüz tikleri
Elleri sık sık yumruk yapma
Uykuda diş gıcırdatma

öfkesini kontrol altına alan, hatta dışardan oldukça sinirsiz görünen biriyken bu belirtilerin büyük çoğunluğundan müzdarip olmam, bu konuda biraz araştırma yapma isteğini körükledi.

bilginiz var mı bu konuda?

bu sitede gördüm bu yazılanları: www.bunubugunogrendim.com

Vallahi, kendi deneyimlerimden yola çıkarak diyebilirimki, mesele, hissettiğin öfkeyi, hisseder hissetmez dışa vurmak. Aksi halde pasif agresif davranışlarda bulunurken buluyorum kendimi ; ki, içsel öfke kadar insanı yıpratanbaşka bişey yok.

  • pangea  (21.11.12 15:20:29)
bastırılmış öfke vardır, dışa vurulmuyorsa da pasif agresyon nükseder.

  • 9kuyruklukedi  (21.11.12 15:25:24)
Hissettiğin kızgınlık, kırgınlık gibi hisleri sakin şekilde dile getirmenin faydasını görürsün. İçine atmamış olursun, ama karşındaki insan senin duygu durumunla ilgili bilgi sahibi olmuş olur. İçe attığımız her tür duygu, bir süre sonra birikime ve hatta hastalıklara neden oluyor. Kendimize de, herhangi bir patlama anında karşımızdakine de zarar vermemiş oluruz.

  • zuppa  (21.11.12 16:02:28)
Bu kitabi okumani tavsiye ederim:

www.idefix.com
  • compadrito  (21.11.12 16:13:22)