Ekşi Duyuru'da Sorulara Verilen Alakasız Cevaplar

Selamlar.

Şu aralar dikkatimi bir şey çekiyor. Ekşi duyuru'da benim sorularım da dahil olmak üzere bazen insanların sorularına gerçekten alakasız cevaplar veriliyor.

Örnek :

Soru : Latince öğrenmeye niyetliyim, kaynak önerir misiniz ?
Cevap : Latince öğrenip napcan ya, hem kendi başına öğrenemezsin git italyanca öğren.

Adam kaynak önerilmesini istemiş, sizce latince öğrenebilir miyim diye sormamış ki. Sorulan sorunun cevabı mı bu yani ?

Örnek biraz uçuk görünebilir ama mutlaka hepinize denk geliyordur böyle şeyler. Sizin de dikkatinizi çekiyor mu bu tarz alakasız cevaplar ? Bu konunun ekşi duyuru sitesinin önemli sorunlarından olduğunu düşünüyorum. Aklına bununla ilgili (soruya cevap değil ispiyonu dışında) çözüm önerisi gelen var mı ?

"Cevap olmayan" cevaplar ispiyonlanırsa ya da bir moderatörün dikkatini çekerse siliniyor zaten. Bunun dışında başka çözümü yok bu işin.

  • reyals  (16.07.12 17:07:36)
var böyle mallar.
adam oyun bilgisayarı topluyorum diyor mesela, cevap veren adam ps3 al pampa diye öneride bulunuyor.

bunların bazıları tamam, alternatif sunabilir ama çoğunluğu soru sahibini delirtecek cinsten.

engelleyemeyiz bence, illa ki bu tip cevap veren çıkar.
  • baldur  (16.07.12 17:08:38)
ben de tam bu sebepten ispiyon listesinde 2. sıradayım. ifrit oluyorum alakasız cevaplara.

  • xenophobe  (16.07.12 17:10:26)
çözüm önerisi nolacak ki buna, adam fikrini diyor. yol gösterecek belki harbiden lan napcam latini diyecek soruyu soran da belli mi olur. ben de yaptım bugün mesela gaziantep'e ağustosta gitsem ramazan dolayısıyla sorun olur mu demişti, bu sıcakta antep çekilmez dedim. bence zararlı değil herkes fikrini yazsın, iyi böyle iyi.

  • ekaterina  (16.07.12 17:11:09)
o engellenemez.
ayrıca kötü bişey de değil, tavsiyeler ya da tecrübeler de iyidir bence.

  • gonul_isleri  (16.07.12 17:11:40)
@ekaterina öneride bulunmanız kötü değil ama bazen konu dağılıyor. soruyla alakasız bir öneriniz varsa özel mesajla da belirtebilirsiniz yani.

mesela bir keresinde almanca mı öğreneyim ispanyolca mı diye bir duyuru açmıştım, bir tartışma başladı öğrenirsin,öğrenemezsin, onu öğreneceğine ingilizceni geliştir falan filan diye. halbuki tek sorduğum soru almanca mı kolay öğrenilir ispanyolca mı sorusuydu. konu dağıldı, cevap alamadım.
  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (16.07.12 17:13:30 ~ 17:14:09)
2 yukarida da ornegi var, gereksiz gibi sanki

  • nawres  (16.07.12 17:14:18)
@evrenos gazi

2 ustteki duyuruya ben alakasiz bi cevap yazmistim, onu dedim, senin cevabinla alakasi yok.

bu arada montla sic'i cok severek kullanirim, hakkaten devasi montla sicmak olanlara da tavsiye ederim ben siklikla.

su anda da duyuruya ornek teskil edecek hareketlerde bulunuyoruz bu arada, ornek olsun iste.
  • nawres  (16.07.12 17:24:12)
moderatör var, yazılı kurallar var onun dışındakiler için duyuru ve soru sahipleri rahatsız oldukları şeyleri çoğu zaman belirtiyorlar, yuvarlanıp gidiyoruz

  • rn  (16.07.12 17:28:18 ~ 17:29:11)
Ben de az önce yukarıda bezelye yemeği tarfi yardımı isteyene dün yaptığım hayatımın en güzel güveç yemeğini tarif edecekken son anda durdurdum kendimi :)

Dur bi dakka ya, o sen değil miydin :))
  • ex902  (16.07.12 17:38:29)
@ex902 yine et ama özel mesajla at işte orda sorduğumuz şey bezelye :d

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (16.07.12 17:51:50)
"montla sıç"lara sinir oluyorum da "ps 3 al"lar rahatsız etmiyor beni.

o değil, iki gün önce "... biliyor musunuz?" sorusuna "bilmiyorum." diye cevap gelmişti. ilk ispiyonumu yaptım.
  • yvandal  (16.07.12 18:20:04)
Engellenemez diyenler Türkiye'de yaşamayı bayağı kanıksamışlar. Şu dünyanın en kolay çözülebilecek sorunu yahu, nereye engelleyemiyorsunuz?

Al sana burayı 1 ayda tertemiz edecek çözüm metodu:

1- ''Cevap olmayan'' cevaplar 2 defa tekrarlanırsa yazarlığın silinmesi ile cezalandırılır.
2- Duyuru kullanıcılarına da ispiyon hakkı verilir. İspiyon teşvik edilir.
3- Gerekirse daha fazla moderatör alınır.
4- En önemlisi, üyelik alımı kapatılır. Birden fazla üyelik, üyeliklerin tamamının silinmesi sebebi kabul edilir.

Bak bakalım, daha fazla değil, 1 ay sonra kaç troll kalıyor burada.
  • terelelli  (16.07.12 18:46:39)
adamın sorusuna hafif yandan yaklaşanları anlıyorum kısmen.

- sağlamlığından dolayı nokia e72 alıcam ankara'da en ucuz nerede?

yanıt: bende samsung bilmem ne var nokia e72 vardı eskiden. bu samsung ondan 10 kat daha sağlam onu al.

hani adam yan açmış, orta açmış, konuya tatlı yaklaşmış "bak bu da var ama" demiş.

---

e tabi:

Soru : Latince öğrenmeye niyetliyim, kaynak önerir misiniz ?
Cevap : Latince öğrenip napcan ya, hem kendi başına öğrenemezsin git italyanca öğren.

bu itçe.

---

özellikle gece daha fazla var bu. özellikle2, eski duyuruculardan birkaçı artık "her soruya verilecek saçma bir yanıtım var nasıl olsa zamanında bilmem kaç bin soru yanıtlamışım beni de uçuramazlar ya" triplerindeler.

aynı kişiler saçma duyuru da açıyorlar.
  • uyuyanadam  (16.07.12 19:03:56)
@uyuyanadam benim verdiğim örnekle senin verdiğin örnek hemen hemen aynı. seninki biraz daha kibarca söylenmişi sadece.

adam n72 almaya karar vermiş yahu, nereden alırım diye soruyor. n72 alayım mı diye sorarsa samsung öner, eyvallah ama bu sorunun cevabı bu değil. illa n72 yerine samsung öneresin varsa özel mesajla önermen daha mantıklı olmaz mı ? konu dağılıyor çünkü böyle olunca.
  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (16.07.12 19:07:49)
@bugunku antremanda goz dolduran futbolcu:

çok öznel bir durum ama benim örnekte, dediğim gibi adam "sağlamlık" kısmından yakalamış, konuya oradan destek olmuş, "ben de nokia e72 kullandım ama..." diyerek de "bak dostum ben de geçtim o yollardan seni anlıyorum ama..." demek istemiş.

---

ama

Soru : Latince öğrenmeye niyetliyim, kaynak önerir misiniz ?
Cevap : Latince öğrenip napcan ya, hem kendi başına öğrenemezsin git italyanca öğren.

burada adam kaba ve kendince "s.ktirrr yaa" tavrı var. bu itlik.

ha şu olsa:

"ben de kendim 4 sene Latince öğrendim ama tavsiyem şu ki, pek işe yaramıyor, İtalyanca çok daha mantıklı"

iki yanıt bir mi?

veya:

soru: bodyye başladım. yarın göğüs günüm. 4 saat 120 set (YUH) göğüs antremanı yapıcam. hareket önerin

cevap: en uzun antreman 1 saat olur. hele ki tek bir kasa, 15-20den fazla set asla girilmez. 4 saat göğüs mü çalışılır?

desen, belli ki adam "bildiğinden" dolayı konuya yaklaşmış. burada soran kişi:

"kes be yanıt ver sadece yanıt ver sana fikrini sormadım" dese, olmaz. çünkü buna böyle denmelidir.

yani birisi benim soruma bir TECRÜBESİNDEN, BİLGİSİNDEN dolayı yan alakalı yanıt verse veya sorumu temelinden reddetse, eleştirse tamam ama adam gelip "kesss be amaaaan" gibisinden yaklaşıyorsa, ki bu çok oluyor, o zaman itlik işte.
  • uyuyanadam  (16.07.12 19:16:22 ~ 19:17:24)
mesela Ankara muhabbetlerinde çok oluyor.

"ankara'ya geldim 1.5 gün boşluğum var nereleri gezeyim?"

yanıt-lar:

- hemen geri dön

bu ne şimdi ya? bunlar itlik bence.

alakasız cevap bile değil bu. sorunun anasına saldırmak.
  • uyuyanadam  (16.07.12 19:18:46)
Aklına bununla ilgili (soruya cevap değil ispiyonu dışında) çözüm önerisi gelen var mı ?

dediğim gibi: en çok (benim gıcık olduğum...) "eski" kesim seviyor bunu. sırf "yaaa 2 laf edeyim" şeklinde her duyuruda varlar. konuya yaklaşayım yanından dayanayım vs vs değil, sırf saçmalama amaçlı.

- 10 milyarım var ne yapsam?
- 10 milyar para mı lan itoğlu it.

- şu oldu bu oldu vs vs kız arkadaşımla aram kötü vs
- montla sıç

- ankara'da nereleri gezsem
- hemen geri bas

gibi.

hadi bu adamlara eski emeklerinden dolayı çok gaddar olunamıyor ama en azından belli süreliğine yasak getirilebilir.
  • uyuyanadam  (16.07.12 19:23:36)
Aklına bununla ilgili (soruya cevap değil ispiyonu dışında) çözüm önerisi gelen var mı ?

aslında bana kalsa:

1. alakasız yanıtlar adamın salak vs vs olmasından değil, cıvıtmasından oluyor. adam cıvıtmak için saçmalıyor duyuruda.

2. bence bunun da en büyük sebebi gönül ilişkileri ve cinsel-erotik geyik başlıkları. o tip duyurular insanların cıvıtmasına neden oluyor.

3. keşke bana kalsa burası çok daha net, nesnel, mekanik bir yer olsun.

- şunu çevirir misiniz => yanıt.
- şuradan şuraya gidicem => yanıt

gibi. gönül işleri, adult sorular vs vs siteyi daha bir "civcivli forum" yapıyor. sonra bir bakıyorsun önceleri ciddi soru soran adam sonraları "yeaaaaaa iri meme mi seviyorsunuz iri popo mu?" gibi bir adam oluyor.
  • uyuyanadam  (16.07.12 19:26:51 ~ 19:27:32)
@uyuyanadam tavır konusunda haklısın ben kabalık konusunda bir şey demiyorum zaten ama ben kibarca da olsa soruyla alakasız cevap verilmesinden şikayetçiyim. sıkıntım o noktada yani, kaba tavırlar ayrı bir şey. adam latince öğrenmeye karar vermiş, kaynak soruyor. sorunun cevabı ”latince öğrenme bence” olabilir mi yani ?

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (16.07.12 19:31:36)
(git: 447187)

mesela buna gelen yanıtlar.

soru basit. sanki "ben arşivcilik yapayım mı?" "esaretin bedelini 10 dakikada indirdim ama bir daha asla bulamam mutlaka arşivleyeyim di mi?" "izlediğim her şeyi arşivlemeliyim di mi?" diye sormuşum da, gelen yanıtlara bak.

belki asla bulunmayacak bir film elimdeki, belki özel çekim, belki cepten ailemi çekmişim, belki x, belki y...

çözüm önerisi ise:

ekşi duyuru'nun soru cevap temelli bir yer olmaktan çıkıp, her türlü teknik soruya "yaaa gel kanka muhabbete" tadında bir yere dönüşmesine neden olan tutumu ortadan kaldırmak. bunu da anlattım zaten.
  • uyuyanadam  (22.07.12 12:17:40)