patates haşlamak

şoktan, bimden ve pazardan aldığım ve haşladığım patateslerde sonuç hep aynı: haşladıktan sonra kararıyorlar. yumuşuyor, kokuyor, tadını kaybediyor. siyah gibi bir renk alıyorlar yavaş yavaş çürüyorlar sanki.

şöyle yapıyorum: orta boy patatesleri yıkayıp düdüklü tencereye koyuyorum. üzerini kapatacak kadar su çekiyor ve tencerenin kapağını kapatıp ateşe koyuyorum. orta gözde oluyor tencere ve yarım saat içinde haşlanmış oluyor. çatal batırma yöntemiyle işlemin tamamlanıp tamamlanmadığına bakıyorum. eğer tamamsa suyu döküp patatesleri bir kaba çıkarıyorum. iyice soğumadan da buzdolabına koymuyorum zaten.

peki nerede yanlış yapıyorum? patatesler mi kalitesiz? kaç günde tüketilmeli haşlanmış patatesler?

*mini fırınım var. sobada ya da közde pişirir gibi, atsam fırına pişirsem olur mu? kaç derece kaç dk olmalı?

süper bir icat olduğuna diyecek bir lafım yok fakat patates düdüklüde haşlanmaz diye aklımda kalmış. çok çabuk ve etkili pişirmesi yamultur patatesi diye.

  • irbat  (08.05.12 02:13:52)
düdüklüde haşlamamak gerek mümkün olduğunca. yani haşlanır, haşlanmaz değil de; dediğin gibi olabiliyor. mümkünse normal tencerede haşla.

  • asyamaris  (08.05.12 02:16:47)
minifırın dediğin mikrodalgamı?

  • 05  (08.05.12 02:17:10 ~ 02:17:34)
patates düdüklüde haşlanır,sorun yok ama yarım saat çok fazla.
15 maksimum 20 dakika yeterli.
sıcak suyu süzdükten sonra çeşmeden akan soğuk suya 1,2 dakika tut.
dolaba koyduğun tencerenin kapağını mutlaka kapat.
en fazla 3 gün içinde tüket.
  • password  (08.05.12 02:27:12)
normal tencerede de denedim. sonuç farklı değildi.
kapalı bir kapta tutmadım hiç buzdolabında, sorun o olabilir.
sıcak sudan çıkınca soğuk suyla yıkamak ne derece doğru emin olamadım ama deneyeceğim.

@05, miktodalga değil. normal minifırın. ızgarasına birkaç tane atayım.
  • dahinnotha  (08.05.12 02:30:43)
fırında yapmak için genelde folyoya sarıp bir kaç yerinden çatalla patatese de geçecek denli deliniyor ama pişme süresini bilmiyorum. folyo sağlığa zararlı, folyo olmadan da yapılabilir. bu tip pişen patates püre olarak da güzel oluyor sade yemelikte..

  • cinna monster  (08.05.12 02:38:48)
mikrodalga olaydı çok güzel kumpir yapardın, buzdolabı poşetine koyup ama normal fırınlarda eriyo galiba buzdolabı poşeti

  • 05  (08.05.12 02:40:32)
kabuklarını soymadan yapıyorsun değil mi? soyarak haşlarsan tarif ettiğin gibi oluyor.
ben hiç normal tencerede yapmam, hep düdüklüd yaparım. gayet de güzel olur.
bir de yarım saat çok hakkaten. patatesin büyüklüğüne göre, düdüğünü indirdikten sonra fıslamaya başladıktan sonra 10-15 dk yeterli.
pattisin kalitesi de önemli özellikle tadı için. bazısı acı acı olur mesela. sarı temiz gibi görünen patateslerden değil de tozlu gibi görünen, kahverengi patatesler var ya, onlardan al.
  • halanne  (08.05.12 10:24:45)
kısacası, normal tencerede, kabuklarını soymadan haşlamyı dene.
senin dediğin gibi bir şey hiç başıma gelmedi.

  • goldentitan  (08.05.12 12:23:55)
bir de patatesin haşlama suyuna 1 çorba kaşığı kadar sirke ekleyin. tadı şeker gibi oluyor.

  • balik kraker  (08.05.12 14:48:49)