araba tercihi-yardım [capsli]

bu 3. duyurum heralde kusura bakmayın artık bu sefer kesin alıyoruz :). siz olsaydınız bu iki arabadan hangisini tercih ederdiniz ve neden?

Ford focus 1.6 titanium 125 hp otomatik şanzıman, 54.500
Opel Astra 1.6 sport 140 hp otomatik şanzıman, 55.500

otomatikte iki arabayı da kullandım, ford'un power shift şanzımanı daha iyi geldi sanki bana, buna da yapacağınız bir yorum varsa sevinirim. <3

ek: şu anda da opel astra classic kullanıyorum. bir değişiklik olmaz yine astra alırsan diyenler oldu. çok kararsızım ya.

focus. otomatiği daha iyi duydum. bi de focus. güzel araba. sağlam, güvenli, parça sorunu pek yok falan. bi de gerçekten içi rahat.

  • 65 derece  (01.11.11 17:00:03)
tabiki opel

  • kanadianklap  (01.11.11 17:02:43)
@kanadianklap neden opel?

  • ekaterina  (01.11.11 17:05:14)
focus 2011 titanium tdci 109 hp kullanıyorum. yol sesini içeri fazla alıyor. 150'den sonra motosikletten farkı yok. amortisörleri sert. "ama o zaman yol tutuşu iyi olur" diyen arkadaşları adac'ın esp testlerinin videolarını izlemeye davet ediyorum. camdan çerçeveden gıcırtı/hava gelmemesini sağlamak için 4 servis ziyaretimiz oldu. motordan gelen tuhaf sese halen "normal" diyorlar. sadece benim arabamda var. otokoç servis görevlisine "ya ne bu ses mes" dedim, "siz bir de trend versiyonunu görün" dedi.

focus'un otomatiği powershift mi? çift kavramalı?

bir de, dpf olmayan bir modeli varsa tercih edin derim.
  • screamshot  (01.11.11 17:06:10)
evet powershift'miş ya aslında mondeo kullandırttı adam bana aynısı hiçbir farkı yok deyip durdu ona da bi kıllandım, ellerinde focus otomatik yokmuş. astra'da ise vites geçişleri hissediliyordu ford'a göre. benzinli alıcaz, dpf oluyor mu benzinlide de, şu anda öğrendim zaten ne olduğunu da.

  • ekaterina  (01.11.11 17:15:08)
Astra'da 1.6 140 hp motor bulunmuyor, 1.4 140 hp lik motoru düşünüyorsunuz sanırım. Kendisini kullanıyorum, memnunum diyebilirim ancak şu sıralar şanzımanda bir sıkıntısı çıktı, 10 gündür serviste parça bekliyor, rahatından 10 günü daha varmış servistekilerin dediğine göre. Ford'u kullanmadığım için karşılaştırma yapamam ama Astra'nın konforu gayet yeterlidir, malzeme kalitesi de fena değil. Ancak bazı kronik sorunları da var(örn içeriye su alma). Ayrıca yakıt konusunda da üzülüyorum, 11.8 lt lerde ortalamam, biraz rodajda olmasının da etkisi var elbette ama diğer atmosferiklere göre ekonomik olduğunu söyleyemeyeceğim ne yazık ki. Karar sizin, ikisini de test edin, hangisinin direksiyonunun başında daha çok keif alıyorsanız onu tercih edin.

  • zonely  (01.11.11 17:24:24)
Bu arada Astra'nın otomatik şanzımanını hiç ama hiç tavsiye etmem(benimki manuel), bir yakınım 1.6 motorun otomatiğini kullanıyordu ve bende bıraktığı etki tarif edemeyeceğim derecede kötüydü. Performansı yalar yutar, vites geçişleri aşırı yavaştır ve tüketime çok kötü etkisi vardır. Tavsiyem manuel almanız, gerçi manuellerde de debriyaj pedalı aşırı sert, sol ayağım uyuşma derecesine geliyor 1 2 saat istanbul trafiğinde yol almaya çalışınca.

  • zonely  (01.11.11 17:27:37)
@zonely, 1.6 115 hp'lik versiyonu kaldırıp 140 hp'lik bir versiyon koymuşlar yeni daha ilk gelecekmiş. beni de kullanırken korkuttu ama adam alışmadığın içindir falan dedi. astra'nın manuelini kullanıyorum şu anda kangren olma derecesine geliyor sol bacağım, megane'nın bile sürüşü astra'nın manuel'inden rahat ve yumuşak.

  • ekaterina  (01.11.11 17:28:11 ~ 17:30:13)
65 derece + 1

  • metehan01  (01.11.11 17:33:29)
astranın vites geçişleri çok belli oluyor, focusu bilmiyorum.

  • shell  (01.11.11 17:53:50)
vw düşmanları çok sözlükte. eğer antipatin yoksa düşünme dsg şanzımanlı bir golf al derim. iyi donanımlı 1.4 tsi 122 beygirlik bir versiyonu 55 liraya alırsın. dsg şanzımandan daha iyisi var diyen varsa da nah böyle alnını karışlarım. diğer iki seçenekten de az yakar bu da böyle bir ülkede çok önemli.

yok eğer sadece bu iki seçenek diyorsan, opel çok sorunlu arabadır, cok uzun sürmez elektrik aksamı alır eve gidersin. ford rahattır her konuda parça beklemezsin, sorun yaşamazsın, vsvs..
  • doabydur  (01.11.11 18:04:38)
golf'e verilecek 55 bin liraya acırım. çok küçük bir araba bence o fiyat için bugün vw'ye de gittik, jetta güya focus ve astra segmentinde o bile çok çirkin, iç dizayn desen hiç hoş değil bilmiyorum seveni çoktur ama ben sevemedim hiçbir arabasını.

  • ekaterina  (01.11.11 18:11:51)
ford araba değil. opel al.

  • goddar  (01.11.11 18:20:01)
şimdi ben fiyat bravo'ya bir bakın diyeceğim. dayak yiyeceğim. ama bravo'yu incelediniz mi?

  • thunder thunder thunder thundercats  (01.11.11 18:21:04)
@thunder yok bakmadıkta bakmam ya :) fiat işte. @goddar neden peki?

  • ekaterina  (01.11.11 18:34:56)
kesinlikle focusu tavsiye ederim başını ağrıtmaz kemikli arabadır ama yeni astranın ön konsul tasarımınıda çok beğendim.

  • civcivlerin dedesi  (01.11.11 20:20:05)
2 focus sahibi olarak başım ağrıdı baya. ikisi de dizel.
@ekaterina, dpf sadece dizellerde oluyor. diesel particle filter.

powershift dsg'yi aratmaz.

mondeo kesinlikle focus ile aynı değil. sadece powershift özelliği aynıdır.

çift kavramalılarda yakıt tüketimi manuelden çok az daha düşük oluyor diye biliyorum. geçiş süresinin kısalığından ötürü.

focus her nesilde kötüye doğru gidiyor gibi. focus III, fiesta'nın biraz büyütülmüşü gibi olmuş.

farklı pazarlara farklı otomobiller üreten firmalara gıcığım: ford focus.

anahtarsız giriş sistemi varsa mutlaka kapı kolu üzerinde sensörlü olmasını iste. arabayı her seferinde anahtar üzerinden açmak gerekiyorsa kafalarına çal o anahtarı.
  • screamshot  (02.11.11 11:03:46)
ben olsam skoda octavia elegance 1.6 tdi cr 105 hp dsg alırım. kampanyalı liste fiyatı 60800. yılsonu da geliyor. kampanya vs.
skoda.com.tr

  • screamshot  (02.11.11 11:06:55 ~ 11:09:28)
@screamshot o 2011 model fiyatları, 2012 modeli 64000 lira+ tipi de çok hoşuma gitmedi ben sedan sevmiyorum. hb istiyorum zaten ağır kaçar bana yaşım itibariyle sedan ya.

  • ekaterina  (02.11.11 12:44:41)
citroen baktın mı?

  • 65 derece  (02.11.11 13:08:45)
Yok bakmadik, babam fransiz arabalarindan hazzetmiyor pek.

  • ekaterina  (02.11.11 13:34:22)
@65 derece + 1
fransız araçlarından ben de zerre hazzetmezdim, ama ds4 fikirlerimi değiştirdi.
bence mutlaka görmek lazım.

bu arada ford ile psa grubu çoğunlukla aynı motorları kullanır. teknoloji olarak pek geri değiller.
  • screamshot  (02.11.11 16:26:40)
@screamshot +1 bence de mutlaka bakın. oldukça güzeller.

  • 65 derece  (03.11.11 15:56:36)
teşekkür ederim önerileriniz ve yorumlarınız için bugün itibariyle focus'u aldık ama ds4'e de bakamadım hiç. hayırlısı :)

  • ekaterina  (03.11.11 21:42:03)
opel alcaktın yanlış seçim

  • kanadianklap  (03.11.11 21:48:23)
hayırlı olsun, güle güle kullanın :)(güzel bir tercih olmus bence :))

  • 65 derece  (04.11.11 13:35:23)
kazasız belasız kullanın.
1 aylık izlenimlerini alalım madem.

  • screamshot  (02.12.11 12:29:09)
Opel tabii ki.

  • dis fircasi  (02.12.11 12:37:40)
opelde kronik problemlerden bahsederler. 98 model astramız var ve hiç bir sıkıntısı yok, sadece türkiye yollarında araç kullandığımız için süspansiyonlar çok yıpranmıştı değiştirdik, 98 model bi araba için normal olduğunu düşünüyorum.

2 aydır yeni astra 1.4 140 bg otomatik kullanıyorum. yurtdışında corolla 1.6 otomatik kulanmıştım, karşılaştırma yaparsam astra iç mekan olarak toyotayı yer, performansıyla da toyotayı 2 ye katlar. corolla kötü araba değil ama yeni astra bi gömlek üstün. vites geçişlerindeki sarsıntı abartılacak kadar değil, sportif kullanınca biraz belli ediyor. yakıt şehir içi ort 9 lt, ama nerde kullandığın yok önemli, eğer işe gidip geldiğin yol sürekli yokuş inip çıkıyorsa 12 leri görmeye hazırlan, yok yol düz ise 7-7.5 arası görürsün. yokuş meselesi sadece astra için değil, tüm arabalar için geçerli bir durum.

arabayı almışsın ama gene de yazdım, belki başkalarına bir fikir verebilirim.
  • hybrid427  (06.12.12 18:12:48)