Oto cam suyu

Cam suyu olarak ne kullanıyorsunuz? Düz su koysak zararlı mı ki?

shell'den hazır karışım alıp bire bir sulandırıyorum. mis.

düz su koysan zararlı olmaz ama böcek kalıntıları, kuş boku bilmemne onları deterjan özelliği olmadığından temizlemez. ayrıca su kireçliyse fışkiyenin çıkışını zaman içinde tıkayabilir.
  • alperz  (16.04.23 18:39:31)
Kireçlenme vs yapar diye her daim dışarıda yol kenarlarındaki doğal suların bulunduğu çeşmelerden kullanmaya dikkat ederim.

Kışın da antifrizli su ile karıştırıyorum.
  • diyecevaplandı  (16.04.23 18:41:29)
Kireç tıkayabilir +1

@diyecevapland'ın çözümü hatalı. O yol kenarındaki sularda da kireç vardır.
  • Mirket  (16.04.23 18:48:46)
2 litre antifrizli cam suyu koyuyorum. Rastgele bir benzinciden, marketten vs alabilirsin. Geri kalanını da içme suyu koyuyorum. 1-1.5 litre civarı.

  • Cesario  (16.04.23 18:53:49)
Bir şey olmaz, istasyonda bedava bas geç.

  • gabe h coud  (16.04.23 19:15:03)
antifrizli cam suyu sadece, onun disinda suyla karistirmiyorum.

  • sertac akin  (16.04.23 19:16:21)
kışın su donabilir ama yazın bir halt olacağını sanmam. yine de cam suyu alıp koymak çok da büyük mesele değil gibi sanki. münakaşaya değmez.

  • sparkle kiddle  (16.04.23 20:00:55)
Marketlerde satılan mavi renkli sıvılardan koyuyorum. Güzel temizliyor.

  • mekaniker  (16.04.23 22:53:17)
Hayatımda hiç bir zaman cam suyuna özel bişey koymadım, ergen zamanalrımda bulaşık deterjanı eklediğimi biliyorum köpürsün diye.

Onun haricinde musluk suyu dayadım 25 yıldır, şu an bindiğim arabalara da 5-6 yıldır hiç değiştirmeden biniyorum, hiç tıkanma filan yaşamadım.

Tıkanma olursa da bir toplu iğne ile açmaya bakar nozulun ucunu.
  • John Bloor  (17.04.23 13:35:04)
john bloor çeşme suyu öyle kireçli yerler var ki şaşarsın.

ben kahve makinesi bile bozdum kireçli sular yüzünden. sen şanslısın ki denk gelmemişsin demek.
  • alperz  (18.04.23 09:29:27 ~ 09:29:44)
cam sil kullanabilirsin aslında, marketlerde satılan oto cam sularıyla aynı formül değişen bir şey yok. daha ucuz hem.

  • not sure if serious  (18.04.23 11:06:32)
Çeşme suyu aşırı kireçli şehirlerde sorun olabilir evet, ben İstanbul için yazdım yazdıklarımı.

  • John Bloor  (18.04.23 11:19:39)
57 yıldır falan araba kullanıyorum cam suyu olarak normal su kullanılabildiğini ilk kez duyuyorum, ben illa mavi sıvılardan kullanmak zorundayız diye keriz gibi hep onları kullandım. Yani "zorunlu değilsin abi" denilse yine onlardan kullanırdım belki ama böyle zorunluymuş gibi düşünerek kullanmak biraz tadımı kaçırdı şu an.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (18.04.23 11:24:55)
Valla ben 25-26 yıldır her gün araç kullanıyorum, Tofaş-Renault-Ford-Nissan-Mercedes-Peugeot-Citroen aklıma gelen kullandığım markalar. Hepsine de bastım çeşme suyunu ve yıllarca kullandım. Sanırım hayatımda bir iki tane tıkanma oldu, o zaman da toplu iğne ile açtım ve devam ettim.

Taksiciler bu suya para mı veriyor arkadaşlar? Benzinlikte dayıyorlar hortumu, hepimizden de fazla km yapıyorlar.
  • John Bloor  (18.04.23 12:09:21)