Başarılı insanların ortak özellikleri neler ?

Sizin ya da çevrenizde gördüğünüz başarılı insanların hepsinde ortak gördüğünüz ne özellikler var ?

Sabah erken kalkmak verimi ciddi derecede arttırıyor.

  • romario  (23.01.23 02:07:35)
romario+1

rutini olan insanlar. mesaj saati itibariyle dahil değilim bu gruba.
  • kaichi  (23.01.23 02:16:27)
belli becerileri çocukluktan elde etmiş olmaları, pozitif aile etkisi.

  • anon1m  (23.01.23 02:16:55)
Özfarkındalık.
Ne konuda başarılı ve ne konuda başarısız olduklarını bilir, eylemlerini ona göre kurgularlar. Potansiyeli olup gerçekleştiremeyen insanlar nede iyi nede kötü olduğunu bilmeyen ya da yanlış bilen insanlar oluyor genelde.

  • Bruce  (23.01.23 02:35:10)
en temel ortak nokta çok çalışmaları.

  • orpheus  (23.01.23 02:35:26)
Okb

  • baba553  (23.01.23 03:15:49)
Kendi çevrem için baktığımda; başarılı denilen insanların, kendi çıkarları doğrultusunda, çok iyi insan kullandıklarını ve çok kolay da onları sattıklarını görüyorum.

  • pro9it9is9  (23.01.23 05:46:48)
risk almaktan korkmazlar,
baglantilari saglamdir,
paranin kokusunu iyi alirlar, parayi severler,
para sanslari yuksektir.

onun disinda yok sabah erken kalkmak, yok cok okumak, yok varyemezlik bunlarin hicbirine inanmiyorum, zire benim gorduklerimde pek bu ozellikler yok.
  • cooperr  (23.01.23 06:38:26)
Korkmuyorlar ya.

Ben en ufak bi yatırım yapıcam, 10 kere düşünüyorum şöyle mi iyi böyle mi iyi falan diye.

Ben daha hesap mesap uğraşırken adam giriyo, batıyosa batıyo çıkıyosa çıkıyo.

Aklına bişey geldiğinde bodoslama girmeleri diyeyim.
  • plutongezegendegilmi  (23.01.23 08:27:04)
bunun tek bir cevabı yok ki. kimisi şanslı, kimisi seçeneksizlikten, kimi aile kültüründen vs.
diğer yandan ben nasıl başarılı olabilirim dersen burada iş dönüp dolaşıp iki şeye geliyor.
1-disiplin
2-başarılı insanların mental yapısına sahip olmak veya buna adapte olmak.
  • lazpalle  (23.01.23 09:01:29)
Sansli olmalari deyince abartmis olabiliriz sanssiz olmamalari yuzde yuz dogru bence.

  • freedonia  (23.01.23 09:09:03)
şans da hazırlıktan gelir. hazır değilsen, karşına bir şey çıksa da yapamazsın. başkası şans der ama onun için yıllarca hazırlık yapmışsındır.

sabırlı olmak, farkında olmak, network, doğru zamanda doğru hareket etmek. rutinsiz başarı gelmez. bir rutinin olacak. sabah erken kalkıp 24 saatin 20 saatinde aktif olmak değil. zaten ortalama bir insan tüm gün hiç bir halt yapmıyor. sen her gün 1 saat doğru yönde bir şey yapıyorsan, üst üste koyarak devleşirsin. if i have seen further, it is by standing on the shoulders of giants.
  • gabe h coud  (23.01.23 09:28:34)
Motivasyonu kendi içlerinde bulmaları ve uyaran bağımlısı olmamaları

  • zimbirik  (23.01.23 10:11:06)
@pro9it9is9 ++++

iş hayatında başarılı olmak için iş delege etmelisiniz amiyane tabirle adam kullanmasını iyi bilmeniz gerekiyor.
  • nuisance  (23.01.23 10:28:00)
İstikrarlı ve dayanıklı olmaları.

  • mekaniker  (23.01.23 10:54:30)
Çevreme bakıp başarılı insanları iki grupta topladım.

Birinci grup: Başarılı bir ailede doğup iyi yetişmiş ve yetiştirilmişler.

İkinci grup: Zeki, ve aynı zamanda sosyal çevre edinebilme ve bu çevreyi kullanabilme becerisine sahipler.

İki grubun ortak özelliği: Prensipli, kuralcı, çalışkan, güçlüklerden yılmayan, enerjik insanlar.
  • Mirket  (23.01.23 11:16:12 ~ 11:17:42)
görüldüğü gibi "başarılı insan" 'dan herkes başka bir şey anlıyor ve herkes kendi kafasındaki modele göre cevap veriyor.

o sebeple daha spesifik sorarsan iyi olur.

ama ankara'da kruvasan yapan birini iyi bir kruvasan ustası yapan şey sürekli kruvasan yapmasıdır ve daha iyi kruvasan yapmak için metodunu sürekli güncellemesidir.

insanlar miras'tan yemeği başarı sanıyor

bkz. kadıköy'deki iskenderci.
  • duyurukullanıcısı  (23.01.23 11:22:18)
disiplinli olmaları ve bunun için motive olmak gibi bir ön koşul olmadığını bilmeleri.

"You won't always be motivated, you must learn to be disciplined"
  • bohr atom modeli  (23.01.23 13:23:57)
eleştiriye açık olan, kendiyle barışık ve komplekssiz, insan ilişkilerini yönetmeyi ve sınır çizmeyi bilen, rasyonel ve akılcı davranabilen, bulunduğu ortamdaki ilişki ağacını hızlıca algılayıp yetki ve kapsamları hızlıca anlayıp ona göre hareket edebilen, sorumluluk alabilen ve sorumluluğunun farkında olan. iş yükü ve stresini ve duygu durumunu yönetebilen, uzun vadeli bir amaç çerçevesinde kısa vadeli planlar yapabilen ve uygulayabilen insanlar kurumsal hayatta daha başarılı oluyorlar

bir de bahane üretenler var onlar da üsttekiler tam tersi
  • roket adam  (23.01.23 13:28:58)
başarısızlıktan ve kaybetmekten korkmamaları.
kayıp ve başarısızlık kavramlarına farklı baktıkları için zamanlama konusunda sorun yaşamadan, zaman kaybetmeden hamle ve manevra yapabilme yeteneği gelişiyor.

bunun dışında, kendi gelişimlerine ve farkındalıklarına zaman ayırıp değer veriyorlar.
paraya değer vermenin dışında, manevi olarak da kendilerini geliştirmeye meraklı oluyorlar.
steve jobs'ın tavsiye ettiği kitaplardan birkaçı (bir yoginin anatomisi, zen zihni başlangıç zihnidir vb.) ekşicilerin burun kıvırdığı kişisel gelişimle ilgilidir mesela.
çünkü kendi içleriyle ve evrenle/tanrıyla/doğayla/evrenle iletişim kurmayı biliyorlar, bilmiyorlarsa da, buna önem verip öğrenmeye çalışıyorlar.
topluma ve alışılmış değerlere değil (üniversiteye gitmeyi zorunlu görmek gibi), hayatın matematiğine uygun hareket ediyorlar.

mesela erken kalkmak sadece erken kalkmak demek değil, bir anlamda dünyayla senkronize yaşamak demektir.
yani çevrelerine değil, sadece kendilerine ve bulundukları ortama (dünya, evren vb.) odaklı yaşıyorlar.
dolayısıyla kaybettiklerinde, başaramadıklarında ortalama insan kadar hasar almadan tekrar denemeye devam edebiliyorlar.

bu arada başarı denen şeyin herkese göre değişkenlik gösterdiğini de unutmamak lazım.
başarı konusunda bana göre sadece zengin olmuş birinden bahsedilemez.
  • blatta hiberna  (23.01.23 13:43:37 ~ 13:46:08)