Arjantin ve Messi

WhatsApp ve değişik mecralarda, dünya kupası finali gecesi çok sayıda sevinme temalı paylaşım gördüm.
Ve, bizim insanımız niye Arjantin ve Messi'ye bu kadar muhabbet duyuyor diye kafamda sorular oluştu.
Futbol cahili birine özetleyebilir misiniz, nedir işin aslı?

Messi dünyada en çok sevilen sporculardan biri. Son dünya kupası finalinde koleksiyonunda eksik olan çok önemli bir kupayı aldı. Final maçını izlerken girdiğim halleri görsen 7 kuşak Buenos Airesli dersin bana da :) insanlar sevdiği bir figürün başarılı olmasını istiyor futboldaki taraftarlık duygusu da bu. Bazen takıma aidiyet duyarsın bazen bir futbolcuya. Messi çocukluğumdan beri hayatımda yeri olan bir figür ve gerçekten çok seviyorum kendisini, işin "Ronaldocularla rekabet" kısmı da var tabii onlara laf sokma keyfi falan dhdhdhd

O yüzden Arjantin'i bu kupada sadece Arjantinliler tutmadı. Dünyanın her yerinden milyonlarca (ve muhtemelen milyar da vardır) insan destekledi
  • nundu  (21.12.22 18:22:18)
Sporcu figürler her zaman kendilerine farklı farklı milletlerden taraftar kitlesi buluyor; Maradona nedeniyle Arjantin, Pele nedeniyle Brezilya gibi, bu da öyle. Arjantin'in geçmişten bugüne Maradona nedeniyle bi kitlesi var zaten dünya genelinde, Messi de bunun devamı. Bir de alsın artık şu kupayı beklentisi oluştu herkeste. Misal Ronaldo nedeniyle Portekizi destekleyenler de çoktu yoksa kim neden Portekiz'i desteklesin normal şartlarda. Ben de Baggio nedeniyle İtalya'yı desteklerdim hep, biraz romantizm içeren konular tabii bunlar. Mesela Jordan nedeniyle Bulls taraftarı olan da çoktur Türkiye'de ama çok sesleri çıkmıyor artık asdasd

  • Kaleci Saçlı Forvet  (21.12.22 18:39:24 ~ 18:41:46)
Çünkü futbolu seven biri messi gibi futbol yeteneği olan birini neden sevmesin. Bu sporu seviyorsan messi,ronaldo gibi iyi icracılarını izlerken zevk almak, dolayısıyla sevmek çok normal

  • yazdonumu  (21.12.22 18:43:20)
Messi gözümüzün önünde büyüyen, çoğumuzun daha ilk maçından itibaren kariyer adımlarına şahitlik ettiğimiz bir süperstar. Tarihin en özel iki oyuncusundan birine (diğeri Maradona) jenerasyon olarak şahitlik ettik, ediyoruz. Ve bu adamın muhteşem kariyerindeki tek eksik parça, Dünya Kupası şampiyonluğuydu, daha önce bu fırsat gelmişti ama olmamıştı.

Nihayet hak ettiği şekilde o eksik parçayı da doldurdu ve ben de o kadar sevindim ki maç sonu Arjantinli topçularla beraber ekran başında benim de gözlerimden yaşlar süzüldüğünü fark ettim sdjska. Bana noluyorsa artık bilmiyorum ama olan şey buydu yani.

Bu kariyere bu şekilde bir ilave çok güzel oldu yani. Bundandır muhabbetimiz.
  • jonas  (21.12.22 18:43:48)
Bence turkiye'ye ozel bir duygu degil pek. Messi'nin kupali paylasimi instagram tarihinin en cok begenilen gonderisi oldu. 63 milyon begeni vardi en son.

  • hlot  (21.12.22 18:49:51)
Mütevazı bir adam, Portekizli gibi egoist değil o yüzden bu kadar çok seviliyor bence.

  • sassot  (21.12.22 18:55:57)
Messi beyaz atlet giyen bir adam. Bizden biri.

  • dissendium  (21.12.22 19:51:16)
arjantin dunyanin her yerindeki insanlarin empati yapabilecegi bir ulke. bizden biri gibi geliyor. fransizlar kupayi alsa bir gun kutlar ertesi gun cem yilmazin esprisindeki gibi sampanyasini patlatirken haha cekomastikisilikon tribiyan diye yeni heyecanlara yelken acar. arjantinliler ise sokaklarda delirinceye kadar dans ederek devaluasyona girmis paralarinin acisini unuturlar.

viva arjantin, viva maradona.
  • antikadimag  (22.12.22 02:02:38)
en iyisi ve en çok hak eden insan olduğu için dünyanın her yerinde insanlar seviniyorlar. hatta adamın yüzünü arjantin'de paraya basacaklar, ilahlığa yükseldi herif. bosuna goat ya da uzaylı demiyolar

  • koela  (22.12.22 15:27:58)