Kızartma yağını 1 defa mı kullanıyorsunuz

Tek yaşayan biri olarak, mesela tencereye yağı döktüm baya bi yağ kızartmaya yetecek kadar. Aldım 5dk 2 tabak kabak kızarttım. Bu yağı atmam mı gerekiyor? Çok az kullanılmış oluyor çünkü tekrar kullanılmaz mı? Dışarda yediklerimiz akşama kadar aynı yağda tonla kızartma yapıyorlar muhtemelen, hatta belki ertesi güne bile kalıyordur birçok yerde. Biz evde 5dk kullanıp atıyo muyuz bu işin usulü nedir?

sebze falan kizartinca 2 hatta bazen 3 kere kullaniyoruz. kalani soguyunca bir kavanoza dokup sonra tekrar kullanilir yani.

et ile kullanilan yag (kofte falan yaptin diyelim mesela) direk atiliyor.
  • robokot  (27.07.21 21:49:19)
Hamur işleri ya da sebze kızartması gibi işlerde 2-3 kez kullanıyoruz.
Et konusunda robokot+1

  • pro9it9is9  (27.07.21 21:51:31)
patates kızartması yağını en az 10 defa falan kullanıyorum. en son da çıtır tavuk yapıp çöpe.

  • jelly bear  (27.07.21 21:56:51)
2-3 kere kullanabilirsin ayçiçek yağını. dışarıda kullanılan yağlar senin evde kullandıklarından değil. yanma ve tütme derecesi daha yüksek olan yağlar kullanılıyor.

  • Acil kan  (27.07.21 21:57:10)
2-3 kez kullanıyorum. Hatta çok sevmeme rağmen nadiren kızartma yapıyorum ve 2-3 gün üst üste yiyince kızartmaya doyuyorum her seferinde.

  • ms brownstone  (27.07.21 22:01:47)
Patates kızartması için 3-4 defa kullanıyoruz, diğer kızartmalarda bir defa.

  • hayirsiz  (27.07.21 22:10:10 ~ 22:10:31)
Kızartma işlemini zeytinyağı ile yapıyorum ve birden fazla kullanmıyorum. Aksini yazanları okuyunca şaşırdım hatta.

  • ruhen hastayim ben  (27.07.21 22:53:34 ~ 22:57:02)
Bende tek yaşıyorum ailemle yaşarken 2-3 kez kullanıyordum fakat tek yaşarken mümkün olmuyor çünkü bir kere kızartma yaptıktan sonra bir sonraki sefere çok zaman geçiyor, yağın içindeki kalıntıları süzsemde içime sinmiyor, fakat birkaç gün sonra kızartma yapacaksam kullanırım. Bu sorunu kızartma yapmayarak çözdüm

  • rapisa  (27.07.21 23:21:07)
çok defa kullanıyoruz. ayrı bir kızartma tavası yada tenceresi oluyor genelde, yağ da bunun içinde bekliyor.

  • trajikomix  (27.07.21 23:28:11)
@trajikomix+1

  • hrvl  (28.07.21 01:21:14)
Kızartma çok çok nadiren yapıyorum, yaptığımda da o yağı bir kere kullanıyorum sadece. Neyi nasıl kızarttığınıza bağlı olarak (kızarttığınız şey parçacıklı değilse, yağın ısısı sabit kalıyorsa) 2-3 kereye kadar tekrar kullanılabilir sanıyorum ama yağ ısındıkça yapısı bozulan ve kanserojenleşen bir şey, dolayısıyla riske etmek istemem.

  • evde liyakat kalmamis  (28.07.21 09:43:47)
Defalarca kullanıldığını okuyunca şaşırdım bende yav. Hatırlıyorum Cook önceden TV de dikkat programları falan vardı TV de, aman birden fazla kullanmayın falan diye. Yıllardır tek sefer kullanılıyor bizde.

  • primetime  (28.07.21 09:47:01)
4-5 sefer kullanıyoruz kavanozda saklıyoruz. iyice siyahlaşmaya başlayınca döküyoruz.

aylık 30k gelirim olsa her seferinde kullanır atardım ama. tamamen maddiyatla alakalı yani. yaptığımın sağlıklı bir şey olmadığının farkındayım ama mecburum.
  • yazar yazmaz yazan yazar  (28.07.21 10:43:30)
Öğrenciyken sömestr tatilinde fritozdeki yağı boşaltır aile evine gider, tatil bitimi geldiğinde yeni yağı döker yaz tatiline kadar kullanırdım. Hala hayatta olmam mucize bence.

Şimdi max 3-4 kez patates kızartması için.
  • materyalist imam  (28.07.21 12:35:11)