askerlikten muaf olma hakkınız olsa

muaf olur muydunuz yoksa askerliği görmenin bir erkek için gerekli olduğunu düşünüp yine de gider miydiniz? (muafiyet durumu çok göze çarpan bir şey değil, sağlık durumunu belirtmeden gidebilirsiniz)

Muaf olurdum

  • baal  (08.03.21 06:41:07)
Muaf oldum, hiç de aman beni alsınlar diye düşünmedim.

  • kisa  (08.03.21 06:54:05)
Kanka askerlik, erkek olma, kahramanlık ramboluk filan bunların hepsi hikaye. Bedavaya gitmeme şansın varsa, gitme.

  • allah yazdiysa bozsun  (08.03.21 07:37:51)
bunu düşünmek bile saçma.tabii ki muaf olurdum.
çok büyük ihtimal 6 ay yapıcam askerliğimi.şimdiden ağlıyorum.(40 binim yok,olsa da veremem ona o parayı)

  • neoluyokardesimnebutantantana  (08.03.21 08:35:07)
Muafım. Tekrar muaf olma imkanım olsa yine olurum.

  • sutlu nescafe  (08.03.21 08:48:28)
Olmazdım. İyi ki gitmişim. Bir daha olsa yine giderim.

  • scholes  (08.03.21 08:50:21)
Muaf degilsem, ya da parali yapma imkanim yoksa gider yaparim kacmaya calismam, hayattaki problemler bodoslama yuzlesmeyi seviyorum.

Muafsam, ya da parali yapma imkanim varsa kullanirim, zorunlu askerligin artik oldukca demode ve gereksiz oldugunu dusunuyorum. Nufusun buyuk cogunlugu icin vakit kaybi. Parali askerlige artik gecilmesi lazim.

Obur taraftan, yarin oburgun birisi bize dalsa, bir seferberlik falan ilan edilse yurtdisindan doner orduya katilirim. "Anavatan" olayinin onemini disariya ciktiktan sonra kavradim..
  • cooperr  (08.03.21 09:00:35)
Affetmem, muaf olurum.

  • kablelvuku  (08.03.21 09:16:57)
Muaf olurum. Zaten askerlikte adam edetler, soyle egitirler boyle buyuturler diyenler askere pokemonlu nevresimlerinden cikip gidiyorlar

  • Anjelik  (08.03.21 09:23:03)
18 ay yaptım 20 sene önce, askerliğin 15 ayı geçmişti ama yemin ediyordum arkadaşlarıma çürük verseler alır giderim bu dakika diye :)

  • John Bloor  (08.03.21 09:39:28)
6 ay yaptım. Bedelli yoktu mecburen gittim. Hayatımdaki en büyük zaman kaybıydı. Çok eğlendim ayrı mesele. Bin tane tercih hakkım olsa birinde bile gitmeyi tercih etmem.

Not: Yahu ne olacak gideyim göreyim sarmazsa durumumu anlatırım çürük alır çıkarım demeyin. O süreç zor geçer, uğraşırsınız.
  • m3mphis  (08.03.21 10:00:07 ~ 10:02:02)
Alperz + 1

  • Ven  (08.03.21 11:16:07)
Askerde iken muafiyet şartlarını taşıdığımı ögrenmiştim fakat o saatten sonra geri dönmek istememiş, askerliğimi bitirip gelmiştim.

belki hiç gitmeden önce bilseydim muaf olurdum fakat oraya gittikten sonra arkadaşlar ne der aile ne der düşüncesi ve muafiyeti yedirememe hissiyatı nedeni ile böyle bir karar almıştım.

yine de her şeyde bir hayır var diyelim, askere gitmek için işten ayrılmıştım, dönünce türkiyenin en önemli şirketlerinden birinde o zaman benim için hayal olan bir yere kabul edilmiştim. askere gitmesem muhtemelen o küçük firmada yıllarca devam ediyor olurdum.
  • nuisance  (08.03.21 11:35:20)
Askerden yazıyorum(381-per.atğm). Olmazdım. Ama tamamen şans işi, düşeceğin ortam ve komutanlarınla alakalı bi durum.

  • üşüdüm üstümü örtsene hande  (08.03.21 11:51:52)
bedelli yaptım. eski bedelli, hiç askere gidilmeyen tarzda. muaf olurdum.

  • wallets wide shut  (08.03.21 12:16:06)
1 dakika bile üzerine düşünmeden muaf olurdum. Askerliğin elle tutulur bir tane yanı yok. İnsana bir şey kazandırdığı falan da yok.

  • eazy  (08.03.21 12:25:37)
2011 bedellisinden yararlandım. askerlikle işim olmaz. ne gerek var? @alperz'nin aklına uyup ortamı görmeye gitmeyin sakın.

  • co2s2  (08.03.21 12:27:53)
Muaf olurdum

bedelli (19 gün) yaptım. bu bile bir yere kadar çekilebilir oluyor. normal askerliği hayal edemiyorum.
  • king lizard  (08.03.21 12:37:50 ~ 12:39:51)
ben asteğmen olarak yaptım. bence bize ve diğer arkadaşlara harcanan para masraf çok gereksiz. askerlikte türkiye de çok gereksiz. ben sırf çalıştığım iş ortamından uzak kalmak için gittim. süreç tamamen gereksiz. muaf olurdum.

  • mikahakkinen  (08.03.21 13:31:56)
aynı durumdaydım. meslek nedeniyle asteğmen olacağım için rahat ederim gidip görmek iyi olabilir diye düşünerek erteledim hep işlemleri ama o süre boyunca konuştuğum bir kişi bile olumlu bir görüş bildirmeyince gidip aldım sonunda muafiyeti.

  • nrmnm  (08.03.21 13:56:42)
Kısa dönem yaptım. Bir kaşık suda boğacağım tiplerle karşılaştım. Ama yine de giderdim. Muaf olmayı hiç düşünmedim.

  • dissendium  (08.03.21 14:44:03)
düşün 9 sene önce dolar 1.7 TL iken 30bin verdim gitmedim askere. öyle bir hak olsaydı bir kere bile düşünmezdim.

  • hosein  (08.03.21 15:03:10)
dissendium +1

  • vassal  (08.03.21 17:08:56)