kapıcı aidatı hk.

arkadaşlar selamlar,

bir şey danışacaktım.

istanbul 5 katlı 10 daireli bir apartman düşünelim. bahçesi otoparkı dış ışıklandırması vs yok. kapıcı olayı var o da apartmanda yaşamıyor yani akşamları belli bir saatte çöpe geliyor ve sabah bir kere kapıya bıraktığınız parayla ekmek vs getiriyor.
aidat ücreti: 70 tl

şimdi bu akşam da bize demiş ki "daha önce alt kattaki yaşlı amcaya gazete getiriyorum diye size de getiriyordum ama şimdi o gazete istemiyor gelmeyeceğim bundan sonra".

şimdi piyasayı tam bilmiyorum da, normal mi sizce bu fiyata sabah bir servis+akşam çöp?
ben bugüne kadar eh yani falan diyordum hani ama şimdi sadece akşam çöp almaya da 70 lira biraz saçma geldi, ayda 700 800 lira aidat toplanan bir apartmanda, bilemedim. ne düşünüyorsunuz? yöneticiye yazdım ama tam da emin olamadım piyasadan vs.

ayda 700 liraya her akşam 10 kişinin çöpünü toplayıp sabah ekmek getirir miydiniz?

piyasayla ilgili hiç fikrim yok ama bence normal. günlük 3.5 lira bile yapmıyor. getirden bitane sipariş verseniz getirme ücreti 3.5tl zaten tek seferlik.
  • ayin yazari  (09.04.20 20:53:16)
hocam şöyle düşün. şimdi o fiyata bunu yapar mıydınız tarzında empati kuracaksak eğer o muhabbetin sonu olmaz. şu anda işsiz ev geçirmekte olan bir adamcağız ayda toplamda 700 lira için 5 apartmanın çöpünü de toplayıp sürekli servis de verebilir. imkan meselesi tamamen.

ha ben çok şükür işinde gücünde bir adamım, şu an bana ayda 5bin lira da versen gidip çöp toplamam imkanım olduğu için ama belki senin yoktur toplarsın ama imkanım olmazsa seve seve toplarım, büyük saygı duyarım her ekmeğinin peşinde olan adama.

amaç kimseyi sömürmek değil zaten sadece piyasasını merak ediyorum. sadece kapıcı tarafını da değil bu arada. belki adama 3-5 kuruş bişey veriliyor. yönetici tarafını da merak ediyorum. bu paralar nelere harcanıyor anlamında.

burada ayrıca 3-5 tane kapıcı var toplamda. ve her biri en en en az 5-6 apartmana bakıyor bu şekilde. çünkü öyle bildiğimiz türk filmlerindeki kapıcılar gibi zeminde oturup her dakika servis yapan tipler değil yani. dip toplamı alırsak evet çok sayıda kişi bu işi yapar eğer hiçbir vasfı da yoksa. kötü iş değil yani tertemiz iş.
  • biseysorucam  (09.04.20 20:57:15 ~ 21:02:02)
70 tl verip sadece aksam copunuz atiliyorsa cok.

Temizlik de dahilse o aidata normal.
  • Flipsflops  (09.04.20 20:59:27)
Ankarada ufacık apartmanda 75 tl veriyorum sadece çöp almaya. Ayda yılda 1 temizlik yapıyor herhalde :D çöp konteynırı kapının önünde halbuki. Bi yararı yok yani bana. Bence de saçma ama yardım olarak bakıyorum artık olaya.

  • glamdr1ng  (09.04.20 21:01:24)
istanbulda aynı iş için 120 lira veriyoruz. çok değil, sinekten yağ çıkarmaya çalışıyorunuz. 5 liranın peşinde koş, gel benim ps isteğime laf et. ezique.

  • donisse  (09.04.20 21:07:00 ~ 21:35:52)
apartmanın asansörü yok mu? merdivenlerinde koridorlarında aydınlatma yok mu? apartman hiç temizlenmiyor mu?

bunlar varsa bence 70 tl makul.
  • nabrukk  (09.04.20 21:13:19)
@donisse hocam kimsenin sinekten yağ çıkartma niyeti yok doğru düzgün yazdık işte piyasasını merak ediyorum diye.

ayrıca madem kendi cevabın minvalinde bir tavır istiyorsun; bu kadar küçük hesap peşinde olmayan, aynı iş için 150 lira aidat veren ve sinekten yağ çıkarmaya karşı bu kadar duyarlı bir tipsin de keşke dışarıda bin tane ps kiralama işi yapan oyun mağazası varken gelip burada bedavaya, "cüzi bir ücret karşılığında bile değil", ps "ödünç alma" peşinde koşmasaydın. belki öğrenci, harçlığını çıkarmaya çalışan duyurucu kardeşimize, işsiz kalmış birilerine bir yararın dokunurdu cool kardeşim benim :)

biz bedava bir şey peşinde de koşmuyoruz burada. aldığımız hizmetin karşılığı piyasada bu mu merak ediyoruz sadece.
  • biseysorucam  (09.04.20 21:15:21 ~ 21:18:48)
@nabrukk.

sensörlü ışık ve asansör yok. olsa zaten okeyim. hiçbir problem yok.
  • biseysorucam  (09.04.20 21:16:26)
valla o zaman şöyle diyim ben günde 2 saatte 10 apartmanın çöpünü toplarım. 10ar daireden 7000 tl aidat desek sigortalı çalışan olsam net 5000 tl. ben yaparım o işi.

  • nabrukk  (09.04.20 21:27:53)
@nabrukk aynen öyle.

  • biseysorucam  (09.04.20 21:39:51)
@nabrukk

yapabilirsin zaten hocam. bulabiliyorsan toplayacak apartman yap tutan mı var ki?
  • ayin yazari  (09.04.20 21:45:12)
teşekkür ederim, yapabileceğimi bilmiyordum.

kapıcı hakkından fazla mı aidat alıyor bunu konuşuyoruz. bence hakkından fazla alıyor. fikir belirtebilir miyim iznin var mı?
  • nabrukk  (09.04.20 22:00:32)
@nabrukk

evet tam olarak bahsettiğin konu hakkında yorum yapıyoruz, ancak o yazdığın mesajın kendi söylediğin konuyla alakası yok. kendin iddia etmişsin yaparım diye, yap o zaman denilince neden konu başkaydı diyorsun?
  • ayin yazari  (09.04.20 22:09:37)
kardeş sen her okuduğun şeyi literal mi alıyorsun? çakma sheldon cooper mısın sen?

  • nabrukk  (09.04.20 22:14:51)
adamın günlüğü 23 liraya geliyor bir de bu yönden bak. fazla mı sence?

  • sen nasıl bir insansın  (09.04.20 22:17:39)
Fiyat normal.

  • antihero  (09.04.20 22:23:25)
11 daire 35 lira veriyoruz, sensörlü ışık, haftada 1 temizlik, asansör ve servis yok, çöp alma falan. Sizinki fazla kesinlikle. Eski apartman 39 daire 9 kat, asansör var sensörlü ışık falan 30 lira ödüyorlar. Bir kapıcı 8-10 tane apartmana bakıyor, bizim kapıcı araba aldı güle güle kullansın.

  • alicek  (09.04.20 22:24:41)
@sen nasıl bir insansın günlük 23 fazla bence. günde 15 dakikada 23 lira gayet fazla geldi bana açıkçası.

  • biseysorucam  (09.04.20 22:30:45 ~ 22:32:28)
Temizlik filan yapılmıyor mu?

  • elorelia  (09.04.20 23:12:54)
Karşılaştırma amaçlı yazıyorum. Bizim apartman;

4 kat, 8 daire. Asansör yok.
2 haftada bir sadece merdiven yıkanıyor. Aylık 30 lira. Sarf malzemeler için ekstra malzeme parası, ortak kullanım elektrik gideri ayrıca toplanıyor.
  • skzr  (09.04.20 23:36:55)
Temizlik yapıyor mu peki?
Haftada iki kere merdiven silen teyzeye 800 lira veriyor yakınımın apartmanı başta tek yaptığı yok.

Vasıfsız insanın günlük yövmiyesi 200 lira ortalama. o sebeple bana normal geldi 700’ün hepsini de kapıcı almıyordur sonuçta elektiriği suyu deterjanı var bunun.
  • cilekli pasta  (10.04.20 00:44:06)
Ya ben yanlış anladım ya da herkesin kaçırdığı bir nokta var;

70 tl daire başı bina aidat ücreti, ayda 700 lirayı yönetici topluyor, görevli değil.

Yani hizmeti veren görevli bina başı ayda 700 TL kazanmıyor, onun ne kazandığını bilmiyoruz şu an.

Yanlış mıyım?
  • John Bloor  (10.04.20 09:54:59)
Hocam anlaşma iki haftada bir temizlik (henüz hiç denk gelmedim) ve akşam çöp toplama şeklindeymiş. bence fazla.

  • biseysorucam  (10.04.20 10:08:57 ~ 10:09:30)
12 daire istanbul'da, asansörlü bina, günde iki kere çöpe çıkıyor ve sanırım birkaç daireye de gazete alıyor. ben gazete olayına girmediğim için hiç ilgilenmedim. haftada bir de temizlik yapıyor.
toplam aidat 80 TL.
asansörü olmayan bina için fazla geldi bana da.
  • hosein  (10.04.20 11:08:47)