Çayla aranız nasıl? İçenler? İçmeyenler?

Günde kaç bardak? Büyüm küçük? Demleme sallama? Şeker? Özel bir marka tercihi? Sadece kahvaltıda? Sadece yemekten sonra? Soğuk çay? Çayla aranız nasıl yani? Ayrıntı verin.

Neden? Çünkü çaycılar azalıyor mu ne? Herkes kahveci oldu. Çayın pabucu dama mı atıldı?

Hiç içmeyenler? Siz ne yapıyorsunuz? Kahve? Kola?

arada demleme içerim. kahve varken çay aramam.

  • scudman1  (27.04.19 21:37:31)
Haftaici calisiyorken rahat bi minimum 8 kupa iciyorum, haftasonu sanirim 5 kupayi gecmiyodur.

Ve tabii ki demleme olmazsa icmem. Sallama cayin ne tadi var ne kokusu.
  • superfluid  (27.04.19 21:41:48)
Tiryakiyim. Sabah sadece kahvaltıda bazen 4 su bardağı içerim. bunun daha öğleni, öğleden sonrası, akşamı var.
Su bardağı ölçüsünde hesaplarsak günde ortalama 15-20 bardak ediyordur.

  • bir fincan kahve ile film izlemek  (27.04.19 21:43:55 ~ 21:45:02)
en az 2 büyük bardak içerim. genelde kahvaltıda ve akşam yemeğinden sonra. sallama sevmiyorum, demlenmiş içerim her zaman ama yeni demlenmiş olacak. 3 çay kaşığı şeker kullanırım. soğuk çay, kahve vs sevmem.

  • tabirimekruh  (27.04.19 21:44:17)
Tiryakiler sinifindayim. Yurt dışında uzun süre kalacaksam çayı caydanligimi götürürüm. Benim için medeniyet göstergesidir çay.

  • jenasinans  (27.04.19 21:46:17)
cok icerim turlu turlu, sadece bizim siyah cay degil, evimde en az 5 cesit cay olur. hayatta poset cay almam. hep demleme yaparim. is yerinde kolayima geldigi icin kahve iciyorum (cay demlenmiyor) ama evde genelde cay.

  • kassiopeia  (27.04.19 21:48:15)
Kahvaltıda ve akşam yemeğinden sonra içiyorum. Sallama çay içmem.

  • perfectum  (27.04.19 21:54:15)
hiç içmiyorum gibi bişey. bazen iş yerinde herkes alırken bana da getiriyorlar, yanında sigara verirseniz içerim diyorum, öyle içiyorum ayda 2-3 defa. tadını da sevmiyorum edebiyatını da, azalarak bitmesi çok iyi oldu.

çay içmeyince yerine illa bişey içmeye gerek olacak kadar önemli bişey değil bence bişiler içmek. illa bişey içiyorsak ben en çok su içiyorum ama o sayılmazsa kahveciyim denebilir. günde 2 tane 330'luk french press tüketiyorum, bazen 3 oluyor.
  • Jux  (27.04.19 21:56:06)
Son yıllarda acayip bağımlılık yaptı. kahve falan bir kupa kesiyor. Çay öylemi ama. Günde 10 bardak içerim. Demleme ve şekersiz olarak. İki haftada bir 2-3 gün içmem sonra tekrar devam ederim. Çayın pabucu dama atılmaz, atılamaz. Günde 100 milyondan fazla bardak tüketiliyordur bu ülkede.

  • mekaniker  (27.04.19 21:57:41)
Öğle ve akşam yemeği sonrasinda icerim 1-2 bardak. Evde olunca kahvaltıda da içiyorum ama normalde kahvaltıda sıcak su içerim.

  • Amaranta ursula  (27.04.19 21:59:24)
Günde, 6-7 büyük fincan rahat içerim mesela. Çay sürekli kaynar, kahvaltı faslının ardından epeyce devam eder. Akşamları da aynı ritüel devam eder.

Bağımlıyım muhtemelen ve özellikle "Şu şu çaya hastayım." diyemiyorum. Genelde, evde çay hazırlanırken 5-6 farklı ürün karıştırılır ve o demlenir uzunca bir süre. Bahsettiğim çaylar da belirlidir, kolay kolay şaşmaz. Ancak üretimden kalkacak, öyle alternatifi alınır. 3 yıl kadar önce, bu karışımın bir ayağını aniden piyasadan çektiler. Yerine koyduğumuz çay da karışımın tadını inanılmaz değiştirdi. Hane halkından olmayanlar aşırı beğendi ama uzunca bir süre alışamamıştım. Bir yandan da çay içmem gerektiğinden, bir yıl kadar sütlü içmiştim çayı. Öyle bir bağımlılık yani.

Herkesin kahveci olması da, sadece şahsi tahminim, üçüncü dalga/nesil kahvecilerin yaygınlaşması ile göz önüne çıkan bir şey olabilir belki. Yine de epey bir çaycı mevcut hâlâ.
  • tel tokasini duzelten samuray  (27.04.19 22:27:19)
Bardak sayısı tamamen keyfime bağlı, bir kupa içip sonra demlediğimi dahil unutabiliyorum. Gün boyu da içebiliyorum.
Kalabalık bir kahvaltı sofrasına çok yakıştırır, bir kahvaltı bitene kadar sürekli içerim (herhalde herkes gibi).
Pahalı, ucuz, aromalı, ithal birçok çay arasından bana tek farklı ve güzel gelen çay Karali idi. Nerede bulabileceğimi bilenler aydınlatırsa pek sevinirim.

''Soğuk çay?'' -> Bence çay ve soğuk çay (ticari soğuk çaydan bahsediyorum) aynı anda sevilemez. Sevenler de muhtemelen çayı 6 şekerle içiyordur.
  • Etanglement  (27.04.19 22:30:24)
Yılda 4-5 bardak ancak içiyorumdur; o da bergamotlu filansa. Yıllarca içmesem aramam, bitki çayı içerim ama.

  • fraise  (27.04.19 22:49:50)
Kahvaltıda mutlaka +1 gün içinde aramam

  • aquarium  (27.04.19 22:51:29)
Siyah çay: Ayda 1-2 bardak (o da sadece dışarda kahvaltı yapıyorsak ve muzlu süt yoksa)
Yeşil çay/Beyaz çay: Her sabah 2 kupa (sade değil, mutlaka tarçınlı karanfilli vb)
Diğer bitki çayları: Haftada 1-2
Türk kahvesi: Ortalama 2 günde 1
Diğer tür kahveler: en fazla ayda 1 latte

Bitki çayları şekersiz, kahve az şekerli

Son 10 yıldır falan bu şekilde.
  • su olsam ates olsam  (27.04.19 22:59:30)
Gün içinde en az 10 bardak içiyorum sanırım.Çay bağımlısı olduğumu düşünüyorum.Belirli bir saat içmeyince gerginleşiyorum.İçince bir rahatlıyorum.Kahve de 3-4 bardak içiyorum.

  • Varolus sancısı  (27.04.19 23:13:34)
Kahvaltıda birkaç bardak içerim. Demleme. Çok az şeker. Lipton (demlik poşet çay) ve çaykur.

  • mathenauts  (27.04.19 23:22:49 ~ 23:48:25)
hiç sevmem. bi yerlerde ikram ediyorlar bazen ayıp olmasın diye içiyorum. bazen de içmiyorum diye söylerim. aylarca çay içmediğimi bilirim.
kahveyle de pek aram yok. soğuk içecekleri seviyorum.

  • Neill  (27.04.19 23:32:41)
Çay hiç içmem, 10 yıl içmesem aramam. Hayvan gibi su içerim, maden suyu gömerim. Sporun getirdiği disiplin olmalı su tüketimi.

  • karacigerim vur kadehlere  (27.04.19 23:34:51)
Sadece Türkiye´ye gittigimde iciyorum. Akrabalarimla, arkadaslarimla günde belki 3-4 bardak ya da daha fazla, muhabbet ederken. Bunun disinda zevkli gelmiyor bana cay icmek.

Evimde kahve iciyorum. Espresso, cold brew, filtre kahve... Yeni teknikleri, yeni cekirdekleri de denemeyi de seviyorum. Siyah cay yok evimde. Zaten burada cafedekiler sallama cay, o nedenle hic tuketmiyorum.
  • buf-e kür  (27.04.19 23:46:29)
Seylan çayı iyi bir marka olursa çok içerim aromasını seviyorum ama rize çayı çok içermiyorum midemi daha çok zorluyor. Istıkan marka kullanıyorum 6 7 bardak içiyorum galiba. Rize olursa 3 4. Kahvaltıda çay içermiyorum. Kahvaltı da pek yapmıyorum sayılır.

  • Topalordek  (27.04.19 23:46:33)
Sallama içmem.

Günde ortalama 5 su bardağı. Kahve 1 tane. Su dışında birşey de içmem.
  • baldan kaymak  (27.04.19 23:49:43)
hayatımda hiç içmedim

  • owaki  (28.04.19 00:00:26)
günde 5 kupa kesin. 8i aşmıyorumdur herhalde. demleme içiyorum, sallamayı sadece mecbur kalırsam içerim. şeker yok. çaykur rize kullanıyoruz evde. kahve hiç, su çok az tüketiyorum.

  • bxgx  (28.04.19 00:44:38)
neredeyse hiç içmem. kahve varken aramam.

  • nothing in my way  (28.04.19 00:59:14)
Misafir ortamında bazen bir bardak içerim.
Hayatım boyunca hiç kahve tüketmedim.
Yaz, kış farketmez, sürekli
soğuk içecekler tüketirim.
  • lemon cake  (28.04.19 04:02:00)
Sadece bir kez tadına baktım. Hiç içmem. Kola ve türevi içecekleri de ağzıma sürmem. Soğuk çay da içmiyorum ama geçen sene armutlu soğuk beyaz çay gibi bir şey içmiştim onun tadı güzeldi fakat şekerli yani, gerek yok... keyfim varsa öğle yemeğinden sonra türk kahvesi içerim. “Çay/kahve bir şey içer misiniz?” Sorusunın cevabı da hep türk kahvesi oluyor.

  • irene  (28.04.19 10:50:24)
Sabah 2 kupa demkenmiş artı tomurcuklu siyah çay,öğle kendi kavurup,çektiğim 2 kupa filtre kahve akşam da 2 kupa demleme yeşil çay içerim.Tek zevkim bu,hayattta özenerek yaptığım tek şey..

  • arenas  (28.04.19 11:25:59)
tam bir çay manyağıyım. su gibi içerim. etrafta demlik olsun. gerekirse hepsini bitirebilirim.

sabah 4 su bardağı içmeden kahvaltım bitmez.

kız arkadaşım ile beraberken kahve içiyoruz. günde 2 adet venti filtre kahve bitirmişliğimiz vardır dışarıda olduğumuzda.
  • rain when i die  (28.04.19 11:28:50)