Koblonet modem karmaşası Yardım Lütfen

Merhaba,
Yaklasik 10 senedir adsl vdsl kullaniyorum. Yeni evimde kablonet sistemi oldugunu ogrendim. Kablonetle gorustugumde; 100 mb ve aksam 25 mbit tarifesini sececegim. Modem sikintisi oldugunu ilettiler. Acikcasi adsl ve vdsl de yillarca sikinti cektigimden elimde tplink archer vr600 ac destekli guzel bir modemim var niyetim bu modemi router haline getirip kaliteli ve sikintisiz kablolu kablonet modemi alip buna router olarak eklemek.
Kablonet modem arastirirken adsl vdsl gibi cesit olmadigini ve cok enterasan olaylar oldugunu gordum:) eski kotu modemlere 300 isteyen var letgoda :)
Arastirdigimda;
Zoom 5370
Arris sbg6580
Sb8200
Arris sb6141
Netgear cm600
Netmaster cbc-382d1 (eski model)
Motorola sb6120
Motorola 8121 (eski model)

Gibi bir cok alternatif buldum.

Bu alternatifler arasinda çoğunu tr de bulmak zor. Bu modemler arasinda kablolu olarak rahatca kullanacagim(sonradan router ekleyecegimden kablolu modem istiyorum) modem tavsiyesi ne olur ? Kesinti yasamayacagim hiz dususu olmayan calistirip unutacagim en performans cihazi hangisi olur (tabi temin etmeside kolay olursa sevinirim)
Yorumlariniz ve bilgileriniz altin kadar degerli cok tesekkurler.

docsis 3.0 olması şart. o nedenle netmaster elendi. türkiye'de temin etmesi kolay kablo modem yok. varsa ben bilmiyorum. amazonda vs. var ama türkiye'de çalışır mı bilmiyorum.

  • sutlu nescafe  (16.03.19 13:47:21)
Netmaster cbc-382d1 docsis 3.0 zaten.

  • jugador  (16.03.19 13:51:45)
kusura bakma ama;

www.sahibinden.com

paşa paşa bu iki modelden birisini alman gerekiyor. saydıklarından birisini deneyip kullanmış birisi varsa söylesin ama onları alırsan ve çalışmazsa elinde kalma ihtimali var. kablonet sana modem satsa zaten hemen hemen bu fiyatlara satacaktı. en son 200-300 liraya satıyorlardı.

şahsen ben 2. linkteki modemi köprü (bridge) modunda asus rt-ac88u ile kullanıyorum. wi-fi performansı kötü bu modemin ebet, sen zaten router'la kullanacaksın.

ek olarak listede verdiklerine de hemen hemen bu paraları vereceksin. araştır biraz, 150 lira civarına bulabilirsin tahminimce.

hatta al;

www.sahibinden.com
  • washe  (16.03.19 13:54:29 ~ 13:57:36)
ben de washe'nin paylaştığı ikinci linktekini kullanıyorum, 3-4 yıl falan oldu şimdiye kadar modem stabilitesi ile ilgili sorun yaşamadım. dediğiniz konfigürasyonda sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. 100mbps ile de kullandım, sorun çıkarmadı. şu anda da 50mbps kullanıyorum.
evet kablosuz performansı iyi değil ama yerden yere vurmaya gerek yok, şebekelerin temin ettiği modemlerin neredeyse hepsi bu ayarda zaten. iyi ararsanız temiz bir ikinci el nispeten uygun fiyata bulursunuz.

  • gkhncnzdgn  (16.03.19 14:02:00 ~ 14:02:49)
Docsis 3.0 zaten olmazsa olmaz.. onu yazmadim bile
Zoom 5370
Arris sbg6580
Sb8200
Arris sb6141
Netgear cm600
Netmaster cbc-382d1 (eski model)
Motorola sb6120
Motorola 8121 (eski model)
Bu siraladiklarim aslinda kablonetin destekleyebilecegi modelleri baya arastirdim ama iste bulmak sikinti
Ustteki arkadasin belirttigi eski model netmaster cbw383z4 modeli hem isinma sorunu alan hem de internetteki kullanicilarin illallah ettigi modemlerden biri olarak gorunuyor.

Desteginiz ve yorumlariniz altin gibi.. bu alana cok yabanciyim.
  • nemrut kafasi  (16.03.19 14:06:43)
Netmaster’in infinity 401 modeli yeni seri sanirim bu modeli kullanan var mi ?

  • nemrut kafasi  (16.03.19 14:09:19)
netmaster cbw383z4 kullanıcısı olarak ısındığını görmedim. kablosuz performansı tartışılır ama ısınmıyor. bu arada jugador doğru demiş. ben yanlış okumuşum özellikleri.

  • sutlu nescafe  (16.03.19 14:12:22)
Ben de ısındığını görmedim. Ek olarak modemlerin ısınmasında sorun yok. Benim bahsettiğim Asus Routerın işlemcisi yaz aylarında 85-86 derecelere çıkıyor ki doğal olanı bu o işlemci için. Maksimum sıcaklığı 130 derece. Zaten asıl yükü kendi routerına vereceksin. Al dediğimi köprü moduna alıp WiFi ı kapat oldu bitti. Yerini bile unutursun

  • washe  (16.03.19 14:45:42)
Kablonette modemler cok kanalli baglanti yapiyormus kanallar cok olunca daha fazla kanaldan baglanti alabiliyormus arris in modeminde gordum ornegin tr de kullanan insanlarda var bu cok kanaldan. arris sb8200 dedigim model ama malesef bulamiyorum tr satisini

  • nemrut kafasi  (16.03.19 14:56:46)
cbw383z4'ü ben de uzun süredir kullandım. ailemin evinde mevcut hala kullanılıyor. ısınması var mı yok mu bilmem ama 8-10 senedir bizde cihaz ve bir sorun yyok.

alt kata da zyxel'i acces point olarak bağladım iki katı 5-6 senedir sıkıntısız götürüyor. wifi iyi değil diyorlar evet ama çok çok da kötü değil.
  • jugador  (16.03.19 14:58:27)
vaktin varsa sıraya gir modem kiralamak için fakat 6 ay bekleyen komşum var. :) kiralık modemim arıza yaptı ve yeni modem olmadığı için ellerinde, modemsiz kaldım. sıfır fiyatı 450 olan modeme 400 lira fiyat çeken dangalaklardan sakın modem alma. geçen urun.n11.com bunu aldım. satıcısı netmaster, n11 üzerinden satıyor. ürün sorunsuz geldi ve çekim gücü gayet iyi. 5ghz ile çok işin olmayacaksa 3+1 evde sorunsuzca takılırsın 2.4 ghz ile.

  • veri  (16.03.19 16:55:17)
Siraya girmek mesele degil verdikleri modem asiri dandik. Ben acikcasi 32 kanalli ve upload frekans araligi 5-85 mhz olan bir cihaz ariyorum ama bulamiyorum...

  • nemrut kafasi  (16.03.19 16:58:27)
" Ben acikcasi 32 kanalli ve upload frekans araligi 5-85 mhz olan bir cihaz ariyorum ama bulamiyorum" çok boş şeylerle uğraşıyorsun. DOCSIS dediğin teknolojide download ve upload kanalları olur. ne kadar çok kanal olursa o kadar hızlı download/upload hızın olur. mevcut durumda kablonet en fazla 100 mbit internet veriyor ve bunun için docsis 3.0 desteği olan bir modeme ihtiyacın var. fazlası değil. zaten daha fazlası docsis 3.1'e giriyor ve onun modemleri daha da pahalı.

5-85 mhz'yi nerden okudun bilmiyorum ama kablonet o frekansları kullanmıyorsa elinde patlar.

ben de dahil insanlar sana ihtiyacın olan şeyi önerdik. hem millet 300 lira istiyor diye laf ediyorsun hem de çok daha pahalı şeylere göz dikiyorsun.

verdikleri modemi zaten kullanmayacağını kendin söylüyorsun. altı üstü köprü moduna alacaksın ve tplinkle devam edeceksin. o modem koaksiyel kabloyla gelen sinyali ethernet kablosuna çevirecek. bu kadar.

www.vatanbilgisayar.com

1500+ liralık router kullanıyorum ve önünde netmaster'ın senin dediğin dandik bi modemi var. kendi işim + hobim olduğu için bu kadar para gömdüm buna. sence beni bir şey için engelliyor olsa o netmaster modemi kullanır mıyım?
  • washe  (16.03.19 17:05:03 ~ 17:08:04)
verdikleri en son modemin teknik özellikleri burada.
Understanding Specifications, Standards, and Firmware
The following list provides the features and specifications of the EVW32C.
Interfaces and Standards
 Cable: F-Connector, female
 LAN: 4 10/100/1000 Mbps RJ45 ports, auto-sensing MDI-X
 Telephony: 2 RJ-11 ports, PacketCable and EuroPacketCable 1.0/ 1.5/2.0
compatible, SIP RFC3261
 1 USB 2.0 host port
 DOCSIS 3.0 and EuroDOCSIS 3.0 certified
 CE, EuP, RoHS, WEEE
Downstream*
 Frequency Range: 108MHz ~ 1002MHz, capture bandwidth: 1GHz
 Modulation: 64 / 256 QAM
 Channel Bandwidth: 8 MHz
 Maximum Data Rate per Channel (up to 24 channels): EuroDOCSIS = 41.71 Mbps
(64 QAM), 55.62 Mbps (256 QAM)
 Total Max Bandwidth (24 Channels): EuroDOCSIS = 1029 Mbps
 Symbol Rate: 6.952 Msps (EuroDOCSIS)
 RF (cable) Input Power (one channel): -17 to +17dBmV
 Input Impedance: 75 Ω
Upstream*
 Frequency Range: 5MHz ~ 85MHz (EuroDOCSIS), 5MHz ~ 42MHz (DOCSIS),
optional 5 to 65MHz upstream
REAR PANEL
LED Color Description
ETHERNET
1-4
Green/
Orange
On Green – An Ethernet device is connected to the device at 1000 Mbps speeds (Gigabit
Ethernet).
On Orange – An Ethernet device is connected to the device at 10/100 Mbps speeds.
Flashes (in Green or Orange) – When data is being passed between the cable modem
and the connected device.
The Ethernet ports are used to connect Ethernet devices
such as computers, gaming consoles, and/or routers/hubs
to the EVW32C using RJ-45 cables. Each Ethernet port
on the back panel of the device has an LED to indicate its status when an Ethernet
device is connected.
Ubee Interactive Understanding Specifications, Standards, and Firmware
Ubee EVW32C Advanced Wireless Voice Gateway Subscriber User Manual • March 2017 9
 Modulation A-TDMA: QPSK, 8, 16, 32, 64QAM, S-CMDA: QPSK, 8, 16, 32, 64,
128QAM
 Data Rate: 0.32 to 30.72 Mbps per channel (8 channels)
 Symbol Rate: 160, 320, 640, 1280, 2560, 5120 Ksps
 RF (cable) Output Power (single channel): TDMA: +17dBmV to +61dBmV, SCDMA: +17dBmV to +56dBmV
 RF (cable) Output Power per channel (2 channels bonded): TDMA: +17dBmV to
+58dBmV, S-CDMA: +17dBmV to +53dBmV
 RF (cable) Output Power per channel (3 or 4 channels bonded): TDMA: +17dBmV
to +55dBmV, S-CDMA: +17dBmV to +53dBmV
 RF (cable) Output Power per channel (5 or 8 channels bonded): TDMA: +17dBmV
to +52dBmV, S-CDMA: +17dBmV to +53dBmV
*Actual speeds vary based on factors such as network configuration and service tier.
Security and Network
 Supports multiple SSIDs per radio, with dual band concurrent radios.
 5GHz band = 802.11a/b/g/n/ac compliant with link speeds up to 1300 Mbps, 3
Tx and 3 Rx antennas
 2.4GHz-band = 802.11a/b/g/n compliant with link speeds up to 300Mbps, 2 Tx
and 2 Rx antennas
 802.11ac Beam Forming focuses the signal toward each client, contracting the
transmission so more data reaches targeted device
 DHCP client/server, static IP network assignment, RIPv1/ v2, Ethernet
10/100/1000 BaseT, full-duplex auto-negotiate functionality, IPv4 and IPv6 support
 NAT Firewall, MAC/IP/port filtering, parental/access control, stateful packet
inspection (SPI), DoS attack protection, WPS (PIN and PBC)/ WPA/ WPA2/ WPAPSK & 64/128-bit WEP encryption, WMM, 802.11e
 UPnP/DLNA
 VPN pass-through and end-point support (IPSec/L2TP/PPTP), TACACS or
RADIUS authentication
Voice
 PacketCable and EuroPacketCable 1.5 (NCS) and 2.0 (IMS/SIP)
 Ring Voltage: 270 VAC, pk-pk (tip ring), Line Voltage Onhook: -48 Volts, Loop
Current: 20mA / 41mA, Ring Capability: 2K ft., 5REN, Hook State: Signaling Loop
Start
 Audio codecs: G.711. G.722, G.723, G.726, iLBC, BV16, G.728
 Caller ID basic and extended CLASS features
 DTMF Tone Detection, T.38 FAX Relay (G.711), Echo Cancellation (G.168) /
Silence Suppression, Voice Active Detection and Comfort Noise Generation
 Modem support
 RTCP XR
Device Management
 Web-based user interface
 SNMP v1, v2c, v3

hem ucuz hem iyi diye birşey yok. upstream için niye bu kadar ince eleyip sık dokuduğunu anlamadım. parasını bastırsan bile en fazla 20mbit upload alabilirsin. bu hızıda kendi verdikleri modemle alabilirsin. senin dediğin arris modem 600-700e geliyor. washe'nin verdiği 80 liralık netmasterı alıp geç. arkasınada istediğin routerı bağla.
  • sutlu nescafe  (16.03.19 17:24:22)
ben de dahil insanlar sana ihtiyacın olan şeyi önerdik. hem millet 300 lira istiyor diye laf ediyorsun hem de çok daha pahalı şeylere göz dikiyorsun.
Washe kardesim sakin haklisin rahat batio bazen ama iste insan takintili olunca iyi bir sey bulabilirmiyim diye.. kablonetin infinity modeli en cok kanalli olan sanirim ondan bulursam onu alacam sanirim kablonet suan 28 kanal veriyor ve 100 mbit icin inan 28 kanal gerekiyor..

  • nemrut kafasi  (16.03.19 18:16:25)
memnun olunmayan netmaster ile 100mbit aldım.

  • sutlu nescafe  (16.03.19 18:20:31)
ne yaparsan yap :)

  • washe  (16.03.19 18:26:19)
Neden sinirleniyorsunuz ki sorma sebebim internette insanlarin turkiyedeki cihazlara sikayet ustune sikayet yazmasi adsl de boyle seyler yok frekanslar ve bantlar cesidi degisiyor teknik bilgi sahibi icin soruyorum

  • nemrut kafasi  (16.03.19 20:14:38)
yazdıklarımızı okuyor musun sen? gerçekten? sonra niye sinirleniyorsun diyorsun.

bak kardeşim kendin yazmışsın. " tplink archer vr600 ac destekli guzel bir modemim var" ben de sana 3 kez ne dedim? bulabildiğin en ucuz docsis 3.0 modemi alacaksın, onu bridge moduna alıp wifi'ı da kapatıp tplink ile devam edeceksin. kalan her şey "önemsiz". köprü moduna aldığında netmaster arayüzüne dahi erişemiyorsun. kenarda ışıklı bir kutu olacak o sadece.

3 kez sana söyledim bunu bu dördüncü. hala yok bilmem kanal cart curt.
  • washe  (16.03.19 20:33:58)
Tamam kardesim sagol tavsiyen icin planima aldim baska planlarda dusunmek istiyorum ben musadenle baska yorum yapan insanlarin yorumunu gormek istiyorum.

  • nemrut kafasi  (16.03.19 22:43:36)
infinity 401 veya diğer modemleri denemedim, açıkçası ihtiyaç duymadım.
sadece cbw-383z4 ile, herhangi bir router bağlamadan uzun süre 100mbit (kablolu+kablosuz) kullandım, ne upload ne download ne de herhangi bir stabilite sorunu olmadı, verebileceği tüm kapasiteyi aldım. ki emin olun fark ederdim, işim gereği günün en az 9-10 saati aktif olarak internetteyim. takıntılı davranmaya gerek yok, ben de biraz araştırdım, eldekilerin en mantıklısı bu. ısınma sorunu yok, ikinci elde fiyatı nispeten uygun.
dediğiniz modemlerden birini aldığınızda çalışırsa ne ala, uymazsa netmaster'lardan daha büyük sıkıntı.
washe & sutlu nescafe +1
  • gkhncnzdgn  (18.03.19 13:25:28)