kafasına göre davranan ssd

selamlar,

ya şimdi 2 yıldan biraz büyük ssd'm enteresan tepkiler veriyor. normal zamanlarda temiz sistem kurulumundan sonra 13-14 saniyede açılırdı. sonra hiç sebepsiz yere bir şey oldu ve 4 dk'da falan açıldığı günler oldu. sonra başka bir gün açılamayınca hata ayıklamaya girişti ama bir şey bulamadı. daha sonraki bir gün kasten bekledim 10dk boyunca o yuvarlak ekranda döndü hiçbir şey olmadı. birkaç kez kısa aralıklarla format attım ve başlarda iyiyken bugün gene kanser etti. niye böyle oldu ki durduk yere ?

edit: bu arada normal dediğim zamanlarda açılması normaldi ama misal restart atınca gene açılamıyordu. ne alakaysa artık :/

sorunun ssd'de olduğunu düşünmüyorum. kurduğun ya da sana çaktırmadan kurulmuş bir program sorunun muhtemel kaynağı.

  • washe  (05.11.18 18:54:37)
@washe,

hocam kasten program kurmamaya özen gösterdim neredeyse. formattan sonra kurulan office, acrobat, google drive, tera copy, vlc vs. android studioyu bile d'ye kurdum yav daha nabayım :/
  • kuul  (05.11.18 18:57:00)
hacı abi hard disk sentinel kur, ssd nin smart verilerindeki sağlığına bak.

belirli bir ömrü vardır ssd nin, yazdırdıkça biter. mesela 500 gb lık bir sandiskte 200 tb yazma ömrü vardır. Sonrasında çipleri ölmeye başlar.
  • binder dandet  (05.11.18 18:58:42 ~ 18:59:03)
Disk durumunu gösteren programlar var. Bence sata kablosu ya da slotunda da sorun olabilir. Değişmeyi deneyin. Hatta bir de bios’u güncelleyin.
Ama sıkıntı ram/anakart kaynaklı da olabilir.

  • shotcrete  (05.11.18 18:59:47)
2012'de aldığım SSD hala çatır çatır çalışıyor. 2012'den beri kullandığım 7 SSD'nin hepsi sorunsuz. çok yüklenmediysen şayet 2 senelik SSD'nin hala sapasağlam olması gerekiyor.

SSD/HDD'nin SMART verileri kötüyse şayet Windows uyarı veriyor.
  • washe  (05.11.18 19:03:30)
@binder
hocam kurdum normal gözüküyor gibi ? benimki 120gb ama gene de o kadar veri yazıp sildiğimi sanmıyorum.

ibb.co

@shotcrete
hocam samsung'un kendi programı var bir tane onu kurmuştum onda da gariplik yoktu. şimdi işte sentinel kurduk görünürde bir şey yok :/

bios güncel. sata girişlerini değiştirmedim ama başka zaman bir yerde gördüğüm bir tavsiye üzerine kabloları çıkarıp bir süre beklemiştim falan. statik elektrik şeysi olabilirmiş diyerekten.

bir ekleme daha yapayım: dedim madem format arsızı oldu o zaman yine formatlayayım. yükleme ekranına gelmesi bile baya uzun sürdü. hasbinallaaa...
  • kuul  (05.11.18 19:06:41 ~ 19:23:14)
Bence sıkıntı ssd’de değil. Başka bileşende. Bellek testi yapın. Ram slotlarını değişin. Sata slotunu değişin.

  • shotcrete  (05.11.18 22:22:12)
Sorun sata kablosunda...

  • empty man  (05.11.18 23:55:11)
peki bugün son kez bir de sata kablolarını değiştirmeyi deneyeyim madem. bu arada ram slotlarının yerini değiştirme işini de yapmıştım o da aklıma geldi. ulan baya bi şey yaptırmış bu çakal da bana ha :D

alayınıza teşekkür ederim benim için bilgilendirici bir post oldu.
  • kuul  (06.11.18 07:28:06)