Kyk borcu nakit ödeme

>> 16 bin tl kyk borcum var. 2 bini faiz sanırım. Ben şimdi gitsem peşin ödesem ne kadar düşer bu? 8 bine veya 10 bine düşer mi peşin ödeme ile? Çok mu uçtum? Af tarzı bişi var mı bu ara? Tamamının silinmesi yönünde değil de indirim yönünde bi af bahsettiğim.

>>Ödeme süreci 2015'te başladı. O zamandan beri hiç yatırmadım.

Benim duyduğum peşin ödemede çok küçük bir miktar indirim yaptıkları yönünde.
Edit: faizi silebilirler ama öyle bir durumda. yapılandırma vs mevzularına bakın ya da arayıp sorun.

  • veritaslibertas  (22.06.18 13:18:33 ~ 13:21:11)
bugünlerde bi miktar yatırıp faiz sildirme gibi bi işlem yapıyor galiba vergi dairelerini. borcu 11bin civarında olan bi arkadaşım 6bin lirasını ödeyip 3bin liralık faizden yırttığını söylemişti. işlemi de pazartesi yapmış.

  • dedim ben sana  (22.06.18 13:31:46)
Benim 2013ten borcum vardi, faiziyle sekiz buçuk filandı. Geçen af çıktı yeniden yapılandırması, iki bin faiz silindi. Bir de kalan kısmı tek taksitte verirsem bin lira daha az vericem. Vergi dairesini arayıp sormak gerek ya da uğramak.

  • dickens  (22.06.18 13:32:56)
@dedim ben sana

Bunu öğrenmek için vergi dairesine gitmek şart dimi? Peki gidip öğrensem sonra kafama yatmazsa ödemesem olur mu? Hacizde gelmedi daha hesaplara, uyuyan devi de pek uyandırmak istemiyorum.
  • ırene adler  (22.06.18 13:33:46)
gib.gov.tr'den borcunu gör ve ödeme seçeneğini tıkla. peşin seçeneğine tıkla, orada görürsün ne kadar indirim olacağını

  • hosein  (22.06.18 13:38:37)
@hosein

Peşin öde seceneği çıkmadı.Tüm taksitleri tek tek tıklayıp ödeme seceneği var o da toplam tutarla aynı çıktı.İndirim filan gözükmüyor.Vergi dairesinden öğrenmek lazım heralde.
  • ırene adler  (22.06.18 13:49:06)
Doğru mu anladım bilmiyorum ama 16 borç var 2 si faiz diyosun. 8 e iner mi diyosun. Aldığından daha az ödemek mümkün mü sence?

Geçenlerde çıkan 7020 mi neydi onunla ödedim ben nakit olarak. Zamanında aldığım parayı ödedim ekstra hiçbir faiz olmadı.
  • Giovanni Pipitto  (22.06.18 13:54:53)
Gib’den direkt çıkmaz o, yapılandırma başvurusu yapman lazım. Siteye girince rehberler var zaten, ordan bakabilirsin.

  • cemiyetin ünlü siması  (22.06.18 13:55:46)
@gioavanni

Geçen bi duyuruya cevap olarak toplam bedelden yüzde 40 civarı bi indirim oldugu yazıyordu. Neden aldıgım bedelden azını ödemeyeyim ki? Vergi indirimi böyle bir şey. Devlet alması gereken tam paradan feragat ediyor.
  • ırene adler  (22.06.18 13:56:41)
Bir de anaparada değişiklik olmaz faizi güncellerler, gecikme zammını silerler.

  • cemiyetin ünlü siması  (22.06.18 13:57:26 ~ 14:03:45)
2015 Yılında ödemeye başladım borcumu. Toplamda 11500 tl idi.
Nakit ödemek istesem ne kadar bir indirim olur diye sorduğunda 40-50 tl gibi komik bir miktar söylemişlerdi. Ben de taksit taksit ödemeye devam ediyorum suan.

Yuzde 40 falan ?? Yanlış anlama var sanirim.
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (22.06.18 14:42:45)
devlet anaparadan falan feragat etmiyor, etmez de zaten. öğrencilik süresince kyk'dan aldığın para x, geri ödemede bunun üzerine eklenen üfe y, gecikme faizi de z diyelim;
- şu an borcun x+y+z,
- yapılandırma yaparsan z silinir x+y ödersin,
- yapılandırdıktan sonra tek seferde peşin ödeyinde y üzerinden bir miktar indirim yapılıyor yani x ile x+y arasında bir miktar ödüyorsun. bu ödemeyi şimdi yapılandırarak değil 2015'te geri ödemen başladığında da tek seferde yapsan yine aynı miktarı ödeyecektin zaten.

yapılandırma sonucunda ödenecek miktarı online olarak görebiliyor musun bilmiyorum ama vergi dairesine gidip sorarsan söylerler. kafana yatmazsa yapılandırmazsın olur biter. yapılandırıp yine ödemezsen hesaplara e-hacizi çakar geçerler.
  • nrmnm  (22.06.18 14:48:08 ~ 18:23:59)