Vergileri kiracı mı öder ev sahibi mi?

çevre temizlik ve emlak vergisini kiracı mı öder?
çevre temizlik vergisi ne kadar yaklaşık bilen var mı?

ev sahibi aradı, emlak vergisiyle çevre temizliği birlikte yatırdım siz bana kirayla gönderin size düşen kısmı 160 tl dedi, sanırım çevre temizlik vergisini istiyor sadece. biz mi ödüyoruz?

edit: dükkan için değil ev için

bugüne kadar hiç böyle bir şey başıma gelmedi

  • bizansa karsi memleket takimi  (18.05.18 09:01:38)
Dukkanlar oduyor onu. Evlerde kiraci karismiyor.

  • ykyt  (18.05.18 09:05:24)
Valla istanbul için konuşuyorum. Çevre temizlik vergisi zaten su faturasıyla geliyor. ( eskiden ayrıca gelirdi kiracı öderdi, belki diğer şehirlerde hala öyledir) ama emlak vergisi tamamen ev sahibine ait. Orada sizlik birşey yok. Zaten kira beyannamesinde ev sahibi ödediği emlak vergisini gider olarak düşecek (tabi beyan ediyorsa)

  • mithrilfender  (18.05.18 09:05:30)
haha çakala bak. sana düşen kısmını nasıl hesaplamış acaba?

  • n62  (18.05.18 09:06:31)
odemeden once kibarca vergi borcunu belirten faturayi ve odendigine dair makbuzun bir kopyasini arsivlemek icin isteyin bakalim ne olacak. Neden olarak da o tutarlari vergiden duseceginizi iddia edebilirsiniz..

  • lifeframe  (18.05.18 09:13:59 ~ 09:14:40)
dükkan değil bu arada ev için bahsediyorum.

  • veritaslibertas  (18.05.18 09:18:18)
Ev sahibi cahilse bişey demem, ama bilerek yapıyorsa insan bu kadar orsbu çocuğu olabilir mi ya?

  • John Bloor  (18.05.18 09:31:07)
ev sahibi öder tabii ki. itiraz edin.

  • naksidil  (18.05.18 09:38:28)
şu an düşündüm bence emlak vergisi ev sahibine çevre vergisi kiracıya düşer.

  • hknty  (18.05.18 09:41:32)
yuh çakala bah hele. 5 yıldır kiradayım ilk defa duyuyorum emlak vergisini isteyen ev sahibini. sanki haspam bedavaya oturtuyor seni de verigisi sana düşecek. bak sinirlendim şimdi.

sakın ha ödeme, bu vergiler size ait beyefendi de kapat.
  • hosein  (18.05.18 10:10:01)
Emlak vergisini ev sahibi,
Çevre Temizlik Vergisini kiracı öder.
Attığın çöpten ev sahibin sorumlu değil.
Birçok Belediye'de su faturasına eklerler. Tahsilatı kolaylaştırmak için.
Su faturasına bak. Ödeniyorsa orada yazar. O zaman ödeme.
Yazmıyorsa eğer, belediyeyi ara. Tutarı öğren. Sadece Çevre ve Temizlik Vergisini öde.
Ev sahibin bence güzel bir jest yapmış. Fakat güvenmiyorsan teyit et.
  • cliquot  (18.05.18 10:47:52)
makbuz istedim şimdi ev sahibinden. yolladı. yanlış bakmışmış. 18 liraymış.

şimdi de şöyle diyor, kültür ve tvkp (kültür ve tabiat varlıklarını koruma vergisi) varmış, 18 lira, onu bizim ödememiz lazımmış. Apartmanda artezyen var bu arada, ondan dolayıymış, bu doğru mudur?
  • veritaslibertas  (18.05.18 10:49:55)
@veritaslibertas bu son mesajdan sonra sizi yolmaya çalışıyor gibi geldi bana nedense :)

  • burya  (18.05.18 10:58:13)
Hayır. Onu da evsahibi öder. O vergi de her evden alınıyor. Artezyenle alakası yok, sallamış. Çevre temizlik vergisi yoksa size birşey düşmüyor. Eminim bundan.

  • mithrilfender  (18.05.18 11:17:21)