boğazdan bıcaklanan insana nasıl ilkyardim yapılır?

s.b

o durumda imam tek çaredir heralde. atardamarı kestiyse zaten ömrü birkaç dk. ile sınırlıdır.

  • hosein  (06.02.18 16:19:01)
O durumun ilkyardimi olmaz herhalde. Doktor arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Çok önemli bir konu aslında.

  • old possum  (06.02.18 16:29:59)
önce ilkyardım sertifikası alınmalı.

  • La Femme D'argent  (06.02.18 16:38:13)
yakın geçmişte ilk yardım eğitimi aldım. yaralıyı şok pozisyonuna alıp yaraya bezle tampon yapıp ambulansı beklemekten başka yapılabilecek bir şey yok diye biliyorum.

  • veritaslibertas  (06.02.18 17:03:06 ~ 17:03:25)
Etraftan birine 112 yi aramasını söyle. Boyunu hareket ettirmeden bir bez ile (şal, kravat vs) tampon yap. Atardamar bile olsa sertçe bastırmak kan kaybını epey önler, vakit kazandırır. Soluk borusu delindiyse de hava kaçağını önler. Bu sırada da nabız, solunum kontrolü yapılır. Eğer bir tarafın şah damarı kesildiyse nabza bakmak İçin diğer taraf şah damarının Üzerine bastırmazsın.
İlk yardım bilen birisi gerekirse kalp masajı yapar. Ambulans gelene kadar elden bu gelir diye düşünüyorum

  • fallopian  (06.02.18 17:11:51 ~ 17:13:35)
sadece elinle, temiz bezi, onu bunu geçtim, bir sandalyeye oturtup, sıkıca kesiğin üstüne bastırıp, ambulans bekleselerdi, o çocuk yüzde 90 oranında kurtulurdu.

böyle şerefsizlik ben ömrümde görmedim kusura bakmayın. çocuk olm bu çocuk.

www.youtube.com

bu video kısa uzun versiyonu daha beter. marketten kovuyolar, kadın gidiyor yerleri siliyor paspasla, çocuk dışarda baygın yatarken.
  • Photographer  (06.02.18 18:03:43 ~ 18:46:21)