Bu ülke kumarı seviyor sanırım

aşırı şekilde kumar oynuyoruz, bets10 bets5 truebet1 bilmemneler, loto, milli piyango ...

şimdi de bitcoin.

niye böyle lan bu ülke?

kısa yoldan zengin olma.
çalışmadan zengin olma.
uğraşmadan zengin olma.
  • qobel  (07.01.18 20:54:17)
bitcoin ve kumar? sen olayı baya yanlış anlamışsın.

  • sta  (07.01.18 20:55:43)
@sta

bitcoin-altcoin borsaları bir nevi kumardır. cıkıp cıkmayacagına iddaya giriyorsun çunki.
  • binder dandet  (07.01.18 20:57:07)
haram.

  • binder dandet  (07.01.18 21:00:03)
o zaman bu mantığa göre çeyrek altın alıp saklamakta haram.

  • xu  (07.01.18 21:01:08)
@xu

ben borsalardan bahsediyorum. Mantık olarak varlıgını bir kagıda yatırıp cıkacagına dair iddaaya giriyorsun saklı olarak.

ben de oynuyom lan. sizdenim. vurmayın.
  • binder dandet  (07.01.18 21:03:01)
seviyoruz da bize özgü olduğunu sanmıyorum. zaten bu bet işlerinden tut yılbaşı çekilişi goygoyuna kadar hepsi yurtdışından ithal değil mi? dev bahis siteleri var adamlar her yere reklam basıyor.

  • doxanikee  (07.01.18 21:04:10)
çünkü eşek gibi çalışsak da insan gibi yaşayamıyoruz.

@qobel+1
  • Ufuk  (07.01.18 21:07:03)
yıllardır kumarbazız, euro dolar altın alarak

  • facebook  (07.01.18 21:08:27)
coin ya da borsa savunucusu değilim de yatırımını dövize yapanlar da varlığını bir kağıda yatırıp çıkacağına dair iddiaya girmiş olmuyor mu?

  • late viper  (07.01.18 21:14:39)
geçen gün bunu düşündüm, hatta derste bunun üzerinde biraz konuştuk.
değer üretmemekle bir ilgisi var bu durumun.

toplum kısayoldan para kazanmak istediği için bunlara önem veriyor. değer üretmeden zengin olmak isteği.

türk toplumu modernleşmesini tamamlayamadı ve göçebe kültürünü genetik olarak taşımaya devam ediyor. bu sebeple kültürümüz kalıcı bir değer üretmek konusunda ileri değil. halkımız değer üretmektense piyango* oynamayı tercih ediyor.

*piyango, loto, kumar, at yarışı ve evet bitcoin.
  • dahinnotha  (07.01.18 21:19:47)
çünkü devlet istiyor.

  • darkwizard  (07.01.18 21:22:01)
ülke değil insanoğlu seviyor kumarı çoğumuzun dna sında kumar sevme geni yüklü, hali ile oynuyorlar.
Ülkede insanlarımız hep kumar oynadı hala da oynuyorlar ileride de oynayacaklar.

  • basond  (07.01.18 21:36:07)
şu listeye girmişiz köşesinden. zirveye oynamıyoruz ama etimiz budumuz belli ondan da olabilir.

cdn.static-economist.com

ticaretin kendisi de ucuza alıp kâr ile satma ümidiyle yapılan bir eylem. ticareti bizim adımıza yapılsın diye bir şeylere para basıyoruz. riskli yatırımlar var, daha güvenliler var, kumara gelince yatırımı kaybetme riski zebellah olduğundan, çoğunlukla %100'e yakınsadığından bir yatırım aracı saymak hiç doğru olmaz. bitcoin'e de kumar demek haksızlık olur bence, risk iştahı büyük yatırımcılar için gözde bir araç şu anda, randomun ortalamasını alırsak %50 yükselme şansı vadediyor. bence gençlikte büyük riskli, yaş kemale erdikçe daha güvenli portföyler oluşmaya başlıyor.
  • kaichi  (07.01.18 21:38:51)
ezberden "kısa yoldan zenginleşme" denmiş klasik düşünmeden düşünmüş gibi davranırgillerden. bravo.

kaç kişinin bahisten trilyon kaldırmaya çalıştığını gördünüz? bu kadar salak olan kimse var mı?

loto, piyango filan. e bunlar her yerde var? bitcoin dediğin de bize aynı şekil yurt dışından ithal? demek ki bize özgü bir şey yok ortada o kadar da?

-

ama var. geçim sıkıntısı var. 2000 lira vurdun mu zengin olmazsın. ama bir gelirin varsa ve yetmiyorsa o sana koca bir katkı sağlar. ben 25 lira kazandığımda da, 100 lira kazandığımda da cuma gününü bekleyip pazara gömdüm parayı misal. masaya ayfon koyma delisi beyinsizleri de kenarda bıraktın mı biri özel, biri genel iki motivasyon var işte:

1- hakkı olanı/hakkı olandan fazlasını başka türlü kazanamayacak, riske girecek yatırımı da olmayan adam böyle ufak meblağla şansını dener. koç muydu neydi, onlar bile bilet almışken sokaktaki adamın ne yapmasını bekliyorsun?

2- gelirimiz giderimizi karşılamıyor. zenginimizde de böyle, fakirimizde de. eh, bir de bunlara parayı en çok yatıranın ilk maddedeki daha gariban kalan kısım olduğunu düşününce "lan vurursak yırttık" demeleri normal.

sosyolog adamım, adamın aklını başından alırım. ayıq olun :p
  • cagdas donem kuramcisi  (07.01.18 23:45:45)