Transeksüel kadinlarin nüfus cüzdani ne renk ?

sabahin bu saatinde mantikli bi diyalogla gelmek isterdim ama saat ve kafalar gereği iddaalaşarak kendimizi burda bulduk.

başlıkta belirttiğim gibi erkekken penisini kestirip kadin olmuş bireylerin nüfus cüzdani rengi değişiyor mu ?

internette buna dair bir tek ekşide eksisozluk.com bunu buldum.

başlikta belirtildiği kadar net bi süreç mi bu ?

ben de böyle biliyorum evet. transeksüel olmak, tam anlamıyla cinsel kimliğini değiştirmek gerekiyor pembe nüfus cüzdanı için (gerçi pembe de değil, turuncumsu bi şey ya, neyse). travesti tabiri, bu radikal dönüşümü tamamen geçirmemiş kişiler için kullanıyor ve kimlikleri de sabit kalıyor dolayısıyla.

diğer yandan, zaten bu yıl yeni kimliklere geçiliyor. yeni kimliklerde renk ayrımı yok, hepsi ehliyet boyutunda ve beyaz renk olacak. hatta ilginçtir, din hanesi de bulunmayacak. hayır, akp çok özgürlükçü olduğu için yapmadı elbet, bugüne kadar avrupa insan hakları mahkemesine dava açıp kazanan tonla insan yüzünden daha fazla tazminat ödememek için yapmak -zorunda- kaldılar. neyse bu alakasız bilgi.

velhasıl, evet transeksüellerin pembe nüfus cüzdanı edinme hakkı var. operasyon sonrası hemen gidip bunu yaptırmak zorunlu mu ondan emin değilim ama. kimliğini değiştirmeyip, yani bu durumu devlete bildirmeyip operasyon geçirenler de vardır diye tahmin ediyorum.
  • cevap botu  (14.03.16 05:36:39)
Değişiyor evet.

  • ekaterina  (14.03.16 05:36:47)