Maaşlı işiniz için ne kadar fedakarlık yaparsınız anketi.

1. Kendi bilgisayarımı işe götürüp kullanırım.
2. Kendi kırtasiye ekipmanımı(kağıt, kalem, defter, zımba, delgeç, dosya, spiral, seperatör vs) alıp kullanırım.
3. Kendi koltuğumu alırım kullanırım.
4. iş için taksiye binmem gerekirse cebimden öderim.
5. iş için başka şehre gidersem harcırah olmasa bile kendi cebimden yemek paralarını öderim ama şirketten talep etmem.
6. iş telefon konuşmalarımı yaparım, iş için internet kullanırım.

cevaplar Evet/Hayır.

2. kısım: iş için yapabileceğiniz fedakarlık sınırınız nedir?

sadece 6 yaparım/yapıyorum, eğer dakikam ve internetim mevcutsa.

  • dafuq  (29.09.15 12:04:15)
1. kendi (ofistekinden daha güçlü) bilgisayarımı bir proje için götürüp kullandım ve hor kullanıldığı için bozuldu. bir daha yapmam. hayır.
2. evet
3. hayır
4. hayır
5. hayır
6. evet

2. kısım için, namusum

(bkz: sikmeseler bari)
  • [silinmiş]  (29.09.15 12:07:40)
Hepsini yapmışlığım var.
1. 2 yıl kadar yaptım, sonra gerek kalmadı. Bende olanın çok daha güzelinden verdiler.
2-3. 10 yıldır yapıyorum.
4. Daha dün yaptım.
5. Geçen hafta yaptım. Gerçi o çok fedakarlık değildi, ama fedakarlık olarak saçmasapan işler için yapmışlığım da var. Hatta ülke dışı reklam için de yaptım.
6. Çok gerek kalmıyor ama yapılır, zor değil.

Fedakarlık-mecburiyet çizgisinde gidip geliyorum. Benim işimde bunlar işten ve kurumdan çok kendine yatırım olduğundan olabilir.
  • aychovsky  (29.09.15 12:09:33 ~ 12:34:15)
1-hayır
2-hayır
3-hayır
4-hayır
5-hayır
6-hayır

fedakarlık yapmam.
  • sckxyss  (29.09.15 12:09:45)
Sadece 4 ve 6'yı yaparım. Çok gerekirse 1'i de yaparım da ekstrem durumlar dışında bi şirket bana bilgisayar sağlayamıyorsa orada zaten bulunmam :/

Fedakarlık sınırımsa, öz saygı sınırım ve insanlık sınırımla çatışmadığı sürece esnektir.
  • pandispanya  (29.09.15 12:11:40)
ilk altı şıktan hiçbirini yapmam.

ikinci kısım için de zaman satma karşılığında para alınan bir ilişkide daha güçsüz olan tarafından fedakarlık yapılmasını anlamsız buluyorum diyorum.
  • devilred  (29.09.15 12:12:59)
sürekliliği olmadıkça hepsini yaparım.

  • animalman  (29.09.15 12:13:03)
Hepsine hayir. Ucret karsiligi emegimi satiyorum, fedakarlik da nesi.

  • thesus  (29.09.15 12:16:04)
1.evet
2.hayır
3.hayır
4.hayır
5.hayır
6.evet

2.kısım: ne kadar ekmek o kadar köfte.
  • makarnacanavari  (29.09.15 12:17:46)
hepsi hayır.

  • peggy  (29.09.15 12:19:32)
1, 2, 6, belki 3 diyorum. çalışma ortamındaki rahatlığa düşkünüm. eğer kurum bunu sağlayamıyorsa ben elimden geleni yapmaya çalışırım. tabi işten ayrılma gibi bir durum söz konusu olursa tek bir kalemimi bile bırakmam:D

  • theworldismine  (29.09.15 12:19:33 ~ 12:20:49)
1-) hayır
2-) evet yaptığım oldu ama yapmamayı tercih ederim.
3-) hayır
4-) hayır
5-) hayır
6-) yapmışlığım var yani evet ama yapmamayı tercih ederim.
  • nawar  (29.09.15 12:21:38)
1. hayır
2. sadece kalem ve defter.
3. hayır
4. hayır
5. hayır
6. şirket hattı olduğu için mecburen evet.
  • inheritance  (29.09.15 12:22:24)
freelance calisinca bazilarini yapmak zorundasin zaten.

yok isyerine falan gidiyosam gittigim yerde bütün bunlari bulmam gerek. 2 ve 6 haric yapmadim/yapmam.

2. kisim isverenin benim icin yaptigi/yapacagi fedakarliklara/göz yummalara endeksli.
  • pilav  (29.09.15 12:22:47)
hepsi hayır
şirket bu durumlarda beni zora sokmadı hiç.

  • basond  (29.09.15 12:51:00)
sadece 4'ü yapmam. taksi fişi diye bişey var lan şu hayatta asdfsd ben <3 taksi fişi

  • reso aga  (29.09.15 12:59:59)
1. 10 senelik geçmişimde 2-3 defa yaptım
2. zaman zaman alıyorum. çünkü şirket her zaman istediğim modeli getirmiyor.
3. hayır
4. hayır
5. talep ederim
6. evet
  • teritori  (29.09.15 13:20:44)
1. hayır
2. hayır
3. hayır
4. hayır
5. hayır
6. hayır
  • battal gemalmaz  (29.09.15 13:21:46)
hepsine hayır.

2. kısım için çok acil bi iş varsa mesaiye kalabilirim. ( mesai ücreti ödenmiyor )
  • spirit crusher  (29.09.15 13:22:01)
hiçbiri. sonuçta maaş dediğin şey işgücü karşılığı veriliyor. bahsedilenlerin hepsi şirket yükümlülüğünde.

sadece acil bir şey olursa mesai +1 (ücret yok)

o da; özel sektörde yetişmeyen bir işin neden yetişmediğinin kimsenin umrunda olmaması yüzünden.
  • piremses  (29.09.15 13:47:21)
Hepsine hayır.

Ama mecburiyetten 6 yı bazen yapıyorum.

Bundan bi 5 sene önce çoğunu yapıyordum.
  • morcivert  (29.09.15 13:53:02)
1- Hayır, yapmadım ama yapmama ramak kalan durumlar yaşadım.
2- Evet, ancak parayla aldığım şeyler değil zaten çoğu eşantiyon, evde birikenleri getiriyorum, yazık ziyan olmasının, varken yenisinin alınmasının anlamı yok.
3- Hayır
4- İşe geç kalmışsam evet, müşteri/müvekkil işine koşturuyor isem hayır.
5- Hayır
6- Evet
  • kaymaktutmayansicaksut  (29.09.15 13:53:46)
sadece 3'ü yaparım. belimi falan incitemem yok yere.

ayrıca kalem olarak da kendi kalemim var sürekli kullandığım. onu kullanmayı fedakarlık olarka görmüyorum.
  • sen git ben geliyorum  (29.09.15 13:58:00)
Büyük konuşmak gibi olmasın ama iş için 1 liramı vermem.Versem de masraf formu doldururum

  • turkuaz  (29.09.15 14:07:12)
Kendi işim değilse fedakarlık yapmam. Zaten tum gununu ve enerjini iş için harcıyorsun.

  • bedbed  (29.09.15 14:14:25)
Hepsi evet.

Not: Doktorları dövmeyin.
  • Lim5  (29.09.15 15:41:48)
1- evet, 3- evet. 6- evet. gerisi imkansız.

1-3-6'nın da parasını almaya çalışırım. genelde sikko şeyler verdikleri için 1 ve 3'ü kendim almayı tercih ederim zaten. zira aq bilgisayarı dandikse işten nefret ediyorsun - bilişim sektöründeyim-, koltuk dandikse bel fıtığı oluyosun.
  • roket adam  (29.09.15 15:48:21)
1-hayır
2-hayır
3-hayır
4-hayır
5-hayır
6-hayır

Hiçbir fedakarlık yapmam. En büyük fedakarlığım; çok çok acilse yarım saat geç çıkarım.
  • teoridefeminist pratiktegeysa  (29.09.15 15:52:00)
1. Freelance çalışıyor isem evet, değilsem hayır.
2. Kalem, deftere evet; diğerlerine hayır.
3. Bir koltuğum o kadar rahatsızdı ki bel ağrısından dolayı bunu yapmayı gerçekten düşündüm; ama hayır.
4. İşe gider gelirken evet; işin icrası için binmem gerekiyorsa hayır.
5. Normalde yemek paramı kendi cebimden ödüyorsam iş gezisindeki yemek masrafımı da şirketten talep etmem.
6. Telefon evet, internet de yazışmalarla sınırlı olarak evet.

2. kısım: Şu anki aklımla ve hayat deneyimimle maaşlı işim için hiçbir şekilde kendimden fedakarlık yapmam. Evleneceğim adamın ruhsat törenine gidemedim yahu ben, kanserden ölen anneme bakmam sebebiyle çok izin kullandığım gerekçesiyle. Halen o an istifa etmememin pişmanlığını yaşıyorum, o törene katılamamış olmamın ağırlığını taşıyorum. Allah belasını versin pislik, bencil patronların.
  • whimsical  (29.09.15 15:57:47 ~ 15:59:19)
1-Evet
2-Hayır
3-Hayır
4-Hayır
5-Hayır
6-Hayır

İş için sosyal hayat olmayan müziğin bile yasak olduğu bir coğrafyaya geldim ot gibi yaşıyorum.
  • mehmet lutfi  (29.09.15 17:14:40)