Numerik Klavye ile Telefon Tuş Dizilimi farkı?

Durup dururken aklıma takıldı:
NumPad - Tel
 789   |   123
 456   |   456
 123   |   789
(0 ikisinde de altta)

Bu diziliş farkının belli bir nedeni var mı? Yoksa tüm sorumlusu paşa gönül kriterleri mi?

num pad hakkında yorum yürütebilirim: hesap makinesiyle aynı olması muhabbeti.
telefon için de, ilk çıkan tuşlu telefonlarda böyleydi sanırım aynı gelenek devam ediyor gibi. ama diziliş farkının nedenini bilemedim tam olarak..

  • paradoxical  (04.10.09 16:33:35)
Tamer Korugan'ın "Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi 1" adlı kitabında şöyle bahsediliyor:

- alıntı -

Telefondaki tuşlarda en üst sırada l, 2 ve 3 rakamları yer alırken bilgisayarımızda ve hesap makinemizde tam ters şekilde 7, 8 ve 9 rakamları dizilmiştir. Bu diziliş şeklinde hesap makinelerini ve bilgisayarları yapanlar, en süratli hesaplamayı esas almışlardır. Tarihi çok daha eski olan telefonun başlangıcında ise, hızlı tuşlama pek önemli kabul edilmemiştir. Ancak ev kadınları arasında yapılan bir araştırmada, telefondaki dizilişin onlara daha kolay geldiği ve daha süratli uygulayabildikleri saptanmıştır.

- /alıntı -
  • vudin  (04.10.09 20:06:21)