Volkswagen emisyon sahtekarığı

benim anlamadığım bunlar egsoz muayeneye gittiklerinde beli olmuyor mu ?
araç muayene niye var?

hileyi zaten o muayenelerde yapmışlar. araca bir yazılım yüklemişler, araç muayeneye girdiğini anlayıp emisyonunu düşürüp, sonra trafikte takılırken limitin dışına çıkıyormuş.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (26.09.15 22:04:56)
araç muayenede sınırlar dahilinde sonuç veriyor. ancak sürüş testinde ölçümde gerçek ortaya çıkıyor.

  • andy kaufman  (26.09.15 22:11:28)
vay pezevenkler!
kesin orda çalışan bir türk akıl vermiştir. almanlar bunu düşünemez.

  • Google01  (26.09.15 22:12:31)
Benim hatırladığım kadari ile egzos'a bişey sokulup gaz ölçümü yapılıyordu. Araç nasıl anlar muayene yapildiginiz? Ya da haberi eksik vermişler, sadece yazilimla yapılacak bir şey değil. Donanım da gerekmiyor mu?

  • jadle  (27.09.15 01:40:44)
@jadle tamamen sallıyorum ancak boştayken gaza basılınca fabrika değerlerinde gaz salınımı sağlanır viteste gaza basınca istediği gibi gaz salınımı yapar.
muayenede araba boştayken gaza basılıyor.

ancak fabrika değerleri için bant üzerinde araç hareket ettiriliyor, o yüzden sözlükte bir yazar gps kullanılmış olabilir gibi birşey yazmıştı ama orası pek açıklanmadı henüz okuduğum kadarıyla.
  • kuzey li  (27.09.15 01:45:53)
gps degıl,

su sekilde; emısyon ıcın arabayı dyno denen cıhaza kaldırıyorsun orda da cekis olan tekere baglıyosun. bu durumda cekis olmayan donmuyorsa araba dıyor ki aa testteyım ben emısyonu dusurmek ıcın olan katalizor mu ne ıse ona daha fazla yuklenıyor yanma ısısını fln dusuruyor.

cekissiz olan teker donuyorsa yoldayım ben dıyıp normal devam edıyor.

ozeti bu.
  • bryan fury  (27.09.15 01:50:29)
@kuzeyli, telefonlarda da var, jiroskop dediğimiz hareket algılayıcı sensör kullanılıyor olabilir. araç hareket etmeden gaza basıldığını ancak bu şekilde anlayabilir. yani hem yazılımsal hem de ufak bi donanım yardımıyla olabilir.

  • bigbadabum  (27.09.15 01:53:02)
bence de araba test de oldugunu anliyor, olay da zaten arabanin yollarda seyir halindeyken yapilan testler ile ortaya cikti. yapan da bagimsiz bir firma.

  • bonaparte  (27.09.15 01:59:28)