Duyuruda tehdit... Ne yapıyoruz?

Evet şu duyurunun sahibi:
(git: i.hizliresim.com )
lütfen o kadar mı gerizekalı görünüyoruz demiştim kendisine artık gerizekalı lafını neresinden anlamışsa...
sokakta cins kedi görünce aklına ilk gelen alıp çiftleştirmek olan şahıs.
utanmadan özelden tehdit etmiş bir de. ne yapıyoruz?

ifşa et nasıl tehdit edilirmiş göstereyim.

  • gamaflex  (26.09.15 03:18:36)
kendisinin atarlı ergen olduğunu hatırlayıp boş veriyoruz.

  • devilred  (26.09.15 03:20:00)
"aklının alamayacağı şeyler gelir başına" diyebiliyor muyuz burada yani özel mesajla birbirimize?

  • sibertenik  (26.09.15 03:21:08 ~ 03:21:15)
açtığı başlık evet kafasının bayağı farklı çalıştığını düşündürüyor bana.
ancak gayet mümkün olabilecek bir konuda niyetini dile getirmiş.
allah bilir satmayınca sorun olmadığını filan düşünüyor.

her neyse tehditi kime söyleyeceğiz?
ifşa yasak bildiğim kadarıyla.
  • sibertenik  (26.09.15 03:27:36)
vallahi herhangi bir moderatörden cevap bekliyorum, bunu bir ihbar kabul etsinler gerekli caps mevcuttur.

  • sibertenik  (26.09.15 03:38:02)
"bak laflarına dikkat seni bulup amına koyarım. Aklının alamayacağı şeyler gelir başına. Kim olduğu bilmediğin insanlara dikkatli hitap et."
oluyor mu bu? ergen deyip geçiyor muyuz?

  • sibertenik  (26.09.15 03:52:39)
aynen öyle, ciddiye alınacak bir yanı yok zira.

  • devilred  (26.09.15 04:14:35)
yahu ciddiye alınacak yanından değil...
benim hatırladığım sözlükte uçuşa geçiyorlar.
çünkü serbestçe öyle kimseyi tehdit edemezsiniz. eylemin kendisi suç yapan kişiye göre değişmez. ister ergen ol, ister ciddi ol, ister şaka yap...
  • sibertenik  (26.09.15 04:20:41)
burada hiçbir şeye geçtikleri yok işte. savcılık ya da unutma seçenekleri var sadece elinde.

  • devilred  (26.09.15 04:30:44)
ben olsam alır sözlükte nick altına girerim

  • gazozailacatmauzmani  (26.09.15 06:02:59)
yardım edeyim belki iyi niyetlidir diye cevap verdim aslında ben de ama benim de dikkatimi çeken arkadaşlardan kendisi. çok takma kafaya. kıl olduysan tehdit diye savcılığa dilekçe verebilirsin. ekran görüntüleri, nikneym bilgileri, site adı, tarih. bu bana böyle böyle dedi diye. ama boşver bence uğraşma yani.

moderatörler adalet dağıtıcı rolüyle uğraşamayacaklarından böyle şeyleri sallamıyorlar. bence de haklılar. o kendini savunsun bu kendini savunsun kim uğraşacak hak verin yani.
  • mistreated  (26.09.15 06:32:01 ~ 06:33:13)
savcılığa ver, eve yerel mahkemeden kağıt gelince babası bilgisayarı kasa monitör klavye mouse ve mousepad olarak götüne sokar zaten, kalan hayatına yozgatta trafik lambası olarak devam eder

  • mrvengeance  (26.09.15 06:57:26)
haklı olduğunuz bir taraf var mesela küfür, hakaret gibi suçlamalarla elbette başa çıkılamaz. hem göreceli olur, hem kendi düşünceme göre insanın iyi günü olur, kötü günü olur, umursamazsın, engellersin.
ama eğer bir yerde ağırlık koymak gerekiyorsa tehdit bence çizginin aşıldığı nokta. bu kadar açık bir şekilde atılan tehdit mesajı konusunda da bir yaptırım olması gerektiğini düşünüyorum.

edit: savcılığı da düşünmüyor değilim.
ama site üzerinden de bir yanıt bekliyorum.
  • sibertenik  (26.09.15 06:59:28 ~ 07:05:34)
Maaiesef savcılık. Sallamamaktan değil, bize de mesaj ifşa edemiyorsunuz hukuken. Eğer bize bile ifşa ederseniz özel konuşmaların ifşasından karşıdaki kişiye bir gram haklılık payı katmış oluyorsunuz hukuki şartlar altında; çünkü hukuki bir mecra, resmi bir kuruluş değiliz. Biz de "Görmedik ki, bakmadık ki! Kuzenim bakmış" demekten başka bir şey yapamayız. Eğer ortalıkta yazmış olsaydı "Tiz kellesini vurun" diyebilirdik ama özel mesajdan bunu diyemiyoruz. Özel mesaj ifşasının muhatabı savcılık. Benim bildiğim kısmı bu şekilde ama yine de bir toplaşalım, konuşalım, sorayım, "Abilerim, ablalarım, ne yapıyoruz" diyeyim. Belki benim bilmediğim bir kısmı vardır ya da bildiğim yanlıştır, belki kenarlardan dolaşılan kanuni boşluklu bir yanı vardır.

  • aychovsky  (26.09.15 11:20:27)
ya savcılığa vereceksin ya da mallara ekleyip geçeceksin. başka alternatifin yok.

  • sen git ben geliyorum  (26.09.15 11:26:39)
ortalıkta da yazdı ancak küfürlü cevap yazdığı duyuruyu hemen sildi. silmesine rağmen sizin de arşivlerinizde vardır şu anda diye tahmin ediyorum.
neyse anlamış bulundum işlerin nasıl ilerlediğini teşekkürler.

  • sibertenik  (26.09.15 11:40:24)
Soyle yapilsa

1. Kullanici bulunsa

2. IP engellemesi yapilsa

3. Tekrar uye olarak alinmasa

4. Kufur ve tehdit eden herkes icin bu durum gecerli olsa
  • Traveller  (26.09.15 11:58:46)
sözlükte de uçuşa geçilmiyor, o durum kalkalı belki 8-9 sene olmuştur.
özel mesajla tehdit, savcılığa bildirilir.
emaille, telefonla, smsle tehdit nasılsa, sitelerden yapılan da aynı şekilde değerlendiriliyor yani.
  • red g  (26.09.15 12:12:05)
hayir anlamadigim duyuru niye böyle hakaret iceren mesajlar atanlari ucurmuyor? bakin hakarete ugrayan kisi de sikayetci.

  • kurnaz  (26.09.15 12:13:53)
Bu arada hatırlatayım özel mesaj ifşası da suç. Eşeğin aklına karpuz kabuğu misali oldu ama bilin istedim.

  • mistreated  (26.09.15 12:22:18)
yakın zamanda bir cezalandırma vakası oldu. hatta pek tehdit bile yoktu ortada.
şu ana kadar yaptığımda şimdiye kadar suç olarak görülmüş bir şey yok bildiğim kadarıyla.
hatta buyursun gelsin onu demedim desin filan. ekran görüntüsü koymadım.
  • sibertenik  (26.09.15 12:59:16)
  • bigbadabum  (26.09.15 13:13:29 ~ 13:13:47)
Gelip hakaret edip burada halen ağlıyorsun.

1 - Gerizekalı diyerek bana hakaret ediyorsun.

2- Benim gönderdiğim mesaj için tahrik unsuru oluşturuyor.

3- Hakaret Davası için 3 Şahit yeterken , bunu sözlükte paylaşıp 3 milyon kişiyle paylaşıyorsun.

Senin hakaretini Meşru kılabilecek bir sebebin yok. Ayrıca özel mesajla da bir ton insana küfür ettiriyorsun.

Özel Mesajı paylaşma görüntünü aldım. Bu da bir suç.
  • empedokles  (26.09.15 13:35:52)
"biz buradan o kadar gerizekalı mı görünüyoruz" demiştim sana akıllı kardeşim...
bizi gerizekalı mı zannettin demiştim yani çünkü inandırıcı gelmedi ne yalan söyleyeyim 5 tane yavruya kendin bakmak üzere çiftleştirmek istediğin. (evet bir batında o kadar doğurabiliyor kediler, yyurtdışında tonla sertifikayla yapılıyor bu iş, neden yapıldığını bir düşün, bir hayvanın ne kadar metalaştığını bu sadece senin suçun da değil yanlış anlama, öyle bir metalaşmış ki bulan resmen para dolu çanta bulmuş gibi oluyor) sana gerizekalı demedim hala sana gerizekalı dediğimi mi anlıyorsun buradan...
sevindim gelişmelere.
al özel mesaj ifşa ettiğim duyuruyu bakalım. kabul etmiş oldun ben görüntü bile paylaşmadan.
  • sibertenik  (26.09.15 13:41:25)
Senin hakaret ettiğinin gerçeğini değiştirmez.

Bu konuda benim haklılık payım senden daha fazla. Burada düzgünce sorulan bir soruya gerizekalı mı görünüyorsun diye hakaretle cevap veriyorsun. Benim nasıl Anladığım önemli değil senin ne yazdığın önemli.

Sonuç : Hakaret etttin. Tahrikte bulundun. Isteseydim seni hiç dikkate almadan ithamında dolayı hakaret Davası açabilir_dim /bilirim
  • empedokles  (26.09.15 13:47:56)
gerizekalı mı görünüyorsun demiyorum ben mi sana gerizekalı görünüyorum diyorum.
sana soru soruyorum yani insanları gerizekalı yerine koyma diyorum.
gerizekalı yerine konduğumu düşünüyorum çünkü senin söylediğine inanmıyorum. onu da yanlış anlamışsın :)
sana inanmadığımı söyleyebilirim değil mi?
lütfen bana hakaret davası aç. bak lütfen diyorum.
bu arada sözlükte paylaştığımla hakaretin ne ilgisi var? bir örnek olarak bu hayvanlara nasıl bir bakış açısıyla yaklaşıldığını görsün insanlar diye koydum. sokakta gören adamın aklına alıp çiftleştirmek geliyor. sahibini bulayım değil.
dediğim gibi senin yaklaşımın bir neden değil sonuç, sadece bir örnek senin durumun, ne ilksin ne de sonsun. hatta hakkını teslim edeyim naif bir tarafın var o hayvanı alıp üstünden kimseye haber vermeden faydalanmayı da düşünebilirdin. hayvan çalıyor olabilirdin. sadece sokaktakini alıp scottish fold yetiştiriciliği işine girmek aklına geliyor. (ister doğurtup kendin bak, ister sat farketmez adı yetiştiricilik)
neyse lütfen dava aç.
  • sibertenik  (26.09.15 13:56:59)
@siberteknik, arkadaşın okuduğunu anlamakla ilgili sıkıntıları var sanırım, vaktini harcama derim.
muhtemelen türkçe dersinden sürekli kalan bir ergen:) gülüp geçmeli.

  • peggy  (26.09.15 14:11:20)
Dün akşam hakaret ettikten sonra ekran görüntüsünü Alıp konuyu sildim. Sabahta bu Başlığa yazmamam işin hukuki boyutunu araştırıp avukata danışmamdan kaynaklıydı.

Senin hakaretinden sonra seni darp etsem hastahanelik etsem bile hafifletici bir sebeptir. Sen durduk yere hakaret ediyorsun , senin kişiliğine, dini , milli değerlerine saldırıda bulunmadım.

Benden özür dilemeni bekliyorum. Yoksa sen zararlı çıkacaksın. Ben 1 zararlı çıkarsam sen 1,5 zararlı çıkarsın bu işten. Bu konuyu silip özür dilemeni bekliyorum.
  • empedokles  (26.09.15 14:13:40)
gerçekten komiksin. hakaretimi lütfen paylaş insanlarla iznim var.
yok silmiyorum :)

alttan da tehdit devam sanki nasıl zararlı çıkacakmışım merak ettim? aç işte avukatınla dava..
"lütfen gerizekalı mı görünüyoruz oradan" cümlesi için sana gerizekalı dendiğine dair davayı aç bakalım.
  • sibertenik  (26.09.15 14:16:10)
"o kadar mı gerizekalı görünüyoruz" cümlesinde sitem var, hakaret yok.

"o kadar mı gerizekalı görünüyoruz" cümlesinin karşılığında "bak laflarına dikkat seni bulup amına koyarım. Aklının alamayacağı şeyler gelir başına. Kim olduğu bilmediğin insanlara dikkatli hitap et." demişsiniz, burada ölçü yok.

bu şuna benziyor: birisi sizi dürttü diye "sen kime yumruk atıyorsun" diyorsunuz ve dürten kişiye yumruklar, tekmeler savurup sonrasında da silah çekiyorsunuz. en sonunda "ben haklıyım, kendimi savundum" diyorsunuz.

sizce bu davranış haklı mı? savunma ölçülü mü? bunu haklı/savunu sayacak bir hukuk yok üzgünüm.

halen "Senin hakaretinden sonra seni darp etsem hastahanelik etsem bile hafifletici bir sebeptir." diyorsunuz. üstelik de size bunu bir avukatın söylediğini iddia ediyorsunuz. siz olanı olduğu gibi aktardığınız halde eğer hakikaten bunu bir avukat söylediyse o avukat işi bıraksın.

biri size "gerizekalı" derse karşılığında "sensin gerizekalı" dersiniz, engellersiniz olur biter. "lütfen o kadar mı gerizekalı görünüyoruz" sözüne tepkiniz normal değil olağandışı ve de hukuka aykırı.

edit: imla, ifade düzeltme vb.
  • whimsical  (26.09.15 14:40:37 ~ 14:56:33)