Hangi Golf mantıklı?

yılda ortalama 20 bin km. şehir içi yol yapan bir sürücüyüz.

güvenlik konusunda eşdeğer donanıma sahip iki adet vw golf seçeneğimiz var:

1) 1,6 tdi comfortline (dizel) donanım olarak orta düzey bir paket ( 25 krş yaktığı söyleniyor )

2) 1,4 tsi highline (benzin)donanım olarak full paket ( 35 krş yaktığı söyleniyor )

'2' nolu benzinli full paket dizele göre 5 bin tl daha ucuz. hangisini satın alırsak kazançlı çıkarız?

Golf'ü olan varsa; bu sarfiyat değerleri ne kadar gerçekçidir?

hocam kusura bakma bunu brisi yapacak, ben yapayım bari.

tok kapı sesi olanını al.
  • hadi hadi  (08.09.15 01:10:11)
al dizel kafan rahat olsun gezersin 20bin km az değil

  • monkey  (08.09.15 01:13:16)
20.000 km yolda 1. seçenek 5000 TL yakar diğeri 7000 TL yakar bu bilgilere göre. Yani yıllık 2000 TL benzin farkı var.

Benzinli olan ilk başta ucuz, diğeri zamanla ucuzluyor. Yalnız satarken benzinli yine ucuzdan satılacak, yani aslında ilk baştaki fiyat farkı pek de önemli değil. Ben olsam 25 kr yakanı alırım eğer sadece maddi hesap yaparsan.

Full paketin içinde neler var bilmiyorum farklı olarak, donanım farkını sen düşüneceksin.

Meraktan soruyorum, tam fiyatlar ve model yılları kaç?
  • harzem  (08.09.15 01:14:45 ~ 01:15:30)
ben benzinli highline seçerdim. keyif meselesi. araba alırken ay satarken değeri olsun, ay 30 bin km yapcam 2k kâr ederim, bunları düşünmek yerine alacağım keyife bakmayı tercih ederim.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (08.09.15 01:18:01)
dsg'siz olanı al

  • cevizlikarpuz  (08.09.15 01:18:40)
2.'yi al

  • kaledekiyalnizlik  (08.09.15 01:50:13)
2.yi al lpg taktir.

  • yamuklu sucurta  (08.09.15 02:28:20)
kesinlikle 2, dizelin bakımları da daha pahalı oluyor hem benzinli olan daha dolu bi araç. değmez 3 kuruş az yakacak diye kamyon sesli bir araba kullanmaya

  • animalman  (08.09.15 07:21:53)
paran varsa yılda 2500-3000 lira koymaz diyorsan benzinli al. hem araba full paket hem traktör kullanmak zorunda kalmazsın keyif alırsın biraz.

  • t joe  (08.09.15 09:15:37)
İki aracıda (1.4 TSI, 1.6 tdi) kullanmış biri olarak ve yapacağınız km'yi düşünerek 1.6 tdi diyorum.

Öncelikle donanım olarak Comfortline ile Highline arasında öyle arayacağınız aman aman donanımların olduğunu sanmıyorum, sunroof dışında gerekirse eksik gördüğünüzü her zaman eklettirebilirsiniz.

Genellikle şu kadar kullanırım diyenler daha fazla kullanıyor ama yılda 20 bin km dizel almak için geçerli ve yeterli bir sebeptir. Satarken de dizel olduğu için karlı satacaksınız.

Dizel ile benzinlinin bakım masrafları da öyle abartıldığı kadar uçuk değil. yılda vereceğiniz en fazla 200-300 tl bakım masrafı olur.

1.6 tdi ile yakıt derdiniz olmaz, bir depo ile ne yaparım diye kasmanıza gerek olmaz. Ses konusunda ise kaput altı ses gideren keçe-bezler var en kötü ondan taktırırsınız ses derdiniz olmaz, kaldı ki öyle abartılan bir sesi yok.

Diğer taraftan 1.4 tsi o kadar da ekonomik olmuyor, turbolu olduğu için keyifli bir sürüşü var ama bastığınız zaman, agresif kullandığınız zaman iyi benzin yakaar. Şehir içinde 6.5-7 lt yakar normalde ama kullanım ve trafiğe göre bu değerler iyice yükselebilir. Sonra bir depo benzin ile şehir içi 650-750 km anca yapıp arabadan soğumayın
  • FAtE  (08.09.15 10:22:41)
hocam ilk olarak vw de highline'a ekstra para vermek bana mantıksız geliyor, iki adet sensör iki lamba vs.. onun yerine comfortline alıp sunroff, geri park kamerası, bluetooth, daha şık bir jant gibi daha işe yarar donanımlar çakmak daha mantıklı -ben öyle yaptım-

dizelde içeri gürültü gelmiyor. karşılatırma mantıksız gelebilir ama yakın zamanda yeni linea dizele bindim onun yanında içerde nerdeyse sıfır gürültü.

1.6 tdi kullanıcısı olarak son depoda 1 depo benzin ankara şehir içi 890 km gittim ortalama 5.2 lt, tabi dibinde çeyrek depodan biraz daha az kalmıştı. pek ekonomik kullanmaya kasmadım. ortalama 5-5.5 lt/100 km diyebiliriz.

tavsiyem dizel, satarken de kolay gider verdiğin fazla parayı da tamamı olmasa da geri alırsın, az yaktığın yanına kar kalır.
  • morcivert  (08.09.15 10:28:19 ~ 10:31:28)