gençler şimdi iki araç var

Biri 30binde, diğeri 100binde ama bunda panoramik cam tavan ve sunroof var, fazla olarak başka donanımları da var. Fiyatları hemen hemen aynı, aynı model. İkisi de benzinli, düz vites. Diğer şartları aynı kabul edelim. Araç sürekli kullanılmıycak, anca haftasonları, birkaç sene binmeyi düşünüyorum fazla değil. Sonra ya satar ya değiştiririm. Siz olsanız hangisini seçerdiniz?

100.000 km'nin çok olup olmadığını marka ve servis geçmişi belirler. Ona göre karar vermelisin.

  • arnold schwarzeneger  (27.07.15 11:40:32)
100bin km'de olan araç honda, toyota gibi 1milyon km'de bile motoru tık etmeyecek arabalardansa sorun değil.

marka model önmeli arnold'un dediği gibi.
  • teritori  (27.07.15 11:50:03)
İkisi de punto.

  • bigbadabum  (27.07.15 11:54:19)
30bin ve 100bin kıyaz kabul etmez. aralarında daha az fark olsa başka kritelere de bakılır fakat karşılaştırmak mantıksız.

  • nuisance  (27.07.15 12:02:43)
punto için 100.000 sıkıntılı olabilir. ama kullanım geçmişi, profili de önemli. bu konuda da güven olmuyor ki arkadaş kimseye artık. ekspertiz raporu falan aldın mı? sen ne kadar kilometre yapmayı düşünüyorsun?

  • baharat  (27.07.15 12:08:03)
Tabii ki 30 bin km olanı alırım.
Ne kadar yüksek km o kadar yüksek arıza çıkarma ihtimali. Sonuçta bir makine alıyorsunuz.

  • kayranin kedisi  (27.07.15 12:08:35)
Başını ağrıtmasa bile o km'de bir Punto'yu satmak zor olabilir. Fiat'ın ekstra donanımı bir Alman arabası kadar değer arttırmıyor zaten.

  • arnold schwarzeneger  (27.07.15 12:11:01)
Eğer punto alacak olsaydım ve tek fark cam tavanla sunroof olsaydı tabii ki 30.000 km'de olanı alırdım.

  • grgn  (27.07.15 12:19:23)
@grgn e katılıyorum. araç eğer punto ise, aksesuardan çok kilometre ve motora önem verirdim.

  • baharat  (27.07.15 12:20:53)
@baharat yaklaşık 10bin 20bin km arası kullanırım diye düşünüyorum.

  • bigbadabum  (27.07.15 12:21:15)
Eğer birkaç sene binip satmayı düşünüyorum çok zarar etmeyeyim diyorsan: -her ne kadar yazma tarzından senin 100 bin olana gönlün kaymış gibi görünse de- ben olsam 30 bin olanı seçerim.

Ama bi de şöyle bi şey var: lan üç kuruş zarar etsem bişey olmaz birkaç sene içime sine sine biner sonra da günahı neyse ona satayım dersen 100 bin olan.

Yazı tura atmayı da deneyebilirsin. Parayı havaya at zaten düşerken yazı mı gelsin tura mı gelsin istediğini iç sesin sana söyler :)))
  • fikirsiz herif  (27.07.15 12:22:52)
Ben düşük sınıflarda donanıma fazladan para verme taraftarı değilim.

30 bin km olanı seçerdim
  • turkuaz  (27.07.15 12:27:05)
Henüz karar vermedim, vw, ford da düşünüyorum. Teşekkür ederim cevaplar için.

  • bigbadabum  (27.07.15 12:38:32)
punto ise 100bin km sıkıntı.

  • teritori  (27.07.15 13:26:25)
30-50 olsa ya da 70-100 olsa daha guzel bir karsilastirma olabilirdi ama bu haliyle biraz zor bir karsilastirma.

cam tavan (acilmayan) gercekten cok gereksiz bir ozellik ama kabul edelim ki sunroof, bir o kadar muhtesem bir aksesuar. su andaki arabama kadar sunroof'um hic olmamisti ve sirf bu ozelllik icin 3-4bin lira para verenleri hic anlamiyordum ama fark ettim ki sunroof gercekten de guzel bir ozellik. ise yariyor, hele hele su temmuz-agustos sicaklarinda araba guneste kaldiysa sunroof acarak 5-10 saniye icinde arabayi komple havalandirabiliyorsunuz, cam acarak boyle bir sey yapma imkani yok.

ama yine de sirf sunroof icin 100bin km'de punto almam herhalde. daha dogrusu sahibinin nasil baktigini bilemiyoruz, mesela abimin arabasi 150bin civarinda, gozum kapali alirim. nasil baktigini biliyorum cunku.
  • co2s2  (27.07.15 13:38:17)
Sunroof bence gereksiz. Yolda giderken ses oluyor, klimanın yanında serinletme etkisinden bahsedilemez.

Klimayı açıp gideceksin işte. Sunroof bizim için bir hevesti, sırf var diye 2 kere açtık. Sonra iki araba aldık, sunroof istemedik.

Tek güzel tarafı cam olarak yukarıyı ferahlatması arkadaki yolcular için.

Neyse, her türlü 30000km'deki derim ben.
  • burfak  (27.07.15 21:36:29 ~ 21:36:51)
Puntonun tiptronik vitesini nasıl bilirsiniz?

  • bigbadabum  (27.07.15 23:17:54)