Babamın yaptığı yanlış mıydı

Babam yıllar önce Alevi bir arkadaşına (Alevi olduğunu bilmiyordu) yemekte tavşan ikram etti adam tavşan olduğunu bilmeden yedi ama öğrenince sinirlendi babamın yaptığı yanlış mıydı

teşekkürler

hayır

  • ayrıl coco  (22.07.15 19:29:49)
"aleviler için sebebi, ne kadar kaynatılırsa kaynatılsın, kanı gitmek bilmeyen tavşan etinin, kuran-ı kerim tarafından bakara/173, maide/3, nahl/115 ayetlerin deki "kan yemek haramdır" emri ile kesin bir dille yasaklanmış olmasıdır."

  • losev bagiscisi  (22.07.15 19:31:30)
tavşan yenmemesindeki sebebler
1- muaviye'nin kedisi olduğu inanışı
2-hz. ali’nin atı düldülün bir tavşan tarafından ürkütülmüş olduğu inanışı
3-tavşanın bazı uzuvlarının yenmesi yasak olan hayvanlara benzemesi ( kulakları eşeğe , burnu fareye ,kuyruğu domuza, bacakları kediye , ayakları köpeğe , bıyıkları kediye
4-muaviye ve yezitin ruhunun tavşan donuna bürünmüş olması inanışı
5-tavşanın kadın gibi adet görmesi
  • losev bagiscisi  (22.07.15 19:32:22)
E bilmiyormus. Hos degil ama kasitli bir hareket yok sonucta. Ben de alevilerin tavsan yemedigini bilmiyordum mesela. Yalniz alevi olsun olmasin, tavsan her gun yenen bir sey degil, yani nispeten degisik bir sey. sirf bu sebepten bile soyler insan.

  • fortisvita  (22.07.15 20:01:16)
alevi olduğunu bilmediği için yanlış değil sonuçta kasıt yok.

  • kuzey li  (22.07.15 20:05:56)
yemekte tavşan mı vardı öylesine? o da ilginçmiş..

  • marstangelenkiz  (22.07.15 20:19:37)
Doğruydu.

  • bigbadabum  (22.07.15 20:43:32)