[]

Orhan Pamuk'un hangi kitabı?

Merhabalar!
Elimde hemen hemen tüm kitapları var Orhan Pamuk'un ve uzuun bir yolculuk var önümde. Hangisini okumalıyım acaba? Daha önce hiçbir kitabını okumadım. Fikir verir mi bilmem, Hakan Günday ve Emrah Serbes'i severim, tüm kitaplarını okudum. 
hakan günday ve emrah serbes'in orhan pamuk'la ne alakası var ya... o ikisini seviyosan muhtemelen orhan pamuk'u sevmezsin.

neyse ben sessiz ev ya da kafamda bir tuhaflık'ı önereyim, en kolay okunan kitapları bunlardır.
 • littlejack  (21.07.15 22:47:25) 
kafamda bir tuhaflık


 • fasulyek  (21.07.15 22:48:58) 
yeni hayat.


 • zvonimir  (21.07.15 22:53:07) 
Hakan Günday ve Emrah Serbes'in Orhan Pamuk'tan çoook farklı kulvarlarda olduğunu belirteyim önce.

Orhan Pamuk yayım sırasına göre okunması gereken bir yazar. Aksi takdirde alman gerekeni alamazsın yapıtlarından. Çünkü önceki yapıtlarıyla metinlerarasılık kurar. Sen şimdi Kafamda Bir Tuhaflık'ı okursan "Ahmet Işıkçı kim lan?" diye düşünebilirsin. Sessiz Ev'i okumadan Beyaz Kale'yi okursan "Faruk kim ola?" diye soracaksın kendine.

Bu yüzden Cevdet Bey ve Oğulları ile başla. Sonra sırayla Sessiz Ev, Beyaz Kale ile devam et, yayım sırasına göre işte. Gidip Yeni Hayat'tan, Kara Kitap'tan başlama.
 • mutlusismankedi2015  (21.07.15 22:59:42) 
Bence önce istanbul u oku seversen sırasıyla okursun, çünkü kitaplarda ortak karakterlerden bahsediyor.
İstanbul kendi hayatını anlatıyor. Nostaljisi, eski istanbul hayatı, doğu batı sentezi ortak noktalardan birkaçı. Bazı diğer kitapları da zaten aynı eksende dönüyor.

 • bigbadabum  (21.07.15 23:08:53) 
En güzeli yazma sırasına göre okuman; cevdet bey ve oğulları, sessiz ev, beyaz kale... kafamda bir tuhaflık.


 • hozermd  (21.07.15 23:13:12) 
bunca cevap arasında nasıl olmaz yahu?!

'kara kitap' tabii ki.

sonuna kadar kara kitap.
 • mermize  (21.07.15 23:32:30) 
Başlangıç için istanbulu tavsiye edebilirim ben de. Gayet güzel sıkmayan akıcı bir kitaptır.


 • the reci  (22.07.15 00:07:34) 
en ince kitabı okuyup beğenmezsen bende olmayan kitaplarını bana verebilirisin.


 • aithra  (22.07.15 00:07:56) 
Benim Adım Kırmızı'ya veriyorum oyumu.


 • iamelf  (22.07.15 00:11:27) 
Masumiyet müzesi diyorum ben


 • kucukarabalikk  (22.07.15 02:19:01) 
emrah serbes filan gibi tipleri seviyorsan işin zor. orhan pamuk yer yer zorlayabilir seni.

kara kitap ağırdır. ondan sakın başlama.

beyaz kale ya da kafamda bir tuhaflık ile başla.
 • mea maxima culpa  (22.07.15 03:01:05) 
Yeni hayatla başladım ve gayet anlasilirdi sen milleti hiç dinleme. Hangisinden baslamak istiyosan onu al eline ve oku. Siralama falan fatketmez


 • zarpandi t  (22.07.15 14:10:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.