ilk buluşmada bey mi abi mi?

selam dostlar.

daha önce hiç tanışmadığınız fakat çalışmak istediğiniz dev bir şirketin yönetim kadrosunda olup aynı zamanda hemşehriniz olan çok sıcak kanlı olduğu söylenen bir adama ilk buluşmada nasıl hitap eder ve nasıl/neler konuşursunuz.

memlekette gayet dost meclisi bir ortam da tanışılacak.

abi.

  • devilred  (19.07.15 02:06:22)
Hitapsız sizi bizli bir şekilde konuşmakta fayda var. Tanımadığım birine hemen abi demem.

  • cok iyi yol  (19.07.15 02:11:50)
bey dersin.

  • bigbadabum  (19.07.15 02:16:16)
bey de derim. eğer herkese karşı öyleyse "bu kadar resmi olmayalım" falan diyebilir.

  • simbolmina  (19.07.15 02:19:18)
bey derdim. nasıl/neler konuşulacağı konusunda ortak nokta olan memleketten gidilebilir ama fazla hemşericilik de itici gelebilir dev bir şirketin yönetimindeki adama.

  • whimsical  (19.07.15 02:27:24 ~ 02:34:18)
"memlekette gayet dost meclisi bir ortam da tanışılacak."

neden bey desin ki?
  • devilred  (19.07.15 02:27:26)
bey de. o zaten düzeltir. "ne beyi, rahat ol" der. ha yok düzeltmezse de doğru seçim yaptığını anlarsın.

direkt abi dersen adam rahatsız olabilir belli etmese de. ki türk insanındaki feci sulandırma muhabbetini bilen herkes arada bir saygı çizgisi olmasını ister.
  • sen git ben geliyorum  (19.07.15 02:35:26)
Burdan ne desek diyelim, hem bey hem abi diyeceksin gibi geldi. Beyle başla, samimiyetine göre abi de diycem ama yanınızda tanıdıklar da olacaksa onlar ne diyosa onu de. Abi gibi yani.

  • otonom  (19.07.15 02:37:27)
duruma göre değişir o.

  • gokhan atestepe  (19.07.15 03:10:01)
Sen "bey" de, denilen gibi biriyse o sana soyler zaten bey'e gerek yok, abi de rahat ol vs diye.

  • xenophobe  (19.07.15 04:08:55)
bi insanla konuşurken sürekli ismi söylenmez ki. her cümlenin başında X bey doğru diyorsunuz, X bey şu konuda çok haklısınız gibi konuşmayacaksın sonuçta. siz demen kafidir. hatta hiç beyi abiyi de karıştırma.

  • lamneth  (19.07.15 10:47:29)
Bey deme bence. Henüz çalışmıyorsun bişey yapmıyorsun. Sizli bizli takılınabilir. Diğerleri ne diyorsa sen de onu kullanırsın çok gerektiğinde de.

  • phoenixboy  (19.07.15 11:27:39)
beybi.

bey diyeceksin tabi. zamanla abi olur.
  • antikadimag  (19.07.15 12:13:07)
şimdi abi de, bey demeni gerektirecek taşaklı resmi ortamlarda abi'den beye geçmekte sorun yaşamazsın, kimse garip karşılamayacaktır çünkü o ortamda adama zaten herkes bey diyodur.
ama daha ilk samimi ortama bey'le girersen sonra daha samimi ortamlarda gereksiz samimiyetsizlik bile hissetsen utanıp abi diyemezsin bidaha.

hani diyolar ya samimi olursanız adam sana zaten söyler "ne beyi yav" diye. bazen sırf bey demenden ötürü adam "ne beyi yav" diyecek kadar samimi olamıyor. bey demenle sikiyorsun ilişkinizi.

not: kendimden yola çıkarak tecrübelerime binaen yazdım fakat az çok hatırladığım gaddarıyla sen kendini sevdiricek bi tipsin heralde he? öyleysen bey de desen o samimiyeti gerektiği ölçüde ilerletirsin zaten zamanla.. kasmaya gerek yok:)
  • klar  (19.07.15 12:33:11 ~ 12:34:55)