Motosikleti düşük vites - yüksek devir kullanmak

Zararları nedir ve olası faydaları nedir?

yüksek devirden kasıt redline değil
örneğin şöyle bir kadranda hep redline'da olmasa bile 13-15bin arasında gitmek

www.latestbikesinfo.com

Motosiklet en iyi torkunu toplam çevirdiği devirin yarısının bin fazlasında verir. 12bin se örneğin max deviri 7 binde sürüldüğünde gaz açma ve kapamaya en iyi tepkisini verir. Özellikle 3 viteste gidip redline a dayıyosan ibreyi sıkıntı yaratabilir. Zaten gerek de yok buna.

  • fuzuli  (01.07.15 09:30:47)
yakit tuketimini arttirir. motorun daha cabuk yipranmasini saglar. yuksek devirli spor motorlarin dusuk devirli cruiserlara gore daha erken yipranmasi bu sebepten.

faydasi var mi bilmiyorum ama daha zevkli yuksek devirde kullanmak.
  • nawres  (01.07.15 09:32:12)
Özellikle 3. viteste derken yanlışlık olmuş. Örnekti o. Herhangi bir viteste de aynı şey geçerli. Mobil olduğu için düzeltemedim yenisini yazdım.

  • fuzuli  (01.07.15 09:32:16)
@nawres

hocam çabuk yıpranmasını sağlar demişsin ama sonuçta
motor o devir'e çıkabiliyorsa bırak çıksın.
neden yıpratıyor ki motoru?
  • losev bagiscisi  (01.07.15 10:01:08)
her parca asinir, yipranir. Rolantide bile. Sen rolantinin yaklasik 10 kati devir ceviriyosun. cok devir demek cok yanma demek, bu da cok isinma demek. fazla isininca da parcar genlesecegi icin asinma artar. Yag vizkozitesini tam anlamiyla koruyamaz. Asinmayi yipranmayi sen hayal et iste. Cok kisa km lerde kol cikarmak, yatak sarmak yani motoru eline almak mumkun.

  • icim urperiyor  (01.07.15 10:10:56)
motor en dusuk devirde de kullanilsa bile asinir zamanla, yipranir.

yipranma yipranmama gibi bir ayrim yok, yipranma suresi degisir kullanim sekliyle.
  • nawres  (01.07.15 11:34:04)