esimin ailesi eve birakma meselesi

esimle evlenmeden once istanbul da ayri yakalarda oturuyorduk. bazen ailesiyle bir yerlere gittiginde mesafe ve saat farketmeksizin goturup getiriyordum. bize geldiklerinde toplu tasimadan indikleri yerden aliyordum. evlenince ayni yakaya tasindik aramizda 4-5 km mesafe var. ilk defa bize gelecekler caddelerinden otobus geciyor bi sekilde binip gelebilirler ama esim direkt alir gelirsin dedi. hadi sadece ilk defa icin olsa neyse diyecegim ama biliyorum ki bu aliskanlik halini alacak. gelecekleri her zaman gidip alip tekrar geri birakmam gerekecek. gece birakmaya eyvallah. vesait olmaz taksiye de para vermesinler falan ama toplu tasima imkanlari varken surekli al birak al birak tuhaf geliyor bana. sair zamanlarfa bir yerden bisey alma, esya tasima veya daha acil durumlarda zaten yardimci oluyorum

simdi esime kendileri gelebilirler zaman ve vesait sorunlari yok diye. hemen alinacak ve surat yapacak biliyorum. annesi de oyle. evlendikten sonra degistin mevzusu donecek ama aslinda degisen hic bisey yok. benim mantigima gore zaman aciliyet, mesafe, onlari zorlayacak saat ve dis sartlar gibi sikintili durumlar disinda kendileri gelsinler diye dusunuyorum.

konustugumda esim kizip sen zahmet etme arabayla ben alirim falan da diyebilir. ama mesele benim veya onun gidip almasi degil. koskoca insanlarin kendilerinin yapabilecekleri bir isi yapmalari. yasli da degiller bu arada 40-50 li yaslardalar.

sizce ne yapayim ne onerirsiniz? isi bastan saglam tutmak istiyorum.

al

  • jamswety  (27.06.15 15:25:39)
mobilde duzenleyemedim ekleme yapayim. evlenmeden once bizim oldugumuz yakaya geldiklerinde yardimci oluyordum. kendi yakalarinda cok ozel durumlar disinda kendileri hallediyorlardi.

  • novotni  (27.06.15 15:27:01)
alma

  • safseven  (27.06.15 15:27:34)
başka derdin mi yok abi allah aşkına. 4 km yol dediğin arabayla gidiş geliş 15 dakika sürer. destan yazmışsın resmen. git al sırmaların mı dökülür. 15 dakika onlara ayıramıyor musun?

  • bakisimsizdeve  (27.06.15 15:27:36)
50 kere alırsın iyi olmazsın ama 1 kere almazsan kötü olursun.

  • feodal moruk  (27.06.15 15:28:39)
"alır gelirsin" yaklaşımı hoş olmamış. daha usturuplu bi şekilde söylediyse bu cümleyi es geçebilirsin.

diğer yandan gidip alma yükümlülüğün yok elbet. diğer yandan yeni evli çifti haftasonu günü ziyaret etmek de makul değil.

fakat başka bir sorun var sanki, sen zaten daha önce alıştırmışsın gibime geliyor. yani şimdi işi baştan sıkı tutayım diyebilmek için geç olmuş sanki. geç derken, tabii ki yine oturtulabilir bu sistem ama tripsiz şekilde çözülebilmesi noktasını biraz geçmiş gibi.
  • cevap botu  (27.06.15 15:29:19)
ha bu arada annem onlardan 10 kat daha az binmistir arabaya. kendisi hep toplu tasima kullanir bir kez bile beni suradan gel al demedi.

  • novotni  (27.06.15 15:29:27)
ya git al be kardeşim

  • banabirmasalanlatbaba  (27.06.15 15:31:12)
bence gidip alman uygun olanı. kendi annen baban olsa otobüse binip gelsinler yea diyerek evde bekler misin ? ben yapmazdım

  • nucleon  (27.06.15 15:32:05)
bence de al. istanbulda toplu taşımaların hali ortada.

  • shotgunwoman  (27.06.15 15:33:58)
aslinda burada beni dusunduren mesele annesinin tavri. onceden bile alakasiz durumlarda damadim bizi alir ordan falan gibi emrivaki tavirlari oldugunda esim araya girip "cocuk erken kalkiyor anne biz gideriz baska sekilde" gibisinden uyardigi zamanlar oldu.

  • novotni  (27.06.15 15:35:38)
Bununla suclanmak istemiyorsun ama evlenince tavrın değişmiş bence.

  • manuel mandalina  (27.06.15 15:43:43)
en son söylediğinize göre annesi özellikle yapıyor olabilir. tabii aynı zamanda toplu taşıma zor geliyor da olabilir. çözümü yok aslında tartışırsınız. tartışınca eşinizin annesi eşinize sizi şikayet eder ve ister istemez annesinin söylediklerinin etkisi altında kalabilir eşiniz. o yüzden yapacak bir şey yok, almalısınız.

  • seyahat defterim  (27.06.15 15:44:17)
"kendileri gelebilirler, zaman ve vesait sorunları yok" demen terbiyesizlik olarak algılanır ki 15 dakikanı alacak bir iş için bunları söylemen bence de öyle. toplu taşımada yolculuk 25 yaşımdaki haliyle bana bile zor geliyorken belli bir yaşın üstündekilere nasıldır kim bilir. karşıdaki aile zaman zaman sana zahmet etmemeni söyleyecektir.

ha amacın ziyaret sıklıklarını azaltmaksa bunun için başka bir yol aramanı öneririm.
  • zgrydn  (27.06.15 15:49:03 ~ 15:49:54)
ilk kez geliyorlarsa adresi de bilmiyorlardır, üstelik yeni evinize ilk kez gelecekler, gidip alman çok normal.
alışkanlık olur diye korkmana gerek yok, alışkanlık olması kontrolü sana verir, çat kapı çıkıp çıkıp gelmezler.

  • lily briscoe  (27.06.15 15:49:49)
yakınmış yahu, bence sana naz yapıyorlar ailece :) Nazı çekerim dersen sen bilirsin.

  • cy7  (27.06.15 15:55:31)
4 kmlik yol için yarım sayfa yazmışsın. değişmedim diyorsun ama değişmişsin, annemden çok arabama bindi diye şimdiden içine oturmuş, çok içten pazarlıklı birisin bence.

  • kuzey li  (27.06.15 16:24:00)
Herkesin dediği gibi bence de değişmişsin. Ya da hep böyleydin. Kusura bakma ama bence senin kadar geçimsiz insanlar evlenmemeli. bu yazıyı yazana kadar 10 kere alırdın.

  • cinayet saati  (27.06.15 16:39:31)
Kendini anneni alırdın. Git al.

  • widee  (27.06.15 16:54:53)
Annesinin ve eşinin tavrı seni tetikleyen, bence şimdilik al gürültü çıkarma ama eşine uygun bi vakitte emrivakilerden vazgeçmesini söyle

Damat bizi alır ne hem, mesafeyi koru di mi bi kibar ol, oğlum işin var mı sana da böyle döküntülü iş yaptırıyoruz kusurumuza bakma de, bi rica et
Tatlı dilin yaptıramayacağı mı var

Kaynanayı ben sevmedim
  • cecilia  (27.06.15 16:56:28)
Yerinde olmak istemezdim.
Eşin alıngan, zamanında ona o kozu sen vermişsin. Alıngan davrandığında tepkini belli etmiş olsaydın, sana öyle naz niyaz yapamazdı.
Artık ok yaydan çıkmış. Yapacak bir şey yok, yolun bu yol. Eğ başını. Yürü...
  • Rumble in the Jungle  (27.06.15 17:00:14)
Allah eşine sabır versin. İki dakikalık yolu bu kadar büyüten biriyle bi ömür zor geçer be gülüm.

  • teknikekip  (27.06.15 17:06:58)
alma, alırsan ibnesin

  • mrvengeance  (27.06.15 17:22:24)
40 ve 50 yaşlarında ve sen alıyorsun! Lanet olsun ben niye böyle birini bulamıyorum. Ya bu Türk kızlarının annesi babasıyalıda mı büyüyor,özel şoförleri mi var nedendir bu başkalarını şoför olarak görme olayı. Ben seni tutuyorum! Türk kızlarının bu takıntılarını duydukça ecnebi yengeme saygım daha da çok artıyor.

  • geçerkenugradım  (27.06.15 18:06:33)
Hocam öncelikle şu hanımdan talimat listesi alma modundan kurtul bence. Romantik sit-com tipi evliliğe dönmesin iş.

  • arnold schwarzeneger  (27.06.15 19:46:42)
Arabayı sat,kesin çözüm

  • gelirseikimize  (28.06.15 04:17:53)
"alır gelirsin" dedi. Sırf şu cümle için şuraya destan yazabilirim. Buradaki emrivaki o kadar derin sonuçlar doğurur ki; bunu sana anlatmamın mümkünatı yok. Ayrıca;

50 kere alırsın iyi olmazsın ama 1 kere almazsan kötü olursun +1

Yahu şu eşlerinizin kölesi, ayakçısı olmaktan vazgeçin artık. Bir duruşunuz olsun. Kadınlar erkekleri ayak işlerinde kullanmayı severler, evlenseler bile, özellikle kendi ailerinin işlerinde. Bunu yaşadığım binlerce yaşadığım tecrübeye dayanarak söylüyorum. Baştan işi sıkı tut, bu seferlik al, hatta geç saatlerde olursa bırakırsın. Fakat bu iş ayak işine dönüşüyorsa kullanılıyorsun demektir. Bunu da kendine yedirebiliyorsan zaten bu yazdıklarımı hiç okumadın.
  • gece pariltisi  (28.06.15 04:29:38)