60fps film

artık yayınlanmaya başlamadı mı bunlar? neden malum sitelerde bulamıyorum, bence 60 fps filmin zamanı geldi. ne dersiniz?

60 fps çekilmedikten sonra yayınlanmasının imkanı yok takdir edersin ki, sinema filmleri 24fps çekiliyor.

  • diabolus79  (18.06.15 03:22:12)
daha 48 fps bile sadece hobbit çekildi diye biliyorum.

  • king lizard  (18.06.15 03:26:43)
niye çekilemiyor bu kadar güzel bir teknoloji varken? elimizdeki iphone bile 240 fps çekerken?

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (18.06.15 03:38:22)
Sinema endustrisinin standarti 24 fpsdir. Isteseler 60 da yaparlar 120 de nitekim prof makineler bunlari rahatca yapar ama 24p cekilmeye dvm ediyor.

  • halitkin  (18.06.15 03:48:17)
bir de hobbite bile 48 fps diye "ya çok gerçekçi, hiç film gibi değil, belgesel gibi" diye saçma eleştiriler geldi. o yüzden 60 fps'ye geçmek biraz zor gözüküyor.

  • king lizard  (18.06.15 04:07:25)
zamanı geldi mi? niye? ha evet hollywood çok hareketli aksiyon sahneleri çekiyor motion blurdan kurtulup daha net görebilsek iyi olabilir ama genel olarak şu izlediğimiz dizileri filmleri 48 kare de çeksek 60 kare de çeksek pek bi fark olmaz. Ki motion blur genelde istenen bir şeydir kameralara özel olarak 24p modu falan konulur.. Hobbit bunu kırmaya çalıştı ama pek beğenilmedi.

telefon 240fps çekiyor dediğin, e red dragon vs zaten gayet iyi frame rate'lere ulaşabiliyor ama yavaş çekim için kullanırsan kullanıyorsun. Yoksa mesela saniyede 120 kare çekip 120 kare izlemiyorsun, onu 24/25 kare izlediğinde yavaş çekim olmuş oluyor.

edit: kare sayısından çok çözünürlük ve renk aralığı önemli. Yeni dijital kameralarda hayvan gibi renk aralığı var ve 5k 6k gibi çözünürlüklerle aşırı net çekebiliyorsun. (ki çoğu görüntü yönetmeni bunu tercih etmiyor! Hayk Kirakosyan "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü" filmini çekerken red'in önüne mist filtleri koyup görüntüyü yumuşatmaya çalıştığını söylemişti) ha sinemada izlemezsek torrentten indirdiğimiz şeyin bitrate'i azıcık olduğu için emekleri de göremiyoruz o da ayrı konu.
  • rodriguez2  (18.06.15 04:27:01 ~ 04:32:02)
insan gözü zaten o aradaki farkı çok detaylı ayırt edemeyecektir. yüksek fps çekimleri diğer cevaplarda da belirtildiği gibi slow motion görüntüler elde etmek için kullanılıyor esasen, yoksa sana 60fps bir film izletseler "oha neydi o öyle yaa 60 fps, mükemmelmiş babaa!" diyebileceğin bir şey yaşamayacaksın.

  • loveinaflipbook  (18.06.15 08:12:42)
Svp kullanıyorum ben. Onun dışında tom cruse un bilim kurgu filmi vardı son çıkan.onun 60fps versiyonu var

  • nucleon  (18.06.15 09:19:12)
@scent of a pastrami

yalnız 24 fps ile 60 fps arasında en azından benim gözümün ayırt edebildiği inanılmaz bir fark var.
  • king lizard  (18.06.15 09:48:48)
60fps ile 24 fps'yi insan gözü ayıramaz diyenler cahil console peasant'ları.

ek bilgi: filmlerin çoğu zaten 60fps'de çekiliyor ama 24 fps'e düşürülüyor, motion blur ekleniyor vs.
  • esenboga  (18.06.15 09:49:15)
60 fps ile 24 fps gayet ayirt edilebiliyor ayrica.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (18.06.15 15:04:39)
şurada da var açıklaması

www.explainxkcd.com:_HDTV

özetle; 24fps'lik sinema bir çeşit skeuomorphism. eskiden teknolojik olarak çekilemiyordu. 60fps ise ilk olarak kişisel camcorder'larda falan yaygınlaştı. sinema endüstrisi daha yıllar önce grup araştırmalarında falan 60fps'in insanlar tarafından fake olarak algılandığını görüyor ve 24fps'te devam ediyor.

evimdeki bilgisayar 60fps 4k görüntü verirken filmlerin 24fps'te çekildiğini ileri sürmek sadece cahillik. (film özel olarak 24fps'lik eski bir kamerayla çekilmediyse)

bi de bu konuda reddit gaming ve pcmasterrace wikilerinde falan epey açıklama yapıldı.
  • esenboga  (18.06.15 15:55:09 ~ 15:57:37)
arkadaşlar bilgisayarda ekran kartının-işlemcinin render ettiği 60fps 4k grafiklerle filmi karşılaştırmayın lütfen. Bilgisayarda gücü yetiyorsa 1000fps 8k görüntü de üretirsin. Oyunlarda 60fps olayının dayanağı 60hz monitörde her kareyi tam olarak görebilmektir, şimdi 144hz olanlar çıkıyor 144fps oynayabilecek hale gelirsek o standart olabilir.

Fakat filmde buyrun şu an çoğu hollywood filminin çekildiği kamera red dragon (ya da arri alexa ve amira'ya bakın) genel standartlar şunlar: 23.98, 24, 25, 29.97, 47.96, 48, 50, 59.94 fps.

48fps çekip sonra 24e düşürüp yayınlamak bir seçenek(6k çekip 2k-4k yayınlayabileceğiniz gibi) fakat bunların hepsi para! Transformers'ta filmin 4k çekilip çoğu efektin 2k renderlandığını okumuştum. Çünkü diğer türlü işlemci yükü-render süresi deli gibi artıyor. Aynı şey kare sayısı için de geçerli! 2k 24 kare renderlamak mı 48 kare renderlamak mı? ve ikisi de 1 saniyede gösteriliyor?! ayrıca rotoscoping gibi daha manuel işleri düşündüğünüzde resmen para kaybı.(dosya boyutları-depolama-yedekleme de çok büyük masraf ve problem.) O yüzden evet, filmler 24 kare çekiliyor ama tercih meselesidir. "Filmin tamamı 60 kare çekiliyor" gibi bir şey yok, filmin tamamı 24 diye de bir şey yok(ama geneli böyle). Genelde aksiyon sahnelerini daha yüksek shutter speed ve frame rate ile çekerler bu kurguda da yavaş çekim vb oyunlara olanak sağlar.

edit: Kingsman: The Secret Service filminin kamera arkası. Daha açılışta monitörlerde sol üstte ne yazıyor birisi okuyabilir mi? 24fps çekildiğini ileri süren cahil bir youtube videosu bu.
www.youtube.com
  • rodriguez2  (18.06.15 16:48:13 ~ 17:20:28)
al bak detay veriyorum sana;

www.youtube.com

bunu bi izle önce, sonra şunu oku ;

www.forbes.com
  • nucleon  (09.08.15 02:16:21)