Niçin çocuk yapıyorsunuz?

Soru başlıktadır. Soruyu ciddi olarak soruyorum.

- Annem, babam istedi diye
- bıdı bıdı ayaklarını sevmek istiyorum diye
- soyadımın ve neslimin devamı için
- rte istiyor diye
- herkes yapıyordu biz de özendik
- bir tane yaptık o da kazaylan oldu
- vs.

Her erkek baba olmak istemez ama her kadin anne olmak ister. Niyesi yok bence.

  • duyurumvar  (13.06.15 12:47:38)
tabbi ki herkese göre değişir

  • iiiiiiiiiiii  (13.06.15 12:53:55)
Yolun yarısına gelmiş bir kadın olarak; kendimi hiç şimdi olduğu kadar anaç hissetmemiştim. Eskiden de kedi besledim ama o zaman çok küçüktüm. Şu an kedilerime bebek gibi bakıyorum. Çocuğum olmadığı için hayatımın merkezine kedileri koydum. Çocuğum olsa aklımı kaçırırım herhalde sevgiden. İmkanım olsa kedilerimi emzireceğim o vaziyetteyim. Çok acaip hareketlenmeler var bende. Evlilik hiç bu kadar sevimli gözükmemişti. Şu an imkanım olsa( sevdiğim, aşık olduğum ) hemen evlenip sevdiğim adamdan çocuk yaparım. Kocamı bile emziririm. Kucağıma bebeğimi almak için sabırsızlıktan ölüyorum resmen. Geç olsa da önümüzdeki bir 5 sene daha umudumu kaybetmeyeceğim.

  • Hersheys  (13.06.15 12:56:20)
Bir kısmı ucuz işgücü yetiştirmek için yapıyor, hiç şüphem yok bu konuda.

  • christopher nolan  (13.06.15 13:10:09)
üremek için. senin saydıkların arasında en çok 3'üncü maddeye tekabül ediyor sanırım bu da.

bu da en doğal istek.
  • mermize  (13.06.15 13:10:25 ~ 13:12:09)
çünkü her çocuk muazzam bir potansiyel demektir. kimin çocuğu bir tesla olacak bilemezsin, belki de seninki olacak. ayrıca insan neslini devam ettirmek için üzerime düşeni yapmam gerekiyor. sadece çocuk yapmak değil, ahlaklı şekilde yetiştirip dünya mirasına katkıda bulunmam gerekiyor. çünkü tek başıma hiç bir şey yapamadım. bir şey icat edemedim. insanlara yeni fikirler katamadım. benim gibi standart insanlar için dünyaya katkıda bulunmanın tek ve kesin yolu güzel evlatlar yetiştirmektir.

  • icim urperiyor  (13.06.15 13:11:31)
sorunun muhatabı olmayan biri olarak, kimi değerli, kimi değersiz çok sayıda neden sayılabilir.

öncelikle sevgi, birçok insan hayatı boyunca yeteri kadar sevmiyor ve sevilmiyor.en azından belli bir yaşa kadar koşulsuz sevgi besleyebileceğiniz birinin var olması tatmin edici bir sebep.
toplum baskısı, "çocuk var mı" sorusuna evet diyebilmek.
meşguliyet bulma, boşluğu doldurma, çalışmayan kadın akşama kadar ne yapacak?
aşkımızın meyvesi meselesi, seni o kadar çok seviyorum ki çocuk yapmazsam ölürüm!
gurur duyulacak bir insan yetiştirme arzusu.
nüfus artırma.çok insan, çok güç.
kötü giden ilişkiyi kurtarma çabası.-tamamen saçmalık-
işgücü. 1 çocuk x lira, 10 çocuk 10x lira.
bir insanın var olmasına vesile olma isteği. "anne" "baba" olmak.
  • harvey  (13.06.15 13:21:24)
@hersheys, haha kocanı bile emziresin mi var :)) bi arkadaşım da böyle diyordu, çok çocuk istiyordu karmaşık duygular haha :)
işte aranan cevap burda aslında kadınların içinden gelen bir şey.
Çoğu çift olması gerekenin bu olduğunu düşündüğü için yapıyor, bi kısmı çocuk sevdiği için bence.
  • bigbadabum  (13.06.15 13:47:03)
Bu sorunun cevabını ben de cok merak ediyorum. Çocukları çok seviyorum, başkalarına ait oldukları sürece.
Bence büyük bir çoğunluğu "ne zaman aileye yeni bir üye geliyor ehehehe?! sorusundan bıktıkları için yapıyorlar.

  • Selektivite  (13.06.15 14:09:51)
Neslin devamı ve gerçekten isteme dürtüleri ile yapanlar var. Bunlar bilinçli.

Ama türkiyede eğitim durumu farketmeksizin "aile çocuksuz olmaz ki" kafasında yapıyor çok büyük bir kesim. Zorunluluk olarak düşünüyorlar yani. öehh. Yazarken daraldı içim.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (13.06.15 14:18:05)
kafası karışık bir kadın olarak lehte ve aleyhte argümanlarım:

lehte:
-içimdeki 'challenge accepted' diyen tip,
-bir canlıyı büyütebilecek biyolojik yapıyı ve o sürecin verdiği hissi merak etmem,
-kafamdaki 'sonuçta hepimiz birer hayvanız, çocuk doğurmak da bu döngünün parçası. bu kadar büyütülecek bir şey yok, doğumu da ölümü de çok abartıyoruz' diyen ses.
-bir bebeğin bir bireye dönüşmesini, gelişimini adım adım izlemenin, ve buna bolca katkıda bulunabilmenin heyecan vermesi,
-yaptıkların değil yapmadıkların için pişman olmanın çok berbat bir his olması.
-sadece kendi egosu için yaşayan biri olmamak. paylaşmak.

aleyhte:
-içimdeki 'yoo dostum' diyen tip,
-sağlık konusunda olumsuzluk yaşanması korkusu,
-gerekirse o çocuğu kimseden destek almadan yetiştirebilecek olmanın gerekliliği ve sorumluluğu,
-acaba hazır mıyım, ya değilsem, çocuğuma iyi bir örnek olabilecek miyim düşüncesi,
-daha ben yapmak istediğim her şeyi yapmadım, çocuk sahibi olursam mutsuz olur muyum düşüncesi.
  • lily briscoe  (13.06.15 16:01:20)
"çocuk yapanların yapma nedeni hayat amaçlarının olmaması."

k bakma birader ama resmen guldum.
--

sorun yanlis.
cocuk yapmayanlar, neden yapmiyor diye sormaliydin. normal olan cocuk yapmak, bunun icin bir nedene ihtiyac yok.
  • sage  (13.06.15 23:42:17)