kadın duyurucular evlenirken kımızı kurdele

bağlar mısınız nedeni ne olursa olsun ya da bağladınız mı neden?

hayır.

  • instant crush  (04.06.15 18:53:43)
Kirmizi kurdela mi kalmis

  • Domuz  (04.06.15 18:54:45)
Hayır

  • immortal  (04.06.15 18:56:52)
evli değilim
evliliğe dair bişey planladığım yok
onu abi/kardeş bağlıyor bizde ve düğün yaparsam muhtemelen bağlanır, çok takılmam herhalde.
bu arada
1-ne ıyyy ne banal adetler bunlar bööyk insanıyım ne de gereksiz örf adet anane insanıyım, arada bir yerdeyim.
2- bekaretin çok da dillendirilmediği (ama milliyetçi muhafazarlıktan da ölen) bir ortamda yetiştim bizde o kuşağa gayret kuşağı deniyor ve daha çok genç çiftin sağlıklı çocukları olsun, gibi bir niyetle bağlanıyor. paket ettik veriyoruz gibi değil.
not: hiç bi cevabı görmediydim :))
kırmızı kurdele mi kalmış diyen arkadaşları da anadoluya beklerim.
  • niye ama  (04.06.15 18:57:08 ~ 18:58:02)
bağlamam.

birincisi kırmızı kurdela benim bildiğim "gelin bakire" anlamına geliyor ve bu yüzden benim bağlamam zaten manasız olur; ama bekareti de bu şekilde elaleme duyurma merakı itici.

ikincisi kurdela hediye paketine bağlanır, gelini paketlemeye ne gerek var?

üçüncüsü beyaz gelinlik üzerinde kırmızı kurdela çok zevksiz duruyor. hayal edince bile gözlerim acıyor.

gelinliğe -mesaj kaygısı gütmeden- gülkurusu/lila kurdela filan bağlıyorlar, o güzel oluyor. gelinliğe neşe katıyor. hoşuma gidiyor.
  • whimsical  (04.06.15 18:57:34 ~ 18:58:26)
asla, hatta kuzenime takmaya calıstılar gecen sene cıkarttım.

  • art vandaley  (04.06.15 18:58:36)
Bağlarım

  • gossipgirl  (04.06.15 18:59:28)
Asla. Kadınlar mal değildir. Kurdele, yüz görümlüğü falan hiçbiri bana uymaz.

  • iamelf  (04.06.15 19:00:23)
en en en itici gelenegimiz.

sevgilim de ben de muhafazakar aileden gelmekteyiz ancak su an dünyada boyle bir kuvvet yok kırmızı kuşağı taktıracak. ıyy o ne ya, ''ehene mehene sikmediler ki sikmediler ki'' bögk.

edit: erkeğim lan sonradan fark ettim kadınlara hitaben oldugunu, yürümesin kimse :\
  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (04.06.15 19:02:45 ~ 19:03:34)
asla. mümkün değil. damadın da beline bağlanacaksa belki düşünürüm. ahah

  • trachemys scripta elegans  (04.06.15 19:02:49)
whimsical + 1
(Donut'cim, senden sonra da bwn geliyorum artilama konusunda)
Asla baglamam. Zaten hadi kafama saksi dustu de baglamaya kalktim diyelim, annem babam kafamda parcalarlar o kurdeleyi.
  • aychovsky  (04.06.15 19:06:27)
Bağlamam. En basitinden güzelim gelinliğin ustunde cok cirkin duruyor.

  • rayde  (04.06.15 19:06:53)
evli olup bağlatmamış arkadaşları tebrik ederim.
evli olmayıp bağlatmayacak arkadaşları ise bir konuyu daha dikkate almalarını öneririm.
bu kurdeleyi gelin baba evinden çıkmadan önce baba takar. eğer sizin için sorun değil fakat babanız için önemli ise takın gitsin ne çıkar. lilaya nasıl anlam yüklemiyorsanız kırmızıya da yüklemezsiniz.

benim hatunu alırken ilk başta atar yaptı, kayınpeder beklemiyordu, bir anda boynu büküldü adamın. ben üzüldüm. tak ne olacak aman piyuu diyerek taktırdık .
  • screamshot  (04.06.15 19:08:46)
Bağlamam whimsical +1 ,zaten düğün de başı başına çok saçma bir şey bana göre.

  • neferkitty  (04.06.15 19:09:10)
baglamadim, kimse de bagla demedi. deselerdi gene de baglamazdim. ne o oyle hediye paketi gibi.
dunyanin parasini verip en begendigim gelinligi aldim ustelik, bi de onun ustune igrenc gorunecek bi kirmizi kurdela baglamazdim hayatta.

  • halanne  (04.06.15 19:13:50)
hayır ailem de ben de karşı olduğumuz için ileride evlilik adetlerinden kesinlikle yapmayacağımı bildiğim şey varsa o da kırmızı kurdele takmaktır. ha ama ailem çok isteseydi kırmamak için evde taktırırdım ama asla insan içine öyle çıkmazdım.

  • patiska  (04.06.15 19:17:06)
Baglamam.
Zaten simdilik evlilikle bir alakam da yok.
Ama olursa bircogu adetten uzak duracagim.
  • goldentitan  (04.06.15 19:39:45)
Baglatmadim. Babam sordu, hediye paketi gibi, istemiyorum dedim o da saygı duydu diretmedi.

  • physcos physcos  (04.06.15 19:48:47)
kırmızı kurdelaları acemi satıyor galiba. :)

  • whimsical  (04.06.15 20:08:18)
bilemiyorum hiç evlilik gelinlik düğün vs hayali kurmadığım için.

ama gelinlikle uyumlu soft tonlardaki tül kurdeleler hoş geliyor,

kırık beyaz gelinliğe popo üstünde kurdele olacak şekilde açık yavruağzı renginde kurdele sevimli geldi

ya da eğer gelinlik iki parçadan oluşacaksa, bel kısmını yine tül den açık pembe , açık lila gibi renklerle kemerimsi yapıyorlar, arkada düğme vs olayı var gelinliği tarlatanla şişiriyorlar ya, hah onu o şekilde atıp güzel mini elbise olarak ortaya çıkıyor falan tepin tepine bildiğin kadar :D
  • indescribable  (04.06.15 20:23:24)
Daha beş yaşındayken annemin gelinlik fotoğrafındaki kurdele üzerinden babamla takmam diyerek kavgaya tutuşmuştum. Saçma bir adet. İslamla alakası yok.

  • warrior princess  (04.06.15 20:54:33)
bizim oralarda düğün bitip de çift evlerine gitmeden önce geline kuşak bağlanır, başına da kırmızı örtü örtülür. gelin tüm düğün boyunca kuşakla gezmez yani. normalde ben de bağlamak istemiyorum açıkçası ama ne zaman oralarda bir düğüne gitsem ne yalan söyleyeyim o kısımda çok duygusallaşıyorum. gelinin babası dahil herkesin ağlamasından mıdır nedir bilemiyorum artık. ama o an insan "kız da kimseyle yatmamış" diye düşünmüyor açıkçası, daha çok ailenin küçük kızının artık yuvadan uçtuğunu düşünüyorsun işte. bugüne kadar "ıyy hediye paketi" diye bakamadım hiç o yüzden.

dediğim gibi ben istemem ama ailem üzülecekse de onları kırmamak için bağlayabilirim, atla deve değil sonuçta.
  • dust in the wind  (04.06.15 21:06:47)
erkeğim, evlenirken eşimin kırmızı kurdele bağlamasını istemem, tek nedeni ise gelinliğin estediğini bozuyor, beyaz üstüne kan kırmızı yakışmıyor, daha başka uygun bir renk olabilir ama o da kendisi isterse, hatun ille de takacam diyorsa taksın tabii ne olacak o ayrı

  • selam  (04.06.15 21:14:49)
kirmizi kurdela ortaasya'dan beri, kotu ruhlardan kurtulmak icin amaciyla kullanilan bir aractir, gelenektir. ayni seyi, yeni bebek sahibi olmus kadinlarda da kullanirlar. kisaca bakirelikle ilgisi yoktur, mal degilim vs vs diyeceginize iki gram bir sey okuyun.

  • ubi dubium ibi libertas  (04.06.15 21:27:18)
belki ben yörük olduğumdan, bizdeki olay ubi dubium ibi libertas'in anlattığı modda...
ayrıca çok da duygusal bir olaydır; bakire kızımızı paketleyip veriyoruz hihoyyyt deniliyor olsa, ağlaya ağlaya takılmazdı o kuşak değil mi?

  • niye ama  (04.06.15 21:47:09)
anadolunun comarlari bakirelik bakirelik diye ad takar ona. onu birakin da neden beyaz gelinlik? bunun sebebi neydi ki? bunu aciklayin bana..ben gidip kirmizi gelinlik giyecegim diyin? iste o beyazlik, temizligi bakireligi vs'yi simgeliyor..

avrupa'da moda olsa, o kirmizi kusagi da takarsiniz birakin simdi bakirelik bidi bidilarini. ayni anlama gelen beyaz gelinligi giyiyorsunuz moda diye..
  • ubi dubium ibi libertas  (04.06.15 23:33:36 ~ 23:38:34)
olm hani zikişmiyodunuz siz.

  • iyidereikizdereispiryolununovitdagimevki  (04.06.15 23:45:59)
kadınlara sorulmuş yine bütün kadın düşmanları toplanmış duyuruya.

hayır takmazdım çünkü gelenek göreneklere bağlı bir insan değilim.
  • arene  (05.06.15 00:09:40)
bazilarinin isine gelmediginde, aninda kadin dusmani olarak adlandiriyor karsi gorustekileri. ister takin ister takmayin, lakin gtunuzden de anlam uydurmayin. beyaz gelinlik: bakirelik..katoliklerden gecmedir.

sen nasil gorursen gor, budur yuzyillarca uzerine yuklenen anlam. bunun disinda, kirmizi kusak hakkinda konusursak, islamiyet bize sonradan geldi, turklerin eski dininde(samanizmde) kirmizi kotu ruhlari uzaklastirmak icin kullanilir. hatta macaristan ve romanya'nin bir kesiminde, ozellikle geleneklerine bagli macarlarda da bu devam ettirilir. katoligin bakirelik sembolleri - beyaz gelinlik-, bizim eski dinsel/geleneksel -kirmizi kusak- sembollerinden daha tatli tabi ulkemizin kezboslarina.
  • ubi dubium ibi libertas  (05.06.15 00:59:47)
ubi tamam sen tak kardeş , beyaz gelinliğini de giy, kadınsın sanırım bu duyuruya cevap verdiğine göre. yoksa sırf ''kezboş'' diye yanıt vermek için bile buraya yazmak kadın düşmanlığının çok güzel bir örneği oluyor kusura bakma.

  • arene  (05.06.15 01:02:39 ~ 01:04:30)
@arene, erkegim, istedigim yere de yorumumu yazarim. burasi kadinlar klubu degil. kirmizi kurdeleye, bakirelik anlami yukluyorsan ve takmamak gibi bir dusunceyle yola cikiyorsan zaten, on tane kirmizi kurdele taksan seni paklamaz..kezbos dedim, cunku kezbossunuz yani bunun otesi mi var. erkek oldumu, baskasina istediginiz sifati yapistiriyorsunuz; kadin oldu mu kezbos dedik mi, mi dert oluyor size. bakirelik olgusunu abartanlar, erkeklerden cok kadinlar..birakin allahi seversen, bana edebiyat okuyorlar burada, yok gelenekci degillermis yok suymus yok buymus..sizin bildiginiz anlamin sonradan uydurulmus bir sey oldugunu yazdim, sonra kadin dusmani ilan edildim..iste bu yuzden kezbansin..

  • ubi dubium ibi libertas  (05.06.15 01:13:50)
bağlamam. bağlamadım (ama itiraf edeyim bağlamam gerektiği falan da iddia edilmedi, yok bizde zaten). bi daha evlensem yine bağlamam elbet.

  • tedirginlik hucresi  (05.06.15 05:01:07)