turizm sektöründe bahşiş

nasıl alınır ?
işin püf noktaları nelerdir?

işe göre değişir
tam olarak yapacağın iş nedir?
Bellboy mu yoksa rehber mi?
  • basond  (03.06.15 17:36:41)
Muhabbet ederek. Bazen de küçük sürprizler yaparak.

  • bigbadabum  (03.06.15 17:50:08)
Çok değişkenli soru. Bir standartı yok, şöyleki; ben bellboyluk yaptığımda Türklerden en yüklü bahşişi alırken(+ 20tl) ingilizlerden 1-2 pound alıyordum. Aynı otelin kat temizlikçisi olarak çalışan teyzeler ise Türklere bahşiş vermiyor diye kızarken avrupalılara bayılırdı.

Genel olarak ise,bahşiş istediğini inceden belli edeceksin.(bellboysan odada biraz beklemek falan,garsonsan laf oyunları sempatiklik)
Tip de çok önemli,iyi niyetli ve temiz yüz iş yapıyor at hırsızı gibi olmaktansa,biraz da ayrıcalıklı hissettir.

Resepsiyonda çalışırken mesela oda teslim saati 14.00 iken sabahın 7-8inde çıkıp gelen müşteriyi bir saat falan bekletip,kahvaltıya falan gönderip;efendim işte ben insiyatif alıp odanızı hazırlatmayı düşünüorm,siz de sıcakta boşuna ailenizle beklemeyin falan tarzı konuşurdum.O cimri ingilizler bile çıkarıp 20-40 pound sallardı.

Genç sevgililere dandik oda verirken (adam inglterede öğrenci amk verceği bahşişten nolcak) 40lı yaşlardaki ailelere havuz,deniz manzaralı oda çakardım. Bahşişi kapardım.

bunun gibi çok tüyosu var her departmanın :)
  • bialo czerwoni  (04.06.15 13:44:56)