Araştırma Görevlisi Sözleşme Fesih Şartları

Sözleşmemin bu kısmında şöyle bir madde var:

3. Araştırma Görevlisinin eğitim-öğretim döneminde haklı neden dışında sözleşmeyi feshetmesi halinde dönemin tamamlanmasına veya yerine birinin istihdam edilmesine kadar görevine devam etmekle yükümlüdür.

Sözleşmenin herhangi bir kısmında bu konuda başka bir ibare yok. Bu yükümlülüğü yerine getirmemesi durumunda ne yapılacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmamış. Sözleşmenin geri kalanındaki fesih nedenlerinde sürekli haklı sebeple sözleşme feshiyle tehdit ediliyor.

Soru 1: Zaten sözleşmesini feshetmiş bir elemana daha fazla ne yapılabilir?
Soru 2: Bu madde ne şekilde yürütülebilir, ne gibi bir yaptırımı olabilir?

Teşekkürler.

1) Tamamlanması gereken dönemin gün sayısına denk gelen maaşı tazminat olarak isteyebilirler. Görevi yerine getirecek kimse olmadan istifa halinde doğacak maddi manevi zararlardan ötürü de tazminat davası açabilirler.

2) Aslında bu soruya cevabı 1'de vermiş gibi oldum ama ek bir şeyler de demek gerekirse: Sözleşmedeki hak ve borçlardan kaynaklanan her türlü davada delil teşkil eder, bağlayıcıdır.
  • whimsical  (03.06.15 11:21:57)
peki ama eğitim-öğretim döneminin tamamlanmasından sonra istifa etmem durumunda da yerime biri bulunmadığı için yükümlülük bana mı ait olur? "veya" kelimesini nasıl algılamalıyım bu durumda?

  • nilmiye  (03.06.15 11:25:23)
Aslında sözleşmeyi hazırlayan kişinin ne düşünerek o şekilde yazdığı esas alınır ama hukuken "veya" kelimesi hem "ve"nin hem de "ya da"nın anlamını kapsıyor.

Bu sözleşme şartındaki bu belirsizlikle ilgili olarak dilekçe yazabilirsiniz açıklık getirmeleri için. Ona göre bir yol izlersiniz. Sonuçta sizi de özellikle birini istihdam etmeyerek zor durumda bırakmamaları gerekir, İş Kanunu'ndaki ihbar sürelerini dikkate almak lazım. Geçerli süreler oradakiler. Yani ihbar süreniz diyelim ki doldu, buna rağmen yerinize birini bulmuyorlar, o zaman artık siz üzerinize düşeni yapmış olursunuz daha fazla kalma yükümlülüğünüz iş kanuna göre bulunmuyor.
  • whimsical  (03.06.15 11:46:53)