baz istasyonları mı yoksa telefonlar mı daha zararlı

merhaba millet, birkaç yıl önce bir şeyler konuşulmuştu mühendisler arasında. türkiyede baz istasyonları tepkilerden dolayı gücü o kadar aşağı çekiliyor ki bu nedenle telefonlar çok daha fazla güç harcıyor, çok daha fazla radyasyon yayıyor ve bataryalar da daha kısa sürede bitiyor diye. bununla ilgili bir yazı makale gerçeklik payı var mı?

Baz istasyonu binlerce telefon sinyalinin birleştiği bir yer, sen sadece birkaç telefonun yaydığı sinyalleri alırsın. O yüzden daha tehlikeli olabilir. Telefonun güç harcadığı gerçektir ama tehlike düzeyi olarak telefon çok daha azdır.

Zaten bi baz istasyonu gibi binadan, bir de naz istasyonu gibi hatundan uzak duracaksın.
  • bigbadabum  (16.05.15 09:33:19)
Bu konu öyle bir şey ki bilen bilmeyen herkes yorum yapıyor. Hatta zamanında baz istasyonları kaldırılsın (goo.gl), iptal olsun diye imza toplayanlar vardı. Baz istasyonları şehir dışına taşınsın diyen dangalaklar bile vardı (goo.gl) Bu adamlar için ne desen boş.

Telefon gibi kablosuz sistemlerin hiç biri o radyo frekans yayının yapan sistem olmadan çalışmaz. Gerek uydu, gerek baz istasyonu mutlaka bişey olmalı. Ya da eskisi gibi kablolu sistemlere geri dönmeli.

Bu noktada herkes bişeyler uydurunca insanların korkması normal. Önüne gelen baz istasyonu kanser yapar diyor.

Bakın; Avrupa ve Amerika'da baz istasyonun yayabileceği maksimum güç 40-50mW/cm^2'dir. Bu değer kurallar ve yasalar ile sabit. Peki Türkye'de bu değer kaç 20mW/cm^2

Hal böyle olunca senin telefonun daha fazla güç basıyor. Ya da ben bir tane baz istasyonu kuracağım aralığa iki tane baz istasyonu kurmak zorunda kalıyorum.

Elbette bunun araştırmaları devam ediyordur. Ancak baz istasyonu kanser yapıyor derken, koskoca Türksat koskoca uyduları (goo.gl) ile Türkiye'nin tamamına sinyal basıp tivi yayını yaparken kimsenin ses çıkarmaması bi garip geliyor bana.
  • gkn  (16.05.15 11:40:31)
@gkn tam olarak bahsettiğim mesele bu "Bakın; Avrupa ve Amerika'da baz istasyonun yayabileceği maksimum güç 40-50mW/cm^2'dir. Bu değer kurallar ve yasalar ile sabit. Peki Türkye'de bu değer kaç 20mW/cm^2" bu nedenle baz istasyonları çok daha az güç kullanıp az radyasyon yaparken insanlar çok daha fazla radyasyona mağruz kalıyor. bu tam bizlik bir durum. mesela gelir vergisi toplanmayıp vergiyi kdv ötv ile toplamak gibi. görünürde bize batmıyor ama çok daa fazla zararı oluyor.

  • hoot  (17.05.15 00:41:10)