Özel işyerinde rapora rağmen maaşın kesilmesi

Bu durumda ne gibi bir yasal hakkım var? Ne yapılabilir? 3 günden az olduğunda işyerinin ödemesi gereken hastalık iznini işyeri karşılamıyormuş.

sgk suistimale mahal bırakılmaması adına zaten 5 gün rapor alsanız da 2 gününü keserek ödeme yapıyor. 3 günün altındaki raporlar için eğer çalıştığınız yerle sözleşmede bununla ilgili alabileceğinizi belirten bir madde yer almıyorsa ödeme zorunluluğu yok.

dediğim gibi 10 günlük bir istirahat raporunun parasını sgk'dan alıyorsanız bunun 2 gününü direkt keserek ödeme yapıyor.
  • uuth  (13.05.15 13:04:13)
benim bildiğim iki gün. iki güne kadar işyeri iki günden sonrasına sgk bakıyor.

sigortanıda yatırmıyorlar. oda insiyatif.

işyeri insiyatifi diyorlar bazı yerde bilemedimki şimdi.

yetkili bi abimiz gelip anlatsa bizde bilgilensek.

vermeme lükslerinin sebebi suistimalle alakalı olduğu söyleniyor.
yani eğer yasada vermelisin kardeşim diye bişey varsa çıkartıp masaya vurmak lazım.
  • protrek  (13.05.15 13:04:50)
Yasal olarak ödememe hakları var. Amaç raporun suistimal edilmesini engellemek.

  • kuzey li  (13.05.15 13:11:23)
burada benim anladığım şekilde bir suistimalden mi bahsediliyor? çalışan kişinin işe gelebilecek durumda olmasına rağmen rapor alması anlamında mı? buradaki tutarsızlık bir tek beni mi rahatsız ediyor? o zaman neden doktordan rapor almamız gerekiyor ki, zaten muhattap yerine koyup, verdiği belge tam anlamıyla dikkate alınmıyorsa?

  • nilmiye  (13.05.15 13:16:54)
Söyle düşün kafana göre gelmezsen işten atılırsin. Rapor alırsan maaştan kesinti olur ama ise devam edersin.
Amaç patronu korumak ve ufak tefek hastalıklar için rapor alımıni engellemek.

  • kuzey li  (13.05.15 13:22:34)
ama bu yaptırımı rapor almış insanlara değil rapor veren doktorlara vermeleri gerekmez mi? gerçekten 2 gün çalışamaz durumda olan insanlar mağdur olmuyor mu bu durumda? çalışanın hakkını kim koruyacak?

  • nilmiye  (13.05.15 13:25:56)