Manuel Vites Sorusu

1) Çok dik bir yokuş var, 1.4 85 beygir aracım 2. vitesle çıkamadı, araba boğuldu. Yokuş öyle böyle dik değil ama. Sonra durdum el freni ile kalkarak 1. viteste çıktım.

Bu sabah yokuşun başında 1. vitese aldım öyle çıktım, ama bu sefer de araba 4000 devri geçti. Bağıra bağıra ama hız kesmeden çıktım.

Bunun var mı yolu yordamı? Ya da 1. vitesten başka çarem yok mu?

Sormuşken bir soru daha sorayım;

2) Bazen 60-65'le sabit giderken aracım 5'e at diyor (ekran). Aracı dinleyeyim mi yoksa o hızlarda 5. vites normal olur mu?

Teşekkürler

aracı dinle. devir ne kadar düşerse yakıt o kadar azalır.

bayır konusunda bilgili arkadaslar gelirler birazdan.
  • hasansabbah  (21.04.15 17:00:32)
Ekran diyorsa dogrudur,ben ekrana uymadim cok fazla yakiyor araba...

  • harakii  (21.04.15 17:01:12)
1. vitesle çıkmanın bir zararı yok. Zamanla aracına alışınca nerede hangi vitese takacağın refleks olur zaten. Biraz hızlı girdiğin bir yokuşu 2. vitesle kaptırarak çıkarsın belki ama ertesi gün yokuşa giriş hızın daha düşüktür, aracın yükü daha ağırdır vesaire, değişir yani.

  • osurdum  (21.04.15 17:04:41)
eğer araç 2. vireste bayılıyorsa mecbur 1. vitesle çıkacaksın. ben bazen 1le giriyorum bayıra çok bağırırsa 2'ye atıyorum ama baktım 2'de devir acaip düşüyor yine 1'e atıyorum hemen.
devir konusunda da ne kadar düşük devirli olursa o kadar az yakıt+1

  • sta  (21.04.15 17:05:42)
Babam yokuşta yüksek devirde çıkmak gerek derdi. 4000i geçmesi normal mi bilemem ama

  • Ezequiel  (21.04.15 17:06:21)
1 kalkış vitesidir, bir arac 2. viteste rampa tırmanamıyorsa o araç bence hurdadır.

  • dokuzeylul  (21.04.15 17:08:00)
ne alakasi var ya, bazi yokuslar 1'le cikilir yani, 2yle mumkunati yok.

  • hmpf  (21.04.15 17:25:11)
4000 de surekli fazla gibi biraz sanki. azcik gazdan cek ya da,ikiye al bence.

  • yorgunargin  (21.04.15 17:27:04)
2 ile hız alıp yokuşa girince çıkıyor olmalı. çok dik olmamasına rağmen yavaşlıyorsa sıkıntı. cihazı belki bir dinamometreye takıp güç ölçülebiir.

düşük devirde az yakmaz, uygun viteste az yakar. uygun vites: gaza en az basman gereken vites. makine ne diyorsa onu yapmak lazım. birkaç parametreye göre (eğim, gaz pedalının açısı=ne kadar basılıyor) hesaplama yaparak uygun vitesi belirliyor.
  • screamshot  (21.04.15 17:30:16)
cok dik bir yokusu birinci viteste cikman dogal, aracin 1.4 85 bg ve torku dusuk bir arac, ikinci viteste cikacaksin diye bir sart yok. yokuslar icin ciktigin viteste in, indigin viteste cik gibi bir tavsiye vardir guvenlik icin.

13 yillik ehliyetim, 200.000 km arac surmuslugum ve ileri surus teknikleri egitimim var.

cop diyenlere de aldirma, arabanin kadranina bakip kac yapiyo abi bu diyenden farki yok.
  • lcnkr  (21.04.15 17:32:22)
Çok dik bir yokuşta 1.4 aracın 2. viteste boğulması normaldir. 1. viteste ya çok basmadan (3500 devire kadar) sabit hızla çıkacaksın ya da araba hızını ve devrini aldıysa 2. vitese atacaksın, devir 1300'ün altında düştüğünde tekrar 1'e düşeceksin. seçim sana kalmış. Araç yokuş çıkarken bağırmalı. 2000'in altında yokuş çıkmak arabaya zarar verebilir.

65'te giderken de 5. vitese at diyorsa araba at bence de. Otomatik vitesli arabalarda sabit 70'le falan giderken kendisi 7'ye kadar çıkıyor. Yakıt ekonomisi için iyi oluyor.
  • himmet dayi  (21.04.15 17:44:33)
"çok dik yokuş ve yokuş öyle böyle dik değil ama" yazılmış

eğim gerçekten çok fazla ve hızınız kalkış hızına eş değer ise 1. vites olağandır.
ama araç "yokuş öyle böyle dik değil ama" denen bir yokuşu, 2. vites torkunda sürdüremiyorsa motor gerçekten çok zayıf ya da sorunludur. bu tip motorlar yokuşu ekarte etmek için düşük vites yüksek devirde çalışacak bu da extra yakıt tüketimine sebebiyet verecektir. yüksek hacimli motorlar alt devirlerde nispeten yüksek güç üreterek sizi böyle sıkıntılara sokmaz, ve sanıldığı gibi böyle durumlarda extra yakıt tüketimine sebebiyet vermez.
  • dokuzeylul  (21.04.15 17:44:46)
çok dik ise azıcık bağırtın çıkarken.düşük devirde zararlıdır.azıcık yaksın aracınız bişey olmaz.düşük devirde bütün yük motora ve diferansiyele biner.aracınız benzinli sanırım muhtemelen volkswagen grubu polo ya da seat ibiza.zaten saatlerce gitmiyorsunuz 3000-4000 devir arasında rahat rahat çıkın bayırı.

  • telet abi  (21.04.15 19:21:20)
2. viteste çıkarken arada debiraj ver araba kaldırır gibi, devir yükselsin azcık o şekil çık.

  • benim adim kerim hepinizi severim  (21.04.15 19:25:01)
Ya 2. vitesle hızlı gir yokuşa ya da 1. vitesle girdikten sonra biraz hızlanınca 2. vitesi test et, yine boğulursa tekrar 1.

  • arnold schwarzeneger  (22.04.15 09:41:51)