dostoyevski'ye neresinden başlanmalı?

merhaba gönül dostları...

kusura bakmayın bunu hep yapmak istemiştim. neyse konumuza dönersek dostoyevski'ye başlamanın artık zamanı geldi diye düşündüm birden. bir anda oldu.
hayda bre deyip karamazov kardeşlerden yardırmayı düşündüm başta ama olur mu olmaz mı danışmak istedim.
ulan sen kim oluyorsun da dostoyevskiye başlayacaksın derseniz edebiyat hocasıyım. edebiyat okumaları yapıyordum bir zaman ama 1 senedir okumuyordum pek. şimdi ihsan oktay anar ve sabahattin aliyle başladım yeniden okumaya ve tutunamayanları da bir haftada bitirerek tarihi bir rekora imza atmış olabilirim. ilk okuduğumda bir sene sürmüştü, baya gaza gelmişim meğer.
bu gazla dostoya artık başlayabilirim diye düşündüm. ne önerirsiniz?

cevaplardan sonra editleme gereği duydum;

"abi alınma ama türkiyede eğitim sisteminin geldiği noktanın yaşayan bir örneğisin"
@docrivers

seni kaçırmışız arada be dostum. eğitememişiz.

neyse konumuza dönersek, girişte belirtiğim üzere ben dostoya verdiğim önemden dolayı hep geciktirdim. @rakicandir saolsun bir şeyler söylemiş ama ben de bir iki eklemeliyim.
ya beyler bu aptallar nereden türedi, nasıl türedi? bonzai ile bir paralellik mi var bu aptal kendini beğenmiş boş kafaların oluşumunda. ekşi de bu hıyarlarla dolmuş hep.
dostoyevski okumadım daha önce, yüz tane sebebim var ve ayrıca size ne lan?
ben ince memed'i ilkokul 5'te okudum. o hata yüzünden tekrar okumak hiçbir tat vermedi. lisede gittim tanzimat dönemi okudum, yok yere türk romanına küstüm. önce kaçırdığımdan çocuk kalbi'ni, şeker portakalı'nı, sofie'nin dünyası'nı hep geç okuyabildim.
neyi ne zaman yapacağını bilmemek, nerde naıl davranacağını bilememeye, nerede nasıl davranacağını bilememek de aptallığa götürüyor. başlığa bakın var bi tane.
eğitim sisteminin yaşayan örneğisin diyor mesela, yazmayı sökmüş bu armudun ne konuştuğunu bilmediği türkçe'nin 8 dilini biliyorum, içinde bir sene duramayacağı edebiyat fakültesinde bunu öğretiyorlar. bu armudun populer-politik argümanlarını hakkında hiçbir şey bilmeden sıçtığı yoz muhalifliğin de böylesine kabul görüp yayılması, hep bu ne okuyacağını, ne zaman okunacağını, okuduğunu senin beynin alacak mı kapasiten bunu kaldıracak mı bilmemekten kaynaklanıyor.
diğer bir açıdan türkiyede eğitim sistemi evet kötü, sadece eğitim sistemi değil tüm kollarıyla sistemin tamamı sorunlu ama bu sistemin içinde güzel şeyler yapmak istenmesine de engel oluyor bu yoz popüler nesil. cahil her yerde aynı, kendisi aptal diye herkesi aptal yerine koymak istiyor, çok vahim.

yardımcı olan tüm arkadaşlara samimiyetle teşekkürlerimi iletirim. hangisinden başlayacağıma sizin tavsiyelerinizle karar verdim ve başladım bu sabah. hangisi olduğunu söylemek istemiyorum çünkü her biriniz farklı bir tavsiyede bulunmuşsunuz. verdiğim karar, buradan birinizin seçiminden ziyade tüm cevaplara göre çizdiğim yol haritası desem daha doğru olur.

benden de size bir tavsiye, şiir okuyun. ikinci yenicileri okuyun, varoluşçuları okuyun, edip cansever ve attila ilhan okuyun. iyi günler arkadaşlar. saol.

Ezilenler
Beyaz Geceler sonrası gelir hocam.

  • demirKamil  (09.04.15 11:01:16)
tutunamayanları bitiremeyenler kulubünden çıkarıldınız..

  • six packsiz  (09.04.15 11:12:37)
oha edebiyat hocasısın ve hala okumadın, üstüne hangisini okuyayım diye bize mi soruyorsun?

iyiymiş. suç ve cezayı oku.
  • littlejack  (09.04.15 11:16:06)
niye bekler ki insan :D tam kitap okuma havası bu aralar, al birini oku.

  • aithra  (09.04.15 11:32:51)
Suç ve ceza +1

  • bilmemkacincinick  (09.04.15 11:46:07)
Bence Karamazov Kardeşler ile de başlanır. Ya Karamazov Kardeşler ya da Suç ve Ceza.

  • wish i could find a way to disappear  (09.04.15 12:18:16)
Suç ve ceza +1 :)

  • aithra  (09.04.15 12:27:08)
Kumarbaz

  • piszenci  (09.04.15 13:19:51)
Yeraltından Notlar

  • notesfromsky  (09.04.15 13:22:58)
dostoyevski'ye öncelikle 19 yüzyıl rus toplumunu araştırarak başlamalısınız

eksisozluk.com

ben edebiyata yazarın yaşadığı çağ ve hayat hikayesini okuyarak başlama taraftarıyım.

yaşanılan çağ ve çağdaşlık ile alakalı bir yazım vardı. şimdi bulamadım o daha iyi bir örnek olacaktı neyse.

zaten çok iyi bir yazar olan dostoyevski okumak her halukarda zevk verecektir sana hiç şüphesiz. en çok karamazov kardeşleri severim ben de zaten -> eksisozluk.com yani bir hazırlık ve araştırma yapmaksızın başlayacaksan farketmez.

karamazov kardeşler son yazdığı kitaptır. bütün yıllarının ve hayatının birikimi.

şimdi kendine sor. en son yazdığı kitaptan mı başlamalı. en bilindik ( suç ve ceza ) kitabından mı başlanmalı. kısa hikayelerini mi okumalı beyaz geceler.. vs

kitap okumayı güzel kılan şey, onu okumadan önce onu okumaktır ( araştırmak )
  • disardayim  (09.04.15 13:25:44)
Şu durumda suç ve ceza ile karamazov kardeşler bambaşka tarzda romanlar. Kumarbaz fena bir seçim olmaz. Ardından suç ve ceza okunabilir bu sayede.belki araya birkaç kitap daha sıkıştırıp finali karamazov kardeşler ile bitirmek güzel olurdu

  • rakicandir  (09.04.15 14:09:08)
karamazovlar'dan başla diyorum ben. çünkü dostoyevski'nin en önemli ve en iyi romanı. teknik olarak, anlatım olarak, karakter yaratımı olarak ve kurguyu sebep-sonuç ilişkisine bağlama olarak bunun üzerine ne bir kitap, ne de bir isim var (varsa da ben denk gelmedim). o yüzden karamazovlar'ı oku derim. yukarıda saydığım özellikleri incele derim. diğer romanları ve başka romanlar çerez gibi gelecek sonra, çok daha rahat okuyacaksın.

  • lesmiserables  (09.04.15 14:28:51)
Dostoyevski hayranı biri olarak oncelikle geç kaldığınız için kızarak, dostoyevski denizine yelken açtığınız için kutlarim. İşte Dostoyevski bu şekilde paradoksal mesajlarla insanın ruhunu pis bir şekilde döver sonrasında bir güzel okşar.

Neyse efendim. Tutunmayanlari 4 günde okuduğum için maalesef rekor sizde değil. 1 günde bile okuyacak psikopat kişilikler taniyorum... Ne diyordum. Ha Dostoyevski herkes suc ve ceza demiş ama bence Kumarbaz başlangıç olarak iyi olabilir. Tadına bir bak istersen sonra öteki ben sonra suç ve ceza sonra karamazov kardeşleri okursun. Burada dikkat etmen gereken şey iyi bir çeviri olması. Bu konuda İş Bankası yayınlanlari iyi gibi.

İkincisi okuduktan sonra mutlaka okur yorumlarını da oku. Bakıyorsun anlamadığın bir olay meğer çok farklıymış diyebiliyorsun. Sözlükte bakman yeterli olacaktır.

Vesselam.
  • kırıkkalpleryolcusu  (09.04.15 15:20:20)
"abi alınma ama türkiyede eğitim sisteminin geldiği noktanın yaşayan bir örneğisin"

@docrivers

seni kaçırmışız arada be dostum. eğitememişiz.

neyse konumuza dönersek, girişte belirtiğim üzere ben dostoya verdiğim önemden dolayı hep geciktirdim. @rakicandir saolsun bir şeyler söylemiş ama ben de bir iki eklemeliyim.
ya beyler bu aptallar nereden türedi, nasıl türedi? bonzai ile bir paralellik mi var bu aptal kendini beğenmiş boş kafaların oluşumunda. ekşi de bu hıyarlarla dolmuş hep.
dostoyevski okumadım daha önce, yüz tane sebebim var ve ayrıca size ne lan?
ben ince memed'i ilkokul 5'te okudum. o hata yüzünden tekrar okumak hiçbir tat vermedi. lisede gittim tanzimat dönemi okudum, yok yere türk romanına küstüm.
neyi ne zaman yapacağını bilmemek, nerde naıl davranacağını bilememeye, nerede nasıl davranacağını bilememek de aptallığa götürüyor. başlığa bakın var bi tane.
eğitim sisteminin yaşayan örneğisin diyor mesela, yazmayı sökmüş bu armudun ne konuştuğunu bilmediği türkçe'nin 8 dilini biliyorum, içinde bir sene duramayacağı edebiyat fakültesinde bunu öğretiyorlar. bu armudun populer-politik argümanlarını sıçtığı muhalifliğin de böylesine kabul görüp yayılması da hep bu ne okuyacağını, ne zaman okunacağını, okuduğunu senin beynin alacak mı kapasiten bunu kaldıracak mı bilmemekten geçiyor.
diğer bir açıdan türkiyede eğitim sistemi evet kötü, sadece eğitim sistemi değil tüm kollarıyla sistemin tamamı sorunlu ama bu sistemin içinde güzel şeyler yapmak istenmesine de engel oluyor bu yoz popüler nesil. cahil her yerde aynı, kendisi aptal diye herkesi aptal yerine koymak istiyor, çok vahim.

yardımcı olan tüm arkadaşlara samimiyetle teşekkürlerimi iletirim. hangisinden başlayacağıma sizin tavsiyelerinizle karar verdim ve başladım bu sabah. hangisi olduğunu söylemek istemiyorum çünkü her biriniz farklı bir tavsiyede bulunmuşsunuz. verdiğim karar, buradan birinizin seçiminden ziyade tüm cevaplara göre çizdiğim yol haritası desem daha doğru olur.

benden de size bir tavsiye, şiir okuyun. ikinci yenicileri okuyun, varoluşçuları okuyun, edip cansever ve attila ilhan okuyun. iyi günler arkadaşlar. saol.
  • semender  (10.04.15 10:37:42 ~ 10:51:13)
ben beyaz geceler ile başladım. bir çırpıda bitecek nitelikte. bence iyi bir başlangıç sayılır.

***
el cevap sonrası yorum:
"edebiyat öğretmenisin, okumamışsın, ayıp" diyenler, alınmayın ancak kahvehanede oturup kurtlar vadisi izleyerek siyaset yapanların farklı ortamda yaşayan türlerisiniz. herkesin ayıbı ya da cehaleti kendine dostlar. burası birbirimize yorum yaptığımız bir yer değil, sorduğumuz sorulara cevap aradığımız bir yer idi, yine öyle olmalı!

fırsatını bulmuşken konudan bağımsız bir yorum yapmak istiyorum:
nazım hikmet deyince solcu(!), mehmet akif deyince yobaz bir sağcı(!), ziya gökalp deyince faşist(!).... oluyoruz farkındasınız. bu adamlar yaşasaydı belli kitleler tarafından sahiplenmeyi kabul etmezlerdi! fikirleri bir yere ait olmayacak kadar -aydın- adamlardı onlar.
ister edebiyat öğretmeni ol ister mühendis ya da batı dilleri araştırmacısı ya da çiftçi veyahut motor ustası. tarihimizi oluşturan bu adamlar (ve bunlar gibi onlarcası) okunmalı.
  • dahinnotha  (10.04.15 11:00:54)